Prediabeti treguesit e sheqerit në gjak

Prediabeti është një gjendje e trupit që sinjalizon një mosfunksionim serioz të pankreasit. Në gjendjen prediabetike, sasia e insulinës së prodhuar zvogëlohet, dhe qelizat e trupit gradualisht humbasin ndjeshmërinë ndaj tij.

Симптомы

Gjendja e prediabetes mund të jetë asimptomatike për një kohë të gjatë. Në rrezik janë njerëzit mbi 40 vjeç, njerëzit me mbipesha, si dhe gratë shtatzëna. Ndërsa sëmundja përparon, shfaqen simptomat e mëposhtme:

 1. Fitimi i shpejtë i peshës ose, përkundrazi, humbja dramatike e peshës. Shpesh në pacientët obez ka rezistencë ndaj insulinës – një ulje në ndjeshmërinë e qelizave ndaj veprimit të insulinës hormonale, si rezultat, në trup shfaqet një tepricë e insulinës, e cila shkakton një ndjenjë të vazhdueshme të urisë dhe peshës së tepërt në bark.
 2. Ndodhja e etjes së rëndë dhe urinimit të shpeshtë. Me një rritje të vazhdueshme të nivelit të sheqerit, gjaku bëhet më i trashë, shfaqet një etje e fortë, e cila nuk kalon as pas një sasie të madhe të lëngut të dehur. Urinimi i shpeshtë është rezultat i rritjes së etjes.
 3. Shfaqja e kruajtjes së lëkurës, ulja e mprehtësisë vizuale, shfaqja e konfiskimeve. Në rastin e një rritje të sheqerit, ekziston një shkelje e furnizimit me gjak të enëve të gjakut dhe kapilarëve të vegjël, si rezultat, vizioni përkeqësohet dhe shfaqet kruajtje e rëndë e lëkurës. Për shkak të përkeqësimit të furnizimit me gjak në indet, mund të shfaqen ngërçe të muskujve.

Më poshtë në tabelë mund të gjeni normat e treguesve të glukozës.

Treguesi, mmol / lprediabetesTek njerëzit e shëndetshëm
Sheqer në mëngjes në stomak bosh5,0-7,23,9-5,0
Sheqeri 1 dhe 2 orë pas ngrëniesnën 10,0zakonisht jo më i lartë se 5,5

Karakteristikat tek gratë dhe fëmijët

Në rrezik për diabetin janë gratë që kanë një histori të diabetit gestacional, një çrregullim që shfaqet shpesh gjatë shtatëzanisë.

Si rregull, pas lindjes së një fëmije, diagnoza e diabetit gestacional hiqet, por një nënë e re do të duhet të kontrollojë në mënyrë periodike laboratorike nivelin e glukozës, pasi ekziston rreziku i zhvillimit të diabetit tip 2 në moshë më të pjekur.

E rëndësishme! Tek fëmijët, diabeti tip 1 diagnostikohet më shpesh, kur qelizat e trupit pushojnë plotësisht për të sekretuar insulinën. Diabeti i tillë quhet i varur nga insulina dhe kërkon injeksione të vazhdueshme të insulinës.

Periudha latente e diabetit tip XNUMX është më shpesh shumë e shkurtër, por prindërit mund të vërejnë që fëmija po humb peshë në mënyrë dramatike, duke u ankuar për një avari dhe përgjumje. Disa fëmijë në një gjendje prediabetike zhvillojnë enuresë, shfaqen sëmundjet e lëkurës: ekzema, vlon.

Lexoni artikullin:  Trajtimi i kanellës për diabetin

Manifestimi i diabetit tip 1 shprehet në një përkeqësim të mprehtë të shëndetit, zhvillohet ketoacidoza diabetike, në të cilën shfaqet nauze, të vjella dhe fëmija fillon të nuhasë ndjeshëm të acetonit. Kjo gjendje është shumë e rrezikshme për fëmijën dhe kërkon shtrimin në spital të menjëhershëm.

Kohët e fundit, numri i rasteve të diabetit tip 2 tek fëmijët dhe adoleshentët është rritur. Kjo çon në kequshqyerje. Diabeti i tipit 2 zhvillohet ngadalë; fëmijët me mbipeshë janë në rrezik.

Diagnostics

Mënyra kryesore dhe më e sakta për të diagnostikuar prediabeten është një test i tolerancës së glukozës, si dhe marrja e gjakut për sheqerin e agjëruar.

shtetGlukozë agjërimi
normëMë pak se 5,5 mmol / l
prediabetes5,5-6,9 mmol / L
diabetMbi 7 mmol / l

Normalisht, glukoza e agjërimit nuk duhet të kalojë 5,5 mmol. Prediabeti sinjalizohet nga një rritje e lehtë e sheqerit në gjak. Në rast të një devijimi nga norma, përshkruhet një test i tolerancës së glukozës. (GTT). Procedura e provës përbëhet nga disa faza:

 1. Gjaku i agjërimit merret
 2. Atëherë ju duhet të pini një zgjidhje glukoze
 3. Pas dy orësh (në disa raste, pas një ore dhe pastaj përsëri pas një ore), gjaku tërhiqet përsëri për të përcaktuar përqendrimin e glukozës.

Nëse dy orë pas testit, sheqeri në gjak është ngritur, atëherë pacienti diagnostikohet me "tolerancë të dëmtuar të glukozës", e cila është një gjendje prediabetike.

shtetRezultatet e testit të tolerancës së glukozës, mmol / L
normëMë pak se xnumx
prediabetes7,7-11,1
diabetSipër 11,1

Interesante të dini! Testi i tolerancës së glukozës tek fëmijët mund të bëhet pa përdorimin e zgjidhjes së glukozës, ndonjëherë fëmijët duhet vetëm të pinë çaj të ëmbël me banane dhe sanduiçe.

Në shtëpi, ju gjithashtu mund të bëni një test për të përcaktuar prediabeten: për këtë ju duhet një glukometër. Së pari, gjaku matet në stomak bosh, pastaj pas një ore dhe dy orësh, përkatësisht, pas një mëngjesi të pasur me karbohidrate.

Trajtim

Diagnoza e prediabetes mund të hiqet me një ulje të sheqerit në gjak dhe mirëmbajtje të vazhdueshme të nivelit të tij në ritme të mira. Kjo mund të arrihet duke ndjekur rreptësisht recetat e endokrinologut:

 • Dietat e ulëta të karbohidrateve
 • Ushtrime fizike që synojnë humbjen e peshës
Lexoni artikullin:  Isfarë është diabeti, çfarë është e rrezikshme dhe si ta trajtojmë atë

mjekim

Zakonisht, medikamentet përshkruhen nga mjeku juaj nëse jeni diagnostikuar me diabet tip 2. Sidoqoftë, në disa raste, ilaçet janë të përshkruara edhe për tolerancën e dëmtuar të glukozës, kryesisht për njerëzit obezë, në mënyrë që të përmirësojnë thithjen e insulinës.

Ilaçet e mëposhtme shpesh përshkruhen për trajtimin e prediabetes:

 1. Siofor. Drogë me bazë metformina për parandalimin dhe trajtimin e diabetit tip 2. Metformina ka një efekt të theksuar hipoglikemik, ul glukozën në gjak. Merrni 2-3 herë në ditë me vakt. Kohëzgjatja e trajtimit përcaktohet nga mjeku që merr pjesë.
 2. Glucophage. Në dispozicion në një dozë prej 500, 800 dhe 100 mg. Merrni 2-3 herë në ditë, është një analog i Siofor.
 3. Amaryl. Ilaçi është i bazuar në glimeperide, në dispozicion në një dozë prej 1,2,3 dhe 4 mg. Merrni në stomak bosh para ngrënies një herë në ditë.

Më shpesh, pacientët me prediabetë përshkruhen Siofor ose Glukofage në dozën minimale. Marrja e barnave duhet të fillojë vetëm pas konsultimit me një endokrinolog, i cili do të zgjedhë dozën e duhur, pasi metformina ka shumë efekte anësore të pakëndshme, të tilla si nauze dhe diarre.

Metodat popullore

Prediabeti duhet të mjekohet nga një endokrinolog. Sidoqoftë, ekzistojnë disa receta të mjekësisë tradicionale që do të ndihmojnë në zbutjen e gjendjes së pacientit:

 1. Bukë me kefir
  Skuqini gritjet në një mulli kafeje dhe hidhni kefir në proporcion me 2 lugë hikërror për filxhan kefir gjatë natës. Merrni në mëngjes. Kjo pije vihet re. Ajo hikërror është një depo e karbohidrateve të ngadalta – baza e të ushqyerit në prediabet, dhe kefiri përmban proteinat e nevojshme dhe bakteret e dobishme.
 2. Zierje e farave të lirit
  Grind farat e lirit (lugë gjelle në 250 ml ujë), shtoni ujë, sillni në një çiban dhe gatuajeni për rreth 5 minuta. Merrni supën në stomak bosh para se të hani.

Prediabeti nuk është një sëmundje, është një gjendje e kthyeshme. Me respektim të rreptë të recetave të mjekut që ndjek, mund të parandalohet zhvillimi i mëtutjeshëm i diabetit.

Diabetus Shqipëri