Lart celandine

Nga kohërat e lashta e deri në ditët e sotme, vetitë shëruese të celandinës janë të njohura dhe vlerësohen shumë. Emri latin i celandine "chelidonium" përkthehet si "dhuratë e parajsës". Lëngu i tij mund të kurojë më shumë se 250 sëmundje të lëkurës, si dhe disa sëmundje të organeve të brendshme. Por aplikimi më i popullarizuar i kësaj bime të mrekullueshme ishte në luftën kundër lythat, për shkak të së cilës mori emrin e dytë – warthog. Si të përdorim celandine nga lythat, sa shpejt do të ndihmojë dhe a do të ndihmojë fare? Le ta kuptojmë.

Si të trajtoni dhe hiqni lythat celandine

Para fillimit të trajtimit me lythat celandine, duhet të mbani mend se po merreni me një bimë helmuese, prandaj duhet të respektohen masat e sigurisë. Së pari ju duhet të lubrifikoni lëkurën rreth lythave me vaj ose krem ​​në mënyrë që ta mbroni atë nga djegiet. Pastaj aplikoni me kujdes lëng celandine në lyth me një shtupë pambuku, ose shtrydhni direkt nga rrjedhin. Tjetra, duhet të prisni deri në tharjen e plotë dhe të aplikoni lëngun tjetër 2-3 herë me intervale të vogla kohore. Lëngu absorbohet shpejt dhe fillon trajtimin nga brenda. Nëse të paktën dy procedura të tilla kryhen çdo ditë, atëherë lythat duhet të bien pas 5 ditësh. Gjithashtu, lythat para lubrifikimit rekomandohen të avullojnë dhe të largojnë copa lëkure të keratinizuara prej tyre.

Pika pozitive – kjo metodë e heqjes së neoplazmave të lëkurës nuk lë plagë dhe gjurmë dhe është e përshtatshme për fëmijët, sepse është plotësisht pa dhimbje. Por ju nuk duhet të harroni të lani duart tërësisht pas çdo përdorimi të celandine.

Wfarë lythat mund të hiqen me celandine?

Para se të vazhdoni me trajtimin dhe heqjen e lythave me celandinë, duhet të siguroheni që këto janë me të vërtetë lytha, dhe jo sëmundje të tjera të rrezikshme që maskojnë veten si lytha të zakonshëm. Vlen të merret parasysh seriozisht nëse lythat kruhet, lëndohen, rrjedh gjak, numri i tyre rritet. Nëse kufijtë e lythit janë fuzzy ose ndryshon shpejt ngjyrën, madhësinë dhe formën, kjo është gjithashtu një shkak për shqetësim. Ju nuk mund të hiqni në mënyrë të pavarur lythat në zonën gjenitale. Në çdo rast, për sigurinë tuaj, para së gjithash, duhet të kontaktoni një dermatolog, të bëni një test gjaku për viruset. Nëse mjeku konfirmon që problemi juaj është vetëm një lyth, ju mund të provoni trajtim celandine.

Lexoni artikullin:  Simptomat e diabetit tek gratë

Celandine malore nga lythat

Lëngu i celandinës malore, i cili ka një ngjyrë të ndritshme portokalli, përdoret për të trajtuar lythat. Mund ta merrni në dy mënyra: shtrydhni atë nga një kaçub i freskët i prerë direkt në një vend të lënduar, i cili nuk është gjithmonë i mundur, ose përgatitni lëngun e tij. Lëngu mund të ruhet në një shishe për një kohë të gjatë, dhe gjithmonë do të jetë në dispozicion.

Për të përgatitur lëng celandine për ruajtje afatgjatë, duhet të grisni bimën nga toka, dhe, pasi të keni larë dhe hequr pjesët e thata, lëvizni në një mulli mishi të gjithë kaçubin së bashku me rrënjët dhe lulet. Shtrydhni masën e gjelbër të errët që rezulton, derdhni lëngun në një shishe të errët me një ndalues ​​të ngushtë. Lëngu do të fillojë të fermentohet, dhe do t'ju duhet të bëni periodikisht, çdo dy ditë, me kujdes vidhosni kapakun dhe lëshoni gazrat. Pas ca kohësh, fermentimi do të ndalet, shishja mund të mbyllet dhe vendoset në një vend të errët të ftohtë (por jo në frigorifer!). Mund të ruhet deri në pesë vjet. Një precipitim me baltë do të bjerë në fund – ky është një proces natyror, por nuk ka nevojë të përdoret.

Mjetet juridike Celandine për lythat

Farmacistët u kujdesën për ne dhe krijuan shumë ilaçe për lythat, të cilat përfshijnë ekstrakte nga celandine. Në shitje mund të gjeni ointments të ngjashme, balsame. Një përgatitje plotësisht natyrale është gjithashtu në dispozicion, që përmban lëngje celandine dhe disa barishte ndihmëse. Quhet "Mountain Celandine" dhe është në dispozicion në ampula prej 1,2 ml. Kujdes duhet të përdoret në produktet në të cilat përbërësit natyrorë nuk janë përfshirë, por vetëm tingulli në emër. Shpesh çmimi për ta është i mbivlerësuar, dhe cilësia është larg nga e lartë.

Parandalimi i lythave

Shfaqja e lythave shkakton virusin papilloma, i cili ka hyrë në trupin e njeriut. Virusi mund të jetë në gjendje pasive për një kohë të gjatë dhe të shfaqet në një kohë kur sistemi imunitar është dobësuar, siç ndodh në situata stresuese. Ose ky virus mund të mos shfaqet fare. Sidoqoftë, për të shmangur depërtimin e tij në trup, duhet të ndiqni rregulla të thjeshta higjene: mos vishni këpucë të ngushta për një kohë të gjatë, mos ecni zbathur në dushet publike dhe mos përdorni këpucë dhe rroba të njerëzve të tjerë. Këshillohet që të mos prekni lythat e një personi tjetër. Dhe, më e rëndësishmja, të monitoroni imunitetin tuaj dhe të ruani shëndetin në një nivel të lartë, në mënyrë që të mos jepni shanse për viruset.

Lexoni artikullin:  Kostoja e trajtimit të diabetit

Celandine për lythat – komente

Papritur u shfaq një lythë në dorë. Në rininë, gjithashtu, ishin, bar i ulur – celandine. Dhe atëherë ishte dimër – Unë nuk mund të merrja celandine, vendosa të blija SuperChistotel në një farmaci. Përbërja e zhgënjyer – kloridet e ngurta, hidroksidet, dhe nga lëngu natyral i bimës nuk ka asnjë gjurmë. Por prapë vendosa të shfrytëzoj një shans, me siguri do të pendohem për tërë jetën. Unë bëra gjithçka sipas udhëzimeve, por më i fortë mori një djegie. Lythi u shndërrua në një zgjebe të tmerrshme dhe acarim për më shumë se një javë. Dy muaj më vonë, ajo shërohet, por mbresë mbeti si nga një djegie serioze. Unë mendoj se nuk do të kalojë … Këshillë për të gjithë: anashkaloni kimi të tillë me cilësi të dobët! Shtë më mirë të shkosh në një sallon bukurie – ato të paktën japin një garanci.

Po, lëngu i një bime të freskët përballet me lythat «një për një»! Jo një herë iu drejtua ndihmës së tij. Vetëm disa ditë, dhe harroi që dikur kishte një lyth në këtë vend. Unë nuk bleva para, por dëgjova nga miqtë që jo të gjithë janë të mirë. Të ankuar për dhimbje dhe djegie. Shtë më mirë të rezervoni lëng në verë nëse e dini që keni një tendencë për probleme të ngjashme. Epo, ose angazhohuni në mbarështim vetëm në verë, në dimër – mbajeni atë …

Lythat shfaqeshin shpesh në fëmijëri. Me këshillën e gjyshes së tij, ai i nxori jashtë me celandinë të freskët – ai këputi bimën dhe zhyti në lythat. Kaloi shpejt. Pastaj, me sa duket, trupi u forcua dhe ndaloi "mbledhjen e infeksionit". Këshillat e mia për të gjithë: forconi imunitetin, forconi dhe asnjë lythë nuk do t'ju shqetësojë! Shëndet për të gjithë!

Diabetus Shqipëri