Sheqeri në gjak normal pas ngrënies në një person të shëndetshëm, niveli i glukozës 2 orë pas ngrënies

Përgatitja për provë

Kur niveli i glukozës në gjak rritet me diabet, pacienti e di se çfarë masash duhet të merren për të eleminuar këtë fenomen. Por, sikur treguesit të mos ngriheshin pas ngrënies, por përpara se të merrni? Kjo është një gjendje e pazakontë për diabetikët, e cila mund dhe duhet të luftohet. Studioni me kujdes se si ta bëni këtë për të shmangur komplikime të papritura.

Kur agjërimi i sheqerit në gjak është i lartë, ju rrezikoni të hipoglikemia. Kjo do të thotë që sheqeri i lartë në gjak papritmas do të ndryshojë në tregues të ulët, të cilat mund të çojnë në komplikime të rënda dhe të paparashikueshme. Nëse agjërimi i sheqerit në gjak është më i lartë se pasi të keni ngrënë, atëherë duhet ta luftoni këtë.

Këto janë të gjitha arsyet që shpjegojnë se agjërimi i sheqerit në gjak është më i lartë se pas ngrënies. Tani ne do të përcaktojmë se çfarë lloj fenomeni është, si ta trajtoni atë dhe çfarë të bëni, ju jeni përballur me këtë papritur.

Kështu që, përcaktuam pse sheqeri pas një vakt është më i ulët se para një vakt. Tani le të flasim se si ta sjellim sheqerin e agjëruar në normalitet. Bazuar në arsyet që shpjegojnë procesin, ekzistojnë disa mënyra për t'u marrë me këtë:

 • Konsultohuni me një mjek i cili do të përshkruaj ilaçe që normalizojnë hormonet;
 • Nëse sheqeri me agjërim të lartë është shkaktuar nga shpërndarja e pahijshme e barnave, mjeku do t'ju përshkruaj një mënyrë tjetër për t'i marrë ato dhe të përcaktojë se sa kohë do t'ju duhet t'i përmbaheni teknikës së re;
 • Nëse shkoni në shtrat të uritur, atëherë ndaloni ta bëni. Agjërimi i sheqerit në gjak është normale nëse pini një gotë kefir gjatë natës. Por mos harroni se kjo do të jetë e mjaftueshme për të mbajtur një shkëmbim normal. Shtë gjithashtu e pamundur të overeat;
 • Me një të ftohtë, glukoza e agjërimit është normale nëse këshilloheni me mjekun tuaj dhe filloni të merrni ilaçe shtesë.

Pra, kemi kuptuar se cili është ky fenomen, si ta trajtojmë atë. Dhe mbani mend, nëse llogaritjet e gjakut janë më të larta para se të hani, duhet të kontaktoni një mjek. Arsyeja që sheqeri është më i ulët pas ngrënies mund të fshihet në ngjarje të papritura që mjeku do t’i përcaktojë shumë shpejt.

Mos harroni se ndjekja e një diete të veçantë, aktiviteti i rregullt fizik dhe ndjekja e të gjitha rekomandimeve të mjekut është mënyra juaj për të siguruar që ngjarje të tilla kurrë nuk ndodhin me ju.

Rregullat që u përshkruan më lart duhet të respektohen jo vetëm nga pacientët, por edhe nga njerëzit e shëndetshëm, pasi neglizhimi i tyre mund të provokojë shfaqjen dhe zhvillimin e shpejtë të sëmundjes.

Agjërimi i sheqerit në gjak: mësoni gjithçka që ju nevojitet. Lexoni se cila është norma e saj, si të bëni një analizë nga një gisht dhe nga një venë, dhe më e rëndësishmja – si ta zvogëloni këtë tregues me ndihmën e një diete të shëndetshme, duke marrë pilula dhe injeksione insuline. Kuptoni se cili është fenomeni i agimit të mëngjesit, pse rrit nivelin e glukozës në mëngjes me stomak bosh më fort sesa në pasdite dhe mbrëmje.

Agjërimi i sheqerit në gjak në mëngjes: artikull i hollësishëm

Përgatitja për marrjen e mostrave të gjakut për hulumtime mbi hormonet, biokiminë, një test i përgjithshëm i gjakut ka një numër karakteristikash. Por ka një numër procedurash standarde që çdo pacient duhet të ndjekë përpara analizës.

Gjaku dhurohet vetëm në mëngjes nga 8 deri në 11 orë, në mënyrë që treguesit për matje të luhaten më pak. Para analizës, nuk rekomandohet të hahet, dhe në prag të pacientit nuk duhet të hani ushqime të yndyrshme, mish të tymosur, të skuqur. Para analizës, ju mund të pini vetëm ujë, në mënyrë që të mos shtrembëroni rezultatet.

Ju nuk duhet të testoheni nëse pacienti po merr ilaçe. Para procedurës, në këtë rast, duhet të konsultoheni me një mjek që do t'ju rekomandojë të braktisni ilaçin për 2 javë. Analiza kryhet vetëm pas pastrimit natyral të trupit pas marrjes së produktit. Kjo periudhë zgjat të paktën 7 ditë pasi të refuzoni trajtimin me ilaçin.

Një ditë para mbledhjes së materialit biologjik, pacienti duhet të heqë dorë nga alkooli dhe pirja e duhanit. Ju nuk mund të jeni shumë nervoz, t’i nënshtroheni analizave pas një kursi të fizioterapisë.

Për të përcaktuar efektivitetin e terapisë, mjekët rekomandojnë dhurimin e gjakut në të njëjtën kohë dhe në të njëjtin institucion mjekësor.

Niveli minimal i sheqerit tek njerëzit është në stomak bosh, në stomak bosh. Kur ushqimi i ngrënë thithet, lëndët ushqyese futen në rrjedhën e gjakut. Prandaj, përqendrimi i glukozës pas ngrënies rritet. Nëse metabolizmi i karbohidrateve nuk shqetësohet, atëherë kjo rritje është e parëndësishme dhe nuk zgjat shumë. Sepse pankreasi shpejt sekreton insulinë shtesë për të ulur sheqerin pas ngrënies.

Nëse insulina nuk është e mjaftueshme (diabeti tip 1) ose është i dobët (diabeti tip 2), atëherë sheqeri pas ngrënies ngrihet çdo disa orë. Kjo është e dëmshme sepse ndërlikimet zhvillohen në veshka, shikimi bie dhe përçueshmëria e sistemit nervor është i dëmtuar. Gjëja më e rrezikshme është që kushtet të krijohen për një sulm të papritur në zemër ose goditje në tru.

Lexoni artikullin:  Sheqeri i gjakut tek fëmijët
Agjërimi i sheqerit në gjakKy test bëhet në mëngjes, pasi një person nuk ka ngrënë asgjë në mbrëmje për 8-12 orë.
Testi i tolerancës së glukozës dy-orësheJu duhet të pini një zgjidhje ujore që përmban 75 gram glukozë, dhe më pas matni sheqerin pas 1 dhe 2 orësh. Ky është testi më i saktë për diagnostikimin e diabetit dhe prediabetes. Sidoqoftë, nuk është i përshtatshëm sepse është i gjatë.
Hemoglobina e glikuarTregon atë që% glukoza është e lidhur me qelizat e kuqe të gjakut (qelizat e kuqe të gjakut). Kjo është një analizë e rëndësishme për diagnostikimin e diabetit dhe monitorimin e efektivitetit të trajtimit të tij në 2-3 muajt e fundit. Më e përshtatshme, nuk ka nevojë të merret në stomak bosh, dhe procedura është e shpejtë. Megjithatë, jo i përshtatshëm për gratë shtatzëna.
Matja e sheqerit 2 orë pas një vaktNjë analizë e rëndësishme për të monitoruar efektivitetin e kujdesit për diabetin. Zakonisht pacientët e kryejnë atë vetë duke përdorur një glukometër. Ju lejon të zbuloni nëse doza e saktë e insulinës para ngrënies.

Një test i agjërimit të sheqerit në gjak është një zgjedhje e dobët për diagnostikimin e diabetit. Le të shohim pse. Kur zhvillohet diabeti, glukoza në gjak së pari ngrihet pas ngrënies. Pankreasi, për arsye të ndryshme, nuk mund të përballojë në mënyrë që ta zvogëlojë shpejt atë në normale. Rritja e sheqerit pas ngrënies shkatërron gradualisht enët e gjakut dhe shkakton komplikime.

Për të kontrolluar nëse keni diabet, bëni një test gjaku për hemoglobinë të glikuar në laborator. Nëse keni një matës të glukozës në gjak në shtëpi – matni sheqerin tuaj 1 dhe 2 orë pas ngrënies. Mos u mashtroni nëse nivelet e sheqerit tuaj agjërohen. Gratë në tremujorin e II dhe III të shtatzënisë duhet domosdoshmërisht të kryejnë një test dy-orësh për tolerancën e glukozës. Sepse nëse diabeti gestacional është zhvilluar, një analizë për hemoglobinë të glikuar nuk do të lejojë që të zbulohet në kohë.

Siç shihet nga tabelat e mësipërme, norma e sheqerit gjatë ditës ndryshon në varësi të marrjes së ushqimit. Gjithashtu, tensioni muskulor dhe një ndikim i gjendjes psikoemotive gjatë ditës (duke luajtur sporte proceson karbohidratet në energji, kështu që sheqeri nuk ka kohë të ngrihet menjëherë, dhe ngritjet emocionale mund të çojnë në kërcime).

Kur matni natën ose në mëngjes, para mëngjesit, norma është më objektivja. Pasi të hahet, ngrihet. Për këtë arsye, pothuajse të gjitha testet e këtij lloji janë caktuar në stomak bosh. Jo të gjithë pacientët e dinë se sa në mënyrë ideale një person duhet të ketë glukozë në stomak bosh dhe si ta matë saktë.

Një test bëhet menjëherë pasi pacienti ka dalë nga shtrati. Mos lani dhëmbët ose përtypni çamçakëz. Gjithashtu shmangni aktivitetin fizik, pasi mund të shkaktojë ulje të nivelit të gjakut tek njerëzit (pse kjo përshkruhet më lart). Merrni mostrën në stomak bosh dhe krahasoni rezultatet me tabelën më poshtë.

Metoda e matjes së sheqerit në gjak në secilin rastSheqeri në një person të shëndetshëm, mmol për litërPërmbajtja tek burrat, gratë dhe fëmijët me diabet, mmol për litër
Test i gjakut për sheqerin gjatë natës (në gjak tek fëmijët)3,5 – 5,0Më shumë se 5,0
Testet e gjakut gjatë natës (normale tek një i rritur)3,9 – 5,5Më shumë se 5,5
Glukoza e gjakut në stomak bosh në një të rritur4,5 – 6,0Më shumë se 6,1
Rezultatet e një testi gjaku për agjërimin e sheqerit në një fëmijë3,0 – 5,0Më shumë se 5,0

Norma për gratë pas ngrënies është e njëjtë me burrat. Prandaj, pavarësisht nga gjinia, nëse treguesit tejkalohen, duhet të konsultoheni me një mjek për të përshkruar trajtimin. Duhet mbajtur mend se një gjendje e tillë mund të kërcënojë shëndetin.

Një test gjaku për sheqer mund të bëhet në klinikë ose në ndonjë laborator të paguar. Gjaku merret nga një gisht ose nga një venë.

Në mënyrë që rezultatet të jenë adekuate, duhet të respektohen rregulla të caktuara të përgatitjes:

 • Duhet mbajtur mend që para se të vizitoni laboratorin nuk mund të hani mëngjes. Gjaku merret në mëngjes dhe në stomak bosh;
 • Një ditë para diagnozës, duhet të përmbaheni nga pirja e alkoolit;
 • Ushqimi një ditë më parë duhet të jetë i njëjtë si gjithmonë, nuk ka nevojë të refuzoni ose zvogëloni marrjen e karbohidrateve. Kjo mund të çojë në një shtrembërim të rezultatit në një drejtim më të vogël;
 • Nëse një person është i përfshirë në sport, atëherë një ditë para testit, aktiviteti i tepërt fizik duhet të braktiset. Trajnimi serioz është më mirë të shtyhet në një ditë tjetër;
 • Shmangni situatat stresuese, mos u shqetësoni para marrjes së gjakut;
 • Në mëngjes mund të pini vetëm një gotë ujë, është më mirë të refuzoni të lani dhëmbët. Pastat e dhëmbëve përmbajnë sheqer ose zëvendësues të tij, gjë që çon në një rritje të performancës.
Lexoni artikullin:  Normat e sheqerit (glukozës) në gjakun e një adoleshenti

Vendi i birrës trajtohet domosdoshmërisht me alkool. Ndihmësi i laboratorit merr sasinë e nevojshme të materialit biologjik, pas së cilës një vend pastrues alkooli aplikohet në vendin e birë. Nëse gjaku ishte marrë nga një venë, atëherë është e nevojshme të përkulni krahun në nyjen e bërrylit dhe ta mbani atë për 10 minuta.

Si të përgatitet për analizën

Siç u përmend më lart, marrja e mostrave të gjakut kryhet vetëm në stomak bosh, të paktën tetë orë pas vaktit të fundit. Kjo është e nevojshme për të identifikuar pikën më të lartë të glukozës në gjak. Për të shmangur gabimet, mjeku në prag të një vizite në laborator duhet të tregojë se si të përgatitet siç duhet për dhurimin e gjakut për sheqerin.

Dy ditë para se të kaloni studimin, ju nuk mund të refuzoni ushqimin dhe të ndiqni një dietë, në këtë rast, treguesit mund të mos jenë objektiv. Përfshirja mos dhuroni gjak pas ngjarjeve festive, kur pacienti konsumonte një sasi të madhe alkooli. Alkooli mund të rrisë rezultatet për më shumë se një herë e gjysmë.

Gjithashtu, nuk mund të kryeni kërkime menjëherë pas një sulmi në zemër, duke marrë një dëmtim serioz, një ushtrim të tepruar fizik. Shtë e rëndësishme të kuptohet që në gratë shtatzëna niveli i glukozës në gjak rritet ndjeshëm, prandaj, kriteret e ndryshme përdoren në vlerësim. Për një vlerësim më të saktë, një test gjaku kryhet në stomak bosh.

Një test gjaku për sheqerin kryhet në çdo institucion mjekësor. Përdoren tre metoda për përcaktimin e glukozës:

 • glukozë oksidaza
 • ortotoluidinovy,
 • ferricyanide (Hagedorn-Jensen).

Të gjitha metodat janë unifikuar në vitet '70 të shekullit të kaluar. Ato janë testuar sa duhet për besueshmëri, informuese, të thjeshta për t’u zbatuar. Bazuar në reaksione kimike me glukozën në gjak. Si rezultat, formohet një zgjidhje me ngjyrë, e cila në një pajisje të veçantë fotoelektronorimetri vlerëson intensitetin e ngjyrës dhe e përkthen atë në një tregues sasior.

Rezultatet jepen në njësi ndërkombëtare për matjen e substancave të tretura – mmole për litër gjaku ose në mg për 100 ml. Për të kthyer mg / L në mmol / L, shifra duhet të shumëzohet me 0,0555. Norma e sheqerit në gjak në studimin me metodën Hagedorn-Jensen është pak më e lartë se në të tjerët.

Rregullat për të bërë një provë të glukozës: gjaku merret nga një gisht (kapilar) ose nga një venë në mëngjes deri në orën 11:XNUMX në stomak bosh. Pacienti paralajmërohet paraprakisht që ai nuk duhet të hajë tetë deri në katërmbëdhjetë orë para se të marrë gjak. Mund të pini ujë. Një ditë para analizës nuk mund të teproni, pini alkool. Shkelja e këtyre kushteve ndikon në kryerjen e analizës dhe mund të çojë në përfundime të pasakta.

Nëse analiza kryhet nga gjaku venoz, atëherë normat e lejuara rriten me 12%. Normat e glukozës në kapilarët nga 3,3 në 5,5 mmol / l, dhe në Vjenë nga 3,5 në 6,1.

Përveç kësaj, ekziston një ndryshim në performancën kur merret gjaku i tërë nga një gisht dhe vena me nivele të glukozës plazmatike.

Gjaku kapilar për sheqerin

Gjatë kryerjes së studimeve parandaluese të popullatës së rritur për zbulimin e diabetit mellitus, Organizata Botërore e Shëndetit sugjeroi të merrte parasysh kufijtë e sipërm të normës:

 • nga një gisht dhe një venë – 5,6 mmol / l;
 • në plazmën – 6,1 mmol / L.

Për të përcaktuar se cila normë e glukozës korrespondon me një pacient të moshuar mbi moshën 60 vjeç, rekomandohet që treguesi të rregullohet çdo vit në 0,056.

Pacientët me diabet rekomandohet të përdorin glukometra të lëvizshëm për vetë-përcaktimin e sheqerit në gjak.

Ekzistojnë dy mënyra për të përcaktuar sheqerin pas vaktit. E para është dhurimi i gjakut nga gishti. Analiza më informuese është kur krahasoni sheqerin e agjëruar dhe disa orë pas ngrënies. Fakti është se në një tregues të glukozës në stomak bosh mund të jetë normale, dhe pas gëlltitjes së produkteve ushqimore dhe prishjes së tyre të mëtejshme, mund të ndodhin devijime të sheqerit nga norma.

Mënyra e dytë për të përcaktuar sheqerin në gjak pas 2 orësh është të përdorni një glukometër të lëvizshëm. Me të, ju mund të kontrolloni rezultatin tuaj të glukozës pa dalë nga shtëpia juaj.

Testimi i glukozës pas ushqimit është më i sakti, duke ju lejuar të vlerësoni përqendrimin më të lartë të karbohidrateve në gjak. Kjo është për shkak të mekanizmit me të cilin glukoza futet në qarkullimin e gjakut, niveli i të cilit është maksimal pas ngrënies. Me kalimin e kohës (1-2 orë), numri i molekulave të glukozës gradualisht zvogëlohet, prandaj, një diagnozë e diabetit të dyshuar mund të bëhet vetëm kur gjaku për sheqerin do të dhurohet në disa mënyra, duke përfshirë edhe tolerancën e provës.

Rekomandohet të dhuroni gjak 1 dhe 2 orë pas vaktit. Kjo është bërë më së miri në mëngjes. Produktet duhet të jenë lehtësisht të tretshëm me një mbizotërim të ushqimeve proteinike: gjizë, mish të ligët, sallatë.

Ne ju rekomandojmë të shikoni videon në lidhje me këtë temë.

Anna Ponyaeva. Ajo u diplomua në Akademinë Mjekësore Nizhny Novgorod (2007-2014) dhe Departamentin e Diagnostikës Klinike dhe Laboratorike (2014-2016). Bëni një pyetjegt;gt;

Lexoni artikullin:  Urinoterapia për diabet mellitus tip 2 si të trajtohet një sëmundje me urinë të zhveshur

Studimi përcakton nivelin e glukozës në gjak, e cila zakonisht quhet sheqer në gjak.

Përmbajtja e glukozës varet nga shumë parametra:

 • mosha;
 • koha e ditës;
 • prania e aktivitetit fizik;
 • kohë pas ngrënies dhe të tjerët.

Kështu që, pas ngrënies, niveli i glukozës rritet, dhe me ushtrimin fizik ai bie. Në një person të moshuar, metabolizmi është ulur, që do të thotë se sheqeri duhet të jetë më i ulët.

Trupi përpiqet të sigurojë që ky tregues është afërsisht i njëjtë, për këtë ekzistojnë dy mekanizma:

 1. Thithja e sheqerit nga gjaku duke përdorur insulinë hormonale.
 2. Zbërthimi i glukogjenit dhe yndyrnave për glukozën për të hyrë në gjak.

Një test gjaku për sheqerin kryhet në çdo klinikë, është lehtësisht i arritshëm dhe mund të bëhet në njërën nga tre mënyrat, duke përdorur reagentë të ndryshëm:

 • glukozë oksidaza;
 • ferricyanide;
 • ortotoluidinovym.

Parimi i funksionimit të këtyre metodave është i njëjtë: glukoza reagon me një reagent, formohet një zgjidhje me ngjyra, intensiteti i së cilës kontrollohet nga një kalorimetër fotoelektrik. Sa më i lartë është, aq më shumë molekula të sheqerit janë në gjak. Rezultatet shfaqen në milimole për litër.

Mënyra tradicionale e marrjes së analizave supozon se pacienti vjen i uritur, domethënë ai nuk ha në 8-10 orët e ardhshme. Sidoqoftë, ekziston një metodë për përcaktimin pas ngrënies, më saktësisht, 2-3 orë pas ngrënies.

Në një person të shëndetshëm, mekanizmi rregullator funksionon shpejt dhe arrihet një nivel normal i sheqerit brenda 2 orëve. Dhe pas 1 ore, duhet të arrijë në 7-8 mmol për litër. Nëse kjo nuk ndodh, ia vlen të vëzhgoni nivelin e sheqerit në gjak dhe, me parregullsi të rregullta, të konsultoheni me një mjek.

Kur kontrollojnë sheqerin, mjekët këshillojnë marrjen e matjeve disa herë në ditë: nga 3 në 5.

Për më tepër, një nivel normal është vërejtur nëse:

 1. Në mëngjes para se të hahet, treguesi është 3,5-5,5 mmol për litër.
 2. Para drekës dhe darkës, rreth 3,8-6,1 mmol për litër.
 3. Pas një ore pasi të keni ngrënë rreth 8 mol për litër.
 4. Dy orë pas një vakt – 5,5-6,5.
 5. Gjatë gjumit, jo më shumë se 4 mmol për litër.

Levelfarë niveli i sheqerit konsiderohet i papranueshëm? Nëse treguesi tejkalohet me 1,5-2 mmol për litër nga norma, kjo tregon një devijim të madh, i cili shërben si alarm. Në të njëjtën kohë, një nivel i ulur është gjithashtu një simptomë e pakëndshme, duke folur për një sëmundje tjetër – hipoglikemia.

Kryerja e hulumtimit

Me moshën, efikasiteti i receptorëve të insulinës zvogëlohet. Prandaj, njerëzit pas 34 – 35 vjeç duhet të monitorojnë rregullisht luhatjet ditore në sheqer ose të paktën të kryejnë një matje gjatë ditës. E njëjta vlen edhe për fëmijët me një predispozitë ndaj diabetit tip XNUMX (me kalimin e kohës, fëmija mund ta "tejkalojë" atë, por pa kontroll të mjaftueshëm të glukozës në gjak nga gishti, parandalimi, mund të bëhet kronik). Përfaqësuesit e këtij grupi gjithashtu duhet të bëjnë të paktën një matje gjatë ditës (mundësisht me stomak bosh).

 1. Ndizni pajisjen;
 2. Duke përdorur gjilpërën, me të cilën janë gati gjithmonë të pajisur, shponi lëkurën në gisht;
 3. Aplikoni mostrën në shiritin e provës;
 4. Vendosni shiritin e provës në pajisje dhe prisni që rezultati të shfaqet.

Numrat që shfaqen janë sasia e sheqerit në gjak. Kontrolli me këtë metodë është mjaft informues dhe i mjaftueshëm në mënyrë që të mos humbasë situatën kur leximet e glukozës ndryshojnë, dhe norma në gjakun e një personi të shëndetshëm mund të tejkalohet.

Treguesit më informues mund të merren nga një fëmijë ose i rritur, nëse maten në stomak bosh. Nuk ka asnjë ndryshim në atë se si të dhuroni gjak në komponimet e glukozës në stomak bosh. Por për të marrë një informacion më të detajuar, ju mund të duhet të dhuroni gjak për sheqer pas ngrënies dhe / ose disa herë në ditë (mëngjes, mbrëmje, pas darke). Për më tepër, nëse treguesi rritet pak pas ngrënies, kjo konsiderohet normë.

Pas marrjes së rezultateve të analizës, mjeku duhet të vlerësojë nivelin e glukozës si: normale, e lartë ose e ulët.

Sheqeri i lartë quhet "hiperglicemia".

Cila është norma e CRP në gjak?

 • diabeti mellitus;
 • sëmundjet e sistemit endokrin (tirotoksikoza, sëmundjet veshkore, akromegalia, gigantizmi);
 • inflamacion akut dhe kronik i pankreasit (pankreatiti);
 • tumoret e pankreasit;
 • sëmundje kronike të mëlçisë;
 • sëmundja e veshkave e shoqëruar me filtrim të dëmtuar;
 • fibrozë cistike – dëmtim i indit lidhës;
 • goditje;
 • infarkt miokardi;
 • proceset autoallergjike të shoqëruara me antitrupa ndaj insulinës.

Hiperglicemia është e mundur pasi vuani stresin, ushtrimin fizik, emocionet e dhunshme, me një tepricë të karbohidrateve në ushqim, pirjen e duhanit, trajtimin me hormone steroide, estrogjene dhe ilaçe të kafeinës.

Hipoglikemia ose glukoza e ulët është e mundur me:

 • sëmundjet e pankreasit (tumoret, inflamacionet);
 • kancer i mëlçisë, stomakut, gjëndrave mbiveshkore;
 • ndryshime endokrine (ulur funksionin e tiroides);
 • hepatiti dhe cirroza;
 • helmimi nga arseniku dhe alkooli;
 • një mbidozë e barnave (insulinë, salicilate, amfetaminë, anabolikë);
 • tek foshnjat e parakohshme dhe të porsalindurit nga nënat me diabet;
 • temperaturë e lartë gjatë sëmundjeve infektive;
 • agjërimi i zgjatur;
 • sëmundjet e zorrëve të shoqëruara me keqbërjen e substancave të dobishme;
 • tendosje e tepruar fizike.

Analizues kompakt për laboratorët e vegjël

Diabetus Shqipëri