Sheqeri i gjakut normal në gratë shtatzëna sipas tabelës së moshës

Si të dhuroni gjak për sheqer gjatë shtatëzanisë

Një test gjaku për sheqerin kryhet dy herë – për një periudhë prej 8 deri në 12 javë dhe më pas përsëritet në 30 javë. Nëse nëna e ardhshme gjatë analizës së parë zbuloi një tepricë të nivelit të sheqerit mbi normalen, ajo do të duhet të rimarrë analizën.

Gjaku mund të merret për analiza si nga vena ulnare ashtu edhe nga gishti (metoda e dytë është më e zakonshme).

Në mënyrë që rezultatet e analizës të jenë më të sakta, duhet të respektohen një numër rregullash të thjeshta:

 • mos hani para dhurimit të gjakut;
 • pini vetëm ujë, refuzoni ujë mineral ose të gazuar (para analizës);
 • mos përtypni çamçakëz para analizës;
 • mos lani dhëmbët.

Një test gjaku merret nga një gisht ose venë në një klinikë ose institucion tjetër mjekësor. Sidoqoftë, nëse nuk doni të shkoni në spital gjatë shtatëzanisë, mund të blini një test të veçantë sheqeri – një glukometër – dhe të bëni një test sheqeri në shtëpi.

Nëse rezultati i analizës është i dobët, nuk duhet të frikësoheni paraprakisht, pasi mund të jetë i rremë. arsyet:

 • Gjendja e stresit. Gratë shtatzëna shpesh janë të prirur për ndryshime të humorit, shpërthime emocionale, gjë që ndikon shumë në cilësinë dhe rezultatin e analizës.
 • Sëmundjet infektive të transmetuara kohët e fundit.
 • Mosrespektimi i rregullave gjatë kalimit të analizës. Pasi të keni vendosur të hani një karamele “të vogël”, përgatituni për faktin se rezultatet e provës mund të shtrembërohen.

Në raste të tilla, mos u mërzit kot. Mjeku juaj do të përshkruaj një test shtatëzënie për tolerancën ndaj glukozës. Kjo analizë është e detyrueshme në tremujorin e tretë. Dhe pas kësaj, ju mund të duhet të shkoni në një konsultë me një endokrinolog.

Isshtë marrë në mëngjes, kështu që heqja dorë nga ushqimi para se të mos jetë e vështirë. Specialisti përdor gjakun kapilar nga gishti për analiza, duke bërë një injeksion të vogël me një shofer. Falë kësaj, niveli i glukozës përcaktohet, dhe për të llogaritur testin e tolerancës së glukozës, merret një sasi e caktuar pije e ëmbël. Niveli i sheqerit mund të gjendet në të njëjtën ditë pas procedurave.

Gratë që nuk janë në rrezik nga diabeti marrin një provë të glukozës në tremujorin e tretë.

Nënat në pritje me një predispozitë ose me praninë e një çrregullimi endokrinologjik dhurojnë serum në studimin e përbërjes kur regjistrohen dhe në mënyrë periodike gjatë shtatëzanisë.

Kjo ju lejon të parandaloni zhvillimin e diabetit, për të shmangur pasojat negative për një grua dhe fëmijën e saj.

Pse të monitoroni sheqerin në gjak gjatë shtatëzanisë

Especiallyshtë veçanërisht e rëndësishme të monitorohet gjendja e sheqerit në gjak gjatë shtatëzanisë, pasi kjo është një periudhë e tillë kur sëmundjet e fshehura më parë, përfshirë ato të një natyre kronike, dalin.

Disa gra kanë një rrezik të rritur të zhvillimit të diabetit pikërisht gjatë kohës së lindjes së foshnjës. Këto mund të jenë gra mbipeshe ose të predispozuara gjenetike për këtë sëmundje.

Cili nivel i sheqerit (glukozës) në gjak duhet të jetë normal në gratë shtatzëna? Niveli i sheqerit në marrjen e një gishti prej 3,5-5,8 mmol / L është normale për një grua shtatzënë në stomak bosh. Norma e sheqerit gjatë shtatëzanisë nga një venë është 4,0 deri në 6,1 mmol / l. Pas ngrënies, norma e sheqerit në gratë shtatzëna rritet në 6,5-7,8 mmol / l – kjo konsiderohet normale.

Tabela e sheqerit në gjak në gratë shtatzëna

Nëse niveli i sheqerit në gruan shtatzënë devijon nga normalja, kjo tregon praninë e problemeve:

 • Sheqer i ulet gjate shtatzanise. Ndodh për shkak të shfaqjes së trupave të ketonit në trupin e një gruaje, duke ndikuar negativisht në toksicitetin e tyre.
 • Nivele të larta të sheqerit gjatë shtatëzanisë. Në këtë rast, ne mund të flasim për shfaqjen e diabetit. Në disa lloje, simptomat e diabetit zhduken me lindjen e një fëmije, atëherë ata flasin për të ashtuquajturin "diabeti i përkohshëm" i lindur në gratë shtatzëna. Sidoqoftë, ekziston mundësia e zhvillimit të diabetit të vërtetë.

Nëse rezultati i studimeve tregon rritje të sheqerit në gjak në shtatzënën, ajo duhet të tërheqë veten për të normalizuar gjendjen:

 • Të energjisë. Duhet të jetë i shëndetshëm, përfshirë mishin, peshkun, gjizën, vezët, pemët dhe perimet. Ne përjashtojmë supat e menjëhershme, hamburgerët, sode të ëmbël, bare çokollate. Ne i kushtojmë vëmendje drithërave – oriz, hikërror, tërshërë.
 • Zvogëloni shërbimet tuaja. Ushqimi më shpesh, por pak nga pak, do të jetë më mirë sesa të grumbulloni pjata të mëdha në veten tuaj.
 • Terapia me insulinë. Nëse pas disa provave niveli i sheqerit është ende i lartë, drejtohuni këtij lloji të trajtimit. Këto janë injeksione në formën e injeksioneve.
 • Edukimi fizik. Ekzistojnë metoda speciale të buta për ushtrimin e ushtrimeve fizike për gratë shtatzëna, të cilat ia vlen t'i drejtoheni.

Nëse konfirmohet prania e diabetit në një grua shtatzënë, atëherë ky është një problem serioz që kërcënon të ndërpresë shtatzëninë (dështimin) në fazat e hershme, të rrisë mundësinë e lindjes së vdekjes, dhe shtatzënisë së rëndë.

Nëse një grua ka pasur teste të përsosura gjatë gjithë jetës, kjo mund të ndryshojë gjatë shtatëzënësisë. Një tregues nga 3,3 në 5,5 mmol / L në stomak bosh, dhe 2 orë pas një vakt, 6,6 mmol / L, konsiderohet norma e sheqerit në gratë shtatzëna.

Kur niveli i glukozës në gjakun kapilar tejkalon 5,2 mmol / l, bëhet diagnoza e diabetit. Në këtë rast, një test stresi është përshkruar për përgjigjen e glukozës në karbohidratet. Diagnoza do të konfirmohet nëse pas një ore niveli është 10 mmol / L ose më i lartë.

Analiza e nivelit të përqendrimit të glukozës në gjak është e detyrueshme gjatë gjithë shtatëzanisë. Neglizhimi i kësaj procedure mund të çojë në pasoja të trishtueshme. Në rast të peshës së tepërt ose trashëgimisë së dobët, analiza duhet të bëhet çdo muaj për parandalim.

Gjaku merret për analiza nga një venë (gjaku venoz) dhe nga një gisht (gjaku kapilar). Shkalla normale e gjakut venoz duhet të ndryshojë nga 4 në 6,3 mmol / L, dhe kapilar nga 3,3 në 5,5 mmol / L. Gjendja e një gruaje ndikon në rezultatet e testeve, kështu që ia vlen të përgatiteni për procedurën.

Për rezultatet më të sakta, rekomandohet të mos hani ushqim në mbrëmje, si dhe të përmbaheni nga pijet e ëmbla ose lëngjet. Para se të bëni provën, duhet të mbroheni nga situatat stresuese, keni nevojë për një gjumë të shëndetshëm. Nëse ndiheni jo mirë, njoftoni mjekun tuaj për këtë, si kjo mund të ndikojë në rezultatet e provës.

Lexoni artikullin:  Diabeti mellitus, dekompensimi pa komplikime specifike

Nëse rezultatet janë jonormale, mos u shqetësoni ose mos u frikësoni. Analizat do të ri-caktohen, sepse ndryshimi mund të ndodhë për shkak të ndikimeve mjedisore ose mosrespektimit të rregullave të marrjes së mostrave të gjakut.

Një mjek i shtatzënisë mund të vërejë disa shenja që tregojnë sheqer të lartë në gjak. Këto simptoma përfshijnë:

 • ndjenja e rënduar e urisë;
 • urinim të shpeshtë;
 • etje e vazhdueshme;
 • dobësi ditore, lodhje;
 • tension i lartë.

Me simptoma të tilla, mjeku përshkruan një test gjaku dhe urina për të bërë një diagnozë të saktë dhe të përjashtojë një gjendje të quajtur "diabeti i fshehtë". Nëse treguesit janë rritur pak, kjo mund të konsiderohet normë, sepse

gjatë shtatëzënësisë, pankreasi tek gratë nuk është në gjendje të funksionojë normalisht, kjo është arsyeja pse niveli i glukozës në gjak rritet. Për arsye sigurie, mjeku mund të përshkruajë respektim të rreptë të një diete, ose kufizime të vogla në përdorimin e ndonjë produkti.

Sheqeri i ulët është shumë më pak i zakonshëm sesa sheqeri i lartë. Ulja e nivelit të glukozës në gjak në gratë shtatzëna është edhe më e rrezikshme sesa një rritje. Glukoza siguron energji për trupin e një gruaje shtatzënë dhe fetusit të saj, dhe nëse sasia e saj është nën normale, kjo do të ndikojë negativisht në shëndetin e të dyve.

Shkaqet e këtij ndërlikimi:

 • toksikoza e hershme (kursi i saj i rëndë);
 • dietë të pabalancuar;
 • boshllëqe të mëdha midis vakteve.

Nëse një grua shtatzënë ha rrallë, dhe në pjesë të vogla, atëherë energjia e marrë nga ushqimi harxhohet në dy orë. Trupit të nënës dhe fetusit të saj i mungon energjia (mungesa e glukozës).

Konsumi i shpeshtë i ëmbëlsirave dhe ushqimeve me një indeks të lartë glicemik provokon rritje të mprehtë të glukozës në trup, dhe pankreasi fillon të prodhojë më shumë insulinë për përthithjen. Si rezultat, niveli i sheqerit në gjak zvogëlohet, gruaja fillon të ndjehet e lodhur dhe e përgjumur, ekziston një dëshirë për të ngrënë diçka të ëmbël.

Grupet e rrezikut për diabet gjatë shtatëzanisë

 • shtatzënia e parë tek gratë nga 35 vjeç;
 • trashëgim i varfër;
 • shtatzënia e dytë me një mbipeshë;
 • gra që kanë aborte, ose kanë lindur fëmijë të vdekur;
 • mami mbipeshë;
 • ujë të lartë

Diabeti gellacional mellitus (GDM) manifestohet në simptoma të buta, gjë që e bën mjaft të vështirë zbulimin në kohën e duhur. Sipas statistikave, të paktën 10% e grave shtatzëna e hasin atë. Zakonisht e bën veten të ndihet deri në fund të dytë ose në fillim të tremujorit të tretë.

Në 90% të rasteve, kjo sëmundje largohet vetvetiu pas lindjes së fëmijëve, edhe nëse trajtimi nuk është përshkruar. Gratë që kanë lindur diabet gestacional pas lindjes janë në rrezik të zhvillimit të diabetit tip XNUMX më pas.

Një test i sheqerit në gjak është mënyra më e mirë për të zbuluar këtë sëmundje. Ky test mund të bëhet si në një laborator special, ashtu edhe në shtëpi, gjëja kryesore është të njihni standardet e sheqerit në gjak.

Një numër pasojash të diabetit gestacional:

 • humbja e fetusit;
 • mbipesha në një grua shtatzënë;
 • probleme me sistemin kardiovaskular;
 • hipoksia dhe asfiksia gjatë lindjes;
 • hyperbilirubinemia;
 • fetopati diabetike në një foshnjë;
 • shkelje në indin kockor të fëmijës;
 • çrregullime në sistemin nervor qendror të fetusit.

Mos i lini pas dore testet e sheqerit në gjak. Shumë varet nga treguesi i glukozës. Nëse niveli është ngritur, atëherë gjasat e zhvillimit të mbipeshës në fetus rritet. Nëse niveli është i ulët, atëherë foshnjës në bark i mungon energjia ushqyese, për këtë arsye është e vështirë për të të zhvillohet, gjë që mund të çojë në vdekje.

Nëse sheqeri në gjak devijon nga norma, mos u frikësoni para kohe, do të përshkruhet një analizë e dytë për të sqaruar rezultatin. Shtë e nevojshme të informoni mjekun që kryen shtatzëninë për çdo simptomë që shfaqet, kjo mund të parandalojë zhvillimin e ndonjë sëmundjeje.

Përqendrimi i glukozës përcaktohet në gjakun e marrë nga vena ose gishti. Metoda e gardhit ndikon në vlerën e vlerës standarde. Pra, një nivel më i lartë i sheqerit lejohet në serumin venoz.

Nga gishti

Për të testuar pankreasin, gjinekologët rekomandojnë që gratë shtatzëna të bëjnë një test me një ngarkesë karbohidrate. Merrni dy servings të serumit: në stomak bosh dhe dy orë pas pirjes së një pije glukoze.

Normal në stomak boshNormal dy orë pas ngrënies së një vakt, një pije karbohidrate
3,3-5,1 mmol / Lderi në 7,5 mmol / l

Nga vena

Kur deshifroni rezultatin, është e rëndësishme të merret parasysh që gjaku u përdor për analiza.

Normë për një analizë të kryer në stomak boshStandardi pas disa orësh pas një ngarkese të karbohidrateve
4-6,3 mmol / Lnën 7,8 mmol / l

Diabeti ka frikë nga ky ilaç, si zjarri!

Thjesht duhet të aplikosh …

Në periudhën e laktacionit, norma e sheqerit të agjërimit është në rangun e 3,5-5,5 mmol / L për serumin kapilar dhe deri në 6,1 mmol / L për venoz.

Kur ushqeheni, ndodh që përqendrimi i glukozës të ulet. Pas nja dy orësh pas drekës (darkës), niveli i glikemisë mund të arrijë në 6,5-7 mmol / L.

Kur deshifroni rezultatet e një testi sheqeri, ia vlen të merret parasysh sa vjet shtatzënë. Me moshën, organet lodhen dhe fillojnë të përballen më keq me ngarkesën.

Nëse një grua është nën 30 vjeç, atëherë glukoza gjatë periudhës së lindjes së një fëmije do të jetë brenda vlerave normative.

Gratë shtatzënë të moshuara mund të tregojnë shenja të hiperglicemisë.

Lexoni artikullin:  Pasojë e rëndë e diabetit; shenjat e aterosklerozës, masa për të parandaluar zhvillimin

Nëse një grua vendosi të konceptojë një fëmijë pas 30 vjeç, ndërsa nëna e saj, babai ose i afërmi i tij kishin diabet, atëherë ka shumë të ngjarë që gjatë shtatëzanisë glukoza të arrijë në nivele kritike.

Për të përcaktuar rrezikun e zhvillimit të diabetit gestacional, patologjisë së formës së dytë gjatë shtatëzanisë, mund të përdorni dhurimin e gjakut për të përcaktuar indeksin NOMA.

E hënë

Përgatitja për studimin

Ndonjëherë një test glicemik jep një rezultat negativ pozitiv ose false të rremë. Për të marrë të dhënat e sakta të testit të glukozës, një grua shtatzënë duhet të përgatitet për ekzaminim.

Ekspertët këshillojnë t'i përmbahen rregullave të tilla:

 • mos hani mëngjes para se të shkoni në klinikë. Në mëngjes, ju mund të pini vetëm ujë;
 • nëse një ditë para ekzaminimit gruaja shtatzënë filloi të ndjehet keq, atëherë duhet të informoni ndihmësin e laboratorit ose mjekun për këtë;
 • para analizës, duhet të flini mirë;
 • në prag të ekzaminimit, nuk është e nevojshme të mbingarkoni stomakun me ushqime të rënda me karbohidrate;
 • një orë para testit, është e nevojshme të përjashtohet aktiviteti fizik;
 • gjatë marrjes së mostrës së gjakut, nuk mund të shqetësoheni;
 • në ditën e studimit, ia vlen të refuzoni të pini pije që përmbajnë alkool dhe pirja e duhanit.

Farë duhet të bëni për të ulur glukozën në gjak tek gratë shtatzëna?

Nëse glukoza e gjakut tejkalon normën në gratë shtatzëna, atëherë kjo gjendje quhet hiperglicemia. Hiperglicemia ndodh gjatë shtatëzënësisë si rezultat i:

 • diabeti gestacional;
 • debutimi i diabetit para shtatëzanisë.

Rreziku i gestacionit (nga lat. Gestacioni – shtatzënia) rritet nga java e 20 e shtatëzënësisë.

Sipas standardeve të reja të OBSH-së, kriteri për tejkalimin e normës së sheqerit në gratë shtatzëna për diabetin gestacional është 7,8 mol / L në gjak nga vena pas 2 orësh nga vakti i fundit.

Devijimi i vlerave të glukozës nga normalja në atë të ulët quhet hipoglicemia. Kjo gjendje zhvillohet në një nivel glukozë nën 2,7 mol / L.

Ulja e niveleve të sheqerit mund të provokojë futjen e insulinës në një dozë të madhe, agjërim të zgjatur, aktivitet të lartë fizik.

Makrosomia, siç quhet kjo dukuri, çon në faktin se fëmija bëhet shumë i madh deri në kohën e lindjes. Lindja e natyrshme e fëmijëve është e vështirë, si nëna ashtu edhe fëmija janë të dëmtuar.

Grupi i rrezikut për hiperglicemi tek gratë gjatë shtatëzanisë, kur glukoza në gjak tejkalon normalen, përfshin:

 • vezore e trashë, polikistike;
 • mbi 30 vjeç;
 • lindja në shtatzënitë e mëparshme një fëmijë që peshon më shumë se 4 kg;
 • me një histori familjare të diabetit;
 • duke mos pasur shtatzëni të mëparshme.

Simptomat e formimit të diabetit gestacional janë:

 • rritja e oreksit;
 • etje e rritur;
 • goja e thatë;
 • vizion i paqartë;
 • urinim i shpeshtë;
 • tensionet e presionit të gjakut;
 • përgjumje gjatë ditës;
 • lodhje.

Diabeti gestacional mund të jetë asimptomatik. Në një rast të tillë, një tepricë e normës së sheqerit në gjak zbulohet në një grua shtatzënë vetëm me ndihmën e një testi të tolerancës së glukozës.

Manifestimi i diabetit gestacional mund të shkaktohet nga polihidramnios – gjendje e karakterizuar nga një bollëk lëngu amniotik.

Tejkalimi i normës së glukozës në një grua shtatzënë kontribuon në zhvillimin e një fëmije:

 1. Fetopatia diabetike
 2. Drregullime në zhvillimin e mushkërive për shkak të mungesës së sintezës së surfaktantit – një substancë që parandalon uljen e mureve të alveolave ​​pulmonare
 3. Kushtet e hiperinsulinizmit
 4. Ulur tonin e muskujve
 5. Pengimi i një numri refleksesh kongjenitale

Fetopatia diabetike është gjendja e fetusit që zhvillohet kur norma e sheqerit tejkalohet në një grua shtatzënë. Me diabetin gestacional, fetopatia diabetike jo gjithmonë zhvillohet, por vetëm në 25% të rasteve.

Duke kontrolluar glukozën gjatë shtatëzanisë, një grua do të jetë në gjendje të shmangë problemet e shkaktuara nga fetopatia diabetike në fetus.

Pasojat e tejkalimit të nivelit të glukozës në gjakun e nënës mund të jenë për fëmijën pas lindjes:

 1. Disordersrregullime metabolike në orët e para të jetës – hipoglikemia, nën nivelet normale të kalciumit, magnezit, hekurit, proteinave të aluminit
 2. Funksioni i dëmtuar i frymëmarrjes
 3. Sëmundje kardiovaskulare

Fëmijët që kanë pasur fetopati diabetike kanë nevojë për kontroll të sheqerit në gjak që nga lindja.

Tek gratë shtatzëna, sheqeri i tepërt i gjakut ndodh, para së gjithash, jo në stomak bosh në mëngjes para se të hahet, por pasi të keni ngrënë ushqim dhe pije me sheqer.

Kjo do të thotë që sipas rezultateve të një testi rutinë të sheqerit në gjak, nuk mund të konkludohet nëse një grua vuan nga diabeti gestacional apo jo.

Studime më informuese që bëhen gjatë shtatëzënësisë për të zbuluar anomalitë në sheqerin në gjak tek gratë janë:

 • testi i tolerancës së glukozës (GTT), i cili zbulon gjendjen e prediabetes;
 • analiza për hemoglobinë të lidhur me glukozën.

Një studim mbi tolerancën e glukozës në gjak kryhet për të gjitha gratë shtatzëna në 24 – 28 javë të afatit.

Analiza e GTT bëhet në stomak bosh në mëngjes. Testi përbëhet nga 3 faza:

 1. Përcaktoni nivelin e glukozës në plazmën e gjakut të marrë nga një venë
 2. Një grua pi një zgjidhje glukoze, pas një ore ata marrin një matje
 3. Përsëriteni matjen pas një ore tjetër
Koha e matjesShkalla e glukozës plazmatike (mol / L)
Në stomak bosh8,5 por më pak se 11,1

Hemoglobina e glikuar HbA1C nuk duhet të jetë më shumë se 6%.

Në klinikën para lindjes për një periudhë prej 28 javësh, nëna që pret do të këshillohet të kryejë një test orar orar për sheqerin në gjak. Norma është rezultati në të cilin treguesit e përftuar nuk e tejkalojnë vlerën e 7,8 mmol / L.

Rezultatet e një testi tre-orësh, i cili tregon praninë e diabetit në një grua shtatzënë, do të jetë afërsisht si më poshtë:

 1. pas 1 ore – një nivel glukozë mbi 10,5 mmol / l;
 2. pas 2 orësh pas administrimit, niveli i glukozës është më i lartë se 9,2 mmol / l;
 3. pas 3 orësh, niveli i glukozës është mbi 8 mmol / L.

Disa gra fillimisht janë të rrezikuara nga diabeti: ato që kanë një predispozitë trashëgimore ndaj kësaj sëmundje, ato që bëhen së pari nënë në moshën 30 vjeç, gratë shtatzëna, përpjekjet e mëparshme të të cilave përpjekjet e mëparshme për të lindur një fëmijë kanë përfunduar në dështime tre herë (ose më shumë) bien në këtë kategori ), gratë shtatzëna me një diagnozë të mbipeshës, si dhe ato që tashmë kanë pasur diabet gestacional gjatë shtatëzënive të mëparshme.

Lexoni artikullin:  Parandalimi parësor dhe sekondar i diabetit

Ndonjëherë niveli i sheqerit në gjak i nënës së ardhshme fillon të ndryshojë për shkak të manifestimit të sëmundjeve të ndryshme që më parë nuk e bënin veten të ndjehen. Përveç kësaj, glukoza e tepërt në gjak mund të jetë për shkak të faktit se gruaja shtatzënë po fiton peshë shumë shpejt.

Në rastin kur një foshnjë e porsalindur peshon më shumë se 4,5 kg me lartësi 55-60 cm, mund të thuhet se nëna e tij gjatë shtatëzanisë kishte sheqer të lartë në gjak.

Mjeku mund t'i kushtojë vëmendje disa shenjave të theksuara që tregojnë një nivel të rritur të glukozës në gjakun e një gruaje shtatzënë. Këto simptoma zakonisht i atribuohen:

 1. ndjenja e vazhdueshme e urisë;
 2. goja e thatë
 3. urinim të shpeshtë;
 4. etje e vazhdueshme;
 5. dobësi e vazhdueshme;
 6. tension i lartë.

Për të bërë diagnozën e saktë dhe për të përjashtuar një sëmundje të tillë si diabeti i fshehtë, do të jetë e nevojshme të bëhen teste të gjakut dhe urinës. Nëse të dhënat e marra janë pak më të larta se normale, nuk ka gjasa që mjeku të fillojë të tingëllojë alarmin, pasi shtatzënia gjithashtu ndikon në normën metabolike:

 • çokollatë;
 • djathë;
 • majonezë;
 • qumësht i plotë dhe i kondensuar;
 • mish duck dhe patë;
 • salcice;
 • yndyrë;
 • mish i skuqur;
 • pure patate;
 • akullore;
 • krem me salcë;
 • lëngje;
 • fruta të ëmbla;
 • pije joalkoolike

Një grua në pozitë duhet të japë përparësi ndaj karbohidrateve të ngadalta dhe ushqimeve proteinike me pak yndyrë. Lista e produkteve të lejuara duket si kjo:

 • oriz;
 • hikërr;
 • patate të pjekura;
 • fasule;
 • perime;
 • makarona të grurit të qëndrueshëm;
 • mish lepuri;
 • pule;
 • viçi i ri.

Mos harroni për ato produkte që kanë një efekt antidiabetik. Kjo kategori përfshin:

 • rrepkë;
 • karota;
 • hudhër;
 • majdanoz;
 • tërshëra;
 • elb;
 • qumësht soje;
 • karota;
 • lakër;
 • domate;
 • salmon;
 • ton;
 • skumbri;
 • perime me gjethe jeshile.

Shtë e dobishme të përfshini në ftua dietën tuaj, patëllxhanë, rrush pa fara, lingonë, kos, gjizë me pak yndyrë, si dhe limona në sasi të arsyeshme.

Vështirësia e dietës së një gruaje shtatzënë qëndron në faktin se, nga njëra anë, ajo duhet të përpiqet të hajë ato ushqime që do të mbajnë sheqerin në gjak brenda kufijve normalë, dhe nga ana tjetër, mos harroni se për rritjen dhe zhvillimin normal foshnja e ardhshme ka nevojë për elementë gjurmë dhe vitamina.

Prandaj, rekomandohet që nënat e ardhshme në rrezik të zhvillimit të diabetit të marrin një matës personal portativ të glukozës – një glukometër. Falë kësaj pajisje, ju mund të matni vetë nivelet e sheqerit në gjak në çdo kohë.

Gjatë matjes, është e rëndësishme të merret parasysh që niveli i sheqerit mund të ulet pak në rastet kur gruaja shtatzënë mori dush me kontrast, banjë me ujë të freskët ose i dha vetes një ushtrim të vogël fizik.

Nëse një grua në një pozicion ushqehet siç duhet dhe saktë monitoron gjendjen e shëndetit të saj, atëherë në këtë rast ajo kujdeset jo vetëm për shëndetin e saj, por edhe për fëmijën e ardhshëm. Për këtë arsye, është jashtëzakonisht e rëndësishme të matni rregullisht nivelin e glukozës, të bëni të gjitha testet në kohën e duhur dhe të kontrolloni dietën tuaj.

Niveli i lejueshëm i sheqerit në gjak gjatë shtatëzanisë nuk duhet të kalojë 6 mmol / L. Vlerat normale: nga 3,3 në 5,5 mmol / L. Kur niveli është më i lartë, kjo tregon praninë e hipoglikemisë dhe një përmbajtje minimale të insulinës hormonale.

Në këtë rast, mund të jetë e nevojshme të rregulloni (ose ndërhyrjen) specialistë .. Kur tregues të tillë u shfaqën në tremujorin e tretë të gestacionit, ato mund të konsiderohen normë. Më poshtë janë tabela se çfarë duhet të jetë norma e sheqerit në gratë shtatzëna.

Analiza duhet të bëhet rreptësisht në stomak bosh, por në disa raste kjo është e pamundur ose nuk mund të bëhet nga nëna që pret. Pastaj specialisti merr parasysh marrjen e ushqimit ose pijeve që përmbajnë sheqer. Falë kësaj, është e mundur të hartoni një pamje të saktë, të merrni tregues të saktë dhe të përshkruani masat e duhura terapeutike për nënën që pret.

Llojet e gardhitmmol / l
Para vaktit4-6,1
Pas ngrënieskufiri i lejueshëm është 7,8
 1. Një shirit provë futet në pajisje dhe aktivizohet.
 2. Ndarësi i stilolapsit është ngjitur në vendin e punksionit të ardhshëm.
 3. Shtrihet një pikë gjaku, të cilës i është sjellë pajisja.
 4. Pas disa sekondash, rezultati shfaqet (koha llogaritet në varësi të llojit të pajisjes dhe funksionalitetit të saj).

E hënë

Sheqer i ulet

Ky problem formohet gjatë prodhimit të sasive të mëdha të insulinës nga pankreasi, ndërsa pak sheqer është futur në trup. Treguesit nën 3,3 mmol / L dëshmojnë për të. Mund të ketë shumë arsye për të provokuar këtë gjendje.

 1. Aktiviteti fizik intensiv, i shoqëruar nga një shpenzim serioz i energjisë. Nëse nuk mund të braktisni plotësisht klasat, atëherë duhet të merrni shtesë karbohidrate (për shembull, përdorni rregullisht acid askorbik).
 2. Marrja e shpeshtë e ushqimit të ëmbël. Për shkak të saj, sheqeri po rritet me shpejtësi. Në këtë rast, ka një rritje të shpejtë të niveleve të insulinës, e cila bie gjatë një periudhe të shkurtër. Kjo përmbajtje e glukozës çon në përgjumje, lodhje, dobësi dhe dëshirë për të ngrënë më shumë karamele ose tortë. Për shkak të kësaj gjendje, formohet një nevojë e vazhdueshme për marrjen e ëmbëlsirave dhe pasoja të rënda dhe shfaqet një kërcënim për mbajtjen e foshnjës.
 3. Futja e pijeve të gazuara dhe alkoolike bëhet shkaku i një rritje të shpejtë, dhe më pas një rënie e mprehtë e glukozës. Mbi këtë bazë, është e mundur të gjykohet për shfaqjen e patologjive të rrezikshme, për shkak të të cilave pasoja të rënda zhvillohen jo vetëm për nënën, por edhe për fëmijën.
Diabetus Shqipëri