Përfitimet dhe dëmet e detit për diabetikët

Shumë kanë dëgjuar për përfitimet e buallit të detit. Kjo është një kokrra të kuqe unike, e cila përmban një përmbajtje të ulët glukoze. Prandaj, diabetikët mund ta hanë atë në mënyrë të sigurtë. Barku i detit me diabet ka një efekt pozitiv në trupin e pacientit, me ndihmën e tij është e mundur të normalizohen vlerat e sheqerit.

Përbërja e manave

Shumë njerëz flasin për pronat unike të buckthorn detit. Të gjitha vetitë e tij të dobishme janë për faktin se frutat përmbajnë:

 • acide organike: malik, oksalik, tartarik;
 • vitamina: acidi askorbik, vitamina A, B1, B2, PP, P, K, E, H, F, acidi folik, kolina (B4);
 • komponimet e azotit;
 • acide linoleike dhe oleike;
 • flavonoids;
 • Elementet e nevojshme: vanadium, mangan, alumin, argjend, hekur, kobalt, bor, silic, nikel, natrium, fosfor, kallaj, kalium, titanium, kalcium.

Përmbajtja kalorike 100 g manaferrat e buckthorn detit 52 kcal.

Përmbajtja e proteinave – 0,9 g, yndyra – 2,5 g, karbohidrate – 5,2 g.

Indeksi i glicemisë është 30.

Numri i njësive të bukës është 0,42.

Pronat e dobishme

Manaferrat e detit janë një burim i shkëlqyer i vitaminave, acideve thelbësore dhe elementeve të ndryshëm. Ky është një produkt terapeutik me të cilin mund të:

 • forcimi i sistemit imunitar;
 • shpëtoj nga ftohja;
 • normalizimi i funksionimit të traktit tretës;
 • përmirësimi i funksionit seksual (ndihmon në luftimin e impotencës).

Barku i detit ka një efekt pozitiv në vizion. Përmbajtja e rritur e vitaminës C ka një efekt të dobishëm në muskujt e zemrës dhe enët e gjakut. Parandalon formimin e pllakave aterosklerotike në enët, duke i bllokuar ato me kolesterol dhe rrit elasticitetin e mureve.

Me diabetin, pacientët vërejnë që mbrojtjet e trupit po dobësohen. Përballimi i infeksioneve lejon që trupi të jetë i ngopur me vitaminë C. Acidi folik dhe vitamina K lejojnë që sistemi tretës të funksionojë: ato aktivizojnë procesin e tretjes dhe eliminojnë ndjenjën e rëndimit në stomak.

Për trajtimin duke përdorur lëng nga fruti. Me ndihmën e tij, ju mund të heqni qafe një numër sëmundjesh të traktit respirator, sinusitit. Lëngu i buckthorn detit rekomandohet gjithashtu për patologjitë e stomakut. Një zierje e farave mund të përdoret si një laksativ efektiv.

Lexoni artikullin:  Diabeti mellitus - pasojë e alkoolizmit

Diabetikët shpesh mundohen nga problemet e lëkurës: nëse metabolizmi i karbohidrateve shqetësohet, bëhet i thatë, çdo dëmtim shërohet për një kohë të gjatë. Vitamina F që përmbahet në manaferrat medicinale ka një efekt pozitiv në epidermë. Kur hani fruta, procesi i rigjenerimit të indeve është përmirësuar.

Mënyrat e përdorimit

Pyesni endokrinologun tuaj nëse buckthorn e detit është në dispozicion në diabetin tip 2. Mjekët këshillojnë çdo ditë ta përdorin këtë kokrra të kuqe në formë të freskët ose të ngrirë. Ju gjithashtu mund të bëni pije, bllokim ose gjalpë prej tyre.

Për të përgatitur uzvar, do t'ju duhet 100 fruta të thata dhe 2 litra ujë. Ju mund të shtoni frutat tuaja të preferuara të thata në një komposto të tillë – dobia e saj vetëm do të rritet. Lëngu duhet të sillet në një çiban dhe të zihet për disa minuta. Mund ta pini në formë të ngrohtë ose të ftohur. Diabetikët nuk duhet të shtojnë sheqer në të, nëse dëshironi të rritni ëmbëlsinë, mund të shpërndani disa tableta ëmbëlsues. Për të përmirësuar karakteristikat e shijes së modelit lejon limon.

Shumë njerëz e duan bllokimin e detit. Nuk është e vështirë ta gatuani atë, thjesht duhet të mbani mend se në vend të produkteve të rafinuara të zakonshme, diabetikët duhet të përdorin ëmbëlsues të veçantë. Përgatitni bllokim të detit si ky:

 • derdhet një kilogram manaferrat ½ litër ujë;
 • përzierja vihet në zjarr të vogël dhe zihet për rreth 40 minuta;
 • pas zierjes, një ëmbëlsues shtohet në përzierjen e kokrrave të kokrra të kuqe;
 • Sapo bllokimi të trashet, duhet ta hiqni nga nxehtësia dhe të derdhni në kavanoza.

Nëse ka një tepricë të acideve urike dhe oksalike në trup, atëherë një infuzion i gjetheve të gjelit të detit do të ndihmojë. Për ta përgatitur, do t'ju duhet 10 g gjethe të thata dhe një gotë ujë të valë. Infuzion bëhet për rreth 2 orë, atëherë duhet të filtrohet dhe pihet. Në fund të fundit, një pije e tillë ndikon në funksionimin e mëlçisë dhe veshkave, stimulon funksionin ekskretues.

Lexoni artikullin:  Glukoza normale e gjakut në gratë

Përdorimi në natyrë

Me problemet e lëkurës, ju jo vetëm që mund të hani frytet e detit të gjelit të detit brenda. Vaj nga manaferrat e kësaj bime lejon përshpejtimin e procesit të rigjenerimit të indeve. Ka një efekt shërues dhe antiseptik.

Vaji i buckthorn i detit përdoret për trajtimin e lezioneve të lëkurës që shërojnë gjatë, djegiet. Mund të përdoret gjithashtu për stomatiti dhe bajamet. Ajo jo vetëm që përshpejton procesin e rigjenerimit të qelizave, por edhe qetëson dhimbjen.

Diabetikët mund të blejnë vaj të gatshëm në një farmaci ose ta bëjnë vetë. Për ta bërë këtë, keni nevojë për fruta me lëng të freskët, një llaç prej druri (blender, mulli mishi). Manaferrat janë grimcuar, lëngu që rezulton është shtrydhur dhe derdhur në një enë qelqi të errët. Mjafton të insistosh në vaj për një ditë, atëherë mund ta përdorësh me siguri.

Përdorni vaj për të lubrifikuar zonat problematike të lëkurës dhe mukozave. Kremra dhe fasha të ndryshme bëhen nga vaji që rezulton.

Nuanca të rëndësishme

Pasi kanë mësuar mbi përfitimet e frëngjit të detit në diabet, shumë njerëz harrojnë të shohin kundërindikacione. Fatkeqësisht, jo të gjithë mund ta përdorin atë. Kufizime janë caktuar për pacientët në të cilët:

 • përkeqësimi i sëmundjes së tëmthit dhe probleme të tjera me fshikëzën e tëmthit;
 • u diagnostikua mbindjeshmëria ndaj karotenit;
 • kolecistit;
 • urolithiasis;
 • hepatitis;
 • përkeqësimi i ulçerës peptike;
 • gastrit.

Në secilin rast, duhet të konsultoheni me një mjek veç e veç. Nëse nuk keni provuar kurrë më parë buckthorn e detit, atëherë duhet të kontrolloni tolerancën: hani një çift të manave ose yndyrat një pjesë në sipërfaqen e brendshme të bërrylit.

Barku i detit është një depo e vitaminave, elementëve, acideve organike të dobishme. Por para përdorimit, duhet të konsultoheni me një endokrinolog dhe të njiheni me listën e kundërindikacioneve. Diabetikët mund të hanë manaferrat e freskëta, të bëjnë bllokim prej tyre, të bëjnë zierje të frutave të thata. Për përdorim të jashtëm, përdoret vaji i buckthorn detit.

Diabetus Shqipëri