Diabeti dhe tiparet e potencës së trajtimit të impotencës mashkullore në diabet

Sipas ekspertëve, seksi mashkull është më i prirur ndaj diabetit sesa femra. Për shkak të funksionimit të dobët të pankreasit, pak insulinë prodhohet në trup. Ai është përgjegjës për normalizimin e sheqerit në gjak.

Kjo është, me funksionimin e dobët të pankreasit, trupi nuk ka kohë për të përpunuar të gjithë glukozën në trup, si rezultat i së cilës sëmundja fillon të përparojë.

Fillimi i diabetit mund të ndikojë ndjeshëm në aktivitetin seksual dhe vetë libidon. Tek burrat, mund të ketë një problem me mbledhje dhe abstenim.

Efekt patologjik

Përparimi i diabetit mund të ndikojë negativisht jo vetëm në jetën e përditshme të një njeriu, por edhe atë intim. Për një mbledhje të shëndetshme, një minimum prej 65 ml gjak duhet të rrjedhë në penis. Që të ndodhë një bashkim, gjaku duhet të mbetet në organet gjenitale për një kohë të caktuar.

Nëse një burrë ka diabet, atëherë ekziston mundësia që ndryshimet patologjike të mund të zhvillohen në trup:

 1. Hipoglikemia mund të përparojë. Në seksin më të fortë mund të vërehet derdhje e vonë ose, në përgjithësi, mungesa e derdhjes. Mund të vëzhgojë një ulje të ndjeshmërisë së zonave erogjene të penisit.
 2. Siç e dini, diabeti përkeqëson gjendjen e sistemit të qarkullimit të gjakut dhe kapilarëve në penis. Për shkak të qarkullimit të dobët, penisi nuk mund të arrijë kulmin e zgjimit. Prandaj, vërehet një ngritje e dobët ose, anasjelltas, e përshpejtuar.
 3. Përparimi i sëmundjes prek edhe epshin e mashkullit për shkak të faktit se sëmundja prek kanalet e sistemit nervor qendror që rregullojnë dëshirën seksuale të një burri. Një person bëhet më pak aktiv, i lodhur, i thyer.

Diabeti dhe fuqia janë të ndërlidhura edhe në fazat e hershme të përparimit të sëmundjes. Ulja e potencialit mund të shkaktohet nga medikamente për të trajtuar sëmundjen ose çrregullime psikologjike. Nëse problemet lidhen drejtpërdrejt me paqëndrueshmërinë mendore, atëherë pacienti ka një mbledhje të pakontrolluar. Kjo zakonisht ndodh në mëngjes. Me zgjimin seksual, një ereksion mund të jetë, përkundrazi, që mungon.

Lexoni artikullin:  Vitamina më e mirë për diabetikët 2 lloje çmimesh, emra

Cila është lidhja midis testosteronit dhe diabetit

Jo vetëm diabeti ndikon në fuqinë. Ndonjëherë ka reagime. Zakonisht, problemet e ereksionit ulin nivelin e testosteronit, gjë që provokon mbipesha. Si pasojë, zhvillimi i sëmundjes ndodh. Për të hequr qafe problemin, duhet të gjeni një burim ndezjeje dhe ta eliminoni atë.

Nivele të ulëta të testosteronit mund të vërehen për shkak të faktorëve të mëposhtëm:

 • dëmtimi i trurit;
 • sëmundje të mëlçisë;
 • medikamente;
 • dëmtimet gjenitale;
 • hipertension;
 • osteoporosis.

Kështu, një nivel i ulur i testosteronit mund të provokojë përparimin e sëmundjes. Një fazë e lënë pas dore mund të çojë në pasoja të këqija. Prandaj, në shenjën më të vogël të fillimit të sëmundjes, duhet të konsultoheni me një specialist dhe t'i nënshtrohen një ekzaminimi të plotë mjekësor.

Metodat e trajtimit

Vlen të përmendet se diabeti dhe fuqia trajtohen në faza të ndryshme.

Nëse sëmundja nuk ka prekur sistemin nervor qendror, atëherë mund të shpëtoni mjaft shpejt. Trajtimi përshkruhet nga mjeku që merr pjesë pas diagnozës dhe analizës.

Nëse sëmundja nuk fillohet, atëherë mund t'ju duhet pak trajtim me ilaçe dhe dietë.

Jetë

Në mënyrë që trajtimi i impotencës të jetë efektiv, duhet t'i përmbaheni një stili jetese të caktuar. Një burrë duhet të kujdeset për veten dhe shëndetin e tij.

Para së gjithash, duhet t'i kushtoni vëmendje faktorëve të mëposhtëm:

 • Kontrolli i peshës. Meqenëse mbipesha mund të provokojë përparimin e sëmundjes, mielli dhe ushqimet e ëmbla, yndyrore dhe jo të shëndetshme duhet të përjashtohen nga dieta.
 • Kontrolli i presionit. Nuk duhet të lejohet një rritje ose një rënie e mprehtë e presionit. Kjo mund të çojë në përparimin e sëmundjes.
 • Zhduk zakonet e këqija (pirja e duhanit, alkooli, droga).
 • Ushtroni ose kaloni më shumë kohë jashtë.
 • Ndiqni një dietë të veçantë.

Masat e tilla parandaluese kanë një efekt të mirë si në potencial, ashtu edhe në diabet.

dietë

Para së gjithash, gjatë dietës, duhet të përjashtoni të gjitha karbohidratet nga dieta. Pacienti nuk duhet të hajë ëmbël, miell, bukë, makarona. Ushqim i ndaluar i skuqur, i yndyrshëm dhe i shpejtë.

Lexoni artikullin:  A mund të pi disa vodka ose konjak për diabetin

Pacienti duhet të konsumojë ushqimet e mëposhtme:

 • fruta dhe perime;
 • mish ligët;
 • hudhra (ndihmon për të kuruar pafuqinë);
 • zarzavate (qepë, majdanoz, kopër);
 • kos, qumësht, kefir, salcë kosi;
 • ushqim deti (efekt i dobishëm në potencial).

Një dietë ndihmon në uljen e sheqerit në gjak dhe rrit nivelin e testosteronit. Përveç kësaj, dieta do të ndihmojë në normalizimin e peshës dhe përmirësimin e metabolizmit. Pas përfundimit të kursit të trajtimit, rekomandohet të përmbaheni në dietë për disa kohë, në mënyrë që të mos ketë komplikime.

Mënyra aktive e jetës

Aktiviteti i rritur ndihmon në përmirësimin e rrjedhës së gjakut, duke normalizuar kështu nivelin e sheqerit në gjak.

Për diabetin, rekomandohen ngarkesat e mëposhtme kardio:

 • vrapim;
 • udhëtim me biçikletë;
 • ecje e shpejtë;
 • ecën në rrugë.

Nëse çdo ditë përfshiheni së paku në një nga sportet e mësipërme, atëherë ekziston mundësia që një burrë të ndihet më mirë. Nivelet e sheqerit në gjak normalizohen dhe fuqia zvogëlohet. Mos harroni se me rritjen e stresit, diabeti mund të fillojë të zhvillohet më shumë për shkak të një kërcimi të mprehtë të presionit të gjakut.

Barna për trajtimin e sëmundjes

Para fillimit të ilaçeve, duhet të shihni një mjek. Pas diagnozës, specialisti do të përshkruajë ilaçet e nevojshme. Në mënyrë tipike, këto ilaçe ndihmojnë në rritjen e rrjedhës së gjakut dhe rritjen e niveleve të testosteronit në gjak. Kjo ndihmon në rritjen e dëshirës seksuale dhe normalizimin e ereksionit.

Për të hequr qafe problemet që lidhen me çrregullimet ereksionit, seksi më i fortë është i përshkruar:

Nëse ekziston diabeti, efekti i ilaçeve zvogëlohet ndjeshëm. Por ekspozimi i pjesshëm ndonjëherë është i mjaftueshëm për të rifituar fuqinë mashkullore. Para fillimit të trajtimit mjekësor, duhet domosdoshmërisht të konsultoheni me një specialist. Vetëm pas diagnostikimit mjeku do të jetë në gjendje të përshkruajë trajtimin e dëshiruar.

Diabeti dhe impotenca janë një nga patologjitë më të rrezikshme për mashkullin. Nëse e gjeni problemin në kohë, atëherë sëmundja mund të kurohet shpejt dhe pa komplikime. Nuk ka nevojë për të drejtuar problemin. Në shenjën e parë të sëmundjes, është mirë që të shkoni në spital për të shmangur pasojat serioze.

Lexoni artikullin:  Prediabeti treguesit e sheqerit në gjak

Kështu, mund të konkludojmë se përparimi i impotencës në diabet është një sëmundje shumë serioze që përjetojnë shumë burra. Por, përkundër gjithë kriticizmit, sëmundja është e shërueshme, dhe në fazat fillestare mund të kurohet.

Diabetus Shqipëri