Kanellë për diabet, trajtim, përdorim kundër diabetit

Sot, 285 milion njerëz janë të sëmurë me diabet në botë, dhe ky numër rritet çdo vit. Shkencëtarët në të gjithë botën po kryejnë hulumtime që synojnë të marrin një kurë efektive për këtë sëmundje. Por ndërsa nuk ekziston, dhe mënyra e vetme për të luftuar sëmundjen është të ruani metabolizmin e glukozës duke injektuar insulinë. Disa pije dhe produkte janë gjithashtu në gjendje të kenë një efekt terapeutik. Effectshtë provuar efekti shërues i kafesë, verës dhe kanellës kundër diabetit.

Kanellë dhe diabeti: të mirat dhe të këqijat

Ende nuk është e mundur të kurohet sëmundja me ndihmën e mjeteve juridike popullore dhe produkteve. Sidoqoftë, është mjaft e mundur të kontrolloni sheqerin në gjak dhe të rivendosni ndjeshmërinë e indeve ndaj insulinës duke përdorur ushqim. Këto janë vetitë e kanellës. Për shkak të faktit se kanella përmban 18% fenol, është një mënyrë efektive për të shtuar antioksidantë dhe substanca anti-inflamatore në dietë. Si rezultat i studimeve klinike të kryera nga shkencëtarë nga Universiteti Amerikan i Xhorxhisë, u gjet një lidhje e drejtpërdrejtë midis përmbajtjes së fenolit në kanellë dhe aftësisë së tij për të parandaluar inflamacione të ndryshme në diabet. Përveç kësaj, kanella, si shumë erëza të tjera, përmban një sasi minimale të kalorive, e cila është jashtëzakonisht e rëndësishme për pacientët me diabet.

Trajtimi i diabetit të kanellës

Karakteristikat shëruese të kanellës ishin të njohura që në lashtësi. Ajo u përdor në mënyrë aktive në mjekësinë tradicionale kineze. Dhe në Ajurveda, kanella u konsiderua saktësisht si ilaç për diabetin. Për të shmangur konfuzionin, duhet të theksohet se për hulumtime nuk përdoret kanellë e vërtetë, por një nga bimët që i përkasin të njëjtës specie – cassia. Ajo shpesh quhet "false" dhe "indoneziane". Nuk është e vështirë të bëhet dallimi midis kanellës dhe cassia – tubat cassia janë më të trashë, të ngjashëm në strukturë me një pemë dhe kanë një ngjyrë të kuqe kafe dhe të errët.

Lexoni artikullin:  Simptomat e diabetit mellitus tip 2, trajtimi dhe ushqimi

Farmacitë edhe një herë dëshirojnë të fitojnë para për diabetikët. Ekziston një ilaç i ndjeshëm modern evropian, por ata heshtin për këtë. Kjo.

Në vitin 2003, revista mjekësore Diabetes Care publikoi rezultatet e hulumtimit që konfirmojnë vetitë hipoglikemike të kanellës. Studimi përfshiu njerëz me diabet tip 1,3. Pjesëmarrësit në eksperiment morën kanellë çdo ditë. Pacientët u ndanë në tre grupe, secila prej të cilave përdorën doza të ndryshme kanelle në tableta me një dozë prej 6 dhe 40 gram. Në përfundim të trajtimit, i cili zgjati 12 ditë, u shënuan rezultate të mahnitshme. Kolesteroli i plotë u ul, mesatarisht, me 26-23%, trigliceridet me 30 – 18%, dhe nivelet e glukozës – 29 – XNUMX%.

Një grup shkencëtarësh që kryejnë kërkime mbi vetitë shëruese të kanellës rekomanduan që personat që vuajnë nga kjo sëmundje nuk duhet të shtojnë kripë në ushqim, por ta zëvendësojnë atë me erëza të ndryshme, dhe, veçanërisht, kanellë. Kështu, efekti i trajtimit të diabetit të kanellës është një fakt i vërtetuar shkencërisht, i konfirmuar nga studime klinike. Kanella ka veti jashtëzakonisht tërheqëse të kuzhinës, kështu që mund të shtohet ose në enët e ndryshme ose të përdoret për të bërë çaj dhe pije të tjera.

Cilat mjete të tjera juridike popullore (barishte, tarifa, zierje) ndihmojnë kundër diabetit?

Sipas shumë rishikimeve të diabetikëve, "aaji Monastik" jep një efekt të mirë në trajtimin e diabetit. Itshtë krijuar, krijuar nga murgjit e manastirit në Bjellorusi. Ky ilaç i mrekullueshëm është bërë nga barishte që normalizojnë sasinë e glukozës në gjakun e një diabetiku. Përbërja e koleksionit shërues përfshin domosdoshmërisht shtatë bimë medicinale të zgjedhura me kujdes, të cilat janë të përziera në proporcione të kërkuara. Komponentët, duke qenë në bashkëveprim të ngushtë me njëri-tjetrin, fitojnë veti maksimale terapeutike, duke siguruar një efekt sinergjik në trajtimin e diabetikëve.

Për shkak të përbërjes së tij unike, koleksioni për asticajin Monastik nga diabeti ka veti unike që lejojnë që ai të ketë një efekt efektiv në trupin e një diabeti:

  1. Përmirësimi i metabolizmit, pija rikthen plotësisht metabolizmin e karbohidrateve, që në të gjithë diabetikët është shkaku i sheqerit në rritje.
  2. Normalizon shpejt nivelin e glukozës në gjak të dabetic
  3. Rrit thithjen e insulinës nga indet e trupit
  4. Ndihmon për të rivendosur pankreasin, përmirëson funksionin e tij sekretues
  5. Ndihmon në rivendosjen e imunitetit të pacientit
  6. Përdoret në mënyrë efektive për të ulur peshën, pasi ndihmon në uljen e oreksit
  7. Aktet si një profilaktikë për njerëzit që kanë një tendencë për të zhvilluar diabet
Lexoni artikullin:  Përfitimet e kanabisit mjekësor (për shembull, 10 sëmundje)

Efektiviteti i çajit Monastik terapeutik në diabet tashmë është provuar nga mjekët. Testimi tregoi se nga një mijë njerëz që kishin diabet, sulmet e hipoglikemisë u ndalën në 87%. 42% e pacientëve u shpëtuan plotësisht nga diabeti dhe ishin në gjendje të refuzonin insulinë. Të gjithë pjesëmarrësit në këtë eksperiment u përmirësuan ndjeshëm; kishte besim se sëmundja ishte ende e shërueshme.

Komentet dhe komentet

Ende nuk ka komente dhe komente! Ju lutemi shprehni mendimin tuaj ose sqaroni diçka dhe shtoni!

Diabetus Shqipëri