Root Burdock për Diabetin

Diabeti është një çrregullim metabolik që shfaqet kur trupi juaj ndalon prodhimin e insulinës ose kur nuk është në gjendje të përgjigjet normalisht ndaj insulinës, i cili është akoma duke u prodhuar. Insulina transferon glukozën nga gjaku në qelizat aty ku është e nevojshme. Në pacientët me diabet, niveli i glukozës në gjak ose sheqeri është shumë i lartë, dhe qelizat nuk mund të marrin glukozën që u duhen. Burdock është një ilaç bimor që mund të ndihmojë në mbajtjen e sheqerit në gjak në një gamë të shëndetshme nëse keni diabet. Shikoni mjekun tuaj për të diskutuar nëse rodha është një zgjedhje e mirë për ju.

Shkaqet dhe simptomat

Diabeti i tipit 1 shkaktohet nga një reagim jonormal imunitar që shkatërron qelizat që prodhojnë insulinë, ndërsa diabeti tip 2 zhvillohet kur qelizat e trupit bëhen rezistente ndaj insulinës. Simptomat e të dy formave të diabetit përfshijnë etjen e rritur, ndjenjën e urisë së vazhdueshme, lodhjen, shikimin e dobët ose të paqartë dhe shërimin e ngadaltë nga prerjet ose plagët. Diabeti gjithashtu shkakton urinim të shpeshtë dhe rikthim të infeksioneve të fshikëzës për shkak të pranisë së sheqerit në urinë.

Burdock i madh

Lidhja më e madhe, ose barut, është një bimë e egër që gjendet në rajone të butë në të gjithë botën. Ajo ka rrënjë të thella, të trasha që janë përdorur në ilaçin bimor popullor për mijëra vjet. Praktikuesit rekomandojnë rrënjën e rodheve për të pastruar gjakun e komponimeve toksike dhe si një diuretik për të skuqur veshkat. Përdoret gjithashtu si një ndihmës tretës dhe si një prebiotik për të mbështetur rritjen e baktereve të shëndetshme të zorrëve. Burdock rekomandohet gjithashtu për uljen e sheqerit në gjak. Ai përmban një numër komponimesh biologjikisht aktive që janë përgjegjës për vetitë e tyre shëruese.

Karakteristikat shëruese të rodheve

Të dy komponentët aktivë të bagazhit të madh, të quajtur arctin dhe arctigenin, mund të ndikojnë në metabolizmin e trupit tuaj karbohidrate. Këto kimikate që ndodhin natyrisht kanë tendencë të ulin sheqerin në gjak pas një vakt të pasur me karbohidrate, duke shkaktuar hipoglicemia dhe duke parandaluar rritjen e shpejtë të sheqerit në gjak. Në një studim klinik të botuar në revistën kineze 2004, pacientët me diabet konsumuan ose ekstrakt të rodheve ose placebo. Ata që morën barkë, pësuan nivele më të ulëta të glukozës në gjak pas ngrënies sesa ata që morën qetësues. Përveç kësaj, rodhe gjithashtu ka tendencë për të ulur kolesterolin në gjak dhe për të përmirësuar funksionin e veshkave në subjekte. Këto janë rezultate inkurajuese, megjithëse provat më të mëdha klinike të pronave të bagazhit janë ende të nevojshme.

Lexoni artikullin:  Glukozë e ulët në gjak

Rekomandime dhe masa paraprake

Burdock është në dispozicion si një pluhur i thatë ose si një shtesë në kapsula. Doza e zakonshme e shtojcës është 1 deri në 2 g, tre herë në ditë. Teaji gjithashtu mund të përgatitet nga rrënjët e thata të rodheve, të krijuara në ujë të valë për 10 minuta; çaji mund të konsumohet disa herë në ditë. Edhe pse rodhe konsiderohet e sigurt pa efekte anësore serioze, mund të pësoni një skuqje nëse jeni alergjik ndaj kamomilit, krizantemës ose lëpushkës. Mos e merrni barrën nëse jeni shtatzënë ose ushqehen me gji, ose nëse po merrni ilaçe diuretike ose të diabeteve. Diskutoni mbi përdorimin e tij në detaje me mjekun tuaj përpara se ta shtoni atë në dietën tuaj.

    Artikujt e mëparshëm nga seksioni: Trajtimi alternative për diabetin
  • Tërshëra, përfitimet dhe dëmet

Bollguri është një bimë kulture vjetore nga familja e drithërave, me një rrënjë të fuqishme. Karakteristikat e dobishme të tërshërave janë njohur për një kohë të gjatë dhe, prandaj, [[]

Ne e trajtojmë diabetin me ilaçin tradicional

Një numër i konsiderueshëm i njerëzve kanë diabet. Shumica e tyre kanë diabet mellitus tip XNUMX – të varur nga insulina. Si rregull, […]

Barishte diabeti

Diabeti është një çrregullim i përhapur që ndikon në sheqerin në gjak dhe nivelin e insulinës në trup. Menaxhimi […]

Hipertensioni, diabeti mellitus ose kanceri – një koleksion mjekësor që jep shpresë

Megjithë zhvillimin e mjekësisë moderne, me ndihmën e metodave të saj sot nuk është e mundur të kurohen sëmundje të tilla si, për shembull, hipertensioni, […]

Hudhra e diabetit tip 2

Me këtë lloj diabeti, të gjitha qelizat e organeve humbasin aftësinë e tyre për të thithur insulinë. Glukoza fillon të grumbullohet në gjak, por jo […]

Diabetus Shqipëri