Karafil për diabet

Njerëzit që dikur dëgjuan një diagnozë të diabetit përballen me trajtim kompleks dhe të gjatë. Sidoqoftë, madje edhe mjekësia moderne nuk mund të ndihmojë në kurimin përfundimtar të diabetit tip XNUMX. Një dietë e veçantë ndihmon për të ruajtur nivelin e sheqerit në gjak, dhe shumë njerëz përdorin mjete juridike popullore për të ulur nivelin e sheqerit në gjak.

Nuk është sekret për askënd që erëzat dhe erëzat e njohura kanë shumë veti të dobishme. Karafil në diabet është gjithashtu në gjendje të zvogëlojë sheqerin në gjak.

Karafil është i pasur me vaj karafil – eugjenol. Shtë ky vaj që i jep asaj një aromë pikante, dhe gjithashtu ka shumë veti shëruese. Në veçanti, vaji i karafilit ka veti të qenësishme antispazmatike, analgjezike, antimikrobike dhe të tjera. Karafil ka gjetur përdorim të gjerë në stomatologji për shkak të vetive anti-inflamatore. Karakteristikat antimikrobike të vajit të karafilit ndikojnë butësisht në zorrët, ndërsa në mënyrë efektive luftojnë diarrenë me infeksione të zorrëve, zvogëlojnë formimin e gazit dhe përmirësojnë tretjen, gjë që është gjithashtu e rëndësishme në trajtimin e diabetit, sepse nganjëherë diabeti shpesh diagnostikohet me mbipeshë. Eugjenoli që përmbahet në vaj karafil është një antiseptik i fuqishëm dhe lufton në mënyrë efektive si bakteret patogjene ashtu edhe parazitët.

Farmacitë edhe një herë dëshirojnë të fitojnë para për diabetikët. Ekziston një ilaç i ndjeshëm modern evropian, por ata heshtin për këtë. Kjo.

Karafil për diabet përdoret si një larmi infuzionesh. Në një nga shumë recetat, rekomandohet që 20 sythat të mbushen me një gotë ujë të valë dhe të insistojnë gjatë natës. Ky infuzion përdoret tre herë në ditë për 1/3 filxhan. Kursi i këtij trajtimi është mjaft i gjatë dhe është 6 muaj. Gjithashtu, kjo erëz mund të shtohet në çajra të ndryshëm aromatikë dhe enët e tjera, ndërsa dieta e përdorur për diabetin jo vetëm që mund të bëhet më e larmishme në shije, por edhe të bëhet më e dobishme.

Lexoni artikullin:  Glukoza e gjakut (2)

Përdorimi i karafilit nuk rekomandohet në doza të mëdha për gastrit me aciditet të lartë, sëmundje ulçere peptike, punë të tepërt ose overstrain. Doza të mëdha të kësaj erëze kanë efekte të forta ngrohjeje, dhe gjithashtu nuk vendos karafil në sasi të mëdha në enët, pasi është në gjendje të ndërpresë shijen e ushqimit. Me kujdes, merret për sëmundje të zemrës dhe nervozizëm të shtuar. Nuk rekomandohet gjatë shtatëzënësisë, pasi ka aftësinë të tonifikojë mitrën, si dhe fëmijët nën 2 vjeç.

Cilat mjete të tjera juridike popullore (barishte, tarifa, zierje) ndihmojnë kundër diabetit?

Sipas shumë rishikimeve të diabetikëve, "aaji Monastik" jep një efekt të mirë në trajtimin e diabetit. Itshtë krijuar, krijuar nga murgjit e manastirit në Bjellorusi. Ky ilaç i mrekullueshëm është bërë nga barishte që normalizojnë sasinë e glukozës në gjakun e një diabetiku. Përbërja e koleksionit shërues përfshin domosdoshmërisht shtatë bimë medicinale të zgjedhura me kujdes, të cilat janë të përziera në proporcione të kërkuara. Komponentët, duke qenë në bashkëveprim të ngushtë me njëri-tjetrin, fitojnë veti maksimale terapeutike, duke siguruar një efekt sinergjik në trajtimin e diabetikëve.

Për shkak të përbërjes së tij unike, koleksioni për asticajin Monastik nga diabeti ka veti unike që lejojnë që ai të ketë një efekt efektiv në trupin e një diabeti:

  1. Përmirësimi i metabolizmit, pija rikthen plotësisht metabolizmin e karbohidrateve, që në të gjithë diabetikët është shkaku i sheqerit në rritje.
  2. Normalizon shpejt nivelin e glukozës në gjak të dabetic
  3. Rrit thithjen e insulinës nga indet e trupit
  4. Ndihmon për të rivendosur pankreasin, përmirëson funksionin e tij sekretues
  5. Ndihmon në rivendosjen e imunitetit të pacientit
  6. Përdoret në mënyrë efektive për të ulur peshën, pasi ndihmon në uljen e oreksit
  7. Aktet si një profilaktikë për njerëzit që kanë një tendencë për të zhvilluar diabet

Efektiviteti i çajit Monastik terapeutik në diabet tashmë është provuar nga mjekët. Testimi tregoi se nga një mijë njerëz që kishin diabet, sulmet e hipoglikemisë u ndalën në 87%. 42% e pacientëve u shpëtuan plotësisht nga diabeti dhe ishin në gjendje të refuzonin insulinë. Të gjithë pjesëmarrësit në këtë eksperiment u përmirësuan ndjeshëm; kishte besim se sëmundja ishte ende e shërueshme.

Lexoni artikullin:  Norma e sheqerit në gjak tek gratë dhe burrat

Komentet dhe komentet

Ende nuk ka komente dhe komente! Ju lutemi shprehni mendimin tuaj ose sqaroni diçka dhe shtoni!

Diabetus Shqipëri