Kujdesi për këmbët diabeti

Kujdesi për këmbët është një nga masat më të rëndësishme parandaluese për komplikimet diabetike. Duke kujdesur dhe vëzhguar me kujdes këmbët, mund të shmangni sindromën diabetike të këmbës, e cila është një ndërlikim serioz me pasoja të mëtejshme, përfshirë amputimin e ekstremiteteve të poshtme. Ky sindromë është më i zakonshëm në diabetin tip 2, por kjo nuk do të thotë që personat me tip 1 kanë nevojë për më pak vëmendje në këmbët e tyre. Komplikimet që lidhen me diabetin e këmbëve janë shkaku i 20 përqind të pranimeve në spital, dhe amputimi i lidhur me diabet përbën gjysmën e të gjitha amputimeve jo traumatike. Sipas burimeve të ndryshme, pas amputimit vdekshmëria në vitet e para arrin 50%. Prandaj, është shumë e rëndësishme të identifikoni sindromën në fazat e hershme dhe të edukoni pacientët për parandalimin dhe kujdesin e duhur të këmbëve.

Të gjitha këto probleme me këmbët shfaqen si rezultat i tejkalimit të zgjatur të nivelit të sheqerit në gjak. Sindroma diabetike e këmbës është një infeksion, ulçerë dhe / ose shkatërrim i humnerës
indet, të koordinuara me një shkelje të sistemit nervor dhe një rënie të rrjedhës kryesore të gjakut në arteriet e këmbëve me ashpërsi të ndryshme. Vetëm vëmendja dhe vetëdija e pacientit do të ndihmojnë për të shmangur paaftësinë e rëndë dhe madje edhe vdekjen në të ardhmen.

Rregullat për kujdesin e këmbëve për diabetin

Epo, për fillestarët, duhet të kontrolloni çdo ditë nëse keni në këmbë, veçanërisht në këmbët tuaja:

 • abrasions;
 • shkurtimet;
 • bruising;
 • zgjebe ose calluse;
 • thonjtë e rrënjosur;
 • infeksion mikotik i këmbës.

Nëse nuk i kushtoni vëmendje këtyre gjymtyrëve në dukje, rrezikoni të merrni një sëmundje infektive serioze, të njohur si ulcera neuropatike, dhe nëse nuk keni aspak fat, atëherë gangrene. Për fat të mirë, ka mënyra për të mos e sjellë veten të bjerë në këto statistika të trishtueshme. Këtu janë ato kryesore:

 • Kontrolloni dhe lani këmbët tuaja me ujë të ngrohtë, por jo të nxehtë çdo ditë. Thyej, mos i fshij dhe në asnjë rast mos fërko mes gishtërinjve. Përdorni hidratues, por përsëri jo midis gishtërinjve.
 • Ndryshoni këpucët dy herë në ditë. Vishni këpucë lëkure me çorape të gjera, siç janë atlete prej lëkure të buta.
 • Vishni çorape të pastra pambuku ose leshi vetëm me madhësinë tuaj;
 • Mbajini këmbët larg pads, radiatorëve dhe pajisjeve të tjera të ngrohjes.
 • Kur uleni, mos e vendosni këmbën në këmbë, pasi kjo ndërhyn në qarkullimin e gjakut në këmbë dhe mos vishni lagëza.
 • Mos i preni thonjtë e këmbëve, futni ato me një skedar gozhdë në mënyrë që ato të jenë të barabarta, dhe vendosni qoshet e tyre në mënyrë që ato të rrumbullakosen.
 • Mos përdorni lëngje misri dhe të gjitha llojet e pads dhe mbështetëse të harkut pa u konsultuar më parë me mjekun tuaj.
 • Në fillim, vishni këpucë të reja jo më gjatë se një orë, derisa të bëhen të rehatshme (të lodhur) dhe kurrë mos vishni këpucë në këmbën tuaj të zhveshur.
 • Asnjëherë mos ecni zbathur nëpër rrugë, dhe të veshësh sandale dhe sandale po kërkon telashe.
Lexoni artikullin:  Mjetet juridike popullore për diabetin e tipit 2 si të shpëtoni përgjithmonë nga sheqeri i gjakut

Si mund të shndërrohet një gërryes në një ulçerë?

Epo, le të themi që keni një palë këpucë të reja që fërkojnë këmbën tuaj në mënyrë që lëkura juaj të copëtohet. Ky vend u kthye i kuq dhe i përflakur. Sapo shfaqen inflamacionet dhe përhapja e infeksionit, edema shoqëruese fillon të ngjesh enët e gjakut dhe arteriet që tashmë janë dëmtuar dhe ngushtuar për shkak të diabetit. Për shkak të kësaj, fluksi i gjakut në zonën e përflakur zvogëlohet, domethënë, oksigjeni i freskët dhe qelizat e gjakut që luftojnë infeksionin me vështirësi të mëdha shpërthejnë atje ku janë të nevojshme.

Kjo krijon të gjitha kushtet për zhvillimin e një infeksioni serioz. Pasi një infeksion të marrë rrënjë, bëhet shumë e vështirë për ta trajtuar atë. Antibiotikët barten gjithashtu nga gjaku, dhe ato gjithashtu nuk arrijnë të futen në zonën e prekur.

Shkaqet e aterosklerozës dhe amputimit

Shkaku i këtij komplikacioni është një çrregullim metabolik kryesisht me karbohidrate dhe natyrë yndyrore. Këto shkelje me kalimin e kohës çojnë në ngjeshje të murit dhe bllokim. Kjo regresion ndodh për shkak të ndërlikimit të kalimit të dhjamit dhe mpiksjes së gjakut nëpër anije të ndryshuar patologjikisht dhe vendoset në muret e tyre.

Atheroskleroza e enëve të ekstremiteteve të poshtme nuk ndodh domosdoshmërisht te njerëzit me diabet. Ato shpesh preken nga njerëz të moshuar dhe të moshuar, pavarësisht nga gjinia. Dallimi i vetëm është se te njerëzit pa diabet, enët e gjakut preken në zona të vogla, kryesisht në zonat e femurit dhe patelës. Trajtohet me ilaçe ose anashkalojë në raste më komplekse dhe të avancuara. Ndërsa për arteriosklerozën në diabet, gjithçka është shumë më e ndërlikuar, pasi kryesisht preken enët poshtë gjurit dhe ato bëhen të bllokuara përgjatë gjithë gjatësisë, gjë që është më e rrezikshme për jetën. Si rezultat, për shkak të obstruksionit dhe urisë së indeve, ndodh nekroza e tyre dhe gangrena e këmbëve.

Metodat e parandalimit dhe trajtimit

Mënyra më e mirë për të parandaluar problemet e këmbëve është kompensimi i plotë i diabetit tuaj. Shtë shumë e rëndësishme për të parandaluar zhvillimin e arteriosklerozës së arterieve periferike. Dhe në kohë për të përcaktuar ngushtimin e rrezikshëm të enëve të mëdha të gjakut. Kjo mund të bëhet duke përdorur një rreze x të quajtur angiogram. Për të drejtuar rrjedhën e gjakut për të anashkaluar një vend të bllokuar, krijoni rrugë pune duke përdorur metoda kirurgjikale. Gjatë këtij operacioni, një fragment i një vene të shëndetshme nga një pjesë tjetër e trupit, zakonisht kofshës, është prerë dhe hemmed në një fund para dhe tjetri pas pengesës. Një venë e re siguron transferimin e gjakut në ato qeliza ku më parë mungonte. Kjo është një mënyrë për të parandaluar gangrenën. Por, e gjithë kjo mund të shmanget me trajtimin e duhur të diabetit dhe kujdesin për këmbët.

Diabetus Shqipëri