Fasule të bardha për diabet mellitus recetat tip 1 dhe tip 2

Speciet e fasules për Diabetin

Fasulet e bardha për diabetin tip 2 duhet të përfshihen në menu, ai përmban shumë vitamina dhe minerale. Produkti ndihmon në uljen e glukozës në trupin e njeriut, ndikon pozitivisht në gjendjen e sistemit kardiovaskular.

Beshtë fasule e bardhë që karakterizohet nga një efekt terapeutik antibakterial, përmirëson proceset rigjeneruese. Për shkak të vetive të listuara, rigjenerimi i lëkurës përshpejtohet te pacientët, në veçanti, lezionet shërohen më shpejt.

Rreth 250 lloje bimësh nga familja e bishtajoreve rriten në natyrë. Mund të hani vetëm 20 prej tyre.Të gjitha llojet e ngrënshme dhe gjethet e fasules lejohen në diabet. Më të zakonshmet janë: e kuqe, e bardhë, e zezë dhe jeshile.

i kuq

Fasulja e kuqe, megjithëse ka këtë emër, karakterizohet nga një ngjyrë e errët, burgundy. Ndër funksionet e tij mund të identifikohen:

 • Përmirëson punën e traktit gastrointestinal. Parandalon diarre, fryrje, fryrje, dhimbje barku;
 • Stimulon proceset metabolike;
 • Ka një efekt antioksidues;
 • Kryen veprim anti-inflamator;
 • Thith sistemin nervor.

Fasulet e kuqe në diabetin tip 2 thjesht kërkohet të jenë në dietë, sepse mund të zvogëlojë sheqerin në gjak.

Kjo specie ka shumë pak efekte anësore dhe, për këtë arsye, me një tolerancë të mirë ndaj produktit, mund të përdoret çdo ditë.

Fasulet e bardha janë shumë të zakonshme, dhe të gjesh nuk është e vështirë. Ashtu si vëllai i saj i kuq, ajo ka një efekt veçanërisht pozitiv në diabetin tip 2. Gjë është se është në gjendje të zvogëlojë glukozën në gjak dhe stimulon pankreasin për të prodhuar insulinë.

Përveç kësaj, fasulet e bardha kanë këto funksione:

 • Ka efekte antibakteriale dhe antivirale;
 • Stabilizon presionin e gjakut, të lartë dhe të ulët;
 • Stimulon punën e sistemit kardiovaskular;
 • Mbështet tonin vaskular.

Diabeti mellitus kontribuon në shërimin e ngadaltë të plagëve dhe ulcerave. Dhe nëse është në dispozicion, pacienti duhet të shikojë patjetër fasulet e bardha, sepse është i përfshirë në procesin e rigjenerimit të qelizave dhe indeve. Përdorimi i tij gjithashtu nuk është i kufizuar nëse nuk ka kundërindikacione të drejtpërdrejta.

e zezë

Fasulet e zeza janë shumë më pak të zakonshme të kuqe dhe të bardha. Besohet se funksionet e tij të dobishme janë veçanërisht të theksuara. Përveç vetive të tija të forta hipoglikemike, ajo dallohet nga karakteristikat e mëposhtme:

 • Ka një efekt diuretik;
 • Ul kolesterolin;
 • Zvogëlon rrezikun e zhvillimit të patologjive kardiovaskulare;
 • Heq toksinat nga trupi;
 • Ajo ka një efekt antibakterial.

Vlen të përmendet se pacientët me diabet nuk janë të kufizuar në zgjedhjen e tyre të fasuleve.

Karakteristikat shëruese të fasules në trajtimin e diabetit

Fasulet nga diabeti si një metodë për trajtimin e sëmundjes përdoren nga shumë pacientë të cilët janë adhurues të trajtimit alternative. Shqyrtimet e tyre vërejnë se përdorimi i rregullt i zierjeve ndihmon në normalizimin e sheqerit, ndërsa ai stabilizohet në nivelin e synuar.

Përdorimi i fasules së bardhë në diabet është një mënyrë efektive për t'ju ndihmuar të ndiheni më mirë. Përgatitja e supës duket si kjo: dërgoni gjashtë lugë të produktit në një termos, derdhni ujë, insistoni për 12-15 orë.

Ju duhet ta merrni atë në stomak bosh një herë në ditë në një vëllim prej 200 ml. Kohëzgjatja e kursit terapeutik është të paktën një muaj. Le të pranojmë pa u konsultuar me një mjek. Sidoqoftë, nëse pacienti merr ilaçe, atëherë terapia me fasule të bardhë është e mbushur me një rënie të tepruar të përmbajtjes së sheqerit në trupin e njeriut.

Shtë e rëndësishme të theksohet se fasulet e papjekura në diabet nuk duhet të konsumohen. Mund të përdoret ekskluzivisht për gatim, si dhe në metodat popullore.

Për ata që ende dyshojnë nëse është e mundur me diabet, ia vlen të jepni një përgjigje të qartë "po". Ky produkt është me origjinë bimore, dhe për shkak të përbërjes së tij të pasur ka një efekt shumë të dobishëm në trupin e pacientit. Këtu janë vetëm disa nga përbërësit e tij:

 • Vitamina B, C, E;
 • Acidet: askorbik, folik, pantotenik;
 • Aminoacidet;
 • fibra;
 • fruktozë;
 • Makro – dhe mikroelemente: zink, jod, kalcium, hekur, kalium, magnez, squfur;
 • pektine;
 • Përbërjet organike;
 • Argenin.

Pjesa kryesore në përbërje është e zënë nga një proteinë shumë e rëndësishme për diabetikët. Një gjethe fasule në diabet mellitus ju lejon të ushqeni gjakun me një zëvendësues natyral të insulinës gjatë tretjes së ushqimit.

Ushqimi i fasules me diabet nuk është vetëm e mundur, por edhe e domosdoshme. Përveç normalizimit të sheqerit në gjak, është në gjendje të sigurojë shumë funksione të tjera të dobishme:

 • Pastroni trupin e toksinave;
 • Stimuloni punën e pankreasit;
 • Përmirësimi i punës së traktit gastrointestinal, parandalimi i kapsllëkut;
 • Zbatoni një efekt diuretik, zvogëloni ënjtjen;
 • Të ketë një efekt qetësues;
 • Përmirësimi i vizionit;
 • Forcimi i sistemit imunitar;
 • Forcimi i smaltit të dhëmbëve;
 • Stimuloni proceset metabolike;
 • Promovoni humbje peshe.

Në të njëjtën kohë, fasulet, megjithë origjinën e tij bimore, është një produkt shumë ushqyes. 100 gram kokrra janë në gjendje t'i japin trupit më shumë se 1200 J. Nuk është pa arsye që ata i quanin fasulet "një bimë mishi".

Mjetet juridike popullore për diabetin: fasule dhe bizele

Nëse pacienti ka diabet, mjetet juridike popullore ofrojnë shumë mundësi të ndryshme që synojnë kompensimin e patologjisë. Fatkeqësisht, terapia nuk do të kurojë sëmundjen, por do të ndihmojë në ruajtjen e sheqerit brenda kufijve të kërkuar.

Lexoni artikullin:  Parandalimi dhe trajtimi i diabetit mellitus tip 1 dhe simptoma të tipit 2, masa, komplikime, parësore

Diabeti mellitus, duke qenë një sëmundje tinëzare, provokon shumë komplikime serioze që mund të çojnë në paaftësi dhe vdekje. Përdorimi i fasules dhe bizeleve siguron normalizimin e glukozës, stabilizimin e saj, përmirësimin e mirëqenies së përgjithshme.

A mund të përdoren bizele në trajtim nëse ekziston një histori e sëmundjes gastrointestinale? Jo, përgjigjja është jo. Mjekët këshillojnë që të përmbahen nga kjo metodë e terapisë, pasi bizelet provokojnë bloating, rritje të formimit të gazit, ndërsa duket se është ushqim mjaft i rëndë.

Ka shumë receta nga fasulet për diabetin. Customshtë zakon të përdorni broshura fasule (veçanërisht të kuqe) për trajtimin e diabetit. Zierje dhe ekstrakte speciale janë përgatitur prej tyre. Për momentin, ekziston një numër i madh recetash për mjekësinë tradicionale që përdorin këtë përbërës.

Flokët e fasules përdoren për të trajtuar sëmundjen jo vetëm me metodat popullore, por edhe nga mjekësia tradicionale. Meqenëse ato kanë një përbërje të pasur të dobishme, këtu janë të gjitha aminoacidet e domosdoshëm për trupin, elementët gjurmë dhe flavonoidet, të cilat kërkohen për funksionimin normal të trupit të njeriut.

Ka receta të ndryshme popullore për kasetat e fasulit për diabetin. Ata bëjnë zierje dhe çajra të veçantë të shëndetshëm.

Ato duhet të përdoren vetëm në kombinim me terapi antipiretike dhe dietë. Siç e dini, podat e fasulës kanë vetinë e uljes së glukozës në një nivel normal.

Ky efekt mund të vazhdojë për disa orë. Shtë e rëndësishme të mbani mend se nuk mund të anuloni në mënyrë të pavarur disa ilaçe, edhe nëse dukej që shëndeti juaj ishte më i mirë.

Receta të Diellit Fosol Sash:

 1. në një mulli kafeje, duhet të bluajeni me kujdes bishtajat e fasulit në mënyrë që të rezultojnë rreth pesëdhjetë gramë. Kjo pluhur duhet të mbushet me kujdes me një filxhan ujë të valë dhe ta lërë përzierjen brenda natës. Merrni rreth njëqind mililitra gjysmë ore para një vakt;
 2. një lugë gjethe të grimcuara duhet të mbushet me një çerek litër ujë të valë. Përzierja që rezulton duhet të vendoset në nxehtësi të ulët dhe të zihet në një banjë me avull për gjysmë ore. Pas skadimit të kohës, hiqeni nga nxehtësia, ftohuni, kullojeni dhe merrni tre lugë tri herë në ditë;
 3. derdhni njëqind gram gjethe të grimcuara një litër ujë të ftohtë dhe lëreni në këtë formë për tetë orë. Pas kalimit të kësaj periudhe kohe, ju duhet të tendosni këtë përbërje dhe të merrni një gotë para çdo vakti;
 4. ziej një kilogram pods në tre litra ujë. Merrni supën që rezulton çdo ditë në stomak bosh në një gotë.

Ekzistojnë edhe shumë të ashtuquajtura receta të kombinuara, të cilat përveç fasule përmbajnë përbërës të tjerë. Ato janë gjithashtu efektive për shkelje të përqendrimit të sheqerit në trup.

E vetmja gjë që duhet të mbani mend është se kur përdorni pods fasule, është rreptësisht e ndaluar përdorimi i sheqerit për zierjet e gatimit dhe infuzionet. Nëse fasulet e papërpunuara në diabet mund të përdoren, atëherë podat e freskët nuk janë. Ato përmbajnë komponime toksike. Lejohet përdorimi i tyre vetëm në formë të tharë, pasi ato nuk paraqesin rrezik për shëndetin.

Fasulet e zeza për diabetin: si të aplikoni?

Infuzionet medicinale të përgatitura nga këpushat e fasules ju lejojnë të merrni efikasitetin maksimal nga lëndët e para për diabetin, për të normalizuar nivelin e sheqerit në gjak. Por për këtë ato duhet të përdoren si duhet.

Ju duhet të pini pije të përgatitura në stomak bosh. Në të njëjtën kohë, rekomandohet përdorimi i tyre tre herë në ditë. Rekomandime të tilla zbatohen për pothuajse të gjitha pijet me fasule medicinale të përgatitura vetë.

Infuzion medicinal

Një mjet i tillë është duke u përgatitur sipas udhëzimeve:

 1. 3 lugë gjethe të tokës derdhen me 2 gota ujë të valë.
 2. Infuzioni lihet 7 orë.
 3. Lëngu filtrohet.

Ju duhet të merrni ilaç në 130 gram tri herë në ditë për gjysmë ore para se të hani.

Zierje e brezit

Ju mund të përgatisni një pije të shëndetshme në një banjë me ujë. Për këtë, 2 lugë ëmbëlsirë të gjetheve të tokës derdhen me gjysmë litër ujë të valë. Gjithçka është vënë në një banjë me ujë për 20 minuta, dhe më pas filtrohet. Duhet të pini një pije të tillë 3 lugë çaji tri herë në ditë.

Meqenëse kjo shumëllojshmëri e veçantë e produktit është e famshme për përfitimet më të mëdha për këtë sëmundje, duhet të kuptoni se si të përdorni fasulet e zeza për diabetin.

Recipes Ushqimi

Për të marrë efektin maksimal pozitiv nga përdorimi i fasule, duhet të dini se si ta gatuani atë. Ka disa receta të përshtatshme për këtë.

Parafjalë e nxehtë

Një nga opsionet më të mira për pjatat e nxehta është një tavë. Isshtë përgatitur nga përbërësit e mëposhtëm:

 • 1 gota fasule;
 • Llamba 1;
 • 2 karota;
 • 60 gram majdanoz dhe selino;
 • 30 mililitra vaj ulliri;
 • 4 karafil hudhër;
 • 300 gram domate të copëtuara.
 1. Fasulet janë zier deri në tender, të shtruara në një fletë pjekje, të përzier me unaza qepësh, qarqe të hollë karrote.
 2. Pasta e domateve përzihet me hudhër, barishte të copëtuar dhe gjalpë, kaloi përmes një shtypi.
 3. Masa e fasules hidhet me salcën e gatuar.

Gatuajeni enën në furrë në një temperaturë prej 200 gradë për 40 minuta.

Supa me krem ​​fasule do të jetë jo vetëm një produkt i shkëlqyeshëm terapeutik, por edhe një shtesë e shijshme në dietë. Për ta përgatitur atë ju duhet:

 • 2 gota fasule;
 • Karrota 1;
 • 1 kungull i njomë;
 • 6 lulelakra lulelakër.
  1. Fasulet janë të mbushura me ujë, lihen gjatë natës.
  2. Të nesërmen në mëngjes uji kullohet, fasulet derdhen me ujë të freskët dhe zihen. Ziejeni përbërësin për 60 minuta.
  3. Ndërsa fasulet po ziejnë, përgatisni veçmas kungull i njomë, karota, lakër.
  4. Të gjithë përbërësit janë të përzier, grimcuar nga një blender në një gjendje pureje.

Raporti i përbërësve mund të ndryshohet në varësi të preferencave të shijes së personit.

Nëse një person nuk ka kohë për të përgatitur enët komplekse, mund të hani duke bërë një sallatë nga përbërësit e mëposhtëm:

 • 450 gramë të një përzierje fasule jeshile, të bardhë dhe të kuqe;
 • Vezë 3;
 • 70 gram oriz;
 • 3 karota;
 • 2 lugë vaj ulliri.
Lexoni artikullin:  Pasojë e rëndë e diabetit; shenjat e aterosklerozës, masa për të parandaluar zhvillimin

Gatimi i një sallate është shumë e thjeshtë. Për ta bërë këtë, thjesht përzieni fasulet e ziera me orizin e gatuar, vezët e copëtuara të ziera, karotat. Sallata duhet të kalohet me vaj. Mund ta dekoroni me një sasi të vogël majdanoz të copëtuar, qepë jeshile.

Decoctions Pod Bean

Ju mund të përmirësoni efektin terapeutik të fasules duke përgatitur një infuzion të pods:

 1. Rrjetat e thata janë në tokë në një mulli kafeje.
 2. 25 gramë të lëndës së parë të përftuar derdhen me 1 gotë ujë të valë.
 3. Pija pihet në një termos gjatë natës.

Pini infuzionin e përgatitur para se të hani në sasinë 120 mililitra.

Teaaj gjethe

Ekziston edhe një version i lehtë i pijeve shëruese. Një çift lugë gjellë fasule të thata derdhet me 1 gotë ujë të vluar.

Pini pijen e përgatitur tre herë në ditë, 125 mililitra secila. Në këtë rast, zierje duhet të konsumohet në stomak bosh.

Stan bean

Për të përgatitur këtë gjellë ju nevojiten:

 • 1 kilogram fasule asparagus;
 • 2 lugë vaj ulliri;
 • Vezë 4.
 1. Asparagu është qëruar, larë, zier për 30 minuta.
 2. Pastaj produkti përzihet me vaj, i zier për 20 minuta.
 3. Disa minuta para se të bëhen gati, vezët derdhen në tigan.

Nëse dëshironi, gjellë mund të përzihet.

Viçi me fasule

Si një pjatë kryesore për patatet ose qullën, alternativa më e mirë është viçi me fasule.

 1. 100-200 gram viçi është skuqur në një tigan. Në këtë rast, ajo duhet të përzihet me spec, kripë, fletë gji, barishte.
 2. Një sasi e vogël e kërpudhave i shtohet masës.
 3. Pas 10 minutash, karotat e copëtuara, fasulet e ziera, hudhrat vendosen në tigan, derdhet pasta e domates.
 4. Enë mbyllet nga një kapak dhe zihet për 20 minuta.

Nëse salca doli të jetë shumë e trashë, ajo mund të hollohet me ujë, duke e çuar pjatën në një çiban pas kësaj.

Sallata e lakrës së lakrës me Fasule

Kjo recetë ju lejon të gatuani shpejt një pjatë të shijshme dhe të kënaqshme. Për ta bërë këtë, përzieni lakrën e lakrës me fasule të ziera, një sasi të vogël qepë jeshile. Masa është e kalitur me vaj ulliri.

Pavarësisht nga thjeshtësia e dukshme e produktit, ka shumë receta për fasulet në diabet. Mund të shtohet, si në përbërjen e sallatave, ashtu edhe në enët e nxehta të klasave të larta. Me përgatitjen e duhur të fasuleve, ju mund të merrni një pjatë jo vetëm të shëndetshme, por edhe shumë të shijshme.

Supë diabetike

Supë mund të bëhet nga fasule të kuqe ose të bardha.

 • 300-350 gram fasule të papjekura ngjyhen për të paktën 8-9 orë;
 • Pasi të kalojë koha, kokrrat transferohen në një tenxhere me ujë të pastër dhe zihen mbi nxehtësi mesatare për 1,5-2 orë;
 • Në një tigan të veçantë ziejmë 300 gramë pulë, 1 karotë, 3-4 patate. Mund të shtoni edhe pak brokoli;
 • Perimet dhe mishi i gatuar priten në kube dhe shtohen fasulet e mbaruara;
 • Kripë dhe barishte për shije.

Nëse dëshironi, mund të kaloni hapin 5.

Sallata e fasules

Ekzistojnë lloje të ndryshme të sallatave të fasules. Kjo lejon pacientët të zgjedhin opsionin për shijen e tyre.

 • 400 gram fasule të çdo lloji: të ziera ose të konservuara, të prera në kube;
 • Në mënyrë të ngjashme, copëtoni 400 gr karota të freskëta;
 • Përbërësit kombinohen në një tas dhe i kalojnë me 2 lugë vaj vegjetal, më së miri nga të gjithë vajin e ullirit, 1 lugë gjelle uthull molle dhe një majë kripe;
 • Përzierja është aromatizuar me barëra të copëtuara imët dhe përzihet tërësisht.

Kjo sallatë është mjaft e lehtë dhe ushqyese në të njëjtën kohë. Mund ta përdorni çdo ditë.

 • Në një tas, përzieni 3 lloje fasule: të kuqe, të bardha dhe djegës, 150 gram secila. Kokrrat duhet të jenë të ziera para;
 • 3 vezë të ziera dhe 2 karota janë ziera;
 • Ziej 60-70 gram oriz;
 • Të gjithë përbërësit përzihen së bashku;
 • Sallata është e kalitur me vaj ulliri, kripë, barishte për të shijuar dhe përzierë gjithçka.

Një sallatë e tillë për shkak të përmbajtjes së orizit dhe vezëve është më e kënaqshme. Isshtë në gjendje të plotësojë shpejt urinë dhe të ngop trupin me substanca të dobishme.

Fasulet mund të trajtojnë diabetin me zierje. Ato bëhen në bazë të bishtajave të gjelbërta të freskëta.

 • Në një enë, përzieni 100 gram fasule, 3 gjethe rrush pa fara dhe 1 lugë gjelle fara liri;
 • Derdhni përzierjen me 1 litër ujë dhe vendoseni në nxehtësi mesatare për 20 minuta;
 • Tjetra, supa duhet të injektohet në një dhomë të mbrojtur nga rrezet e diellit direkte për 1 orë.

Ilaçi i përfunduar mund të merret 3 herë në ditë për një çerek filxhan. Kohëzgjatja e kursit është 14 ditë. Nëse dëshironi, mund ta përsërisni, duke bërë një pushim të shkurtër. Një zierje e tillë jo vetëm që stabilizon sheqerin në gjak, por forcon edhe funksionet mbrojtëse të trupit.

Lexoni artikullin:  Skemat e trajtimit të sodës me sëmundje të ndryshme sipas metodës së Profesor Neumyvakin

Flokët e fasules në diabet mund të përdoren për të bërë çaj medicinal.

 • Pritini 1 lugë gjellë. Kjo mund të bëhet me thikë ose blender;
 • Derdhni qepën me një gotë ujë të valë dhe insistoni për 1 orë;
 • Pasi të kalojë koha, tendosni çajin dhe i shtoni asaj 1 lugë çaji mjaltë bletësh.

Një pije e tillë e shijshme dhe e shëndetshme duhet të pihet 3 herë në ditë, 100 ml secila. Kjo është bërë më së miri disa minuta para se të hahet.

Закуски

Për të bërë një rostiçeri të nxehtë, do t'ju duhet fasule me fije të gjelbër.

 • Gatuaj 1 kilogram pods mbi nxehtësi mesatare për 1 orë;
 • Pastaj shtoni nja dy lugë vaj ulliri në kokrra dhe ziejini 20-25 minuta të tjera;
 • Hapi tjetër është të shtoni vezë të papërpunuara. Në total, ata do të kenë nevojë për 4 pjesë;
 • Pas 5-6 minutash, rostiçeri i përfunduar mund të jetë kripë dhe piper dhe hiqet nga nxehtësia.

Ju gjithashtu mund të gatuani një makarona të shijshme që mund të përhapet në bukë në vend të gjalpit.

 • Vlim 1,5 gota fasule të zeza në një sobë;
 • Pritini imët 30 gram qepë;
 • Në tasin e blenderit vendosni kokrrat e përfunduara, qepët, 1 karafil hudhër, një majë kripe, gjysmë lugë çaji piper të kuq ose të zi;
 • Përziejini gjithçka tërësisht me një blender derisa të ngjitet. Konsistenca mund të rregullohet me ujë të pijshëm, zakonisht 2-3 lugë është e mjaftueshme për këtë.

Në mungesë të një blender, ju mund të shtypni përbërësit duke përdorur një pirun konvencional.

Ushqimi i fasuleve të bardha me diabet ju lejon të nxirrni nga kjo bimë të gjitha përfitimet për trupin. Por për këtë duhet të gatuhet siç duhet. Shtë e padëshirueshme të përdorni fasule me diabet në kombinim me mishin, pasi që të dy këta produkte janë të pasura me proteina. Kombinimi i tyre në një recetë mund të çojë në probleme me tretjen, pamja e ndjenjës së rëndësisë në stomak nuk përjashtohet.

Në mënyrë që të mos provokoni një mosfunksionim të pankreasit, nuk duhet të hani fasule në përbërjen e lëngut yndyror dhe ushqimeve të skuqura. Kur zgjidhni një metodë të përgatitjes së një produkti, është më mirë të jepni përparësi për zierjen, pjekjen dhe avullimin.

Supë krem

Fasulet duhet të mbushen me ujë të ftohtë dhe të lihen në këtë formë për natën. Në mëngjes, uji duhet drenazhuar (nuk duhet të përdoret kurrë për të gatuar produktin) dhe zier produktin derisa të gatuhet për një orë. Paralelisht, duhet të gatuani karota, kunguj të njomë dhe lulelakër. Sasia e përbërësve zgjidhet individualisht për shije, në varësi të cilat perime një person preferon më shumë.

Komponentët e përgatitur duhet të derdhen në një tas blender, shtoni pak ujë të zier dhe vaj ulliri. Pas bluarjes, supa është gati për t’u ngrënë. Pjata është shumë ushqyese dhe e shijshme, veçanërisht nëse e hani menjëherë pas gatimit në një formë të ngrohtë.

Противопоказания

Fasulet kanë një listë shumë të vogël të kundërindikacioneve. Ato përbëhen kryesisht nga intoleranca individuale ndaj produktit, të cilat shprehen në alergji. Gjithashtu nuk rekomandohet të përdorni fasule:

 • Gjatë shtatëzënësisë dhe laktacionit;
 • Me diabet të varur nga insulina;
 • Personat me rritjen e aciditetit të stomakut. Kjo gjithashtu përfshin pacientët me gastrit, kolecistit, përdhes, ulcerë;
 • Njerëz të moshuar.

Në të gjitha këto raste, ia vlen të heqësh dorë nga fasulet ose, minimumi, të vëzhgosh më nga afër një reagim të mundshëm të trupit.

Fasulet në diabet nuk duhet të hahen të papërpunuara. Përndryshe, acarimi i traktit gastrointestinal mund të provokohet, i cili mund të rezultojë në jashtëqitje të mërzitur ose bloating. Për më tepër, personave të prirur ndaj fryrjes këshillohen që të thithin fasulet në ujë me një sasi të vogël sode buke përpara trajtimit të nxehtësisë.

Fasulet e bardha mund të konsumohen në diabet të llojit të parë dhe të dytë. Konsiderohet një produkt universal që është i përshtatshëm për dieta të ndryshme për këtë sëmundje. Kur zgjidhni një recetë për gatim, duhet të merrni parasysh praninë e sëmundjeve të sistemit të tretjes dhe, nëse është e nevojshme, ta rregulloni atë individualisht me mjekun tuaj.

Fasulet mund të provokojnë një përkeqësim të sëmundjeve kronike të traktit gastrointestinal. Shtë e padëshirueshme të përdorni këtë produkt për sëmundje të tilla shoqëruese:

 • ulçera peptike dhe sëmundja erozive e traktit gastrointestinal;
 • gastrit me aciditet të lartë;
 • inflamacion i fshikëzës së tëmthit ose pankreasit;
 • shkelje e shkëmbimit të kripërave të acidit urik;
 • nefriti (procesi inflamator në veshkat).

Fasulet janë një depo e përbërësve ushqyes dhe të dobishëm për një pacient me diabet. Shija e shkëlqyeshme dhe përputhshmëria e mirë me perimet e tjera hapin hapësira për imagjinatën e kuzhinës, pa shkelur parimet e një diete terapeutike. Duke ditur kundërindikimet dhe masat paraprake gjatë përgatitjes së këtij produkti, mund ta përdorni me përfitimin maksimal për trupin.

Përfitimet dhe dëmet e diabetit

Futja e ushqimit në trupin e një diabetiku duhet të jetë e rregullt, në intervale të rregullta. Kur përpiloni menunë, duhet të merrni parasysh përmbajtjen kalorike të produktit, indeksin e tij glicemik, numëroni njësitë e bukës.

Konsumimi i rregullt i fasules në diabetin tip 1 ose tip 2 ka një efekt të dobishëm në trup. Ndër avantazhet kryesore të bishtajoreve janë:

 • aktivizimi i proceseve metabolike në trup;
 • ulje e sheqerit në gjak;
 • rritja e sfondit emocional;
 • mirëqenia e përgjithshme;
 • pastrimi i trupit të toksinave dhe toksinave;
 • forcimi i kockave, nyjeve;
 • parandalimi i patologjive kardiake.

Arginina, e cila ndihmon në normalizimin e niveleve të sheqerit në gjak, gjithashtu siguron përfitime të paçmueshme shëndetësore.

Diabetus Shqipëri