Isfarë është acidi urik i ngritur në gjak

Acidi urik është një nga substancat që prodhohet natyrshëm nga trupi. Ndodh si rezultat i prishjes së molekulave të purinës të përfshira në shumë produkte nën veprimin e një enzimë të quajtur xanthine oxidase.

Pas përdorimit, purinat degradojnë në acidin urik dhe përpunohen. Disa prej tyre mbeten në gjak, dhe pjesa tjetër është eliminuar nga veshkat.

Devijimet në nivelin e acidit urik në gjak mund të shkaktohen nga faktorë relativisht të padëmshëm, dhe madje edhe luhatje diurnale (në mbrëmje përqendrimi i tij rritet).

Prandaj, është e nevojshme të zbuloni arsyen nëse zbulohet acidi urik i ngritur në gjak – çfarë është: rezultati i një ushtrimi intensiv fizik, një pasojë e një diete ose një shenjë e një patologjie serioze organike. Cilat patologji shkaktojnë një devijim në nivelet e acidit urik? Le të flasim për këtë në më shumë detaje.

Si të përgatitemi për analizë

Për t’i nënshtruar një testi biokimik të gjakut, i cili përcakton nivelin e acidit urik, një ditë më parë, duhet t'i përmbaheni këtyre rregullave:

 1. Pa lëngje, çaj, kafe.
 2. Umamçakëzi gjithashtu nuk rekomandohet.
 3. Mos konsumoni alkool një ditë përpara dhurimit të gjakut.
 4. Mos pini duhan një orë para analizës biokimike.
 5. Këshillohet që të kalojnë 12 orë nga momenti i ngrënies.
 6. Gjaku duhet të merret në mëngjes.
 7. Eleminoni stresin dhe stresin psiko-emocional.

Difrifikimi i analizës dhe emërimet e mëtejshme duhet të bëhet vetëm nga mjeku që merr pjesë.

Shkalla e acidit urik në gjak

Përmbajtja normale ndryshon në varësi të gjinisë dhe moshës – të rinjtë kanë më pak se të moshuarit, dhe më shumë burra sesa gratë:

 • fëmijë nën 12 vjeç: 120-330;
 • gra nën 60: 200-300;
 • burra deri në 60 vjet: 250-400;
 • gra nga 60 vjeç: 210-430;
 • burra nga 60 vjeç: 250-480;
 • norma tek gratë nga 90 vjet: 130-460;
 • norma tek burrat nga 90 vjet: 210-490.

Funksionet kryesore të acidit urik:

 1. Aktivizon dhe rrit efektet e norepinefrinës dhe adrenalinës – kjo stimulon trurin dhe sistemin nervor në tërësi;
 2. Shtë një antioksidant – mbron trupin nga radikalet e lira dhe parandalon degjenerimin kancerogjen të qelizave.
Lexoni artikullin:  Si mund të trajtoni plagët në diabet

Niveli i acidit urik, i përcaktuar nga një test biokimik i gjakut, tregon një gjendje shëndetësore. Ndryshimet në përmbajtjen e këtij produkti metabolik në gjak si lart dhe poshtë varen nga dy procese: formimi i acidit në mëlçi dhe koha që ekskretohet nga veshkat, të cilat mund të ndryshojnë për shkak të patologjive të ndryshme.

Shkaqet e acidit urik të ngritur në gjak

Pse acidi urik në gjak është ngritur tek të rriturit, dhe çfarë do të thotë? Tejkalimi i kufirit të sipërm quhet hiperuricemia. Sipas statistikave mjekësore, ajo vërehet më shpesh tek burrat sesa tek gratë. Hyperuricemia është e mundur në formën e një kërcimi intermitent në kushte fiziologjike:

 • ushqime të tepërta proteinike;
 • aktiviteti fizik;
 • agjërimi i zgjatur;
 • abuzimi me alkoolin.

Shkaqe të tjera të një rritje të acidit urik mbi normalen vërehen në kushtet patologjike në vijim:

 1. Hipertensioni arterial. Tashmë në fazën 2 të hipertensionit, vërehet një rritje e acidit urik. Hyperuricemia çon në dëmtimin e veshkave, duke kontribuar në përparimin e sëmundjes themelore. Në sfondin e terapisë antihipertensive, nivelet e acidit urik mund të kthehen në normale pa terapi specifike. Nëse nuk vërehet një dinamikë e tillë, rekomandohet të ndiqni një dietë speciale (shiko më poshtë) dhe të rritni aktivitetin fizik, me terapi të mëtutjeshme për hiperuricemi (shiko listën e pilulave për presionin e lartë të gjakut).
 2. Ulje e sekretimit të acidit urik nga veshkat në rast të dështimit të veshkave, sëmundje polikistike të veshkave, helmim nga plumbi me zhvillimin e nefropatisë, acidozës dhe toksikozës së grave shtatzëna.
 3. Një nga arsyet e rritjes së acidit urik në gjak, ilaçi e quan ushqim të pahijshëm, përkatësisht konsumin e një sasie të paarsyeshme të produkteve që grumbullojnë substanca purine. Këto janë mish të tymosur (peshk dhe mish), ushqim të konservuar (veçanërisht sprats), viçi dhe mëlçia e derrit, veshkat, enët e mishit të skuqur, kërpudhat dhe të gjitha llojet e mira të tjera. Një dashuri e madhe për këto produkte çon në faktin se bazat purine të nevojshme nga trupi thithen, dhe produkti përfundimtar – acidi urik, rezulton të jetë i tepërt.
 4. Kolesterol i ngritur dhe lipoproteina. Shumë shpesh, zhvillimi i shenjave të qarta klinike të përdhes dhe hipertensionit paraprihet nga një rritje e zgjatur asimptomatike në përbërës të ndryshëm të lipodigramit.
 5. Një tjetër shkak i gjendjes së rritur të acidit është përdhes. Në këtë rast, tashmë mund të themi se një tepricë e acidit urik shkakton vetë sëmundjen, domethënë ekziston një marrëdhënie kauzale.
 6. Marrja e medikamenteve: diuretikët, ilaçet për tuberkulozin, aspirinën, kimioterapinë e kancerit.
 7. Sëmundjet e organeve endokrine, përfshirë: hipoparatiroidizmin, akromegalinë, diabeti mellitus.
Lexoni artikullin:  Sheqeri gjatë shtatëzanisë

Nëse gruaja ose burri ka rritur acidin urik në gjak, duhet të dhuroni gjak për analiza disa herë për të parë treguesit në dinamikë.

Симптомы

Si rregull, rritja fillestare e nivelit të acidit urik në gjak në vetvete ndodh pa simptoma të dukshme, dhe rezulton rastësisht, sipas rezultateve të testeve të marra gjatë një ekzaminimi parandalues ​​ose si rezultat i trajtimit të një sëmundje tjetër.

Kur niveli i acidit urik rritet mjaftueshëm, mund të shfaqen simptomat e mëposhtme:

 • dhimbje akute në nyjet e gjymtyrëve për shkak të kristalizimit të kripërave në to;
 • shfaqja në lëkurën e njollave të dyshimta, ulçera të vogla;
 • ulje e prodhimit të urinës;
 • skuqje e bërrylave dhe gjunjëve;
 • rritje të papritur në presion, shqetësime të ritmit të zemrës.

Trajtimi i hiperuricemisë përshkruhet vetëm nëse zbulohet një sëmundje me një simptomë të tillë. Shkaqe të tjera eliminohen duke korrigjuar ushqimin dhe stilin e jetës. Një dietë e veçantë është e nevojshme në çdo rast.

Последствия

Një nga ndërlikimet më të zakonshme për shkak të acidit urik të lartë në gjak është përdhes. Kjo është inflamacion i nyjeve, ose artrit, i cili shkakton dhimbje të konsiderueshme tek personi që vuan nga ajo, dhe mund ta bëjë atë të paaftë.

Hyperuricemia rrit rrezikun e shfaqjes së përdhes, pasi acidi urik, që grumbullohet në gjak, shkakton formimin e kristaleve mikroskopikë në nyje. Këto kristale mund të depërtojnë në nyjen sinoviale dhe të shkaktojnë dhimbje kur fërkimi shfaqet në nyje gjatë lëvizjes.

Përdhes në këmbë

Si të trajtojmë uren e lartë të gjakut

Në rastin e një rritje të nivelit të ure në gjak, një regjim gjithëpërfshirës i trajtimit përbëhet nga masat e mëposhtme:

 1. Marrja e ilaçeve me efekt diuretik dhe ilaçeve për të zvogëluar prodhimin e acidit urik (Allopurinol, Colchicine).
 2. Korrigjimi i një diete me një mbizotërim të pjatave të ligëta, perimeve, përjashtimi i pijeve alkoolike.
 3. Një rritje në sasinë e lëngut të konsumuar, përfshirë lëngjet, kompostimet.

Theelësi i shërimit nga hiperuricemia është një dietë e veçantë që nuk duhet të përmbajë ushqime me një përqendrim të lartë të purines.

Lexoni artikullin:  Biokimi Diabeti Steroid

Në trajtimin e hiperuricemisë, përdoren gjithashtu mjetet juridike popullore. Për këtë qëllim, zierje dhe infuzione nga lingonberry, gjethet e thuprës dhe hithra merren brenda. Për banjot e këmbëve, përdoren infuzione të calendula, kamomil dhe urtë.

Cila duhet të jetë dieta?

Ushqimi me acid urik të ngritur duhet të jetë i ekuilibruar dhe dietik. Në këtë rast, duhet të minimizoni sasinë e kripës në dietë.

Dieta nënkupton një ndalim kategorik:

 • për pije alkoolike;
 • supë të pasura;
 • mish yndyror dhe enët e peshkut, jeshile, mishin e tymosur, salcice, etj.
 • Erëza pikante, snacka, salca, turshi dhe ushqime të tjera që përmbajnë një sasi të madhe kripash natriumi.

Përveç kësaj, rekomandohet që të reduktoni ushqimet e mëposhtme në dietën tuaj:

 • bishtajore, kërpudha;
 • çokollatë, kafe, kakao;
 • domate, spinaq.

Shtë shumë e dobishme për të ngrënë:

 • mollë jeshile të varieteteve të ndryshme;
 • hudhra dhe qepë;
 • limon dhe agrumet e tjera;
 • bukë e bardhë dhe e zezë;
 • zarzavate kopër;
 • vezë, por jo më shumë se 3 copë. në javë;
 • çaj jeshil ose bimor;
 • kunguj dhe karota;
 • panxhar;
 • tranguj dhe lakra të bardha;
 • gjizë, kefir, salcë kosi;
 • shalqi;
 • patate të qëruara të gatuara në çfarëdo mënyre;
 • mish dhe peshk i gatuar i ligët;
 • të ziera, dhe më pas të pjekura në furrë mishi i lepurit, pulës dhe gjelit të detit;
 • vajra të ndryshme bimore, veçanërisht vaji i ullirit.

Vëllimi i lëngut të konsumuar në ditë duhet të jetë 2-2,5 litra në ditë, shumica e të cilave duhet të jetë ujë i pastër

Respektoni parimet themelore të një diete me acid urik të ngritur do të ketë gjatë gjithë jetës, pasi sëmundja mund të përsëritet. Një terapist ose urolog mund të bëjë një menu dhe të zgjedh produkte, por para kësaj, pacienti duhet të kalojë një seri testesh që do të ndihmojnë për të hartuar një dietë të saktë dhe efektive për qëllime medicinale.

Nëse dieta nuk ndihmon në uljen e simptomave dhe uljen e niveleve të acidit urik, atëherë ilaçet janë të përshkruara. Allopurinol, Sulfinpyrazone, Benzobromaron, Colchicine – ilaçe që ju lejojnë të bllokoni sintezën në mëlçi.

Diabetus Shqipëri