Neuropatia diabetike

Neuropatia diabetike: zbuloni gjithçka që ju nevojitet. Lexoni në lidhje me shkaqet, simptomat, diagnozën dhe më e rëndësishmja, për metodat efektive të trajtimit. Kuptoni cilat janë pilulat e mira dhe mjetet juridike popullore. Mësoni të mbani sheqerin në gjak 3,9-5,5 mmol / L të qëndrueshëm 24 orë në ditë, si tek njerëzit e shëndetshëm. Pas normalizimit të nivelit të glukozës në pacientët me diabet tip 2 dhe tip 1, ndjeshmëria e duarve dhe këmbëve të mpirë rivendoset gradualisht, sulmet e dhimbjes kalojnë dhe simptomat e tjera të pakëndshme zhduken.

Neuropatia diabetike është dëmtim i fibrave nervore të shkaktuara nga glukoza e lartë e gjakut. Fijet nervore gjenden në të gjithë trupin, nga maja e kokës deri tek thembrat. Pulset që kalojnë nëpër to kontrollojnë punën e të gjitha organeve dhe sistemeve. Prandaj, neuropatia mund të shkaktojë një sërë simptomash, varësisht se cilat nerva preken më shumë. Disa manifestime të këtij komplikacioni janë pothuajse të papranueshme, ndërsa të tjerët mund të përkeqësojnë seriozisht jetën e pacientit.

Neuropatia diabetike: Një artikull i hollësishëm

Kjo faqe detajon shkaqet, simptomat, diagnozën dhe trajtimin e neuropatisë diabetike. Gjeni gjithçka që ju nevojitet në lidhje me mjetet juridike popullore dhe ilaçet, si dhe procedurat fizioterapeutike. Lufta kundër këtij ndërlikimi duhet të jetë pjesë e një regjimi trajtimi hap pas hapi për diabetin tip 2 ose një program kontrolli të diabetit tip 1.

Ju mund të ulni sheqerin në gjak dhe ta mbani atë normalisht, si tek njerëzit e shëndetshëm, 24 orë në ditë. Për ta bërë këtë, përdorni metodat e Dr. Bernstein, para së gjithash – kaloni në një dietë të ulët karboni. Pa arritur nivele normale të glukozës, ilaçet, mjetet juridike popullore, masazhi dhe akupunktura nga dëmtimi i nervit dhe komplikimet e tjera të diabeteve nuk do të ndihmojnë shumë.

arsyet

Neuropatia diabetike manifestohet te pacientët tek të cilët niveli i sheqerit në gjak mbahet më i lartë për një kohë të gjatë sesa te njerëzit e shëndetshëm. Në një ditë, kjo ndërlikim nuk ka kohë për tu zhvilluar. I duhen të paktën disa muaj. Sa më i dobët të jetë kontrolli i diabetit dhe sa më gjatë të jetë sëmundja, aq më serioze do të jetë dëmtimi i fibrave nervore.

Nivelet e ngritura të glukozës janë shkaku kryesor i neuropatisë diabetike, përgjegjëse për 85-90% të simptomave të saj. Pirja e duhanit dhe abuzimi me alkoolin përkeqësojnë ashpërsinë e sëmundjes. Rrallë, mund të ketë sulme autoimune ndaj fibrave nervore, përveç sulmeve në qelizat beta të pankreasit që prodhojnë insulinë.

Симптомы

Simptomat e neuropatisë diabetike ndahen në pozitive (dhimbje, djegie) dhe negative (mpirje, humbje e ndjesisë). Sindroma e dhimbjes shkakton më së shumti ankesa te pacientët. Por në fakt, simptomat negative janë më të rrezikshme. Sepse nga mpirja dhe humbja e ndjesisë në këmbë, ajo tashmë është afër në lëndime të rënda, gangrenë dhe amputim. Dhe dhimbja stimulon diabetikët që të trajtohen në mënyrë aktive, duke rritur shanset e tyre për të shmangur aftësinë e kufizuar.

Si rregull, pacientët fillojnë të vërejnë ndryshime vetëm kur fibrat e tyre nervore tashmë janë helmuar seriozisht nga nivelet e ngritura të glukozës. Ekzaminimet mjekësore mund të përcaktojnë neuropatinë shumë përpara se të shfaqen simptomat e saj. Më shumë rreth diagnostikimit përshkruhet më poshtë. Dhe tani do të mësoni për llojet më të zakonshme të neuropatisë diabetike dhe problemet që shkaktojnë ato.

Neuropatia periferike – ndikon në nervat në këmbë dhe krahë. Ato janë të vendosura në periferi, larg nga qendra, e cila konsiderohet bagazhi dhe koka. Këmbët zakonisht vuajnë së pari, dhe duart e mëvonshme mund t'u bashkohen atyre. simptomat:

 • mpirje, humbje e aftësisë për të ndjerë dhimbje, prekje, ndryshime të temperaturës;
 • ndjesi shpimi gjilpërash ose djegieje;
 • mund të ketë ndjeshmëri të shtuar, intolerancë ndaj prekjes;
 • dhimbje të mprehta, ngërçe;
 • dobësim ose humbje e plotë e refleksit të tendinit të Akilit;
 • humbja e ekuilibrit dhe koordinimit, paqëndrueshmëria kur ecni.

Ne e përsërisim që nga neuropatia periferike është afër për probleme serioze që kërkojnë ndërhyrje kirurgjikale. Eveningdo mbrëmje ju duhet të inspektoni këmbët në mënyrë që të zbuloni me kohë shfaqjen e gërvishtjeve, plagëve, ulcerave, deformimeve të këmbës. Në artikullin «Këmbë diabetike», studioni rregullat e kujdesit për këmbët dhe ndiqni me kujdes ato.

Lexoni artikullin:  Pilula të diabetit tip 2

Shikoni videon e Dr. Bernstein mbi problemet e këmbëve të shkaktuara nga neuropatia. Gjeni sa kohë është e mundur të heqni qafe dhimbjen dhe mpirjen në këmbë. Dhe më e rëndësishmja, si ta bëjmë atë. Neuropatia diabetike është një ndërlikim i shërueshëm, ndryshe nga verbëria dhe dështimi i veshkave. Përdorni metodën e përshkruar në video dhe do të befasoheni këndshëm nga rezultatet. Jepen histori të vërteta suksesi të pacientëve.

Shenjat e Neuropatisë Diabetike Autonome

Sistemi nervor autonom kontrollon funksionet që ndodhin në trup pa pjesëmarrjen e vetëdijshme të një personi. Kjo është një rrahje zemre, frymëmarrje, zbrazje e tëmthit dhe fshikëzës, lëvizje e ushqimit përgjatë traktit gastrointestinal, fryrje. Neuropatia diabetike autonome konsiderohet shumë e rrezikshme. Rrit rrezikun e vdekjes nga shumë shkaqe, për shembull, nga shqetësimet e ritmit të zemrës. Simptomat e saj:

 • humbje e ndjeshmërisë ndaj sheqerit në gjak të ulët (hipoglicemia);
 • mbajtja e urinës së mbetur në fshikëz;
 • mosmbajtjeje urinare;
 • kapsllëk, diarre të pakontrolluar ose një kombinim i tyre;
 • transferimi i vonuar i ushqimit nga stomaku në zorrët, gjë që shkakton nauze, të vjella, ndjesi
 • kongjestioni i barkut;
 • vështirësi në gëlltitje;
 • impuls i rritur në pushim;
 • një rënie e mprehtë e presionit të gjakut kur ngrihet nga një pozicion i ulur ose i shtrirë (hipotension ortostatik);
 • çrregullime seksuale tek burrat dhe gratë.

Mbajtja e urinës së mbetur në fshikëz rrit rrezikun e infeksioneve të traktit urinar. Hipotensioni ortostatik shkakton marramendje dhe madje mund të shkaktojë zbehje.

Ndonjëherë vuajnë nervat që rregullojnë ngushtimin e nxënësve. Për shkak të kësaj, përshtatja me dritën është dëmtuar dhe ndodhin probleme të tjera të shikimit. Fijet nervore që ndodhen në zonën e muskujve të zemrës mund të humbasin ndjeshmërinë. Në këtë rast, pacienti mund të vuajë nga sëmundje koronare të zemrës, por të mos pësojë dhimbje derisa të ndodhë papritur një sulm në zemër.

Veçanërisht e rëndësishme është vonesa në transferimin e ushqimit të ngrënë nga stomaku në zorrët. Ky problem quhet gastroparesis diabetike. Shkakton rritje të sheqerit në gjak, ndërhyn në përzgjedhjen e dozave të insulinës dhe tabletave. Stanjacioni i ushqimit në stomak i shkaktuar nga neuropatia diabetike ndodh në mënyrë të parregullt dhe të paparashikueshme. Episodet e tilla parandalojnë kontrollin dhe shërimin e mirë të diabetit. Sidoqoftë, ky problem ende mund të zgjidhet duke përdorur metodat unike të Dr. Bernstein. Lexoni në artikullin "gastroparesis diabetike" si të veproni.

Diagnostics

Para së gjithash, ju duhet të monitoroni dinamikën e sheqerit në gjak, sipas rezultateve të matjeve të shpeshta të tij me një glukometër. Dorëzoni një test laboratorik për hemoglobinë të glikuar. Sepse sa më i lartë të jetë niveli i glukozës, aq më e vështirë dhe më e rrezikshme është neuropatia diabetike. Për të bërë një diagnozë të saktë, mjeku do të kontrollojë reflekset e tendinit, forcën dhe tonin e muskujve, ndjeshmërinë ndaj prekjes, dridhjen dhe temperaturën.

Ndjeshmëria e këmbëve për të prekur vlerësohet duke përdorur një pajisje të quajtur mikrofilament. Kjo është një fije najloni e hollë në dorezë. Gjatësia, trashësia dhe pesha e saj përputhen saktësisht. Nëse një diabetik nuk ndjen prekjen e fibrave najlon, atëherë ai ka një rrezik të lartë për të zhvilluar probleme me këmbët dhe amputimin pasues. Lexoni artikullin «Këmba diabetike» për detaje. Në vend të mikrofilamentit, mund të përdorni sytha pambuku ose pambuku, madje vetëm një ndeshje është e lehtë për t’u prekur. Besueshmëria e rezultatit do të jetë pothuajse e njëjtë.

Ndjeshmëria ndaj dridhjes kontrollohet duke përdorur një pirun të akorduar të diplomuar 128 Hz. Neuropatia autonome mund të diagnostikohet me një ekzaminim të ngjashëm me një EKG. Mjeku gjithashtu mund të masë presionin e gjakut të pacientit gjatë uljes, qëndrimit në këmbë dhe shtratit për të kontrolluar hipotensionin ortostatik. Pajisjet speciale ju lejojnë të matni shpejtësinë e transmetimit të impulseve nervore, si dhe forcën e shkarkimeve elektrike në muskuj. Por për trajtimin praktik të neuropatisë, rezultatet e këtyre ekzaminimeve nuk japin asgjë.

Diagnoza “neuropati diabetike e ekstremiteteve të poshtme” do të thotë që pacienti ka dëmtuar ndjeshmërinë e lëkurës së këmbëve për të prekur, dridhje, dhimbje, temperaturë. Përsëri, këta diabetikë kanë rrezikun më të lartë për ulcerat dhe gangrenat që kërkojnë amputim. Për të shmangur paaftësinë, ju duhet të studioni rregullat e kujdesit për këmbët në artikullin "Këmbë diabetike" dhe t'i ndiqni çdo ditë ato. Neuropatia diabetike e ekstremiteteve të poshtme quhet gjithashtu distale.

Mjeku juaj mund të dëshirojë të ketë një biopsi të lëkurës ose nervit të viçit tuaj. Kjo do t'i japë atij mundësinë për të parë nën një mikroskop në çfarë gjendje janë fijet nervore. Pacientët nuk duhet të pajtohen me këtë ekzaminim. Sepse është shumë e pakëndshme, dhe rezultatet e trajtimit nuk do të ndikojnë në taktikën e trajtimit të neuropatisë diabetike. Përveç kur jeni i përfshirë në kërkime. Në të vërtetë nuk mund të jetë një biopsi.

Lexoni artikullin:  Diabeti mellitus MODY simptomat dhe trajtimi i patologjisë

Neuropatia diabetike: Trajtimi

Trajtimi i neuropatisë diabetike kryhet kryesisht nga një endokrinolog. Nëse është e nevojshme, ai e drejton pacientin te një neurolog, si dhe te një specialist në këmbë diabetike (podiatrist, për të mos u ngatërruar me një pediatër). Ju mund të keni nevojë për pjesëmarrjen e një specialisti të sëmundjes infektive dhe një urolog, si dhe një specialist i cili mund të ndihmojë një pirjen e duhanit nga diabeti.

Shumica e pacientëve janë në kërkim të trajtimeve të mrekullueshme për komplikimet e diabetit që mund të zëvendësojnë dietë dhe injeksione insulinë. Metoda të tilla nuk ekzistojnë akoma. Pa arritur dhe ruajtur një nivel normal të glukozës në gjak, është e pamundur të rikuperohet nga neuropatia diabetike. Lexoni dhe përdorni një plan hap pas hapi të trajtimit të diabetit tip 2 ose një program kontrolli të diabetit tip 1. Përsërisim që dëmtimi i fibrave nervore është një ndërlikim i kthyeshëm. Ju mund të shpëtoni plotësisht nëse mbani sheqer të qëndrueshëm normal, duke respektuar regjimin çdo ditë.

Disa site të klinikave vendas dhe të huaj japin premtime premtime për shërim të shpejtë dhe të lehtë për neuropatinë diabetike. Burime të tjera të ngurta mjekësore thonë se ky ndërlikim është i pashërueshëm, ju vetëm mund të ngadalësoni zhvillimin e tij. E vërteta është në mes. Pa arritur dhe ruajtur sheqerin në gjak normal, si tek njerëzit e shëndetshëm, dëmtimi i nervit diabetik është me të vërtetë i pashërueshëm. Sidoqoftë, ju jeni mjaft të aftë për të rikthyer nivelin tuaj të glukozës në normale duke përdorur qasjen e Dr. Bernstein. Para së gjithash, ju duhet të kaloni në një dietë të kënaqshme dhe të shijshme me karburant të ulët.

A mund të rekomandoni pilula për neuropatinë diabetike?

Asnjë pilulë nuk ndihmon në mpirje dhe humbje të ndjesisë së shkaktuar nga neuropatia diabetike. Nga këto probleme, asgjë nuk ndihmon fare, përveç normalizimit të sheqerit në gjak. Sa i përket dhimbjes, ekzistojnë dhe përdoren medikamente të përdorura gjerësisht që mund ta lehtësojnë atë. Këto janë antikonvulsantë, antidepresivë dhe analgjezikë opioidë. Ato përshkruhen në detaje në artikullin "Dhimbje diabeti".

Nga shtojcat dietike, shumë diabetikë marrin acid alfa-lipoik, si dhe vitamina B. Efektiviteti i këtyre ilaçeve është i dyshimtë, rezultatet e hulumtimit janë pozitive dhe negative. As acidi alfa lipoik dhe as vitaminat B nuk mund të zëvendësojnë një dietë me karb të ulët dhe injeksione të insulinës për të ruajtur sheqerin në gjak normal.

Nëse dëshironi ta provoni, porosisni acid alfa lipoik dhe vitamina B nga SHBA këtu. Do të jetë disa herë më e lirë se Berlition, Thiogamma, Thioctacid, Milgamma, Benfotiamine dhe tableta të tjera që shiten në barnatore. Ju mund të zgjidhni shtesa cilësore që kanë dhjetëra e qindra vlerësime pozitive të vërteta.

Pacientët shpesh kanë mbajtje të mbetjeve urinare në fshikëz. Duhet të testohen për infeksione të traktit urinar. Nëse është e nevojshme, merrni antibiotikë për t'i luftuar ato. Problemi i mosmbajtjes urinare ka disa zgjidhje që lehtë mund t’i gjeni në faqet e specializuara. Nëse keni probleme me traktin gastrointestinal, studioni artikullin "gastroparesis diabetike" dhe bëni atë që thotë. Kështu që hipotensioni ortostatik nuk të çon në ligështim, duhet të mësoni të dilni ngadalë nga një pozitë e ulur dhe e shtrirë.

Cilat janë disa mjete të mira popullore?

Asnjë mjet juridik popullor për neuropatinë diabetike nuk ndihmon. Përfshirë rodhe, calendula, elecampane, rozmarinë, karafil dhe bimë të tjera, si dhe argjilë blu dhe terpentinë. Disa produkte që mjekësia tradicionale rekomandon rritjen e sheqerit në gjak dhe përkeqësojnë diabetin. Këto janë artichoke të Jeruzalemit, hurma, mjaltë, limon, qumësht dhie. Trajtimi alternative i neuropatisë dhe komplikimeve të tjera të diabeteve nuk ndihmon, por sjell në varrin e pacientëve të pazhvilluar, dembelë dhe me mendjemadhësi. Do të përfitoni më shumë nga pirja e ujit të pastër sesa nga përdorimi i këtyre fondeve.

10 komente për "Neuropatia Diabetike"

Unë jam 19 vjeç, lartësia 172 cm, pesha 67 kg. Diabeti tip 1 filloi një vit më parë. Kolya Lantus dhe Apidra. Sidoqoftë, sapo erdhi vjeshta, niveli i sheqerit u rrit ndjeshëm. Rritja e dozës time të insulinës. E gjatë – nga 4 në 6 njësi tashmë në ditë. Koeficienti i ushqimit është rritur gjithashtu. Dhe niveli i glukozës është ende në rritje. Nuk pati ftohje këtë sezon, kështu që ky është ndoshta një reagim ndaj parakohshme e ftohtë. Përveç kësaj, ata filluan të ngrijnë jashtëzakonisht duart dhe këmbët, megjithëse nuk dëmtojnë. A është kjo tashmë neuropati diabetike? A ndërlikuan ndërlikimet pas vetëm një viti sëmundjesh? Po ndjek sheqernat, po udhëheq një mënyrë jetese të shëndetshme. Vërtetë, në shtator sheqeri natën shpesh ishte rreth 8. Në mëngjes, pas një ore, pas ngrënies, ishte 10-12, pastaj pas një ore tjetër, 7-8 mmol zakonisht zvogëlohej. Kjo është përkundër faktit që unë ha më pak dhe injektoj më shumë insulinë.

A është kjo tashmë neuropati diabetike?

Po, manifestimet fillestare

A ndërlikuan ndërlikimet pas vetëm një viti sëmundjesh? Vërtetë, në shtator sheqeri natën shpesh ishte rreth 8. Në mëngjes, pas një ore, pas ngrënies, ishte 10-12, pastaj pas një ore tjetër, 7-8 mmol zakonisht zvogëlohej.

Treguesit e indikuar të sheqerit janë pothuajse 2 herë më të larta sesa tek njerëzit e shëndetshëm. Detajet e glukozës në gjak mund të studiohen këtu -.

Lexoni artikullin:  Faktorët e rrezikut për diabetin dhe parandalimin e tij

Nuk është për t'u habitur që komplikimet e diabetit zhvillohen me shpejtësi me një kontroll kaq të dobët të sëmundjes. Nëse dëshironi të jetoni, studioni programin e trajtimit për T1DM – – dhe ndiqni rekomandimet e Dr. Bernstein.

Mirë se vini! Unë jam 35 vjeç, diabeti tip 1 për 22 vjet, lartësia 174 cm, pesha 69 kg. Kohët e fundit filluan dhimbjet e forta në gjoks, djegia, ndjesi shpimi gjilpërash dhe gjithashtu në këmbë. Ndiej goosebumps të forta në të gjithë trupin tim kur prek një batanije ose T-shirt. A e kuptoj saktë që këto janë shfaqje të neuropatisë?

A e kuptoj saktë që këto janë shfaqje të neuropatisë?

Nuk ka kurë tjetër të vërtetë për këtë ndërlikim sesa ta rikthejë sheqerin në normalitet dhe ta mbajë atë të qëndrueshëm dhe normal. Një dietë me karburant të ulët ndihmon në arritjen e këtij qëllimi.

Mosha 60 vjeç, lartësia 175 cm, pesha 140 kg. Diabeti tip 2. Të shqetësuar për vjellje, të dridhura, rrallë të vjella, urth, goditje të vazhdueshme, dhimbje në stomak, kapsllëk ose diarre, ndonjëherë një rënie të mprehtë të sheqerit në 2 mmol / l. Ndonjëherë ka një ulje të presionit të gjakut, megjithëse zakonisht e kam atë nga 140/90 dhe më e lartë. A është neuropatia diabetike autonome?

A është neuropatia diabetike autonome?

Si të trajtohet përshkruhet në këtë sit. Mësoni gjithashtu – mësoni se si të lehtësoni problemet tuaja të tretjes.

Mirë se vini! Kam diabet që prej 7 vitesh. Shqetësohen për ngërçe të rënda në këmbë. Ka në çdo kohë të ditës, por më e keqja nga të gjitha gjatë gjumit dhe gjatë natës. Shkova te mjekët. Diagnostikohet me Neuropati Diabetike. Ata përshkruanin trajtim [prerë emrat e pilulave të shtrenjta të placebo], por praktikisht nuk ndihmon. Mund të këshilloni diçka?

1. Trajtoni diabetin tuaj me metodat e përshkruara në këtë sit.
2. Mundohuni të merrni magnez-B6 në doza të larta, të paktën 400 mg magnez të pastër në ditë, mund të bëni edhe 600-800 mg në ditë për herë të parë.

Mirë se vini! Unë jam 26 vjeç, përvoja e diabetit tip 1 është 18 vjeç. Lartësia 150 cm, pesha 54 kg. Para tre muajsh linda një fëmijë. Si rezultat i mungesës së gjumit dhe lodhjes, snacks gjithsesi kur dhe sidoqoftë sheqeri filloi të rritet. Gjatë gjithë shtatëzanisë kam monitoruar me kujdes glukozën në gjak, sheqernat ishin ideale. Tani ata janë bërë shumë të gjatë. Kohët e fundit, ndiej mpirje në dorën e djathtë, nga bërryl në gishta. Kjo nuk ka ndodhur kurrë më parë. Iblyshtë jashtëzakonisht e dhimbshme. Për më tepër, në të njëjtën kohë të ditës, herët në mëngjes. Ndonjëherë ndjehem i përzier dhe marramendës. Më thuaj, të lutem, a janë të gjitha këto shenja të neuropatisë?

Më thuaj, të lutem, a janë të gjitha këto shenja të neuropatisë?

Po. Për më tepër, ju keni diabet tip 1, i ndërlikuar nga mbipesha, një rritje e rezervave të yndyrës në trup. Kjo është një sëmundje shumë e rëndë.

Diabetus Shqipëri