Kanellë për diabetin

Diabeti është një sëmundje që nuk trajtohet vetëm me ilaçe me origjinë sintetike, mjekësia tradicionale është e mbushur me një larmi recetash. Të cilat ndihmojnë të heqin qafe sëmundjen. Një ilaç efektiv është kanella për diabetin.

Ky produkt nuk është vetëm përbërësi më i rëndësishëm i pjatave të ndryshme, por përdoret në trajtimin e sëmundjeve të ndryshme. Erëza përdoret gjerësisht, dhe gjithçka falë vetive të domosdoshme shëruese. Kanella është e njohur për vetitë e saj anti-inflamatore dhe të ftohta. Ai jep gjallëri, ton, ul presionin e gjakut dhe gjithashtu ka një efekt të dobishëm në aparatin tretës.

Në përgjithësi, ia vlen të pranohet se diabeti është një problem i vërtetë i kohës sonë. Përhapja e kësaj sëmundje do të ishte shumë më pak nëse njerëzit do të zbatohen me rekomandime të thjeshta, domethënë: udhëheqin një mënyrë jetese të shëndetshme, përpiquni të hani ushqime të fortifikuara të pasura me elementë gjurmë, të përfshiheni në aktivitete fizike, etj.

Menjëherë unë dua të ndjej keq ata që mendojnë se diabeti mund të kurohet nëse thjesht përdorni kanellë, kjo, natyrisht, është vetë-mashtrim që do t'ju zhgënjejë shumë. Mjeti mund të përdoret si një teknikë ndihmëse gjatë marrjes së drogës. Për më tepër, stërvitja fizike dhe një dietë e duhur janë një pjesë e rëndësishme.

Kanella për diabet ka fituar një popullaritet të tillë për shkak të vetive të mëposhtme:

 • nxitimi metabolik;
 • metabolizmi i përmirësuar i karbohidrateve;
 • zvogëlon trigliceridet;
 • liquefies gjak;
 • rrit përmbajtjen e lipoproteinave me densitet të lartë;
 • një ulje e ndjeshme e sheqerit në gjak;
 • ulja e kolesterolit të keq;
 • zgjerimi i enëve të gjakut;
 • rritur ndjeshmërinë e indeve ndaj insulinës.

Vetitë e dobishme të kanellës

Përfitimet e erëzave janë të vështira për tu mbivlerësuar. Përbërja e kanellës përfshin një depo të tërë lëndësh ushqyese, përkatësisht:

 • magnez, kalcium, fosfor, zink, hekur, mangan;
 • komponime biologjikisht aktive që rrisin efektin e insulinës në indet dhe qelizat e trupit;
 • vitamina;
 • disakaridet me veti antioksiduese, antiseptike dhe anti-inflamatore;
 • acide yndyrore të ngopura.

Si të zgjidhni kanellë për trajtim?

Për të përgatitur pluhurin, përdoren dy lloje të produktit:

Specialistët i atribuojnë cassia kanellës së rreme, por është ajo që shitet në shumicën e dyqaneve. Kanellë e vërtetë është e lehtë për t’u njohur, ka një aromë më të pasur, është më e brishtë dhe ka një hije të lehtë. Duket si një cigare. Në kasia, shkopinjtë janë më të vështirë dhe ato nuk përdredhin mirë, dhe gjithashtu i japin hidhërim aromës. Cassia është shumë më e lirë.

Lexoni artikullin:  Receta shafran i Indisë

Ju gjithashtu mund të eksperimentoni me jod. Produkti duhet të hidhet në produkt. Në kanellën e vërtetë të Ceylon, ngjyra do të kthehet pak blu, ndërsa në sipërfaqen e kasisë do të fitojë një ngjyrë blu të thellë.

Kanellë për diabetin

Erëza është veçanërisht e rëndësishme për njerëzit që vuajnë nga diabeti tip 2 dhe janë të trashë. Fakti është se kontribuon në prishjen e shpejtë të proteinave dhe yndyrnave, si dhe në normalizimin e metabolizmit të yndyrës dhe karbohidrateve. Kanella parandalon depozitimin e yndyrës në qelizat e indeve të trupit dhe promovon largimin e shpejtë të yndyrës së tepërt.

Prania e kanamaldehidave dhe fenolit ndihmon për të ndaluar proceset inflamatore që shoqërojnë shpesh diabetin mellitus. Përveç kësaj, erëza është me kalori të ulët, kështu që falë saj do të jetë më e lehtë të humbni peshë. A ndihmon kanella në të vërtetë me hipergliceminë dhe si ta përdorim atë në mënyrë korrekte?

Si të marrim kanellë për diabetin?

Ekzistojnë disa receta për përdorimin e produktit për trajtimin e sëmundjes endokrine, përkatësisht:

 • shpërndajë në një gotë me ujë të thjeshtë dhe pije para mëngjesit në stomak bosh;
 • shpërndajë në kefir dhe pije në stomak bosh dhe para gjumit;
 • përzieni me mjaltë. Një natë më parë, ju duhet të shpërndani një lugë çaji të produktit në një gotë me ujë të valë dhe të insistoni për tridhjetë minuta. Pastaj duhet të shtoni dy lugë çaji mjaltë dhe ta dërgoni brenda natës në frigorifer. Të nesërmen, gjysma e zgjidhjes pihet në mëngjes në stomak bosh, dhe e dyta – në kohën e gjumit;
 • shtoni në çaj. Gjysma lugë çaji kanelle shkon në një gotë çaji. Lejoni produktin të injektojë për pesëmbëdhjetë minuta, dhe për të rritur shijen, mund të shtoni pak mjaltë;
 • shtoni erëz në enët e ndryshme. Për të shmangur efektet anësore të pakëndshme, ekspertët rekomandojnë rritjen e dozës gradualisht duke filluar nga një gram dhe duke sjellë një maksimum tre. Ju mund të shtoni erëza në absolutisht gjithçka: mish, peshk, supa dhe shumë më tepër.

Sidoqoftë, përdorimi i erëzave ka një numër kufizimesh. Cilat

A ka ndonjë kundërindikacion?

Në rastet e mëposhtme, nuk rekomandohet përdorimi i produktit për qëllime medicinale:

 • periudha e shtatzënisë;
 • nëse sëmundja dha komplikime në mëlçi;
 • hipertension arterial;
 • intoleranca individuale ndaj kanellës.
Lexoni artikullin:  Diabeti - Sëmundja e vëmendjes ditore

A ndihmon kanella me diabetin tip 1 ose tip 2?

Konsideroni disa informacione që do të ndihmojnë në nxjerrjen e konkluzionit të saktë:

 • para së gjithash, pas aplikimit të produktit, një person me diabet të llojit të parë dhe të dytë fillon të ndjehet plotësisht ndryshe: më shumë vitalitet, shfaqet energji, rritet toni;
 • Siç e dini, diabeti mund të ketë kërcime në sheqer, nivelet e glukozës mund të rriten dhe të ulen. Pas fillimit të trajtimit, këto probleme gjithnjë e më pak do të shqetësojnë pacientin, pasi kanella normalizon këtë tregues;
 • hiperglicemia shpesh shkakton hipertension arterial si një ndërlikim, kanella do të ndihmojë në parandalimin e zhvillimit të këtij simptomi të pakëndshëm.

Pra, çfarë përfundimi mund të bëhet? Ju mund të pini ilaçin për diabetin tip 1 dhe tip 2, por para fillimit të trajtimit, duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Në përgjithësi, ia vlen të jeni të vëmendshëm ndaj shëndetit dhe trupit tuaj, përpiquni të vini re se si reagon ai ndaj metodave të reja të trajtimit.

Shtë gjithashtu e rëndësishme të merret në konsideratë fakti që marrja e njëkohshme e kanellës me disa bimë të tjera mund të bëjë që aftësia e erëzës të zvogëlojë sheqerin jo të dobishëm, por edhe të dëmshëm. Kjo është arsyeja pse ju nuk duhet të merrni kanellë me bimë të tilla të ngjashme: hudhër, krom, bimore, gështenjë kali, xhensen siberian.

Shqyrtime

Konsideroni se si disa pacientë me diabet u trajtuan me kanellë dhe nëse patën rezultat. Deklaratat e tyre do të ndihmojnë për të bërë zgjedhjen e duhur, por akoma më shumë ju duhet të përqendroheni në mendimin e mjekut.

Lyudmila, 45 vjeç
Diabeti tip XNUMX – Unë kam jetuar me këtë diagnozë për një kohë të gjatë. Emrin e ilaçeve që më ndihmojnë unë tashmë e njoh nga zemra. Për shkak të sheqerit në rritje, u mbipesha. Kam lexuar një titull së fundmi në një gazetë që kanella është një produkt unik anti-hiperglicemik. Vendosa të mos mjekohem, por e pyeta endokrinologun për të. Ai e konfirmoi këtë, foli për përbërjen unike dhe më këshilloi se sa më mirë të marr produktin. Unë shpërndaj kanellën në kefir dhe pi në mëngjes dhe mbrëmje. Unë gjithashtu shtoj erëz në enët e ndryshme, por përpiquni të mos e teproni. Ndjeva një forcë dhe forcë. Vëzhgoj vazhdimisht nivelin e sheqerit, jam i kënaqur me rezultatin, ka përmirësime të dukshme.

Lexoni artikullin:  Diabeti mellitus (2)

Eugjeni, 40 vjeç
Unë kam qenë i sëmurë nga diabeti për shumë vite, ai e kishte atë me babanë tim dhe, siç duket, ma kaloi atë me trashëgimi. Bleva një glukometër dhe monitoroj vazhdimisht nivelin e sheqerit tim. Mjeku më përshkroi ilaçet e nevojshme, jepte rekomandime për ushqimin dhe këshillonte aktivitetin e moderuar fizik. Unë gjithashtu e dua mjekësinë tradicionale, sepse ato janë të padëmshme, të sigurta dhe të dobishme. Kur e pyeta doktorin çfarë duhet të marr, ai më tha për kanellën. Rezulton se kjo është vetëm një depo e vitaminave dhe mineraleve të dobishme. Kanella ndihmon në luftën kundër një larmi sëmundjesh, forcon sistemin imunitar, lehtëson procesin inflamator dhe kjo listë mund të vazhdojë për një kohë shumë të gjatë. I shtoj erëz ushqimeve dhe çajit. Unë shoh rezultatin në veten time dhe e rekomandoj atë për të gjithë!

Larisa, 56 vjeç
Unë jam një diabetike, vuaj shumë nga kjo sëmundje. Mbipesha, plagët shëruese dobët – kjo nuk është lista e tërë e problemeve që unë përjetoj. Përveç trajtimit kryesor me ilaçe, unë trajtohem me kanellë. E bëj si më poshtë: në mbrëmje e derdh produktin me ujë të valë dhe e lë të pjek, pastaj shtoj mjaltë dhe dërgoj ilaçin tim në frigorifer. Të nesërmen e pi drogën së pari në mëngjes me stomak bosh, dhe pastaj para gjumit. Unë gjithashtu shtoj kanellë në enët e ndryshme. Në këtë rast, i përmbahem rreptësisht dozës së përshkruar nga mjeku, sepse përdorimi i tepërt i produktit do të bëjë më shumë dëm sesa mirë. Unë tashmë e ndjeva rezultatin. Kam humbur pak peshë, sheqeri ra ndjeshëm, dhe gjithashtu mora më shumë forcë dhe energji.

Pra, kanella është një produkt me të vërtetë shërues në luftën kundër diabetit. Ai përmban shumë substanca të dobishme që ndihmojnë trupin të luftojë një sëmundje serioze endokrine. Ka shumë receta dhe ndryshime se si të përdorni erëza në trajtimin e sëmundjes. Sidoqoftë, nuk duhet të harrojmë për kundërindikacionet në dispozicion. Mos mendoni se kanella është një ilaç për të gjitha sëmundjet, kjo nuk është një alternative për trajtimin kryesor, por vetëm një shtesë. Mos e përdorni produktin si vetë-mjekim, por këshillohuni me mjekun dhe ndiqni të gjitha udhëzimet e tij.

Diabetus Shqipëri