Diabeti tip 2 trajtimi dhe dieta

Diabeti mellitus i tipit 2 është një sëmundje endokrine në të cilën ka një rritje të vazhdueshme të glukozës në gjak.

Sëmundja karakterizohet nga një shkelje e ndjeshmërisë së qelizave dhe indeve ndaj insulinës, e cila prodhohet nga qelizat pankreatike. Ky është lloji më i zakonshëm i diabetit.

Shkaqet e paraqitjes

Pse lind diabeti tip 2, dhe çfarë është? Sëmundja manifestohet me rezistencë ndaj insulinës (mungesa e përgjigjes së një organizmi ndaj insulinës). Tek njerëzit e sëmurë, prodhimi i insulinës vazhdon, por ai nuk ndërvepron me qelizat e trupit dhe nuk përshpejton thithjen e glukozës nga gjaku.

Mjekët nuk kanë përcaktuar shkaqet e hollësishme të sëmundjes, por sipas studimeve aktuale, diabeti i tipit 2 mund të ndodhë me vëllim të ndryshëm qelizor ose ndjeshmëri të receptorit ndaj insulinës.

Faktorët e rrezikut për diabetin tip 2 janë:

 1. Ushqimi i dobët: prania e karbohidrateve të rafinuara në ushqim (ëmbëlsirat, çokollata, ëmbëlsirat, waffles, pasta, etj) dhe një përmbajtje shumë e ulët e ushqimeve bimore të freskëta (perime, fruta, drithëra).
 2. Mbipesha, veçanërisht lloji visceral.
 3. Prania e diabetit në një ose dy të afërm.
 4. Jetese e ulur.
 5. Presion i lartë.
 6. Përkatësia etnike.

Faktorët kryesorë që ndikojnë në rezistencën e indeve ndaj insulinës përfshijnë efektet e hormoneve të rritjes në kohën e pubertetit, racës, gjinisë (një tendencë e madhe për të zhvilluar sëmundjen vërehet tek gratë), dhe mbipesha.

Happensfarë ndodh me diabetin?

Pas ngrënies, niveli i sheqerit në gjak rritet dhe pankreasi nuk mund të prodhojë insulinë, e cila zhvillohet në sfondin e niveleve të larta të glukozës.

Si rezultat, ndjeshmëria e membranës qelizore përgjegjëse për njohjen e hormonit zvogëlohet. Në të njëjtën kohë, edhe nëse hormoni hyn në qelizë, efekti natyror nuk ndodh. Kjo gjendje quhet rezistencë ndaj insulinës kur qeliza është rezistente ndaj insulinës.

Simptomat e diabetit tip 2

Në shumicën e rasteve, diabeti mellitus tip 2 nuk ka simptoma të theksuara dhe diagnoza mund të përcaktohet vetëm me një studim laboratorik të planifikuar në stomak bosh.

Në mënyrë tipike, zhvillimi i diabetit tip 2 fillon te njerëzit pas moshës 40 vjeç, në ata që janë obez, tension të lartë dhe manifestime të tjera të sindromave metabolike në trup.

Lexoni artikullin:  Root Burdock për Diabetin

Simptomat specifike janë si më poshtë:

 • etje dhe gojë të thatë;
 • poluria – urinim i tepërt;
 • lëkura kruajtëse;
 • dobësi e përgjithshme dhe e muskujve;
 • obeziteti;
 • shërimi i dobët i plagëve;

Pacienti mund të mos dyshojë për sëmundjen e tij për një kohë të gjatë. Ai ndjehet i lehtë në gojë të thatë, etje, kruajtje të lëkurës, ndonjëherë sëmundja mund të manifestohet si pezmatim i shputës në lëkurë dhe mukozën, fryrjet, sëmundja e mishrave të dhëmbëve, humbja e dhëmbëve dhe ulja e shikimit. Kjo shpjegohet me faktin se sheqeri që nuk hyn në qeliza shkon në muret e enëve të gjakut ose nëpër poret e lëkurës. Dhe mbi sheqerin, bakteret dhe kërpudhat shumohen në mënyrë të përsosur.

Cili është rreziku?

Rreziku kryesor i diabetit tip 2 është dëmtimi i metabolizmit të lipideve, i cili në mënyrë të pashmangshme shkakton një shkelje të metabolizmit të glukozës. Në 80% të rasteve, në sfondin e diabetit mellitus tip 2, sëmundjet koronare të zemrës dhe sëmundje të tjera të lidhura me bllokimin e lumenit vaskular nga pllaka aterosklerotike zhvillohen.

Përveç kësaj, diabeti mellitus i tipit 2 në forma të rënda kontribuon në zhvillimin e sëmundjeve të veshkave, ulje të mprehtësisë vizuale dhe aftësim të përkeqësuar të riparimit të lëkurës, gjë që zvogëlon ndjeshëm cilësinë e jetës.

fazë

Diabeti mellitus i tipit 2 mund të ndodhë me mundësi të ndryshme të ashpërsisë:

 1. E para është të përmirësoni gjendjen e pacientit duke ndryshuar parimet e të ushqyerit, ose duke përdorur një kapsulë maksimale të një ilaçi për uljen e sheqerit në ditë;
 2. E dyta – përmirësimi ndodh kur përdorni dy ose tre kapsula të një medikamenti për uljen e sheqerit në ditë;
 3. E treta – përveç ilaçeve për uljen e sheqerit, duhet të drejtoheni në prezantimin e insulinës.

Nëse niveli i sheqerit në gjak i pacientit është pak më i lartë se normalja, por nuk ka ndonjë tendencë për komplikime, atëherë kjo gjendje konsiderohet e kompensuar, domethënë trupi mund të përballojë akoma çrregullimin e metabolizmit në karbohidrate.

Diagnostics

Në një person të shëndetshëm, nivelet normale të sheqerit janë rreth 3,5-5.5 mmol / L. 2 orë pas një vakt, ai është në gjendje të rritet në 7-7,8 mmol / L.

Për të diagnostikuar diabetin, studimet e mëposhtme janë kryer:

 1. Test i gjakut për glukozën: në stomak bosh përcaktoni përmbajtjen e glukozës në gjakun kapilar (gjaku nga gishti).
 2. Përcaktimi i hemoglobinës së glikoziluar: sasia e tij është rritur ndjeshëm në pacientët me diabet mellitus.
 3. Test për tolerancën e glukozës: në stomak bosh merrni rreth 75 g glukozë të tretur në 1-1,5 gota ujë, pastaj përcaktoni përqendrimin e glukozës në gjak pas 0.5, 2 orë.
 4. Analiza e urinës për trupat e glukozës dhe ketonit: zbulimi i trupave të ketonit dhe glukozës konfirmon diagnozën e diabetit.
Lexoni artikullin:  Test i gjakut për normën e sheqerit dhe deshifrimin

Trajtimi i diabetit mellitus tip 2

Kur u diagnostikua diabeti tip 2, trajtimi fillon me një dietë dhe stërvitje të moderuar. Në fazat fillestare të diabetit, edhe humbja e lehtë e peshës ndihmon në normalizimin e metabolizmit të karbohidrateve të trupit dhe zvogëlimin e sintezës së glukozës në mëlçi. Për trajtimin e fazave të mëvonshme, përdoren ilaçe të ndryshme.

Meqenëse shumica e pacientëve me diabet tip 2 janë të trashë, ushqimi i duhur duhet të ketë për qëllim uljen e peshës trupore dhe parandalimin e komplikimeve të vonshme, kryesisht aterosklerozës.

Një dietë hipokalorike është e nevojshme për të gjithë pacientët me peshë të tepërt të trupit (BMI 25-29 kg / m2) ose mbipesha (BMI> 30 kg / m2).

përgatitjet

Ilaçet për uljen e sheqerit përdoren për të stimuluar qelizat për të prodhuar insulinë shtesë, si dhe për të arritur përqendrimin e tij të nevojshëm në plazmë. Përzgjedhja e barnave kryhet rreptësisht nga një mjek.

Ilaçet më të zakonshme antidiabetike:

 1. Metformina është ilaçi antidiabetik i zgjedhjes së parë tek pacientët me diabet tip 2, mbipesha dhe hiperglicemia. Ky mjet promovon lëvizjen dhe thithjen e sheqerit në indet e muskujve dhe nuk lëshon sheqerin nga mëlçia.
 2. Miglitol, Glukobay. Këto ilaçe pengojnë thithjen e polisaharideve dhe oligos. Si rezultat, rritja e niveleve të glukozës në gjak ngadalësohet.
 3. Përgatitjet e sulfonylurea (CM) të gjeneratës së dytë (klorpropamide, tolbutamide, glimepiride, glibenclamide, etj.) Stimulojnë sekretimin e insulinës në pankreas dhe zvogëlojnë rezistencën e indeve periferike (mëlçinë, indet e muskujve, indin dhjamor) ndaj hormonit.
 4. Derivatet e tiazolidinonit (rosiglitazone, troglitazone) rrisin aktivitetin e receptorëve të insulinës dhe në këtë mënyrë ulin nivelin e glukozës, duke normalizuar profilin e lipideve.
 5. Novonorm, Starlix. Ndikoni në pankreas për të stimuluar prodhimin e insulinës.

Trajtimi i drogës fillon me monoterapi (marrja e 1 ilaçi), dhe më pas bëhet e kombinuar, d.m.th., duke përfshirë administrimin e njëkohshëm të 2 ose më shumë ilaçeve për uljen e sheqerit. Nëse ilaçet e mësipërme humbasin efektivitetin e tyre, atëherë duhet të kaloni në përdorimin e ilaçeve të insulinës.

Ushqimi për diabetin tip 2

Trajtimi për diabetin tip 2 fillon me një dietë e cila bazohet në parimet e mëposhtme:

 • ushqimi proporcional 6 herë në ditë. Ju duhet të merrni ushqim vazhdimisht në kohën e zakonshme;
 • Mos i kaloni kaloritë mbi 1800 kcal;
 • mbipesha kërkon normalizim;
 • kufizimi i marrjes së yndyrës së ngopur;
 • ulje e marrjes së kripës;
 • ulje në sasinë e alkoolit;
 • ushqim me shumë vitamina dhe minerale.
Lexoni artikullin:  Analiza dhe dekodimi i glukozës (sheqerit) në gjak, biokimi, shkaqet e rritjes dhe uljes

Produktet që do të përjashtohen ose ndoshta janë të kufizuara:

 • që përmbajnë një sasi të madhe të karbohidrateve lehtësisht të tretshme: ëmbëlsirat, rrotullat, etj.
 • Enët pikante, të kripura, të skuqura, të tymosura dhe pikante.
 • gjalpë, margarinë, majonezë, gatime dhe yndyrna mishi.
 • salcë kosi yndyre, krem, djathra, djath feta, djath gjizë i ëmbël.
 • bollgur, drithëra orizi, makarona.
 • supë me yndyrë dhe të fortë.
 • salcice, salcice, salcice, peshk të kripur ose të tymosur, lloje yndyrore të shpendëve, peshqve, mishit.

Doza e fibrave për pacientët me diabet lë 35-40 g në ditë, dhe është e dëshirueshme që 51% e fibrës dietike të përbëhej nga perime, 40% e drithërave dhe 9% e manave, frutave, kërpudhave.

Shembull menuja diabetike për ditën:

 1. Mëngjesi – qull irshërë, vezë. Bukë. Kafe.
 2. Rostiçeri – kos natyral me manaferrat.
 3. Dreka – supë me perime, gjoks pule me sallatë (nga panxhar, qepë dhe vaj ulliri) dhe lakër të zier. Bukë. Komposto.
 4. Rostiçeri – gjizë me pak yndyrë. Tea.
 5. Darka – gjellë e pjekur në salcë kosi, sallatë perimesh (tranguj, domate, barishte ose ndonjë perime tjetër sezonale) me vaj perimesh. Bukë. Cocoa.
 6. Darka e dytë (disa orë para gjumit) – kos natyral, mollë e pjekur.

Këto rekomandime janë të përgjithshme, pasi çdo pacient duhet të ketë qasjen e tij.

Ndiqni rregulla të thjeshta

Rregullat themelore që duhet të miratojë një pacient me diabet:

 • rrinë në një dietë të shëndetshme
 • ushtroni rregullisht
 • merrni ilaçe
 • kontrolloni gjakun për sheqerin

Përveç kësaj, të heqësh qafe kile shtesë normalizon gjendjen shëndetësore të personave me diabet tip 2:

 • sheqeri në gjak arrin normale
 • shtypja e gjakut normalizohet
 • kolesteroli përmirësohet
 • ulet ngarkesa e këmbës
 • një person ndjen butësi në trup.

Ju duhet të matni rregullisht veten tuaj sheqerin në gjak. Kur dihet niveli i sheqerit, qasja ndaj trajtimit të diabetit mund të rregullohet nëse sheqeri në gjak nuk është normal.

Diabetus Shqipëri