Parandalimi i diabeteve, trajtimi dhe jeta me diabet

Diabeti si sëmundje u zbulua mijëra vjet më parë. Shumë mjekë dhe mjekë menduan për shkaqet dhe metodat e shërimit të kësaj sëmundje. Diabeti mellitus është një shkelje e sistemit endokrin, i cili përcaktohet nga një rritje e vazhdueshme e sheqerit në gjakun e pacientit. Kjo është për shkak të mungesës së hormonit të sekretuar nga pankreasi – insulina.

Mungesa e këtij hormoni çon në pasoja të tilla si metabolizëm i dëmtuar, dështim i sistemit nervor dhe shkatërrim i enëve të gjakut dhe organeve të brendshme. Shkaqet e sëmundjes janë shumë të zakonshme. Ashtu si shumë sëmundje, shkaku i diabetit mund të jetë mbipesha, trashëgimia, çrregullimet gjenetike të sistemit endokrin, dhe madje edhe disa forma të infeksioneve virale.

Shtë mjaft e vështirë të identifikohet sëmundja nga simptomat, pasi ato mund të diagnostikojnë shumë sëmundje të tjera. Sidoqoftë, është e mundur të parandaloni zhvillimin e diabetit duke vëzhguar me kujdes disa shenja:

  • Obeziteti (përcaktohet nga Indeksi i Masës Trupore 30 e lart);
  • Humbje e mprehtë e peshës;
  • Përgjumje, lodhje, lodhje, dobësi;
  • Etje ose gojë e thatë;
  • Urinimi i shpeshtë;
  • Rigjenerimi i dobët i lëkurës (shërimi i plagëve).

Simptomat kryesore të diabetit

Nëse gjeni shumicën e simptomave të mësipërme të diabetit mellitus, duhet menjëherë të konsultoheni me një endokrinolog.

Pas regjistrimit, është e nevojshme të bëhet një diagnozë e plotë fillestare, e cila përfshin një analizë të gjakut të kapilarëve (nga gishti) dhe urinës për glukozë, si dhe një analizë për të përcaktuar nivelin e hemoglobinës dhe insulinës në gjak (sheqeri normal i gjakut).

Me një qëndrim të vëmendshëm ndaj simptomave, një ndërlikim i mëvonshëm është i mundur kundër sfondit të diabetit mellitus. "Synimet" kryesore për humbjen mund të jenë veshkat, humbja e mundshme e shikimit, këputja e enëve të trurit, zhdukja e gjymtyrëve (gangrenë). Komplikimet mund të ndikojnë në sistemin kardiovaskular (sulmi në zemër, goditje në tru, iskemi), koma dhe vdekja janë të mundshme.

Nëse diagnoza e diabetit është konfirmuar ende, mos u frikësoni. Mjekësia moderne ka gjetur shumë mënyra për të trajtuar diabetin. Mijëra njerëz në të gjithë botën që vuajnë nga kjo sëmundje jetojnë një jetë të gjatë dhe të lumtur.

Lexoni artikullin:  Simptoma të ngritura të sheqerit në gjak dhe shenja të para

Mënyra e jetesës dhe trajtimi i diabetit

Për të filluar trajtimin, është e nevojshme të përcaktohet lloji i diabetit. Kjo mund të bëhet bazuar në moshën e pacientit. Në llojin e parë të diabetit, përshkruhen injeksione në insulinë, numri i tyre ndryshon nga 1-2 herë në ditë deri në 3-4 herë në ditë, në varësi të nivelit të glukozës në gjak. Nuk ka nevojë të kesh frikë nga injeksione të vazhdueshme.

Për injeksione me insulinë, ekzistojnë shiringa të posaçme me një gjilpërë shumë të hollë që nuk dëmton lëkurën dhe nuk lë mavijosje dhe fryrje. Nëse pacienti ka llojin e dytë të diabetit, atëherë ilaçet e marra me gojë (tableta) janë të përshkruara, dhe vetëm në raste ekstreme përcaktohen injeksione.

Kur merrni tableta, dallohen dy grupe ilaçesh: sulfonamides dhe biguanides

Jeta e diabeteve

Mënyra e jetesës së një pacienti diabetik është shumë kompleks. Pavarësisht nga lloji i diabetit, duhet të ndiqni një dietë të rreptë, në të cilën duhet të kufizoni rreptësisht veten në karbohidrate.

Shtë pothuajse e pamundur të matni secilin produkt në karbohidrate bazuar në përmbajtjen dhe sasinë e kalorive. Me qasjen e duhur për ushqimin, duhet të merrni parasysh dietën tuaj në njësitë e bukës (për më shumë informacion në lidhje me njësitë e bukës, lexoni këtu – dietë për diabetin). Një njësi bukë nënkupton mesatarisht 12-15 gram karbohidrate. Numri i tyre në ditë nuk duhet të jetë më i lartë se 25.

Pacienti duhet të hajë ushqime të vogla 5-6 herë në ditë.

Në të njëjtën kohë, ushqimi i tij duhet të jetë i ekuilibruar në proteina dhe yndyrna; alkooli dhe pirja e duhanit gjithashtu përjashtohen. Shtë e nevojshme të përfshini në dietë sa më shumë perime të freskëta të jetë e mundur (sallatë, lakër, domate, tranguj, spinaq, bizele jeshile). Kjo do të ndihmojë në mirëmbajtjen e metabolizmit.

Shtë shumë e dobishme të përdorni ushqime që mbështesin mëlçinë: gjizë, bollgur dhe produkte soje.

Me vëmendje të kujdesshme ndaj simptomave, dhe në rast sëmundjeje, diete dhe një mënyrë jetese të shëndetshme, diagnoza e diabetit nuk do të çojë në komplikime dhe vdekje.

Diabetus Shqipëri