Farë do të thotë sheqeri i ulët në gjak

Hipoglikemia, ose sheqeri i ulët në gjak, nuk është më pak e rrezikshme sesa nivelet e ngritura të glukozës. Me tregues kritik, ndodh një gjendje kome dhe një rezultat fatal është i mundur. Më shpesh, kjo gjendje është një ndërlikim i diabetit, por mund të vërehet në një formë të butë në një person të shëndetshëm.

arsyet

Në shumicën e rasteve, sheqeri i ulët në gjak vërehet te njerëzit me diabet. Pse bie? Arsyet mund të jenë si më poshtë:

 • një dietë me shumë karbohidrate të thjeshta;
 • marrja e disa ilaçeve antidiabetik (më shpesh, ilaçet e gjeneratës së vjetër çojnë në hipoglicemi);
 • pirja e alkoolit pa ushqim;
 • marrja e disa ilaçeve ose alkoolit në të njëjtën kohë me ilaçet antidiabetike;
 • duke anashkaluar vaktin tjetër ose vonesën e tij;
 • administrimi i shumë insulinës;
 • aktiviteti fizik.

Personat që nuk kanë diabet mund të vuajnë nga sheqeri i ulët, edhe pse kjo ndodh mjaft rrallë. Arsyet janë të ndryshme, midis tyre:

 • një sasi e madhe alkooli e konsumuar;
 • marrja e medikamenteve të caktuara;
 • sëmundjet e mëlçisë, veshkave, gjëndrave mbiveshkore, pankreasit;
 • çrregullime metabolike;
 • tendosje e madhe fizike;
 • dieta të rrepta, veçanërisht dietat e ulëta të karbonit;
 • pushime të gjata midis vakteve (nga 8 orë);
 • një ulje e sheqerit në mëngjes pas gjumit të një nate për shkak të mungesës së zgjatur të ushqimit;
 • një sasi e madhe e ëmbël në dietë.

dëshmi

Me sheqer të ulët në gjak, gjendja shëndetësore është e ndryshme, varësisht se në çfarë niveli ka ndodhur ulja. Shfaqja e shenjave gjithashtu varet nga shkalla e uljes së sheqerit. Simptomat e hipoglikemisë mund të ndodhin nëse rënia e glukozës ka ndodhur ndjeshëm, por në të njëjtën kohë niveli i saj mbeti normal.

Rënie e lehtë

Niveli i glukozës bie në 3,8 mmol / L dhe më poshtë. Në këtë rast, simptomat mund të mungojnë ose të jenë si më poshtë:

 • dobësi, dridhje në të gjithë trupin, të dridhura;
 • djersitje e shtuar, djersë e ftohtë, ngjitëse, zakonisht kokë djersitje, veçanërisht qafa e pasme;
 • marramendje;
 • ndjenja e urisë;
 • të përzier;
 • nervozizëm, ankth, ankth;
 • palpitacionet (takikardia);
 • ndjesi shpimi gjilpërash ose mpirje të buzëve dhe gishtërinjve;
 • vizion i paqartë.
Lexoni artikullin:  Si ta trajtoni diabetin në shtëpi me mjete juridike popullore

Për tu ndier normal dhe simptomat zhduken, thjesht ha diçka të ëmbël.

Rënia mesatare

Niveli i glukozës bie nën 3 mmol / L. Nëse ka një rënie të sheqerit në gjak të moderuar, shfaqen simptomat e mëposhtme:

 • nervozizëm, zemërim;
 • konfuzion, paaftësi për t’u përqendruar;
 • çorientimi në hapësirë;
 • ngërçe muskulore;
 • fjalim i ngadaltë dhe i paligjshëm;
 • paqëndrueshmëria, ecja e lëkundshme, koordinimi i dëmtuar i lëvizjeve;
 • të qenët i përgjumur;
 • lodhje dhe dobësi;
 • qarë.

Hipoglicemia e rëndë

Nëse niveli i glukozës bie në 1,9 mmol / L, pasojat mund të jenë si më poshtë:

 • konvulsionet;
 • coma;
 • goditje;
 • temperaturë e ulët e trupit;
 • përfundim fatale.

Një ulje e zgjatur dhe e konsiderueshme e sheqerit mund të çojë në ndryshime të pakthyeshme të trurit dhe sëmundje kardiovaskulare. Simptomat e hipoglikemisë mund të mungojnë nëse një person merr ilaçe të caktuara, të cilat përfshijnë beta-bllokues.

Ulja e niveleve të sheqerit mund të ndodhë në ëndërr. Si rregull, në mëngjes një person zgjohet me një dhimbje koke. Shenjat e hipoglikemisë së natës janë si më poshtë:

 • djersitje e tepruar;
 • bie nga shtrati;
 • ecja në ëndërr;
 • sjellje e shqetësuar;
 • nightmares;
 • zhurma të pazakonta të bëra nga njeriu.

Të gjitha simptomat e mësipërme në njerëz të ndryshëm mund të shfaqen me nivele të ndryshme të glukozës në gjak. Manifestime të tilla janë të mundshme me sheqer normal, nëse do të kishte një rënie të mprehtë. Me hipoglikeminë e vazhdueshme te njerëzit me diabet mellitus tip 6 dhe tip 8, simptomat mund të shfaqen me XNUMX-XNUMX mmol / litër. Sa më gjatë të jetë kursi i diabetit, aq më i ulët është aftësia e trupit për të ndjerë hipoglicemi në fazën fillestare.

Diagnostics

Diagnoza e hipoglikemisë bëhet nëse analiza tregoi sheqer të ulët në gjak dhe ka simptoma që zhduken pas ngrënies së një ushqimi ose pije të ëmbël.

Përveç kësaj, mjeku kryen një ekzaminim fizik, pyet për gjendjen e shëndetit, mënyrën e jetesës, marrjen e drogës, ndryshimet në peshën e trupit.

Trajtim

Me një rënie të vogël të sheqerit, një person mund të përballojë vetë: të marrë një zgjidhje glukoze, të hajë një copë sheqer, një lugë mjaltë, karamele (karamel), të pijë lëng të ëmbël etj. Nuk rekomandohet të hani një sanduiç me sallam ose gjalpë: së pari, buke nuk është mjaft e përshtatshme, dhe së dyti, dhjami do të ngadalësojë thithjen e glukozës nga buke. Gjithashtu, mos hani ëmbëlsira, çokollatë, akullore, makarona, drithëra, fruta.

Lexoni artikullin:  Faktorët e rrezikut për diabetin dhe parandalimin e tij

Me një rënie të rëndë të glukozës, një person mund të humbasë vetëdijen. Në këtë rast, duhet të telefononi një ambulancë. Në mënyrë tipike, pacienti injektohet ngadalë me një zgjidhje intravenoze të glukozës ose glukagon, e cila mund të administrohet jo vetëm në një venë, por intramuskulare ose nënlëkurore. Pas gjysmë ore, përcaktoni nivelin e glukozës në gjak.

Në raste të rënda, shtrimi në spital është i mundur. Trajtimi varet nga shkaqet e hipoglikemisë: një mbidozë e insulinës ose një medikament hipoglikemik, insuficiencë renale, sëmundje e mëlçisë, sepsë, etj. Në varësi të shkakut të rënies së sheqerit, përcaktoni se sa do të zgjasë infuzioni i glukozës. Shpejtësia e administrimit është gjithashtu e rëndësishme. Duhet të jetë e tillë që niveli i sheqerit të jetë në nivelin e 5-10 mmol / litër.

Trajtimi i hipoglikemisë në diabet

Trajtimi i hipoglikemisë tek pacientët me diabet është si më poshtë:

 1. Nëse sheqeri bie pasi të keni ngrënë karbohidrate të thjeshta, rekomandohet të ndryshoni dietën tuaj.
 2. Rekomandohet të hani në pjesë të vogla, por shpesh.
 3. Hani disa karbohidrate komplekse ose ushqime proteinike para gjumit.
 4. Konsultohuni me një mjek në mënyrë që ai të ndryshojë dozën e insulinës nëse rënia e glukozës shoqërohet me marrjen e tij.

Parandalimi i hipoglikemisë për diabetin

Për të parandaluar uljen e sheqerit në gjak në diabet, duhet të zbatoni rregullat e mëposhtme:

 1. Pajtueshmëria me dietën e rekomanduar nga mjeku.
 2. Ndarjet midis vakteve me mjaltë – jo më shumë se 4 orë.
 3. Monitorim i vazhdueshëm i sheqerit në gjak.
 4. Kontrolli i dozës së hipoglikemisë ose insulinës.
 5. Njohuri për efektet e ilaçeve.
 6. Gjithmonë duhet të keni produkte sheqeri me vete.

Ulja e sheqerit në gjak në rastet e mëposhtme:

 • të moshuarit;
 • me rinopati diabetike dhe rrezik për hemorragji retinale;
 • me sëmundje të zemrës dhe enëve të gjakut;
 • personat që nuk kanë simptoma të sheqerit të ulët.

Pacientëve të tillë këshillohet të monitorojnë vazhdimisht nivelin e glukozës dhe ta mbajnë atë në 6-10 mmol / litër.

Duhet të shmanget një rënie e mprehtë e glukozës, veçanërisht për njerëzit me diabet të pakomplikuar afatgjatë. Në këtë rast, sheqeri rritet vazhdimisht, dhe nëse zvogëlohet shpejt edhe në 6 mmol / litër, mund të shfaqen simptoma tipike të hipoglikemisë.

Lexoni artikullin:  Diabeti dhe alkooli dhe abuzimi me drogën

Trajtimi i Hipoglicemisë pa Diabet

Së pari ju duhet të analizoni stilin e jetës dhe gjendjen shëndetësore, përpiquni të përcaktoni se çfarë mund të shkaktojë sheqer të ulët. Shtë mirë që të konsultoheni me një mjek që mund të kryejë një ekzaminim. Ndoshta sëmundjet që shkaktuan hipoglikemia do të identifikohen.

Me një rënie të sheqerit në gjak dhe shfaqjen e simptomave karakteristike, ju duhet të hani cookie, karamele, fruta të thata të ëmbla, të pini lëng frutash, qumësht ose një tabletë glukozë.

Në përfundim

Nëse nuk i kushtoni vëmendje hipoglikemisë së butë dhe të moderuar, ajo mund të shndërrohet në e rëndë, në të cilën ndodh humbja e vetëdijes. Trajtimi duhet të fillohet menjëherë. Rënia e niveleve të glukozës në vlera të ulëta nuk është më pak kërcënuese për jetën sesa sheqeri i lartë. Hipoglikemia mund të çojë në gjendje kome dhe vdekje, prandaj është shumë e rëndësishme të kontrolloni nivelin e glukozës. Shtë e nevojshme të paralajmëroni miqtë dhe kolegët për sëmundjen e tyre, si dhe t'i informoni ata se çfarë masash mund të marrin si ndihmë të parë.

Diabetus Shqipëri