Normat e analizës biokimike të gjakut, deshifrimi, arsyet e rritjes dhe uljes së indikatorëve në tabelë

Një test biokimik i gjakut është një nga metodat më të njohura për mjekët dhe pacientët. Nëse mësoni ta "lexoni" saktësisht këtë analizë, patologjitë serioze si dështimi akut dhe kronik i veshkave, diabeti mellitus, hepatiti viral dhe tumoret malinje mund të zbulohen edhe në fazat e hershme dhe të ndalojnë plotësisht zhvillimin e tyre.

Si të përgatitet para marrjes së mostrës së gjakut për analiza biokimike?

Infermierja tërheq gjakun nga pacienti për disa minuta, kjo procedurë nuk shkakton ndonjë siklet të veçantë. Ekzaminimi biokimik, si çdo tjetër, kërkon përgatitje dhe pajtim me një numër kërkesash të thjeshta:

 • gjaku duhet të merret rreptësisht në stomak bosh;
 • darka në prag nuk duhet të përmbajë çaj dhe kafe të fortë, dhe është më mirë të mos pini ushqime të yndyrshme dhe alkool për 2-3 ditë;
 • 24 orë duhet të përmbahen nga çdo procedurë termike (banjë, sauna) dhe ushtrime të rënda fizike;
 • testet bëhen në fillim të mëngjesit, para së gjithash, para procedurave mjekësore (droppers, injeksione, radiografi);
 • kur pacienti erdhi në laborator, këshillohet që ai të ulet 10-15 minuta para se të marrë gjak, të kapë frymën e tij dhe të qetësohet;
 • për të përcaktuar nivelin e saktë të sheqerit në gjak, pacienti në mëngjes para analizës nuk ka nevojë të lajë dhëmbët, të pijë çaj ose kafe; edhe nëse "mëngjesi juaj fillon me kafe", duhet të përmbaheni prej tij;
 • gjithashtu para se të merrni gjak, nuk këshillohet të merrni ilaçe hormonale, antibiotikë, diuretikë dhe ilaçe të tjera;
 • dy javë para analizës, duhet të ndaloni pirjen e medikamenteve që zvogëlojnë përqendrimin e lipideve në gjak (shih statinet për të ulur kolesterolin);
 • nëse është e nevojshme, analiza e rishqyrtimit duhet të bëhet në të njëjtën kohë të ditës, në të njëjtën laborator.

Tabela e analizës biokimike të gjakut

Indeksnormë
Proteina totale63-87 g / l
Fraksionet e proteinave:
 • albuminë
 • globulina (α1, a2, β, γ)
 • 35-45 g / l
 • 21,2-34,9 g / l
ure2,5-8,3 mmol / Lkreatininës
 • gra 44-97 mikromole për litër
 • burra 62-124
Acidi urik
 • Në meshkuj – 0,12-0,43 mmol / l
 • Në gratë – 0,24-0,54 mmol / l
glukozë3,5-6,2 mmol për litërKolesterolit total3,3-5 mmol / LLDLmë pak se 3 mmol për litërHDL
 • gratë janë më të mëdha se ose të barabarta me 1,2 mmol për litër
 • burra 1 mmol për litër
trigliceridetmë pak se 1,7 mmol për litërBilirubina totale8,49-20,58 μmol / LBilirubina e drejtpërdrejtë2,2-5,1 μmol / LAlanine aminotransferaza (ALT)Deri në 38 njësi / lAminotransferaza aspirate (AST)Deri në 42 njësi / lFosfataza alkaline (fosfataza alkaline)Deri në 260 njësi / lGamma glutamil transferaza (GGT)
 • Tek burrat – deri në 33,5 U / L
 • Në gratë – deri në 48,6 U / L
Creatine Kinase (QC)Deri në 180 njësi / lAlpha-amylasederi në 110 E për litërsodium130-155 mmol / Lkalium3,35-5,35 mmol / L

Proteinat totale dhe fraksionet e saj

Proteina luan një rol shumë të rëndësishëm në trup, ajo është e përfshirë në ndërtimin e qelizave të reja, formimin e imunitetit humor dhe transferimin e substancave. Proteinat zakonisht përbëhen nga 20 aminoacide thelbësore, megjithëse ato mund të përfshijnë vitamina, substanca inorganike (metale) dhe mbetje karbohidrate dhe lipide.

Pjesa e lëngshme e gjakut përmban rreth 165 proteina të ndryshme, të cilat ndryshojnë në strukturë dhe rol në trup. Të gjitha proteinat ndahen në tre kategori ose fraksione: albumin, globulin (α)1, a2, β, γ) dhe fibrinogjenit. Meqenëse proteinat prodhohen kryesisht në mëlçi, përmbajtja e tyre pasqyron funksionin sintetik të këtij organi.

Një ulje e proteinës totale quhet hipoproteinemi (shihni proteinë totale në gjak). Kjo gjendje ndodh kur:

 • uria e proteinave (vegjetarianizmi, dieta pa proteina);
 • ekskretimi i rritur i tij në urinë (sëmundja e veshkave, proteinuria shtatzënë);
 • humbja e gjakut (periudha të rënda, hundët);
 • djegiet, veçanërisht me flakërimë;
 • akumulimi i plazmës në zgavrën e barkut (ascitet), zgavra e pleurit (pleurit ekzudativ), perikardiumi (efuzioni perikardial);
 • neoplazma malinje (kanceri i stomakut, kanceri i fshikëzës);
 • shkelje e formimit të proteinave (hepatiti, cirroza);
 • trajtim afatgjatë me glukokortikosteroide;
 • ulje e përthithjes së substancave (enteriti, koliti, sëmundja celiac, pankreatiti).
Lexoni artikullin:  Metodat e testit të gjakut për sheqerin, si të përgatiteni për analiza dhe deshifroni rezultatin vetë

Rritja e proteinës totale quhet hiperproteinemi, kjo gjendje mund të jetë relative dhe absolute. Një rritje relative e proteinave ndodh me humbjen e pjesës së lëngshme të plazmës (kolera, të vjella të përsëritura). Një rritje absolute e proteinave ndodh në proceset inflamatore (për shkak të globulinave), mieloma. Puna fizike dhe një ndryshim në pozicionin e trupit ndryshon përqendrimin e kësaj substance me 10%.

Arsyet kryesore të ndryshimit të përqendrimit të fraksioneve të proteinave

Fraksionet e proteinave janë: albumin, globulin dhe fibrinogjenin. Fibrinoogjeni nuk zbulohet në analizën biokimike. Kjo proteinë pasqyron procesin e koagulimit të gjakut. Isshtë përcaktuar në një analizë të tillë si koagulogram.

Vlerësimi i rritjes

 • humbja e lëngjeve në sëmundjet infektive (dehidrim)
 • sëmundje djegieje

Reduktimi i nivelit

 • tek të porsalindurit për shkak të moszhvillimit të qelizave të mëlçisë;
 • gjatë shtatzënisë;
 • edemë pulmonare;
 • neoplazmat malinje;
 • sëmundje të mëlçisë;
 • gjakderdhje;
 • akumulimi i plazmës në zgavrat e trupit (anasarca)
albuminëglobulinat
Alfa-globulinat:
 • procese inflamatore akute purulente;
 • sëmundjet sistemike të indit lidhës (skleroderma, dermatomyositis, artriti reumatoid);
 • djegiet në fazën e rikuperimit;
 • sindromi nefrotike me glomerulonefrit.

Β- globulins:

 • hiperlipoproteinemia (ateroskleroza, diabeti mellitus);
 • sindromi nefrotik;
 • një ulçerë në stomak dhe zorrët që rrjedh;
 • hypothyroidism.

Γ- globulins:

 • infeksione virale dhe bakteriale;
 • sëmundjet sistemike të indit lidhës (skleroderma, dermatomyositis, artriti reumatoid);
 • djegiet;
 • alergji;
 • pushtimi helminthik.

Metabolizmi i azotit

Përveç ndërtimit të qelizave, trupi pëson prishjen e tyre të vazhdueshme, të shoqëruar nga akumulimi i bazave azotike. Këto substanca toksike formohen në mëlçi dhe ekskretohen nga veshkat. Prandaj, një rritje në toksinat e gjakut mund të tregojë si një ulje të funksionimit të veshkave dhe mëlçisë, dhe prishje të tepërt të proteinave. Treguesit kryesorë të metabolizmit të azotit përfshijnë:

 • ure dhe kreatininë
 • më rrallë, përcaktohet azoti i mbetur, kreatina, acidi urik, amoniaku, indikani dhe të tjerët.

Pse ndryshon niveli i toksinave në gjak?

ure

 • glomerulonefriti akut dhe kronik, pyelonephritis;
 • nefrosklerozën;
 • helmimi me kripërat e merkurit, dikloroetani, glikol etileni;
 • sindromi i përplasjes (sindromi i zgjatur i kompresimit);
 • hipertension arterial;
 • sëmundje të veshkave policistike;
 • tuberkulozi i veshkave;
 • insuficienca renale akute dhe kronike
Arsyet e rritjesArsyet e rënies
 • pas administrimit të glukozës;
 • prodhimi i rritur i urinës (poluria);
 • pas hemodializës;
 • dështimi i mëlçisë;
 • agjërimit;
 • rënie metabolike;
 • gipotireoz

kreatininës

 • dështimi akut dhe kronik i veshkave;
 • hyperthyroidism;
 • acromegaly;
 • dekompensuar diabeti mellitus;
 • pengimi i zorrëve;
 • distrofi muskulare;
 • djegie të gjera

Acidi urik

 • cerma;
 • leykozы;
 • Anemia me mungesë B-12;
 • Sëmundja Wakez;
 • infeksione akute;
 • sëmundje të mëlçisë;
 • diabeti i rëndë;
 • patologjitë e lëkurës (dermatit, pemfigus);
 • helmimi me barbiturates, monoksidi i karbonit

Glukoza e gjakut

Glukoza është një tregues kryesor i metabolizmit të karbohidrateve. Kjo substancë është produkti kryesor energjetik që hyn në qelizë, është nga glukoza dhe oksigjeni që qeliza merr karburant për jetë të mëtejshme.

Glukoza futet në qarkullimin e gjakut pas gëlltitjes, më pas futet në mëlçi, ku përdoret si glukogjen. Këto procese kontrollohen nga hormonet pankreatike – insulina dhe glukagoni (shiko normën e glukozës në gjak).

 • Mungesa e glukozës në gjak quhet hipoglicemia.
 • Teprica – hiperglicemia.

Causesfarë shkakton luhatje në përqendrimin e glukozës në gjak?

hypoglycemiahiperglicemia
 • agjërimi i zgjatur;
 • malabsorbimi i karbohidrateve (kolitit, enteritit, sindromës së hedhjes);
 • patologji kronike hepatike;
 • hypothyroidism;
 • pamjaftueshmëri kronike e korteksit adrenal;
 • hypopituitarism;
 • një mbidozë e insulinës ose e barnave hipoglikemike orale (diabeti, glibenclamide, etj);
 • meningjiti (tuberkuloz, purulent, kriptokokal);
 • encefaliti, meningoencefaliti;
 • insuloma;
 • sarkoidosis
 • DIABETET SUGAR 1 dhe 2 lloje
 • hyperthyroidism;
 • tumoret e hipofizës;
 • neoplazmat e lëvore veshkave;
 • pheochromocytoma;
 • trajtimi i glukokortikoidit;
 • epilepsia;
 • dëmtimet e trurit dhe tumoret;
 • helmim nga monoksidi i karbonit;
 • zgjim psikoemotional

.Rregullimi i metabolizmit të pigmentit

Në trupin e njeriut ka proteina specifike me ngjyrë. Zakonisht këto janë peptide që përmbajnë çdo metal (hekur, bakër). Këto përfshijnë: hemoglobinë, cerulloplazmin, mioglobinë, citokrom dhe të tjerët. Produkti përfundimtar i degradimit i proteinave të tilla është bilirubina dhe fraksionet e saj. Happensfarë ndodh me bilirubinën në trup?

Kur qeliza e kuqe e gjakut përfundon në shpretkë, perlë e saj shpërbëhet. Për shkak të reduktazës biliverdin, bilirubina është formuar, e quajtur indirekte ose e lirë. Kjo variant i bilirubinës është toksik për të gjithë trupin, dhe veçanërisht për trurin. Por për shkak të faktit se shpejt lidhet me albuminën e gjakut, trupi nuk helmon. Por me hepatitin, cirrozën, është i lartë, sepse nuk lidhet me acidin glukuronik.

Më tej, në qelizat e mëlçisë, bilirubina indirekte lidhet me acidin glukuronik (duke u kthyer në e lidhur ose e drejtpërdrejtë, jo toksike), performanca e tij është e lartë vetëm me dyskinesia biliare, me sindromën e Gilbert (shih shkaqet e bilirubinës së lartë në gjak). Në analizat, bilirubina e drejtpërdrejtë rritet me dëmtimin e qelizave të mëlçisë (për shembull, me hepatit).

Lexoni artikullin:  Ulçera trofike të ekstremiteteve të poshtme

Pastaj bilirubina hyn në biliare, e cila transportohet nga kanalet hepatike në fshikëz e tëmthit, dhe më pas në lumen e duodenit. Këtu urobilinogeni formohet nga bilirubina, e cila thithet nga zorrët e vogla në rrjedhën e gjakut dhe, kur futet në veshkat, njollos urinën e verdhë. Pjesa e mbetur, duke arritur në zorrën e trashë, nën veprimin e enzimave bakteriale bëhet stercobilin dhe njollos feces.

Pse ndodh verdhëza?

Ekzistojnë tre mekanizma:

 • prishja e shtuar e hemoglobinës dhe proteinave të tjera të pigmentit (anemi hemolitike, kafshime gjarpri, hiperfunksion patologjik i shpretkës) – bilirubina indirekte është formuar në sasi kaq të mëdha që mëlçia thjesht nuk ka kohë për ta përpunuar dhe hequr atë;
 • sëmundjet e mëlçisë (hepatiti, cirroza, neoplazmat) – pigmenti formohet në një vëllim normal, por qelizat e mëlçisë të prekura nga sëmundja nuk mund të përmbushin funksionin e tyre;
 • shkelje e rrjedhjes së biliare (kolecistitit, kolelithiasis, kolangitit akut, tumoreve të kokës së pankreasit) – për shkak të ngjeshjes së kanaleve biliare, biliare nuk hyn në zorrë, por grumbullohet në mëlçi, duke shkaktuar shkatërrimin e qelizave të saj dhe kthimin e bilirubinës përsëri në gjak.

Të tre gjendjet janë shumë të rrezikshme për shëndetin e njeriut, ato kërkojnë kujdes të menjëhershëm mjekësor.

Indikacione për studimin e bilirubinës dhe fraksioneve të saj:

 • hepatiti (viral, toksik);
 • tumoret e mëlçisë;
 • cirroza e mëlçisë;
 • avari i rritur i qelizave të kuqe të gjakut (anemi hemolitike);
 • shfaqja e verdhëzës.

Metabolizmi i lipideve ose kolesterol

Lipidet luajnë një rol të rëndësishëm në jetën e qelizës. Ata marrin pjesë në ndërtimin e murit qelizor, formimin e biliare, shumë hormone (hormonet seksuale mashkull dhe femër, kortikosteroide) dhe vitaminë D. Acidet yndyrore janë një burim energjie për organet dhe indet.

Të gjitha yndyrnat në trupin e njeriut ndahen në 3 kategori:

 • trigliceride ose yndyrna neutrale;
 • kolesterolin total dhe fraksionet e tij;
 • phospholipids.

Në gjak, lipidet janë në formën e përbërjeve të mëposhtme:

 • chilomicrons – përmbajnë kryesisht trigliceride;
 • lipoproteina me densitet të lartë (HDL) – përfshijnë 50% proteina os fosfolipide 30% dhe 20% kolesterol;
 • lipoproteinat me densitet të ulët (LDL) – përmbajnë 20% proteina, 20% fosfolipide, 10% trigliceride dhe 50% kolesterol;
 • lipoproteinat me densitet shumë të ulët (VLDL) – të formuar gjatë kalbjes së LDL, përfshijnë një sasi të madhe të kolesterolit.

Me rëndësi më të madhe klinike në analizë është kolesteroli total, LDL, HDL dhe trigliceridet (shiko normën e kolesterolit në gjak). Kur merrni gjak, duhet të mbahet mend se shkelja e rregullave të përgatitjes dhe përdorimi i ushqimeve yndyrore mund të çojë në gabime të konsiderueshme në rezultatet e analizës.

Causesfarë shkakton çrregullimin e metabolizmit të lipideve dhe në çfarë mund të çojë?

Kolesterolit total

 • myxedema;
 • diabeti mellitus;
 • shtatzënisë;
 • hiperlipidemia e kombinuar familjare;
 • cholelithiasis;
 • pankreatiti akut dhe kronik;
 • tumore malinje të pankreasit dhe prostatës;
 • Glomerulonefriti;
 • alkoolizmi;
 • hipertension;
 • infarkt miokardi;
 • sëmundje koronare të zemrës
Pse rritet kolesteroliPse po bie
 • tumore malinje të mëlçisë;
 • cirroza e mëlçisë;
 • artrit reumatoid;
 • hiperfunksioni i gjëndrave tiroide dhe paratiroide;
 • agjërimit;
 • keqpërdorimi i substancave;
 • sëmundje kronike obstruktive pulmonare

trigliceridet

 • hepatiti viral;
 • alkoolizmi;
 • cirroza alkoolike e mëlçisë;
 • cirroza biliare (biliare) e mëlçisë;
 • cholelithiasis;
 • pankreatiti akut dhe kronik;
 • insuficienca renale kronike;
 • hipertension;
 • infarkt miokardi;
 • sëmundje ishemike të zemrës;
 • shtatzënisë;
 • tromboza cerebrale;
 • hypothyroidism;
 • diabeti mellitus;
 • cerma;
 • Sindromi Down;
 • porfiria akute intermitente
 • sëmundje kronike obstruktive pulmonare;
 • hiperfunksioni i gjëndrave tiroide dhe paratiroide;
 • kequshqyerja;
 • substanca malabsorption

Shkalla e rritjes së kolesterolit në gjak:

 • 5,2-6,5 mmol / l – një shkallë e lehtë e rritjes së substancës, zona e rrezikut të aterosklerozës;
 • 6,5-8,0 mmol / L – rritje e moderuar, e cila rregullohet nga dieta;
 • më shumë se 8,0 mmol / l – një nivel i lartë i një substance që kërkon ndërhyrjen e ilaçeve.

Pesë sindromat klinike, të ashtuquajturat dyslipoproteinemi, dallohen në varësi të ndryshimit të indeksit të metabolizmit të lipideve (5). Këto kushte patologjike janë pararendësit e sëmundjeve serioze, siç është arterioskleroza cerebrale, diabeti mellitus dhe të tjerët.

Enzimat e gjakut

Enzimat janë proteina të veçanta që përshpejtojnë reaksionet kimike të trupit. Enzimat kryesore të gjakut përfshijnë: alanine aminotransferazën (ALT), aminotransferazën aspartate (AST), fosfatazën alkaline (ALP), gama-glutamyltransferazën (GGT), kreatin kinazën (CC) dhe α-amylase.

Të gjitha këto substanca përmbajnë brenda qelizave të mëlçisë, pankreasit, muskujve, zemrës dhe organeve të tjera. Përmbajtja e tyre në gjak është shumë e vogël, prandaj enzimat maten në njësi speciale ndërkombëtare: U / L. Konsideroni secilën enzimë veç e veç.

Lexoni artikullin:  Lejohet sheqeri në gjak sipas moshës

Amanotransferaza Alanine dhe aminotransferaza aspartate

Këto enzima sigurojnë transferimin e dy aminoacideve në reaksionet kimike: aspartat dhe alanine. AST dhe ALT gjenden në sasi të mëdha në indet e mëlçisë, muskujve të zemrës dhe muskujve skeletorë. Rritja e tyre në gjak tregon shkatërrimin e qelizave të këtyre organeve, dhe sa më i lartë niveli i enzimave, aq më shumë qeliza vdiqën.

Shkallët e rritjes së enzimës:Cilat sëmundje rritin AST dhe ALT?
 • drita – 1,5-5 herë;
 • mesatare – 6-10 herë;
 • e lartë – 10 herë ose më shumë.
 • infarkti i miokardit (më shumë AST);
 • hepatiti akut viral (më shumë ALT);
 • dëmtimi toksik i mëlçisë;
 • tumore malinje dhe metastaza në mëlçi;
 • shkatërrimi i muskujve skeletorë (sindromi i përplasjes).

Fosfataza alkaline

Kjo enzimë është përgjegjëse për heqjen e acidit fosforik nga komponimet kimike dhe transportin e fosforit brenda qelizës. ALP ka dy forma: hepatike dhe kockore. Arsyet e rritjes së enzimës:

 • sarkoma osteogjene;
 • metastaza kockore;
 • mieloma multiple;
 • sëmundja Hodgkin;
 • hepatitis;
 • dëmtim toksik dhe ilaç në mëlçi (aspirina, citostatikë, kontraceptivë oralë, tetraciklinë);
 • me shërimin e frakturave;
 • infeksion i citomegalovirusit;
 • osteoporoza dhe osteomalacia (shkatërrimi i kockave).

Γ-glutamil transferaza

GGT është e përfshirë në metabolizmin e yndyrnave, duke transferuar kolesterolin dhe trigliceridet brenda qelizës. Sasia më e madhe e enzimës gjendet në mëlçi, prostatë, veshkë, pankreas. Aktiviteti i tij në gjak rritet me:

 • sëmundjet e mëposhtme të mëlçisë;
 • dehje nga alkooli;
 • diabet;
 • mononukleoza infektive;
 • dështimi i zemrës

Kreatina kinazë

CC merr pjesë në shndërrimin e kreatinës dhe mirëmbajtjen e metabolizmit të energjisë në qelizë. Ka 3 nëntipe:

 • MM (një enzimë e vendosur në indet e muskujve)
 • MV (e vendosur në muskulin e zemrës)
 • BB (në tru).

Rritja e gjakut të kësaj substance zakonisht shkaktohet nga shkatërrimi i qelizave të organeve të mësipërme. Cilat sëmundje specifike rrisin nivelin e QC?

Nën-lloj MMNënlloj MVNën-lloji BB
 • sindromi i zgjatur i kompresimit;
 • mioziti; – skleroza anësore amiotrofike;
 • myasthenia gravis;
 • Sindromi Guillain-Barré;
 • gangrenë
 • infarkt akut miokardi;
 • miokardit;
 • hypothyroidism;
 • trajtim afatgjatë me prednizonin
 • skizofrenia;
 • skleroza mini depresive;
 • encefalit

Amilaza alfa

Një enzimë shumë e rëndësishme që i ndan karbohidratet komplekse në ato më të thjeshta. Mund të gjendet në pankreasin dhe gjëndrat e pështymës. Një rol të rëndësishëm për mjekun luhet si nga rritja e indikatorit ashtu edhe nga ulja e tij. Luhatje të tilla vërehen kur:

Rritja e alfa amilazësReduktimi i alfa amilazës
 • pancreatitis akute;
 • kanceri pankreatik;
 • hepatiti viral;
 • shyta (në njerëz – shyta);
 • dështimi akut renal;
 • përdorimi afatgjatë i alkoolit, tetraciklinës, glukokortikosteroideve
 • hyperthyroidism;
 • infarkt miokardi;
 • nekroza e plotë e pankreasit;
 • toksikoza e shtatzënave

Elektrolitet e gjakut

Kaliumi dhe natriumi janë elektrolitet më të rëndësishëm në gjak. Duket se këto janë vetëm elementë gjurmë, dhe përmbajtja e tyre në trup është e paktë. Në fakt, është e vështirë të imagjinohet të paktën një organ ose proces kimik që do të bënte pa to.

kalium

Elementi gjurmë luan një rol të madh në proceset enzimë dhe metabolizmin. Funksioni i tij kryesor është të kryejë impulse elektrike në zemër. Luhatjet në nivelin e kaliumit ndikojnë në miokardit shumë dobët.

Gjendja kur ngritet kaliumi quhet hiperkalemi, dhe kur zvogëlohet – hipokalemi. Threatfarë kërcënon rritjen e kaliumit?

 • shkelje e ndjeshmërisë;
 • aritmias (fibrilacioni atrial, bllok intrakardiak);
 • ulje në rrahjet e zemrës;
 • rënia e presionit të gjakut;
 • marramendje.

Kushte të tilla kërcënuese mund të ndodhin me një rritje të elementit gjurmë mbi 7,15 mmol / L.

Rënia e niveleve të kaliumit nën 3,05 mmol / L është gjithashtu një kërcënim për trupin. Simptomat kryesore të dështimit të elementeve përfshijnë:

 • të përzier;
 • të vjella;
 • dobësi e muskujve;
 • vështirësi në frymëmarrje
 • shkarkim i pavullnetshëm i urinës dhe i feces;
 • dobësi zemre.

sodium

Natriumi nuk është i përfshirë direkt në metabolizëm. Itsshtë plot lëng joqelizor. Funksioni i tij kryesor është të ruajë presionin osmotik dhe pH. Ekskretimi i natriumit ndodh në urinë dhe kontrollohet nga hormoni i korteksit adrenal – aldosteroni.

Një rritje në një element gjurmë quhet hypernatremia, dhe një ulje quhet hiponatremia.

Si manifestohet shqetësimi i metabolizmit të natriumit?

hyponatremiahipernatremine
 • apati;
 • humbja e oreksit;
 • të përzier;
 • të vjella;
 • dhimbje koke;
 • të qenët i përgjumur;
 • konvulsionet;
 • komë
 • etje;
 • dridhje të muskujve;
 • irritim;
 • kërcitje muskulore;
 • konvulsionet;
 • komë

Si përfundim, unë do të doja t'i jepja lexuesve të këtij këshilli të artikullit: çdo laborator, qoftë privat apo publik, ka grupin e vet të reagentëve, pajisjet e veta informatike. Prandaj, normat e treguesve mund të ndryshojnë ndjeshëm. Kur asistenti laboratorik ju jep rezultatet e testeve, sigurohuni që të siguroheni që standardet të shkruhen në formular. Vetëm në këtë mënyrë ju do të jeni në gjendje të kuptoni nëse ka ndryshime në analizat tuaja apo jo.

Diabetus Shqipëri