Pasojë e rëndë e diabetit; shenjat e aterosklerozës, masa për të parandaluar zhvillimin

Atherosclerosis është bllokimi i arterieve me pllaka, depozita të kolesterolit dhe yndyrna. Nivele të larta të glukozës dhe lipoproteinave me densitet të ulët krijojnë kushte për shkatërrimin e murit vaskular dhe formimin e pllakave. Nëse procesi zgjat shumë kohë dhe bëhet kronik, atëherë bllokimi zhvillohet gradualisht, dhe me sulm akut të zemrës, goditje në tru, gangrenë është e mundur. Në lidhje me shkaqet e zhvillimit të arteriosklerozës në diabet mellitus, zbulimin dhe trajtimin e tij, lexoni më tej në artikullin tonë.

Si formohet ateroskleroza në diabet

Normalisht, guaska e brendshme e arteries formon oksid nitrik dhe substanca që parandalojnë depërtimin e yndyrnave në të, ngjitjen e trombociteve. Në diabet mellitus, aftësia për t'i rezistuar agresorëve të jashtëm zvogëlohet ashpër për shkak të glukozës së tepërt, kolesterolit në gjak, presionit të lartë të gjakut dhe një tendencë ndaj reaksioneve inflamatore.

Si rezultat, kontakti midis qelizave të murit vaskular dobësohet, kështu që ato kalojnë yndyrnat brenda. Aty ato bëhen qendra e formimit të pllakave aterosklerotike. Në vendin e depozitave të yndyrës, muret e arterieve humbasin fleksibilitetin, plasaritjen dhe shembjen e tyre. Trombocitet përshpejtohen në vendin e dëmtimit të anijes, duke formuar një mpiksje gjaku (mpiksje gjaku).

Ateroskleroza e ekstremiteteve të poshtme

Me rritjen e pllakave, patenta e arterieve gradualisht dëmtohet, ajo vetë bëhet më e dendur për shkak të kalimit të kripërave të kalciumit në të. Pra, ekzistojnë çrregullime të qarkullimit kronik – angina, encefalopati discirkuluese (dëmtimi i arterieve të trurit), sindromi klaudikues intermitent.

Nëse pllaka është e paqëndrueshme (e cila është veçanërisht e zakonshme në diabet mellitus), atëherë sipërfaqja e saj shkatërrohet. Grimcat transferohen me rrjedhjen e gjakut në organet e brendshme, trurin, gjymtyrët. Kjo shkakton një sulm në zemër, goditje në tru dhe gangrenë e këmbëve.

Dhe këtu flitet më shumë për plagët në diabet.

Karakteristikat e sëmundjes

Të gjithë pacientët me diabet janë të prirur ndaj ndryshimeve aterosklerotike në arteriet. Në to, procesi i shkatërrimit vaskular fillon më herët se në pjesën tjetër të popullsisë, dhe komplikimet janë më të vështira. Kjo është shkaktuar nga çrregullime specifike metabolike.

Kolesterol i densitetit të lartë dhe të ulët

Për transferimin e molekulave të kolesterolit, formohen komplekse në të cilat ai është i lidhur me proteina. Nëse ka më shumë proteinë në përbërësin lipoprotein, atëherë ato lidhin fort yndyrën. Forma të tilla transporti kanë një densitet të lartë dhe kanë një efekt mbrojtës në enët e gjakut. Ata quhen gjithashtu "kolesterol i mirë". Në diabet, numri i tyre është shumë më i ulët se normal.

Në komplekse me densitet të ulët dhe shumë të ulët, më shumë yndyrë sesa proteina, ata lehtë "humbasin" kolesterolin dhe janë pjesëmarrësit kryesorë në ndërtimin e pllakave. "Yndyrnat e këqija" mbizotërojnë te diabetikët. Në të njëjtën kohë, një karakteristikë e rëndësishme është që ndryshime të tilla në gjak nuk janë një pasqyrim i saktë i nivelit të glukozës. Prandaj, ka situata kur me ndihmën e insulinës ose tabletave pacienti arrin të sjellë sheqerin më afër normales, dhe metabolizmi i yndyrës mbetet i dëmtuar.

Lexoni artikullin:  Glukoza normale e gjakut si të përcaktohet (tabela)

Kolesterol i ulët me densitet të lartë, një rritje në nivelin e komplekseve me densitet shumë të ulët dhe një tepricë të moderuar të triglicerideve në gjak është aq tipike saqë quhet një triadë lipidike diabetike, ose dislipidemi diabetike. Në shfaqjen e saj, rezistenca ndaj insulinës luan një rol të madh.

Roli i glukozës dhe insulinës në metabolizmin e yndyrës

Shkaku kryesor i të gjitha problemeve me diabetin është mungesa e insulinës. Ajo ose formohet në mënyrë të pamjaftueshme (sëmundja e tipit 1), ose indet nuk i përgjigjen asaj (lloji 2). Kjo prish sjelljen e glukozës në qelizë. Uria e tillë çon në shkelje:

 • proteinat dhe yndyrnat përdoren për energji;
 • komponimet toksike grumbullohen për shkak të metabolizmit të pahijshëm;
 • ekziston një varësi e shtuar nga furnizimi i oksigjenit (shtigjet alternative janë me intensitet ndaj oksigjenit);
 • Hormonet e stresit (adrenalina, kortizoli), që kufizojnë enët e gjakut, lëshohen.

Acidet e formuara si rezultat i prishjes së indit dhjamor përdoren nga mëlçia për të ndërtuar yndyrnat e tyre – trigliceridet dhe kolesterolin. Prandaj, edhe në mungesë të yndyrës së ngrënshme, ajo prodhohet në sasi të mëdha brenda trupit.

Rëndësia e Angiopatisë

Muri i enëve të një pacienti me diabet karakterizohet me densitet të rritur, elasticitet të ulët dhe zgjatje. Arteriet reagojnë shpejt duke ngushtuar sinjalet e sistemit nervor simpatik dhe ndryshimet në përbërjen e gjakut, por ngadalë dhe jo plotësisht duke u zgjeruar. Presioni i lartë i gjakut tipik për një diabetik kontribuon në një trashje të shtresës muskulore të murit vaskular.

Shtuar kësaj është një ngadalësim i përgjithshëm i rrjedhës së gjakut për shkak të dobësisë së zemrës dhe lezioneve të enëve të vogla. Kështu, pacientët kanë të gjitha kushtet për lezione të përhapura aterosklerotike të arterieve, trombozë të përshpejtuar dhe sëmundje të rënda vaskulare.

Angiopatija

Shenjat e pacientëve

Simptomat kryesore të patentës së dobët të arterieve në diabet mellitus kanë dallime specifike nga ato tipike.

Dëmtimi i muskujve të zemrës

Ulja e rrjedhës së gjakut (ishemia) nëpër arteriet koronare shkakton periudha dhimbjeje në zemër. Për shkak të faktit se fibrat nervore preken njëkohësisht, dhimbja karakteristike mund të mos jetë e pranishme. Prandaj, angina pectoris zbulohet në një fazë të vonë, ose një pacient ka një sulm në zemër pa ankesa të veçanta për punën e zemrës. Kursi i saj është gjithashtu i fshehur, pa dhimbje.

Mungesa e trajtimit në periudhën akute çon në komplikime të rënda, vdekje ose trajtim të zgjatur, shërim të pjesshëm, katastrofa vaskulare të përsëritura.

Arteroskleroza cerebrale

Më shpesh, arteria karotide bëhet "objektivi" për formimin e një pllake aterosklerotike. Varet varësia e lezionit të tij nga luhatjet në nivelin e insulinës në gjak është vendosur. Në të njëjtën kohë, një nivel i ulët (diabeti tip 1 dhe diabeti konsumues i insulinës tip 2) dhe një nivel i lartë (fazat fillestare të tipit 2, doza të larta të injeksioneve) luajnë një rol.

Simptomat e mëposhtme vërehen te pacientët:

 • humbja e kujtesës;
 • performanca e ulët mendore dhe fizike;
 • vështirësi në përqendrimin dhe asimilimin e informacionit të ri;
 • marramendje, koordinim i dëmtuar i lëvizjeve;
 • paqëndrueshmëria kur ecni.

Në raste të avancuara, encefalopatia diabetike shkakton një ulje të inteligjencës, ndryshime në sjellje dhe çrregullime mendore. Me bllokim akut të anijes ose këputje të arteries intracerebrale, ndodh një goditje. Në diabet, karakterizohet nga shkatërrimi i gjerë i neuroneve dhe restaurimi i ngadaltë i funksioneve të humbura (lëvizja, ndjeshmëria, të folurit).

Ndryshimet në enët e ekstremiteteve të poshtme

Obleroskleroza obliterans (që ndodh me bllokim) manifestohet me dhimbje në fillim gjatë ushtrimeve fizike. Pas një shëtitje të gjatë, pacientët duhet të ndalen në mënyrë që dhimbja e këmbëve të mos ketë. Në pushim, vërehen të dridhura, mpirje dhe ndjesi shpimi gjilpërash në këmbë, kërcitje konvulsive e muskujve.

Lexoni artikullin:  Glukozë e ulët në gjak

Me kalimin e kohës, distanca në të cilën mund të ecni pa dhimbje është zvogëluar, dhe pasojat e kequshqyerjes në lëkurë – thatësi, zhvishem, çarje, ulçera. Komplikimi i një ulje kritike të rrjedhës së gjakut është gangrenë (nekrozë).

Rreziku i një kombinimi të diabetit dhe arteriosklerozës

Disordersrregullimet vaskulare me një kombinim të përqendrimeve të larta të glukozës dhe kolesterolit karakterizohen nga një kurs i rëndë. Pacientët nga grupet e rrezikut janë të prirur për ndërlikimet e tyre. Efektet më të dëmshme ndodhin me:

 • mbipesha, veçanërisht me depozitimin mbizotërues të yndyrës në bark;
 • presioni i lartë i zgjatur i gjakut ose rënia e tij e mprehtë, krizat hipertensionale;
 • tendenca ndaj trombozës;
 • mosha e burrave nga 45 vjeç;
 • fillimi i menopauzës tek gratë;
 • jetesa e ulur;
 • ngarkuar nga trashëgimia;
 • pirja e duhanit;
 • overeating, yndyrë e tepërt në dietë;
 • proceseve inflamatore kronike.

Për zemrën dhe trurin

Kursi atipik i infarktit të miokardit (mungesa e dhimbjes) karakterizohet nga zhvillimi i komplikimeve:

 • dështimi i qarkullimit të gjakut me ngecje të gjakut në mushkëri, mëlçi, sulme astme, edemë pulmonare;
 • shkelje të rrezikshme të ritmit të kontraktimeve, deri në një arrest të papritur kardiak;
 • një rënie e mprehtë e presionit të gjakut, ndërprerja e daljes së urinës (shoku kardiogjenik);
 • mpiksje gjaku brenda zemrës gjatë fibrilacionit atrial dhe lëvizjes së tyre në tru (rreziku i goditjes);
 • formimi i aneurizmit (zgjatje e muskujve të holluar të zemrës) me këputje të miokardit;
 • sulmi i përsëritur në zemër.

Me bllokim akut të anijes që ushqen trurin, ndodh goditje ishemike. Aftësia e pacientit për të lëvizur në mënyrë të pavarur në gjymtyrët është e humbur, ndjeshmëria në zonën e prekur zvogëlohet, të folurit, gëlltitja dhe vizioni janë të dëmtuara. Me hemoragji nga një enë e thyer, shenjat e humbjes së vetëdijes shpejt rriten, shpesh në gjendje kome dhe edemë cerebrale me një rezultat fatal.

Në pacientët që mbijetojnë, është e mundur të bashkëngjitni infeksione të traktit respirator dhe urinar, plagë presioni me helmim nga gjaku (sepsë). Shpesh, rikuperimi është vetëm i pjesshëm, pacienti bëhet me aftësi të kufizuara, plotësisht i varur nga ndihma e jashtme.

Lezione të ekstremiteteve të poshtme

Një kufizim i mprehtë i rrjedhës së gjakut në këmbë shkakton shkatërrimin e indeve me formimin e gangrenës. Kjo gjendje është e rrezikshme për jetën dhe kërkon amputim për ta trajtuar atë. Në rrjedhën kronike, një dëmtim ose plagë e vogël mund të bëhet burim i formimit të një ulçeri diabetik. Karakterizohet nga shërimi jashtëzakonisht i ngadaltë, një tendencë për mbushje.

Përhapja e infeksionit thellë në inde çon në osteomielit (inflamacion i eshtrave dhe palcës së eshtrave), sepsë.

Trajtimi i aterosklerozës në diabet

Me një shkelje të njëkohshme të metabolizmit të karbohidrateve dhe lezione aterosklerotike të arterieve, është e nevojshme të rregulloni ushqimin:

 • përjashtoni ushqime të pasura me kolesterol (mish yndyror, rrushi, salcice, produkte gjysëm të gatshme, vaj gatimi, produkte qumështi me përmbajtje të lartë yndyre, gjalpë);
 • kufizoni mishin në 2-3 herë në javë, braktisni yndyrën;
 • ndiqni rekomandimet për sasinë e ushqimit me karbohidrate, hiqni ëmbëlsirat dhe miellin, varietetet e ëmbla të frutave dhe manave nga dieta;
 • zëvendësoni kripën e tryezës me një përqendrim të lartë të kaliumit (për shembull, rozë Himalayan), përdorni lëng limoni, barishte, enët pa kripë për të përmirësuar shijen;
 • të paktën dy herë në ditë ka sallata me perime të freskëta të kaluara me vaj perimesh;
 • bëni perimet (përveç patateve) bazën e menusë;
 • si një burim i proteinave për të përdorur peshk, ushqim deti, pije pa qumësht kosi pa yndyrë pa aditivë, të bardhat e vezëve;
 • për gatim përdorni avull ose zierje në ujë.
Lexoni artikullin:  A mund të pi disa vodka ose konjak për diabetin

Terapia e drogës përfshin grupet e mëposhtme të barnave:

 • insulinë – nëse nuk është e mundur të arrihet niveli i dëshiruar i glukozës në gjak, me llojin 1 pacienti transferohet në një orar të administrimit të intensifikuar, dhe me tipin 2, injeksione hormonale shtohen në tableta;
 • për uljen e kolesterolit – Atokor, Krestor;
 • përmirësimi i rrjedhës së gjakut – Clexane, Aspirin, Plavix;
 • normalizimi i qarkullimit të gjakut – Actovegin, Espa-lipon;
 • frenuesit e enzimës konvertuese të angiotenzinës – Prestarium, Kapoten.

Nëse nuk është e mundur të arrini efektin e dëshiruar me një dietë dhe ilaçe për të ulur kolesterolin, dhe një rrezik të lartë të çrregullimeve akute të qarkullimit të gjakut, mund të rekomandohet operacioni.

Aplikoni metoda të tilla:

 • heqja e pllakës aterosklerotike;
 • futja e një stent (kornizë metalike) në zonën e ngushtimit;
 • krijimin e një rrethi (bypass) për rrjedhën e gjakut.

Dhe këtu flitet më shumë për diabetin dhe pectorisin.

Shfaqja e aterosklerozës në një pacient me diabet është rezultat natyror i mungesës së insulinës. Nivele të larta të glukozës dhe lipoproteinave me densitet të ulët krijojnë kushte për shkatërrimin e murit vaskular dhe formimin e pllakave. Në procesin kronik, patenta zvogëlohet gradualisht, dhe në akute ka një katastrofë vaskulare (sulm në zemër, goditje në tru, gangrenë).

Për të parandaluar komplikimet dhe përparimin e dëmtimit arterial, rekomandohet një dietë dhe ilaçe, dhe nëse ato janë joefektive, përshkruhet një operacion.

Video të dobishme

Shikoni videon mbi diabetin dhe arteriosklerozën:

Për shkak të luhatjeve në nivelin e sheqerit dhe ekspozimin ndaj murit të insulinës, shfaqen plagë të diabeteve që nuk shërohen mirë. Këto janë arsyet kryesore pse lëkura është thyer dhe shëruar dobët. Plagët janë purulent, jo shëruese, të qara. Ekzistojnë mjete të posaçme për trajtimin dhe trajtimin, ndonjëherë kërkohet ndihma e një kirurgu.

Për shkak të ndryshimeve në trup, pacientët shpesh zhvillojnë diabet mellitus dhe hipertension në të njëjtën kohë. Jo të gjithë mund të ndryshojnë dietën e tyre, të shkojnë në dietë, gjë që çon në nevojën për të marrë drogë. Si të pini pilula për hipertension dhe diabet? A do të ndihmojë Taurin?

Nëse pacienti ka kolecistit dhe diabet në të njëjtën kohë, atëherë ai do të duhet të rishqyrtojë dietën, nëse sëmundja e parë vetëm është zhvilluar. Arsyet e shfaqjes së saj qëndrojnë në insulinë në rritje, alkoolizmin dhe të tjerët. Nëse kolecistiti akut calculs është zhvilluar me diabet mellitus, mund të kërkohet kirurgji.

Shpesh, diabeti dhe angina pectoris shqetësohen njëkohësisht. Patologjia e dytë shfaqet me diabet shumë më shpesh, pasi pacientët kanë probleme me enët e gjakut dhe arteriet, mbaresa nervore. Zemra nuk dëmton gjithmonë, kështu që shumë nuk kanë kohë për të filluar trajtimin në kohë.

Mjaft pacientë janë përballur me një sëmundje kaq të frikshme si një sulm në zemër me diabet. Ndodh si në llojin 1 ashtu edhe në llojin 2. Vdekshmëri e lartë mes pacientëve, paaftësia nuk përjashtohet. Dieta pas një sulmi në zemër ndihmon në rikthimin e trupit.

Diabetus Shqipëri