Karakteristikat e shërimit të kaktusit Opuntia, historia, efektet anësore

Nga ky artikull do të mësoni:

Emri shkencor: Nopalea cochenillifera

Origjina: Shtetet e Bashkuara, Meksika dhe Amerika e Jugut.

Ngjyrat: ngjyra e verdhë, jeshile e çelët, portokalli, rozë dhe e kuqe e një lule; varet nga shumëllojshmëria dhe pjekuria

Forma: cilindrike, në formë dardhe, me gjatësi rreth 7 cm.

Ngjyra mishi: e bardhë, jeshile, e verdhë, e kuqe ose vjollcë

Shije: mjedër-si

Kaloritë: 14 Kcal./cup

Substancat kryesore terapeutike:

Karakteristikat e kaktusit Opuntia

Dardha me gjemba është një anëtar i familjes Cactaceae, i njohur gjithashtu si Nopala, Tunita, Velvet Opuntia, dora e ngrohtë, dhe Leshi i Lartë i Prickly Dardhë. Ajo rritet në Shtetet e Bashkuara, Meksikë dhe Amerikën e Jugut. Më vonë do të sillet në Afrikë, Australi dhe Mesdhe.

Kjo kaçubë është një bimë xerofitike me përshtatje të mirë me kushtet klimatike gjysmë të thata. Rritet në fusha dhe tokë ranore. Gama vendase për këtë kaktus është lartësi të vogla dhe shpatet malore.

Fruti Opuntia është në të vërtetë pjesët e ngrënshme të bimës. Ky është një nga disa varietetet e kaktusit që është i ngrënshëm dhe ka veti të shumta shëruese. Falë luleve dhe frutave të saj të bukur, është një bimë shumë tërheqëse, rezistente ndaj thatësirës për çdo peizazh, madje edhe për mbjelljen e një shtëpie.

bimë

Opuntia konsiderohet një kaçubë ose pemë e vogël që rritet deri në 2 – 4 m lartësi. Beenshtë vërtetuar se kaktusi i do kushtet me diell, shkretëtirë dhe preferon tokë të thatë të tharë mirë, kryesisht shkëmbor më afër shpateve.

Trungu i kaktusit është i drunjtë dhe i rrumbullakët në seksion kryq. Segmentet e rrjedhin janë jeshile, ngushtë eliptike, obovate, të trasha 8 – 50 × 5 – 15 cm. Segmentet janë plot në formë, baza dhe kulmi janë të rrumbullakosura. Areola 2 mm në diametër, 2 – 3 cm nga njëra-tjetra.

Spines zakonisht mungojnë, nganjëherë të pranishme në 1-3 cm në areola, duke u zgjeruar, gri, në formë gjilpërash, 3-9 mm; glokidët janë të paqartë në gjethet e hershme. Gjethet e formës konike 3 – 4 mm. Lule 1,3 – 1,5 cm në diametër, të ngritur, të kuqe, të verdhë ose vjollcë.

Fruta dardhe

Të gjitha vetitë medicinale të dardhëve me gjemba përmbajnë në frutat e tij, megjithëse pjesë të tjera të kaktusit mund të përdoren.

Pothuajse të gjitha gjethet e dardhës me gjemba ngjajnë me jastëkë të sheshtë, me mish, që duken si gjethe të mëdha. Këto pads janë në të vërtetë degë dhe burime të modifikuara që kryejnë disa funksione, siç janë fotosinteza, prodhimi i luleve dhe depozitimi i ujit.

Lexoni artikullin:  Terapia hormonale për pacientët me kancer të prostatës

Tavolinat janë zakonisht të sheshta, mishi, me ngjyrë të gjelbër dhe kanë një formë ovale ose të rrumbullakosura. Madhësia e zonës së kontaktit të kaktusit është në interval nga 10 cm deri në 46 cm në gjatësi. Faqet më të mëdha gjithashtu mund të rriten.

Në mënyrë të ngjashme, bima me dardhë me gjemba ka një frut cilindrik, në formë dardhe dhe të kuqe të errët ose vjollcë rreth 7 cm të gjatë. Frutat rriten në skajin e gjetheve me gjemba të këtyre kaktuseve madhështore. Ngjyra mund të shkojë nga jeshile e verdhë dhe e gjelbër në portokalli, rozë dhe e kuqe, në varësi të shumëllojshmërisë së kaktusit.

Pulpa e frutave është zakonisht e bardhë, jeshile, e verdhë, e kuqe ose vjollcë, paksa si shijen e mjedrave. Frutat përmbajnë fara gri, të trasha deri në 3 mm në diametër, pak pubeshente. Frutat janë gati për korrje nga shtatori deri në nëntor. Të dy pads dhe frutat e bimës janë përdorur në forma të ndryshme që nga kohërat e lashta.

Histori

Kaktus Opuntia besohet të ketë origjinën në Meksikë. Bima e egër u përhap në të gjithë Meksikën dhe vendet e tjera tropikale të Amerikës Qendrore dhe Xhamajkës. Ky kaktus rritet shpesh në rajone tropikale dhe subtropikale të Amerikës, si dhe në Detin Mesdhe, Ishujt Kanarie, Afrikën Tropikale, Indinë dhe Azinë Juglindore. Në ditët e sotme, për shkak të frutave të bukura dhe vetive të famshme shëruese, dardha me gjemba janë rritur në të gjithë botën.

Vlera ushqyese

Përveç shijes së saj freskuese, dardha me gjemba është një burim i mirë i ushqyesve: vitamina, aminoacide dhe minerale. Një shërbim prej 86 gram dardhë me gjemba ofron 0,393 mg mangan, 141 mg kalcium, 45 mg magnez, 8 mg vitaminë C dhe 0,51 mg hekur. Për më tepër, shumë aminoacide janë 0,012 g triptofan, 0,034 g treoninë, 0,042 g izoleucinë, 0,066 g leucinë, 0,051 g lisinë dhe 0,013 g metioninë.

Kaktus Opuntia: vetitë shëruese dhe përfitimet shëndetësore

Dardha me gjemba përdoret për prodhimin e ushqimit, si dhe në metodat alternative të trajtimit të ilaçeve, pasi përmban një sasi të madhe lëndësh ushqyese, dhe për këtë arsye përfitime të mundshme shëndetësore.

Përdoret menjëherë pas eleminimit të pikave të besueshme dhe të mprehta rroje. Frutat e papërpunuara të kaktusit janë ideale për të bërë sallata me fruta, kokteje. Ky lloj frutash përdoret madje për të bërë bllokime ose enët e tjera të shijshme, madje edhe me spec djegës. Le të hedhim një vështrim më të afërt në pronat shëruese dhe përbërësit unikë të shëndetit që gjenden brenda dardha me gjemba.

1) Forcimi i sistemit imunitar

Ata thonë se një shërbim me dardhë me gjemba përmban më shumë se 1/3 e marrjes totale ditore të vitaminës C.

Acidi askorbik i mirënjohur forcon sistemin imunitar, stimulon prodhimin e qelizave të bardha të gjakut, dhe gjithashtu vepron si një antioksidant në të gjithë trupin. Vitamina C është e nevojshme që trupi të ruajë procese të ndryshme enzimatike dhe metabolike, përfshirë krijimin e indeve të eshtrave dhe muskujve.

Lexoni artikullin:  Sheqeri në gjak normal pas ngrënies në një person të shëndetshëm, niveli i glukozës 2 orë pas ngrënies

2) tretje

Blades e një kaktusi janë të një forme mjaft specifike, ato janë shumë fibroze dhe përmbajnë një sasi të mjaftueshme të fibrave dietike. Siç e dimë të gjithë, fibra dietike është e rëndësishme për procesin e tretjes, sepse shtohet në lëvizjet e zorrëve, të cilat më pas kalojnë më lehtë në muskujt e lëmuar të traktit gastrointestinal.

Ata gjithashtu stimulojnë lëvizshmërinë e zorrëve (të gjitha lëvizjet përgjatë traktit), si dhe zvogëlojnë simptomat e diarresë dhe kapsllëkut. Përveç kësaj, fibra e tepërt në trup mund të zvogëlojë në mënyrë aktive sasinë e kolesterolit, duke mbrojtur kështu shëndetin e zemrës suaj.

3) Për ndërtimin e dhëmbëve dhe kockave të forta

Kalciumi është një pjesë integrale e dietës njerëzore, dhe dardha me gjemba përmban një sasi të konsiderueshme kalciumi në çdo shërbim. Kalciumi është i përfshirë në krijimin e indeve të eshtrave në trup. Në fakt, 99% e kalciumit në trup gjendet në kocka dhe dhëmbë.

Duke i siguruar trupit tonë kalcium të mjaftueshëm, ne mund të parandalojmë shumë probleme të dhëmbëve, si dhe sëmundje të kockave të lidhura me moshën, siç është osteoporoza.

4) Për të ulur peshën e tepërt

Disa komponentë që gjenden në dardha me gjemba ndihmojnë për të humbur peshë. Fibra ndihmon tretjen (stomaku ndihet i plotë) dhe pengon lëshimin e grrelinit – ky është një hormon i urisë, me një ulje të prodhimit që zvogëlon overeating dhe ndjenjën e urisë.

Përveç kësaj, kjo bimë përmban disa yndyrna të ngopura dhe kolesterol, që do të thotë se është e mbushur me potencial metabolik. Prandaj, trupi funksionon në një nivel më të lartë pa fituar peshë. Prania e vitaminave B6, thiamine, riboflavin përshpejton funksionimin metabolik, maksimizon djegien e yndyrës dhe shndërrimin e ushqimit në energji të dobishme.

5) Përmirësimi i funksionit të zemrës

Dardha me gjemba përbëhet nga disa përbërës që janë të mirë për shëndetin e zemrës. Prandaj, vetitë shëruese të dardhëve me gjilpërë funksionojnë edhe për organin kryesor të trupit. Një përmbajtje e lartë e fibrave në fruta ndihmon në uljen e nivelit të kolesterolit "të keq" në trup, ndërsa një sasi e mjaftueshme kaliumi ndihmon në uljen e presionit të gjakut, relaksimin e enëve të gjakut dhe, në përputhje me rrethanat, zvogëlimin e ngarkesës në zemër dhe të gjithë sistemin kardiovaskular.

Më në fund, betalainet që gjenden në dardhë me gjemba lidhen drejtpërdrejt me forcimin e mureve endoteliale të enëve të gjakut, duke zvogëluar kështu mundësinë e dobësimit ose dëmtimit të sistemit. Betalains janë një klasë e pigmenteve të rralla nga indi i kuq ose i verdhë që rrjedhin anthocyanins. Si rezultat, ulja e kolesterolit, ulja e presionit të gjakut dhe forcimi i enëve të gjakut mund të parandalojë zhvillimin e arteriosklerozës, sëmundjes koronare të zemrës dhe goditjeve.

Lexoni artikullin:  Karakteristikat e trajtimit të dështimit kronik të zemrës tek të moshuarit

6) Aktiviteti metabolik

Kaktus Opuntia përbëhet nga një sasi e konsiderueshme e mineraleve. Ai përmban thiaminë, riboflavin, niacin dhe vitaminë B6 – të gjitha janë përbërës jetik të metabolizmit qelizor dhe funksionin normal, të rregulluar të enzimave në të gjithë trupin.

Nëse sistemet e organeve dhe ekuilibri hormonal përmirësohen, atëherë trupi do të funksionojë më me efikasitet, i cili në përputhje me rrethanat do të ndihmojë në rritjen e humbjes së peshës, do të kontribuojë në një grup të shëndetshëm të masës muskulore dhe një rikuperim natyral nga shumë sëmundje.

7) Parandalimi i kancerit

Dardha me gjemba përmbajnë flavonoide, polifenole dhe betalainë, të gjitha këto veprojnë si komponime antioksiduese dhe ndihmojnë në neutralizimin e radikalëve të lirë para se të mutojnë qelizat e shëndetshme në ato me kancer.

Studimet kanë treguar që shanset për kancer janë ulur te njerëzit që shpesh shtojnë këto lloje të antioksidantëve në dietën e tyre. Kaktus Opuntia konsiderohet një nga produktet më të dobishme për tejkalimin e kancerit, pasi përmban mjaft antioksidantë.

8) Për një gjumë qetësues

Dardha me gjemba përmban magnez, i cili është një mineral i dobishëm për promovimin e ndjenjës së gjumit tek njerëzit që vuajnë nga pagjumësia, ankthi afatgjatë ose ankthi. Shkakton lëshimin e serotoninës në trup, gjë që çon në një rritje të nivelit të melatoninës. Përveç kësaj, ajo ka një efekt disi qetësues, që do të thotë se zvogëlon funksionin nervor dhe qetëson trupin, duke ju ndihmuar të bini në gjumë.

9) Nga ulcerat

Kaktusi përdoret tradicionalisht për të trajtuar ulcerat e stomakut. Me sa duket, substanca ngjitëse dhe materiali fijor që janë të pranishëm në dardha me gjemba ndihmojnë në ngadalësimin e zhvillimit të ulcerave të stomakut, veçanërisht ato që zhvillohen për shkak të konsumimit të tepruar të alkoolit. Kështu që njerëzit që vuajnë rregullisht nga kjo gjendje e dhimbshme duhet të shtojnë vetëm disa fruta bimore në dietën e tyre, në mënyrë që të përmirësojnë ndjeshëm cilësinë e jetës!

10) Me diabet

Ekstraktet nga gjethet e kaktusit me dardhë me gjemba janë rregullatorë të fuqishëm të niveleve të glukozës në trup. Për pacientët me diabet tip 2, ekstrakti mund të shkaktojë një rënie të ngritjes së glukozës pas ngrënies, gjë që e bën menaxhimin e diabetit shumë më të lehtë. Përdorimi i rregullt i dardhëve me gjilpërë rekomandohet për të zvogëluar mundësinë e zhvillimit të diabetit.

11) Për lëkurë të bukur

Fitokimikatet dhe antioksidantët në dardha me gjemba krijojnë një mekanizëm të mirë mbrojtës kundër shenjave të parakohshme të plakjes, siç janë rrudhat dhe njollat ​​e moshës. Radikalet e lira të mbetura pas metabolizmit qelizor mund të ndikojnë negativisht në lëkurë, por të hash dardha me gjemba e mban lëkurën tuaj të duket e shëndetshme, rinore dhe e freskët.

Diabetus Shqipëri