Receta për përgatitjen e tërshërës për trajtimin e diabetit; ndiqni rregullat

Pacientët me diabet duhet të monitorojnë sasinë e karbohidrateve të konsumuara, sepse insulina është e nevojshme për zbërthimin e tyre, të cilën trupi prodhon kur diabeti është i vogël. Duke ndjekur regjimin dhe dietën e duhur mund të ulni gliceminë. Kjo do të parandalojë zhvillimin e komplikimeve të rrezikshme që mund të çojë kjo sëmundje.

Ka ushqime që ulin nevojën për insulinë dhe rregullojnë nivelet e glukozës në gjak. Njerëzit me diabet shpesh kërkojnë receta për këtë problem, duke mos ditur që ilaçi është fjalë për fjalë afër në kuzhinë. Tërshëra për diabetin tip 2 janë shumë të dobishëm. Ai përmban inulin – një hormon bimore i ngjashëm në vetitë e insulinës. Prandaj, trajtimi për diabet nuk mund të bëjë pa këtë drithëra.

Avantazhet dhe disavantazhet

Për trajtimin e diabetit me mjete popullore në shtëpi, drithërat janë të domosdoshëm. Por përfshirja e tij në meny mund të jetë e dobishme dhe nuk ka pasoja shumë të këndshme. Para së gjithash, për të mirat:

 • Ndihmon në normalizimin e niveleve të glukozës për shkak të fibrave dhe niveleve të ulët të karbohidrateve. Kjo ju lejon të zvogëloni dozën e hormonit të kërkuar nga pacienti.
 • Kokrra është e dobishme për funksionimin e muskujve të zemrës dhe ul kolesterolin. Mund të thuhet me besim se përdorimi i tij plotëson në mënyrë efektive trajtimin e sëmundjeve të zemrës.
 • Enët nga kjo drithëra zvogëlojnë nevojën për injeksione dhe zvogëlojnë dozën e barit.
 • Bollguri është i lehtë dhe i shpejtë për t’u përgatitur dhe mund të jetë një mëngjes i shëndetshëm.
 • Përmban shumë fibra, e cila siguron ngopje të qëndrueshme dhe ndihmon në rregullimin e peshës.

Drithërat janë gjithashtu një burim i karbohidrateve që luajnë gjatë, që sigurojnë energji jetike për një kohë të gjatë. Përveç kësaj, drithërat janë të domosdoshëm për normalizimin e sistemit të tretjes. Kokrra është e sigurt për pacientët me diabet tip 2, por trajtimi i diabetit mellitus me mjete juridike popullore nuk duhet të përfshijë tërshërë fabrike me aditivë të ndryshëm, siç janë sheqeri, kripa, përmirësuesit e aromave, preservativët, etj. Mund të jenë të dëmshme për pacientin me diabet dhe shkaktojnë komplikime të ndryshme.

Lexoni artikullin:  Diabeti mellitus i tipit 1

Disavantazhet kryesore të drithërave janë si më poshtë: për shkak të sasisë së madhe të fibrave, mund të ndodhë ngrohje, e cila lehtë mund të parandalohet duke pirë lëng gjatë ngrënies. Enët me këtë drithëra mund të jenë të pasigurta për pacientët me gastroparesis shoqëruese.

Tërshëra ndihmon në normalizimin e niveleve të glukozës

Rekomandime për përdorim

Trajtimi me tërshëra mund të jetë shumë i dobishëm për diabetin e tipit II, por vetëm nëse recetat ndiqen rreptësisht. Kur gatuani qull, duhet të ndiqni këto rekomandime:

 • Kanellë, xhenxhefil, manaferrat ose arrat mund të shtohen për shije.
 • Për drithërat, është më mirë të merrni drithëra të grimcuar ose të papërpunuar.
 • Gatuaj qull në ujë dhe më pas shtoni qumësht me pak yndyrë.
 • Ju nuk mund të hani drithëra në qese, ajo përmban aditivë të dëmshëm.
 • Mos shtoni shumë fruta të thata në qull – ato përmbajnë një sasi të madhe glukoze.

Përveç kësaj, nuk rekomandohet të shtoni shumë ëmbëlsues (mjaltë, sheqer kaf, shurup) dhe të merrni qumësht me yndyrë dhe gjalpë për gatim. Vetëm në këtë rast, gjellë do të jetë e dobishme. Ka shumë mënyra për të përgatitur enët me tërshërë për diabetin, dhe secila është e vlefshme në mënyrën e vet.

Tërshëra e mëngjesit është një burim i shkëlqyer i vitaminave, fibrave dhe karbohidrateve komplekse për diabetikët. Qull është shumë e dobishme për sistemin e tretjes dhe ndihmon në trajtimin e diabetit dhe gastritit, ulcera për shkak të strukturës së tij viskoze dhe mukozës. Mënyra më e lehtë është të krijoni miellin e tërshërës "Hercules" me ujë të valë. Fasulet për diabet mund të zihen. Por për të përfituar sa më shumë, ju duhet të merrni tërshëra gruri për gatim. Derdhni atë me ujë të ftohtë gjatë natës dhe gatuajeni në mëngjes. Nëse gritet janë grimcuar së pari në një blender, procesi i gatimit do të përshpejtohet.

Zierje dhe infuzione

Zierja e infuzionit të tërshërës për diabet duhet të jetë si më poshtë: merrni një gotë drithëra të qëruar, derdhni në një tas smalt dhe derdhni një litër ujë të ftohtë. Mbulo fort dhe lëre brenda natës, tendosje në mëngjes. Pini infuzione prej 100 ml tre herë në ditë para ngrënies. Kursi i trajtimit është dy javë. Ruani në një vend të errët në temperaturën e dhomës.

Lexoni artikullin:  Mungesa e testosteronit në lidhje me moshën në pacientët me diabet tip II

Një zierje e tërshërës ndihmon në përmirësimin e funksionimit të mëlçisë me diabet të varur nga insulina. Ju duhet të gatuani si kjo:

 1. Derdhni drithërat me ujë, lëreni të qëndrojë për një kohë, dhe pastaj tendosni.
 2. Merrni masën e mbetur dhe grijeni atë në një blender.
 3. Hidh në ujë (1 litër).
 4. Gatuani mbi nxehtësi të ulët për gjysmë ore.
 5. Tendosje dhe lëreni të ftohet. Pini supë para ngrënies.

Me diabetin e insulinës rekomandohet të përdorni një zierje të tërshërës

Një recetë tjetër për një zierje: merrni dy gram gjethe boronice, fara liri, kashtë të copëtuar tërshëra të farës jeshile, gjethe fasule (të thata). Gërryeni gjithçka, krijojeni në një termos me ujë të valë dhe lëreni të krijojë deri në mëngjes, pastaj tendosni. Pas pirjes së një zierje të tillë, glukometri do të tregojë një ulje të glukozës.

Bran dhe granola

Krunde tërshëra përmban shumë kalium, magnez, elementë gjurmë dhe vitamina. Në trajtimin e diabetit, ky është një produkt shumë i vlefshëm që normalizon nivelin e sheqerit në trup. Mund t’i hani një lugë çaji në ditë. Numri i krundeve mund të rritet, duke sjellë gradualisht në tre lugë çaji. Shtë e nevojshme të përdorni krunde me ujë. Shtë më mirë të përdorni këtë metodë: krijojini ato gjysmë ore para ngrënies dhe hani me lëng.

Diabeti i tërshërës mund të plotësohet me granola. Ky është një produkt mjaft i dobishëm i bërë nga fabrika.

Receta për gatim është shumë e thjeshtë: derdhni kokrrizën me qumësht ose kefir, dhe do të merrni një vakt të lehtë të shëndetshëm. Kur blini, ju vetëm duhet të shikoni përbërjen, nëse ka shumë preservatives dhe sheqer – është më mirë të mos merrni një granolë të tillë.

Për trajtimin e diabetit me mjete juridike popullore, tërshëra është e nevojshme. Kjo drithëra është një depo e mrekullueshme e substancave të dobishme që mund të përdoren nga të gjithë. Por duhet të kujtojmë se diabeti nuk mund të shërohet vetëm me drithëra. Ky nuk është një ilaç i gjithëpranishëm. Ju duhet të merrni si insulinë ashtu edhe tableta për uljen e sheqerit, siç përshkruhet nga mjeku juaj.

Diabetus Shqipëri