diabet; trajtimi i diabetit tip 1 dhe tip 2 me mjete juridike popullore dhe metoda; receta të gazetës

Mbledhja e bimëve në trajtimin e diabetit me mjete juridike popullore
Në trajtimin tradicional të diabetit, futja e hithrës në përgatitjet bimore jep rezultate shumë të mira. Përveç uljes së sheqerit në gjak, përmirëson funksionimin e sistemit të frymëmarrjes dhe mëlçisë, normalizon procesin e tretjes dhe përmirëson mikroflora e zorrëve.
Receta shtëpiake për diabetin:
Përziejini gjethet e grimcuara të hithrës, boronica, lingonat, galega në përmasa të barabarta. 2 tbsp. l. përzierja mbushet me 0,5 l ujë të valë. Pini 2/3 filxhan 3 herë në ditë. (HLS 2000, nr. 15, f. 15 – nga bisedat me Clara Doronina)

Trajtimi me mjete juridike popullore: hithra, yarrow dhe tërfili
Diabeti nuk mund t'i rezistojë një recete të tillë: hithra – 4 pjesë, yarrow – 3 pjesë, tërfili – 2 pjesë, celandine – 1 pjesë. 1 tbsp. l. mbledhja derdh 1 gotë ujë të valë. Merrni 3 herë në ditë për 1/3 filxhan. (HLS 2000, nr. 15, f. 21)

Trajtimi alternative i miletit – një recetë shumë efektive
Shpëlajeni, meli, grijeni në miell. Merrni 1 lugë gjelle. l. në stomak bosh, duke pirë 1 lugë gjelle. l. qumësht. Kursi i trajtimit është 1 muaj. (2000, nr. 21, f. 20)

Një kurë e plotë për diabetin tip 1
Artikulli përshkruan aktivitetet e Qendrës Zakharov, ku me ndihmën e mjekësisë zyrtare dhe tradicionale, diagnoza e diabetit tip 1 hiqet plotësisht. Pacientët nga 4 deri në 16 vjeç dhe njerëzit mbi 45 vjeç reagojnë më mirë ndaj trajtimit. Artikulli është një email. adresa e qendrës dhe telefonit për regjistrim. Edhe çmimet për konsultim dhe për kursin e plotë të trajtimit tregohen. (HLS 2001, nr. 10, f. 16-17)

Koleksioni kryesor i bimëve kundër diabetit
Koleksioni antidiabetik përbëhet nga shtatë bimë: një gjethe boronicë, gjethe fasule – 4 pjesë nga pesha, hipotekë, ijet e trëndafilave – 3 pjesë secila, wort e Shën Gjonit, lule kamomili, rrënjë aralia – 2 pjesë secila. Derdhni 10 g të koleksionit me dy gota ujë të nxehtë, ngrohni në një banjë me ujë për 15 minuta. Merrni 1/3 filxhan 3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies. Kursi i trajtimit është 1 muaj. Pas 2 javësh, përsëritni kursin. Bëni këtë 3-4 herë në vit.
Ky ilaç popullor shëron në mënyrë të plotë trupin, ul sheqerin në gjak dhe përmirëson funksionin e mëlçisë. (2002, nr. 8, f. 16, nga bisedat me Dr. Lyubimova)

Yoga Kalmyk
Ka raste kur stërvitja "Yoga Kalmyk" largoi plotësisht diagnozën e diabetit. Por ju duhet ta bëni atë çdo ditë për 2-3 vjet. Kjo është një kohë e gjatë, por këto klasa do të ndihmojnë jo vetëm për të përballuar këtë sëmundje, por edhe për të rinovuar plotësisht dhe forcuar trupin, presioni kthehet në normalitet, sistemi imunitar forcohet dhe kalon astma.
"Yoga Kalmyk" është një mbledhje me një mbajtje frymë dhe një trup i përkulur paralel me dyshemenë. Gjatë kryerjes së stërvitjes, bazat e gishtërinjve mbyllin hundët. Ju duhet të bëni 10-15 grupe 20-60 mbledhje. (2003, nr. 3, f. 23)

Trajtimi alternative me dietë
Burri arriti të shpëtoj nga diabeti i tipit 2 me ndihmën e faktit se ai humbi peshën nga 96 kg në 75 (me një lartësi prej 176 cm). Sheqeri ishte nga 6 në 10, tani ai ka nga 3,5 në 4,5. (2003, nr. 8, f. 14-15)

koriandër
Grind 10 g të bimës në pluhur, derdh 200 g ujë dhe vlim për 3 minuta. Pini supën në tre doza midis vakteve. Kursi i trajtimit është 2-3 muaj. Ky është një trajtim i diabetit popullor Mongol. Për pacientët kronikë, kjo metodë ndihmon për të zvogëluar dozën e insulinës, në raste të paarritshme, shërimi i plotë nga kjo sëmundje është i mundur. (HLS 2003, nr. 24, f. 18,)

Fara e lirit për diabetin
1-3 lugë farën e lirit (në varësi të peshës së pacientit) derdhni 1 gotë ujë të ftohtë, lëreni 2-3 orë. Pini 1 herë para gjumit.
Një recetë tjetër me farën e lirit:
1 pjesë e farave të lirit, rrënja e çikores, rrënja e rodheve, 3 pjesë e gjetheve të boronicës dhe gjetheve të fasules. 3 lugë gjelle. l. koleksion, derdhni 0,5 l ujë të ftohtë, insistoni 12 orë, pastaj ziejeni për 5 minuta, insistoni 1 orë, merrni gjysmë gote 4 herë në ditë pas ngrënies. (2004, nr. 4, f. 23).
Receta e tretë për farën e lirit: Grind farën e lirit në një mulli kafeje. 2 tbsp. l. derdhni gjysmë litër ujë të valë, vlim për 5 minuta, insistoni derisa të ftohet. Pini një gotë 2 herë në ditë në stomak bosh. Në këtë kohë, pini infuzion të çikores në vend të çajit dhe ujit. Pas dy muajve të një trajtimi të tillë, pankreasi fillon të funksionojë më mirë, trupi shërohet, gjendja përmirësohet. Pas kësaj, merrni një zierje 2-3 herë në javë për një vit. Gruaja që përdori këtë metodë popullore filloi të bëjë pa ilaçe, vetëm se ndjekja e një diete mban nën kontroll diabetin. (2004, nr. 5, f. 26).

Lexoni artikullin:  Komplikimet e diabetit tip 1

Sofra Japoneze
Me diabetin tip 1, trajtimi me Sofrën Japoneze jep një rezultat të mirë. Përdoren tretësirë ​​(100 g fruta të freskëta të bimës ose 50 g të thata për 100 g alkool 56%) – 1 lugë secila. 3-4 herë në ditë. Në mënyrë që të parandaloni komplikimet e diabetit siç është shkëputja e retinës së syrit – bëni kompresa nga infuzioni me ujë i frutave të Sofrës në sy të mbyllur për 45 minuta dy herë në ditë – derisa të ndalet procesi i shkëputjes së retinës. Për të shmangur një ndërlikim të tillë si ndryshimi trofik në muskujt e shpinës, skleroderma – bëni masazh me mjaltë – 20 ditë të çdo muaji, pas masazhit – fërkoni lehtësisht tretësirën e holluar të alkoolit të Sofrës në shpinë. Kryeni trajtim derisa pikat karakteristike të errëta të zhduken. Sofra Japoneze – një ilaç i fuqishëm që përmirëson metabolizmin, i cili është shumë i rëndësishëm në trajtimin e diabetit. (2004, nr. 5, f. 23)

Lehja e Aspenit në trajtimin e diabetit
Trajtimi i diabetit me infuzion të lehut të aspenit ndihmoi një grua të ulë nivelin e sheqerit nga 7,6 në 4 njësi, dhe shoqen e saj nga 13 në 4 njësi. Gjatë ditës, merrni disa gllënjka të supës. Ky trajtim gjithashtu do të forcojë mishrat e dhëmbëve. (HLS 2004 Nr. 14, f. 27, HLS 2005 Nr. 1, f. 30-31).
Evenshtë edhe më e dobishme që diabeti të bëjë aspen kvass: mbushni një kavanoz tre litra në gjysmë me leh aspen, shtoni ujë, shtoni 1 gotë sheqer dhe 1 lugë. salcë kosi. Mbajeni të ngrohtë për 2 javë. Pini 2-3 gota në ditë: pini një gotë, menjëherë duhet të shtoni një gotë ujë dhe 1 lugë. sheqer në një kavanoz. Përdorni një shërbim të lëvores për diabet për 2-3 muaj. (2005, nr. 7, f. 29-30).
Burri uli sheqerin gjatë muajit të trajtimit me infuzion të lehave të aspenit nga 7,5 në 4 (2006, nr. 17, f. 30-31).

Ngjyra e limonit
Trajtimi alternativ i diabetit me lulen e lisit jep një efekt të mirë – në vend të çajit, pini infuzion të livadhit – në një grua, për katër ditë të pirjes së tillë të çajit, sheqeri u ul nga 12 në 7 njësi. (HLS 2004 Nr. 15, f. 26). Teaaji me gjethe arre gjithashtu ka të njëjtën veti në trajtimin e diabetit.

Limon dhe vezë në trajtimin popullor për diabetin
Do mëngjes në stomak bosh, 1 orë para vaktit, për tre ditë një grua shtrydh lëng nga një limon, e tundi atë me një vezë të freskët të papërpunuar dhe e piu. Nivelet e sheqerit ranë nga 18 në 6,6. (2004, nr. 18, neni 25).

Trajtimi i diabetit me mjete juridike popullore – qepë
Qepët e pjekura ndihmuan në uljen e sheqerit në gjak: ju duhet të hani 1 qepë të pjekur në ditë. (HLS 2006 Nr. 17, f. 33). Dhe hani çdo ditë sa më shumë qepë të papërpunuara (2009, Nr. 8, f. 27-28).

Lexoni artikullin:  Komplikimet e diabeteve

Edukimi fizik kundër diabetit
Mami u sëmur me autorin e artikullit, filloi të verbohej, nuk mund të shëtiste. Ai studioi shumë letërsi dhe arriti në përfundimin se aktiviteti fizik dhe një dietë me karburant të ulët do ta shpëtonin atë. Në moshën 74 vjeç, ai e detyroi të bënte kallamishte, në moshën 79 vjeç, ajo filloi të gërmonte 300 herë me radhë, në 82 vjeç, ajo filloi të vrapojë dhe të marrë pjesë në garat. Tani ajo është 87 vjeçe, ajo kërcen pa pushim 500 herë, lexon pa syze dhe dhjetë vjet ndërsa u nda me diabetin e saj. Pas këtij fati, njeriu publikoi shumë artikuj në median e shkruar, fitoi shumë ndjekës të cilët gjithashtu shpëtuan nga diabeti me këtë metodë. (HLS 2006 Nr. 1, faqe 14-15).

Trajtimi i morrave të drurit
Ju mund të kuroni diabetin me morrat e drurit. Ju duhet të hani sallatë me morra druri 3 herë në ditë para vaktit kryesor. Pas 20 ditësh, sheqeri kthehet në normalitet. Druri mund të jetë i ngrirë, konservuar lëngun e tij, dhe përdoret gjatë gjithë dimrit. Ky ilaç popullor në të njëjtën kohë përmirëson vizionin shumë mirë (HLS 2003, nr. 9, f. 28). Trajtimi i diabetit do të jetë edhe më efektiv nëse shtoni barishte të hidhura në këtë sallatë: gjethe rrepkë, luleradhiqe, pendë hudhër (2006 Nr. 7, f. 29).

Rrënjë elecampane
20 g rrënjë elecampane ziejnë për 20 minuta, insistojnë 20 minuta, pini 2 lugë gjelle. l. 3 herë në ditë para ngrënies. (HLS 2009, nr. 15, f. 22-23). Burri që e përdori këtë recetë uli nivelin e sheqerit të tij nga 14 në 4,6 njësi (2009, nr. 24, nga 9)

Trajtimi alternative për diabetin me artichoke të Jeruzalemit
Gjatë një testi gjaku, një njeri gjeti sheqer – 9,8 njësi, ai vendosi të normalizojë nivelin e sheqerit me artichoke të Jeruzalemit. Do ditë hëngra 3-5 copë. Tre javë më vonë, sheqeri ishte 4.6 njësi. Mjeku tha që sheqeri në gjak është 5 njësi. Pastaj burri kaloi në një dozë prej 1-2 copë. Sheqeri ka qenë normal që nga atëherë. (2009, nr. 9, f. 33)

Ilaç popullor kozak
Në një rende plastike, grijmë qepën blu gjysmë ore para se të hahet, shtrydh lëngun në një lugë druri dhe pije menjëherë, duke ngrënë bukë kafe. Skuqni qepët për 10 sekonda në një tigan të nxehtë me vaj perimesh dhe hani. Procedura kryhet para çdo vakt 3-4 herë në ditë. Kursi i trajtimit të diabetit është 5 kg qepë. Për kontroll, kontrolloni përmbajtjen e sheqerit përpara trajtimit, në mes dhe pas trajtimit. Rezultatet do të jenë të shkëlqyera (HLS 2009, nr. 11, f. 3)

Ilaç i thjeshtë popullor
Shtoni 25 g maja të freskëta në një gotë kos të bërë në shtëpi dhe pijeni në stomak bosh. Burri kishte diabet për shumë vite, pa këtë recetë popullore dhe vendosi ta zbatojë atë. Pas 10 ditësh, niveli i tij i sheqerit u kthye në normalitet. Ai tregoi për këtë ilaç për një të afërm që vuan nga diabeti – kjo recetë gjithashtu ndihmoi. Pas kësaj, ai i tha mjekut të tij, ai vendosi të kryejë një eksperiment mbi pacientët (ishte në shekullin XIX). 19 pacientë me debitim të llojeve 30 dhe 1 pinë këtë pije, zhvilluan dy kurse nga 2 ditë me një interval prej 10 ditësh. Niveli i sheqerit në gjak është ulur në 10% të pacientëve me diabet tip 50 dhe në 1% të pacientëve me diabet tip 70. Në të njëjtën kohë, të gjithë vunë re një përmirësim të mirëqenies së përgjithshme, një rritje të kapacitetit të punës, puna e zorrëve u përmirësua dhe këmbët e tij ndaluan së lënduari. (recetë nga mënyra e jetesës së shëndetshme 2, nr. 2010, f. 1)

Lexoni artikullin:  Trajtimi i prostatës dhe diabeti

Diabeti – trajtimi i diabetit tip 1 dhe tip 2 me mjete juridike popullore dhe metoda – receta për gazetën Vestnik ZOZH recensione: 13

Në vitin 2000 (!), Dr. Yuri Zakharov iu dha një artikull jetese i shëndetshëm në spital. Tani jemi duke e trajtuar diabetin në klinikën e profesorit Yuri Zakharov kontratën nr. 17 të 12 shtatorit. Djali i tij u kthye 13 vjeç në janar. Ne kemi filluar në vitin 2008, nuk ka pasur ndryshime të rëndësishme për gati një vit, atëherë sheqeri filloi të stabilizohet nga 9-15 mmol në 6-8. Kur filluan të hipnotizojnë pak, ata filluan të prenë Lantusin, një muaj më vonë e hoqën tërë atë të gjatë, pastaj për gjashtë muaj dhe atë të shkurtër, diversifikuan ushqimin e tyre në fruta, përveç rrushit. Tani ne nuk injektojmë insulinë, c-peptidi është normal, ne përpiqemi të kontrollojmë episodet e glicemisë në ushtrimin fizik. Mbi 6 mmol pasi të hahet nuk ngrihet, të glikuar pesë. Ai fitoi peshë. Në korrik të vitit të kaluar, ata kërkuan instalimin e tij eksperimental, ato ishin dikur. Shtë turp që kur sapo filluam trajtimin, kategorikisht refuzuam insulinë, mjeku fjalë për fjalë na detyroi të injektonim insulinë. Njerëzit! Mos hiqni dorë nga terapia me insulinë, Zakharov ka shumë njerëz që luanin yje, është më mirë të filloni injeksionin, dhe më pas të hiqni, se sa të merrni rreziqe. Vetëm tani e kuptojmë se çfarë mund të bënim! Ne kemi dashur ta paralajmërojmë këtë, unë kam parë mjaft nga kjo me kalimin e viteve!

Më thuaj ku është qendra e Zakharov.

Kam gjetur shumë receta të mira për trajtimin e diabetit në faqen tuaj. Shtoi disa receta në blogun e tij.

U kënaqa kur gjeta një recetë për trajtimin e koriandrit të diabetit që kam humbur. Unë u trajtova siç thuhet në recetë për 2 muaj. Para trajtimit sheqeri ishte 15. Unë piva koriandër, dhurova gjak. Sheqeri ra në 5,5 mmol. Doktori u befasua dhe kërkoi recetë. E lexova këtë recetë në Aibolit. Nuk e mbaj mend numrin dhe vitin. Me shumë mundësi ishte viti 2011. Faleminderit të gjithëve dhe urimeve më të mira.

Faleminderit për recetat. Kam pirë majanë për më shumë se tre muaj dhe për disa arsye nuk u ndihmova. Tani do të provoj koriandër. Sheqeri në mëngjes në stomak bosh arrin 9,2 mmol, është pak më i ulët. Kam 4 vjet që vuaj nga diabeti.

Dhe më duket se ilaçi më i mirë popullor për diabetin është një infuzion i lehut të aspenit. Duke gjykuar nga kritikat dhe artikujt në shtyp, aspeni i ndihmon shumë veta të ulin sheqerin dhe të mbajnë nën kontroll. Por është e pështirë për ta pirë atë. Dhe jo të gjithë mund të heqin leh nga një aspekt, dhe aspak ajo rritet pranë

një mojete dat recept lechenie koreondrom

Kur më diagnostikuan me diabet, u trondita. Lexova recetat e sugjeruara tani, kisha një shpresë për të hequr qafe këtë sëmundje, faleminderit.

Mbi të gjitha më pëlqeu dhe mendoj se do të ndihmojë, një Vitophone! Dhe gjithashtu – gjethet e një mustaqe të artë, unë do t'i provoj vetë dhe do t'i shkruaj. Ka shumë këshilla. Por ju duhet të zgjidhni një për veten tuaj. Kam dëgjuar që diabeti shërohet plotësisht me kone jeshile, një zierje. Por harrove nga bredhi apo pisha? Nëse e dini, ndajeni, unë do të jem mirënjohës! Faleminderit për këshillat e lezetshme.

Diabetus Shqipëri