Gjemba e qumështit; aplikimi dhe vetitë medicinale për mëlçinë, si ta marrim si duhet

Gjemba e qumështit përdoret si në trajtimin kompleks të organeve të dëmtuara, ashtu edhe si një profilaktik. Karakteristikat e tij shëruese janë njohur prej kohësh si ilaç zyrtar, prandaj, mbi bazën e kësaj barishte, farmacistët përgatisin tableta medicinale, shurupe, çajra dhe pluhur.

Duke pasur parasysh përbërjen ekskluzive natyrale, ilaçe të tilla, duke ndihmuar indet e dëmtuara të mëlçisë, kanë efekte minimale anësore në trup.

Karakteristikat e bimëve specifike

Gjemba e qumështit është një bimë me qëndrueshmëri të lartë. Ajo rritet në livadhe, fusha, kopshte dhe rrugë, duke udhëhequr një mënyrë jetese tipike të barërave të këqija. Sidoqoftë, vitet e fundit, gjembaçi i qumështit rritet posaçërisht për qëllime medicinale, ndërsa kultivohen ekskluzivisht barërat e këqija vjetore.

Bimore është e gjatë: kërcelli i saj i degëzuar rritet në një metra e gjysmë. Gjethet janë të gjata, të copëtuara, të mbuluara me gjemba. Në sipërfaqen e tyre sipas një rendi kaotik ka vija dhe njolla të bardha.

Lule të vogla me gëzof janë të mbushura me mini tuba që kanë ngjyrë të kuqe ose vjollcë dhe kanë një aromë të këndshme. Pasi bima venitet (periudha nga mesi i verës deri në shtator), frutat shfaqen në të – fara të vogla.

Gjemba e qumështit është një nga bimët më të mira të mjaltit. Mjalti i marrë nga këto bimë është mënyra më e mirë për të pastruar qelizat e dëmtuara të mëlçisë. Një pikë e rëndësishme është aftësia për të përdorur mjaltë për të gjithë pacientët: nuk ka kundërindikacione.

Përfitimet e gjembaçit të qumështit vërtetohen nga studimet klinike. Kjo bimë unike përmban një kompleks të tërë të substancave të nevojshme për funksionimin e duhur të trupit:

 • Përmbajtje e lartë e vitaminave të grupeve A, B, D, E, F, K;
 • Një grup makronutrientësh, përfshirë kalciumin, magnezin, hekurin dhe kaliumin;
 • Përbërja komplekse e elementëve gjurmë, e cila përfshin zink, bor, mangan, bakër;
 • Vajra esencialë në kombinim me acide yndyrore;
 • Kompleksi i plotë i lipideve
 • Flavolignany.

Flavolignans janë përbërësit kryesorë të bimës, me ndihmën e të cilave ndodh trajtimi dhe restaurimi i indeve të mëlçisë. Ato shndërrohen në silymarin, vetitë shëruese të së cilës ndikojnë në mëlçi.

Me ndihmën e tij, proceset e mëposhtme ndodhin në trup:

 • Radikalet e lira eleminohen;
 • Shkalla e restaurimit të indeve të mëlçisë rritet;
 • Proceset inflamatore eliminohen;
 • Substancat toksike bllokohen;
 • Qelizat mbrohen nga shkatërrimi;
 • Proceset e intoksikimit janë eleminuar.

Duke pasur parasysh mundësi të tilla të një fabrike shëruese, përgatitjet e bëra mbi bazën e saj i referohen grupit të hepatoprotektorëve.

Ndalohet përdorimi i njëkohshëm i barnave bazuar në gjembaçin dhe alkoolin!

Fuqia shëruese e bimëve ndihmon për të përballuar jo vetëm ndryshimet patologjike në mëlçi. Përdoret me sukses në trajtimin e diabetit dhe sëmundjeve gjinekologjike.

Fushëveprimi i aplikimit

Në botën e bimëve, numri minimal i kopjeve të afta për sintetizimin e silymarins. Prandaj, gjembi i qumështit është kaq i vlefshëm. Në fund të fundit, përdoret jo vetëm për të kuruar mëlçinë, por edhe për të eleminuar patologjitë e tjera.

Pra, nën ato sëmundje përdoret bar i mrekullueshëm:

 • Ateroskleroza e mureve vaskulare;
 • hepatitis;
 • Ulçera e stomakut dhe duodenale;
 • Kolesterol i lartë;
 • Cirroza e mëlçisë;
 • stomatit;
 • Formimi i depozitave yndyrore në mëlçi;
 • ekzema;
 • cholelithiasis;
 • gastrit;
 • Patologji e një natyre infektive në veshka, sferë urinogenitale;
 • Sëmundja periodontale;
 • Djeg lezione të lëkurës, ulçera, plagë;
 • Patologjia e traktit të sipërm respirator të një natyre infektive;
 • Sistemi imunitar i dobësuar.
Lexoni artikullin:  Sheqeri në gjak normal 5 mënyra për ta mirëmbajtur atë pa ilaçe

Silymarin ka veti të fuqishme antiseptike, kështu që shkatërron pothuajse të gjitha bakteret që hyjnë në trup.

Karakteristikat mbrojtëse të barishteve janë aq të forta sa përgatitjet në bazë të tij u përshkruhen pacientëve që i janë nënshtruar kimioterapisë.

Kjo barishte unike ndihmon në trajtimin kompleks të obezitetit, sëmundjeve të lëkurës, dhimbjes së dhëmbit, sindromës konvulsive. Prania e klorofilit në përbërjen e bimës lejon përdorimin e saj për qëllime kozmetike për të përmirësuar gjendjen e lëkurës dhe flokëve.

Pikat e rëndësishme

Përdorimi i ndonjë bime medicinale kërkon kujdes: duke pasur një efekt të fuqishëm në trup, mund të shkaktojë reagime të kundërta. Gjemba e qumështit nuk bën përjashtim.

Gras është e ndaluar të përdoret në prani të patologjive të tilla:

 1. Tendenca për të shfaqur alergji ndaj bimëve medicinale. Përkundër faktit se gjembi i qumështit nuk përmban alergene, rastet e shfaqjes së reagimit të trupit ndaj tij në formën e kruajtjes dhe skuqjes së lëkurës janë regjistruar.
 2. azma;
 3. epilepsia;
 4. Disordersrregullime mendore;
 5. pankreatiti;
 6. Faza akute e kolecistitit;
 7. Pamjaftueshmëria e hepatit.

Ekziston edhe një kategori pacientësh të cilët duhet të marrin gjurmën e qumështit me kujdes, duke ndërlidhur përfitimet dhe rreziqet e mundësive të bimëve medicinale. Këto përfshijnë fëmijë nën 12 vjeç, gra shtatzëna dhe nëna infermiere.

Nëse ka gurë në fshikëz e tëmthit, marrja e gjembit të qumështit mund të provokojë lëvizjen e tyre, gjë që do të shkaktojë bllokim të traktit urinar!

Mos përdorni bimë pa konsultime paraprake me një mjek nëse regjistrohen probleme të tilla shëndetësore:

 • Shkeljet e sistemit kardiovaskular;
 • Një përqendrim i shtuar i kalciumit në trup.

Duhet të mbahet mend se gjembi i qumështit zvogëlon efektivitetin e kontraceptivëve oralë.

Efektet anësore pas marrjes së një bime medicinale janë të rralla. Ato kombinohen në 3 grupe të simptomave:

 • Stool të lirshëm, të shoqëruar nga dhimbje në mëlçi;
 • Gulçim
 • Dhimbje koke.

Nëse shfaqen simptoma të tilla anësore, duhet të zvogëloni dozën e barit ose të ndaloni marrjen e tij. Nëse këto veprime nuk ju ndihmuan, duhet të kërkoni urgjentisht këshillë mjekësore.

Në mënyrë që trajtimi me gjemba të jetë efektiv, duhet të ndiqni këto rregulla:

 • Përjashtoni plotësisht konsumimin e pijeve alkoolike;
 • Pas një kursi të terapisë, bëni pushime;
 • Ndiqni dietën e duhur;
 • Pini shumë lëngje;
 • Infuzione shëruese të vetë-përgatitura nuk mund të ruhen më shumë se 2 ditë nga data e prodhimit të tyre.

Me ndryshime patologjike në indet e mëlçisë, gjembi i qumështit nuk do të jetë në gjendje të zëvendësojë medikamentet! Metoda e përdorimit dhe dozimit të saj zgjidhet nga mjeku individualisht, në varësi të patologjisë dhe fazës.

Specifikat e pritjes

Ilaçet nga gjembi i qumështit mund të përgatiten në mënyrë të pavarur ose të blihen në një farmaci.

Përgatitjet e tilla bazuar në gjembaçin e qumështit paraqiten në formën e përfunduar:

 • SCHROTH;
 • vaj;
 • Ekstrakt i bazuar në ujë ose alkool;
 • Shurup që përmbajnë ekstrakte;
 • tableta;
 • Tea.

Në këtë rast, nuk do të jetë e vështirë në shtëpi, duke përdorur farat e bimës, të përgatisni në mënyrë të pavarur pluhurin, në bazë të së cilës pihet një zierje ose çaj.

Konsideroni metodën e përdorimit të secilës formë të ilaçit dhe tiparet e administrimit të tyre për trajtimin e mëlçisë.

Vakti i gjembaçit të qumështit bëhet nga kokrra e një bime, e cila është grimcuar duke përdorur teknologjinë e nxjerrjes së vajit. Rezultati është një pluhur që përmban shumë fibra.

Ushqimi është veçanërisht i efektshëm në trajtimin e dehjes nga alkooli.

Një pluhur i tillë është efektiv për pastrimin profilaktik të mëlçisë, zorrët për konstipacion, trajtimin e veshkave dhe fshikëzës së tëmthit. Easyshtë e lehtë për t'u marrë. Ju duhet të hani një lugë çaji pluhur tri herë në ditë 20 minuta para një vakt, duke e larë atë me ndonjë lëng.

Lexoni artikullin:  Parandalimi parësor dhe sekondar i diabetit

Vakt me gjemba

Për të forcuar mbrojtjen e trupit, vakti duhet të konsumohet dy herë në ditë për një lugë çaji. Në të njëjtën mënyrë, pluhuri përdoret për humbje peshe.

Ushqimi është gjithashtu efektiv në trajtimin e kollës së shkaktuar nga një reaksion alergjik, dhe ftohja. Për terapi, keni nevojë për një zierje. Gjysma e një lugë të vogël vakt hidhet në një gotë me ujë të valë. Në 5-6 minuta të vendosura, përzierja shtohet, duke e trazuar vazhdimisht, një lugë mjaltë të lëngshëm. Për një efekt të mirë, infuzioni merret çdo tre orë nga një lugë çaji.

Ushqimi përdoret gjithashtu në trajtimin e patologjive të tilla:

 • Disrregullimet gastrointestinale;
 • migrenë;
 • Kolesterol i lartë;
 • hemorroide;
 • Shkeljet e shpretkës.

Në këtë rast, mjafton të merrni 15 ml vakt me vakt.

Pluhuri i përfunduar mund të blihet në farmaci. Udhëzimet për marrjen e drogës janë paraqitur në paketë. Pastrim i mirë i shtëpisë dhe përzierje e copëtuar në shtëpi.

Për ta përgatitur atë, ju duhet një mulli kafeje e zakonshme, në të cilën kokrrat janë grimcuar me kujdes. Megjithëse njohësit e mjekësisë tradicionale besojnë se është më mirë të blini kokrrat në një llaç gize duke përdorur një presion të rëndë për stol.

Si të merrni pluhurin, mjeku duhet të përcaktojë. Sidoqoftë, kursi nuk duhet të kalojë një muaj e gjysmë. Në të njëjtën kohë, ajo duhet të ndahet në 2 pjesë, midis të cilave ata marrin një pushim prej 2 javësh. Pas një kursi trajtimi, ju nuk mund ta përdorni bimën për gjashtë muaj.

Vaj

Vaji përgatitet nga farat e një bime me presion të ftohtë. Kjo është, ajo shtrydh pa përdorur nxehtësi. Vaj gjemba nuk është i rafinuar. I mungojnë vajrat e tjerë dhe lëngjet medicinale.

Në shitje mund të gjeni 2 lloje kontejnerësh me vaj: 100 dhe 250 ml. Të dyja opsionet janë shishe kafe qelqi me kapele të dehur hermetikisht. Vaji i gjembaçit të qumështit gjithashtu shitet në formë kapsule.

Isfarë trajtohet me vajin e bimëve?

Përdoret për të trajtuar plagët ose djegiet që nuk shërohen për një kohë të gjatë. Për të trajtuar problemet e lëkurës, 2-3 pika vaji aplikohen në një fashë ose garzë dhe aplikohen në lëkurën e prekur si kompresë. Procedura kryhet një herë në ditë.

Nëse plagët acarohen, veshja ndërrohet sapo të jetë e ngopur me qelb.

Paralelisht me përdorimin e jashtëm, rekomandohet marrja e vajit. Për qëllime parandaluese, mjafton të pini 1 lugë çaji vaj në ditë me ose para ngrënies. Lejohet ta shtoni atë si salcë në sallata ose enët kryesore.

Kohëzgjatja e një kursi të trajtimit me vajin e gjembaçit të qumështit është një muaj. Pastaj bëhet një pushim njëjavor, pas së cilës terapia duhet të vazhdojë edhe për një muaj.

Vaji i gjembaçit të qumështit përdoret për të trajtuar kafshët shtëpiake. Shtimi ditor i 1-2 pikave të ilaçit në ushqim do të eliminojë kapsllëkun dhe problemet e tjera me traktin gastrointestinal në kafshët shtëpiake.

Vaj i lehtë për t’u përdorur, i cili është në kapsula xhelatine. Kjo formë dozimi përdoret në të njëjtën mënyrë si vaji i rregullt.

Lexoni artikullin:  Dieta e Karburantit të ulët të Dr Bernstein për Diabetikët

Shërimi i pijeve

Gjemba e qumështit përdoret si pije, duke përgatitur zierje, tretësirë ​​dhe çaj nga ajo.

Supë përgatitet nga rrënjët e bimës. Përdoret për helmim që shkakton dehje. Supë ndihmon në pastrimin e gjakut, neutralizon helmet në mëlçi, përmirëson funksionimin e pankreasit.

Për të përgatitur supën, ata marrin një rrënjë të larë mirë dhe të tharë, e cila është me kujdes tokësore. Pluhuri i përfunduar vendoset në një enë gatimi dhe derdhet me ujë të nxehtë (raporti i përbërësve – 2 lugë gjelle L. në 0,5 litra ujë). Vlim derisa uji të ulet përgjysmë. Rimbushni vëllimin e dëshiruar me ujë të zier dhe pini gjysmë gotë tre herë në ditë.

Tinktura e alkoolit pastron mirë mëlçinë. Për ta përgatitur atë, do t'ju duhet përbërësit e mëposhtëm:

 • Pluhur bimore – 4 tbsp. l.;
 • Vodka – 0,5 litra.

Gjemba e qumështit të grimcuar derdhet me vodka, mbyllet me kapak të shtrënguar dhe insiston për 9-10 ditë. Shtë e rëndësishme që të shkundni përmbajtjen e kavanozit tërësisht një herë në 1 ditë. Pasi tretja të injektohet, shtohet në ujë për 2-20 pika dhe merret çdo ditë.

Përdorimi i tretësirës së alkoolit është rreptësisht i ndaluar në rast helmimesh nga alkooli.

Teaaji i gjembaçit të qumështit mund të blihet në zinxhirët e farmacive. Përbërja e tij është e kombinuar, domethënë përmban 8-10 barëra të tjera medicinale. Forma e farmacisë është e përshtatshme për t'u përdorur: dozimi i çajit tashmë është llogaritur nga një sasi e caktuar e lëndëve të para të vendosura në qese. Për të bërë çaj të tillë ju duhet njësoj si çaji i rregullt. Sidoqoftë, është më mirë ta marrësh pasi të jetë injektuar për 15 minuta. Ata pinë çaj 2 herë në ditë për 1-2 javë.

Mendimi i ekspertëve

Një tipar i rëndësishëm i silymarin është paqëndrueshmëria e tij ndaj temperaturave të larta. Prandaj, shumica e mjekëve pajtohen që çajrat, tinkturat dhe zierjet nuk kanë forcë terapeutike, prandaj, ato mund të përdoren vetëm për qëllime parandaluese.

Pluhuri i thatë ka veti terapeutike, i cili merret gojarisht me ujë. Gjemba e qumështit në tableta njihet si forma më efektive. Në to, pluhuri mbyllet në një kapsulë xhelatine, kështu që as temperaturat e larta dhe as ekspozimi në rrezet e diellit nuk mund të zvogëlojnë efektivitetin e bimës.

Industria moderne farmaceutike prodhon 2 lloje ilaçesh të bazuara në gjembaçin e qumështit:

 • Tableta të shtypura (Carsil, Silibor);
 • Pluhur i kapsuluar (Gepabene, Legalon).

Pavarësisht nga forma e marrjes së bimës medicinale, nuk rekomandohet të përdorni gjembaçin e qumështit pa u konsultuar me një specialist. Bari shërues ka një efekt unik të fuqishëm, i cili mund të ndihmojë dhe të dëmtojë.

Duke gjykuar nga fakti që ju po lexoni këto rreshta tani, një fitore në luftën kundër sëmundjeve të mëlçisë nuk është ende në anën tuaj.

Dhe a keni menduar tashmë për operacionin? Shtë e kuptueshme, sepse mëlçia është një organ shumë i rëndësishëm, dhe funksionimi i duhur i tij është çelësi i shëndetit dhe mirëqenies. Nauze dhe të vjella, ton i verdhë i lëkurës, hidhërim në gojë dhe erë e pakëndshme, urinë e errët dhe diarre. Të gjitha këto simptoma janë të njohura për ju të dorës së parë.

Por a është e mundur të trajtohet shkaku dhe jo efekti? Ne ju rekomandojmë të lexoni historinë e Olga Krichevskaya, se si shëroi mëlçinë. Lexoni artikullin >>

Diabetus Shqipëri