Ne heqim sheqerin nga dieta 8 hapat e nevojshëm

Ne hamë shumë më shumë sheqer sesa duhet, madje edhe ata që nuk e konsiderojnë veten të ëmbël. Disa eliminojnë plotësisht sheqerin nga dieta e tyre për të qëndruar të shëndetshëm dhe për të humbur peshë. Nëse akoma nuk guxoni të refuzoni ëmbëlsirat, ne do t'ju tregojmë se si ta bëni mirë.

Pse të heqësh dorë nga sheqeri?

Shumica e njerëzve konsumojnë shumë më tepër sheqer sesa rekomandohet. Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit (NIH), amerikanët e rritur marrin 15 përqind të kalorive në dietën e tyre nga sheqernat e shtuar. Kjo sasi nuk përfshin as sheqerna natyralë që gjenden në ushqime siç janë pemët dhe qumështi.

Marrja e tepërt e sheqerit është e lidhur me shumë sëmundje, duke përfshirë:

 • Obeziteti dhe sindroma metabolike
 • Sëmundjet e zemrës
 • Lloji i diabetit 2
 • Presioni i lartë i gjakut dhe kolesteroli
 • Inflamacion kronik
 • Sëmundje jo-alkoolike e mëlçisë yndyrore
 • stemë

Ulja e sasisë së sheqerit në dietë mund të zvogëlojë rreziqet e këtyre sëmundjeve. Zëvendësimi i ushqimeve me sheqer me ato më të shëndetshme ndihmon për të marrë të gjitha vitaminat dhe mineralet e nevojshme, gjë që na ndihmon të humbim peshë.

Më poshtë janë tetë këshilla të thjeshta për të ndihmuar në largimin e sheqerit nga dieta juaj.

Hapi 1: heq dorë nga sheqeri gradualisht

Një nga nuancat më të rëndësishme që duhet të merren parasysh kur ndryshoni një dietë është një ulje graduale. Lënia e sheqerit plotësisht është një proces i ngadaltë, jo një ndryshim i menjëhershëm.

Së pari, hidhni burimet më të dukshme të sheqerit. Produktet e pjekurisë si ëmbëlsira, kifle dhe pasta duhet të përjashtohen së pari. Refuzimi i ëmbëlsirave dhe pijeve me sheqer gjithashtu do të jetë një fillim i shkëlqyeshëm.

Mundohuni të zvogëloni sasinë e sheqerit dhe kremës që vendosni në kafe ose çaj, duke i hequr gradualisht plotësisht. Në procesin e ndryshimit të dietës, preferencat tuaja të shijes mund të ndryshojnë, kështu që nevoja për sheqer mund të zhduket plotësisht.

Lexoni artikullin:  Si të trajtoni këmbët me diabet

Hapi 2: lexoni etiketat e produkteve

Pasi të keni arritur të hiqni burimet më të dukshme të sheqerit nga dieta juaj, kërkoni ushqime të tjera që përmbajnë sheqer.

Sheqeri ka shumë emra dhe gjendet në shurupe dhe koncentrate të ndryshme. Ka të paktën 61 emra në etiketat e ushqimit. Më të zakonshmet janë:

 • Sheqeri i kanellës ose sheqeri kaf
 • Shurup misri të lartë fruktozë ose shurup misri
 • Lëngu i kallamit të avulluar
 • Sheqer i përmbysur
 • Sheqeri panxhar
 • Sheqer kokosi
 • Shurup panje
 • Shurup Agave
 • Shurup orizi
 • Koncentrat i lëngjeve të mollës ose rrushit
 • Мед
 • Demerara
 • Sukanat
 • Paneli ose Pilonchillo
 • Turbinado
 • Sheqeri i kanellës kafe

Për më tepër, çdo gjë që përfundon me prapashtesën "oz" është gjithashtu një lloj sheqeri. Për shembull:

Sheqeri fshihet në shumë produkte në supermarket, kështu që leximi i etiketës do të bëhet një domosdoshmëri absolute për ata që ndjekin dietën e tyre. Ushqime të tilla si salcat e sallatave dhe erëza, salcë makaronash, ketchup, drithëra në mëngjes, qumësht dhe granola shpesh përmbajnë sheqer në listën e përbërësve.

Hapi 3: Shmangni karbohidratet e thjeshta

Në shumë dieta rekomandohet gjithashtu të shmangni karbohidratet e thjeshta. Karbohidratet e thjeshta përfshijnë miell të bardhë, makarona dhe oriz të bardhë. Karbohidratet në këto produkte përpunohen shpejt në sheqer, gjë që mund të çojë në një rritje të sheqerit në gjak. Ju mund të zëvendësoni karbohidratet e thjeshta me drithëra.

Hapi 4: Shmangni ëmbëlsuesit

Sweetmbëlsuesit sintetikë kanë qenë prej kohësh objekt debati. Ata janë shumë më të ëmbël se sheqeri, por ato përmbajnë pak ose aspak kalori. Sidoqoftë, përdorimi i ëmbëlsuesve mund të përkeqësojë dëshirën e një personi për sheqerin, gjë që e bën të vështirë përjashtimin e këtij produkti nga dieta e tij.

Nëse vendosni të hiqni dorë nga sheqeri, duhet të shmangni edhe ëmbëlsuesit:

 • sucralose
 • stevia
 • aspartame
 • sakarinë
 • Acesulfame K ose Acesulfame Potassium
 • neotame

Hapi 5: mos pini pije që përmbajnë sheqer

Pijet e ëmbla ose të ëmbla si sode, disa lloje kafeje, çajra të ëmbëlsuar dhe lëngje frutash janë disa nga burimet kryesore të sheqernave të shtuara në dietë.

Lexoni artikullin:  Si të matni sheqerin në gjak

Zëvendësimi i këtyre pijeve me çajin bimor të pangopur, kafe pa sheqer, ujë mineral të gazuar ose thjesht ujë të thjeshtë do të ndihmojë në uljen e marrjes së sheqerit dhe në ruajtjen e niveleve të hidratimit.

Hapi 6: Zgjidhni produktet organike

Ushqimet e përpunuara kanë më shumë të ngjarë të përmbajnë përbërës të rafinuar ose sheqerna të shtuar.

Një dietë e shëndetshme duhet të përmbajë ushqimet e mëposhtme:

 • Perime
 • Fruta
 • Mish i ligët, shpendë ose tofu
 • Рыба
 • Kokrra dhe bishtajore të papërpunuara
 • Arra dhe farërave

Një sasi e vogël e produkteve të qumështit si kos i thjeshtë, djathrave dhe qumështi mund të shtohen në këtë listë.

Hapi 7: planifikoni ushqimet tuaja

Mbajtja e një diete pa plan është e vështirë. Kur fut uria, shanset janë më të mira për të ngrënë diçka të dëmshme nëse nuk ka enë ushqyese ose ushqime të shëndetshme në dorë.

Ne ju rekomandojmë që të caktoni gjatë gjithë ditës blerjen dhe gatimin e ushqimit për tërë javën. Me enët e përgatitura, do të jeni më pak të tunduar të hani ëmbëlsirat dhe të pini të gjitha këto me një pije të ëmbël.

Hapi 8: përdorni erëza

Ju dëshironi ëmbëlsirat sepse nuk jeni të mësuar me shijet e tjera, ose mbase nuk i keni ndier kurrë ato. Provoni të shtoni bimë dhe erëza të ëmbla në ushqimin ose pijen tuaj për të zëvendësuar sheqerin: kanellë, arrëmyshk, kardamom dhe vanilje. Të gjitha këto erëza mund të shtohen në kafe dhe të kalojnë në erë me tërshërë ose kos.

Përfitimet shëndetësore

Duke përjashtuar sheqerin, ju:

 • humbni peshë dhe parandaloni trashje
 • merrni më shumë energji gjatë ditës
 • përmirësoni gjendjen e lëkurës tuaj
 • shpëtoj nga lëkundjet e humorit
 • ulin inflamacionin
 • zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve të tretjes
 • ulni rrezikun për diabetin e tipit 2

Rreziqet dhe Kujdes

Para se të braktisni plotësisht sheqerin, ia vlen të merrni parasysh nëse dëshironi të përjashtoni edhe sheqernat natyral. Sheqernat natyrale gjenden te frutat dhe produktet e caktuara të qumështit. Frutat sigurojnë trupin me ushqyes të ndryshëm, fibra, antioksidantë dhe komponime të tjera të dobishme që ndihmojnë në mbrojtjen e trupit nga sëmundjet. Sidoqoftë, është e rëndësishme t'i konsumoni ato në moderim.

Lexoni artikullin:  Trajtimi i diabetit mjetet juridike popullore

Përjashtimi i sheqerit nga dieta nuk duhet të konsiderohet si mënyra e vetme e mundshme për të humbur peshë. Ju duhet të mendoni për ndryshime të tjera në stilin e jetës, për shembull, aktivitetin e rregullt fizik.

Para se të bëni ndonjë ndryshim të madh në dietën tuaj, këshillohuni me një dietolog, veçanërisht nëse keni disa sëmundje.

Temat popullore

Likar.Info në rrjetet sociale:

www.likar.info 2001-2020. Marka tregtare dhe marka tregtare LIKAR.INFO ™ janë të regjistruara. Të gjitha të drejtat e rezervuara. Kur përdorni materialet e faqes, kërkohet një lidhje aktive për www.likar.info.

Informacioni i publikuar në faqe ka për qëllim vetëm referencë. Metodat e përshkruara të diagnozës, trajtimit, etj. vet-përdorimi nuk rekomandohet. Sigurohuni që të konsultoheni me një specialist në mënyrë që të mos dëmtojë shëndetin tuaj!

Shëndeti është baza e një jete të plotë dhe detyra jonë është ta mbrojmë atë nga lindja deri në pleqëri!

Faqja e faqes likar.info është në pronësi të kompanisë Letoneze SIA Creative Media Invest. Adresa në Letoni: Riga, blu Zigfrida Annas Meierovica. 16-12, LV-1050. Numri i regjistrimit (numri i regjistrimit) 50103238161. Të drejtat për të përfaqësuar interesat likar.info në Ukrainë, si dhe të drejtat për reklamim / përmbajtje i përkasin Optimedia LLC dhe Vita Line Ukraine LLC.

Materialet në këtë sit janë të destinuara për përdorim të përgjithshëm informues dhe nuk kanë për qëllim të japin këshilla mjekësore, diagnozë ose trajtim të rekomanduar. Likar.info mund të marrë kompensim për lidhje të caktuara me produkte dhe shërbime në këtë sit.

Ekipi mjekësor Likar siguron që përmbajtja që publikohet në faqe të plotësojë standardet më të larta mjekësore dhe vazhdimisht po përmirësohet. Ekipi ynë i përkushtuar menaxhon një rrjet të gjerë prej mbi 100 ekspertësh mjekësorë që mbulojnë mbi 50 specialitete.

Diabetus Shqipëri