Shërimi i plagëve në diabet si të trajtoni plagët e këmbëve me vaj

Një nga simptomat e zakonshme të diabetit është shërimi i dobët i plagëve. Më të rrezikshmit janë këmbët e dëmtuara. Sigurisht, ulcerat e këmbëve nuk ndodhin pa asnjë arsye – atyre u paraprijnë lezione të lëkurës.

Në diabet, një nivel i ngritur afatgjatë i sheqerit në gjak ndikon negativisht në enët e vogla, duke rritur përshkueshmërinë e tij dhe duke e shkatërruar atë, prandaj qarkullimi i gjakut në ekstremitetet (veçanërisht në këmbë) është përkeqësuar, dhe dërgimi i lëndëve ushqyese në qelizat e lëkurës është i ndërlikuar. Këta faktorë rrisin rrezikun e plagëve jo shëruese afatgjata, të cilat në mungesë të trajtimit adekuat mund të shndërrohen në foci të inflamacionit të rëndë infektiv, i cili më pas çon në gangrenë dhe amputim.

Një faktor tjetër domethënës në dëmtimet e lëkurës së këmbëve me infeksion të mëvonshëm të plagës që rezulton është neuropatia diabetike si një nga ndërlikimet më të zakonshme (deri në 50%) të diabetit. Me neuropati diabetike, shkatërrimi i mbaresave nervore ndodh dhe ndjeshmëria e lëkurës, veçanërisht në këmbë, shqetësohet. Endings nervore që kontrollojnë funksionet sekretuese të lëkurës gjithashtu shkatërrohen. Dhe lëkura e thatë është tashmë një zonë rreziku, sepse plagët mbi të shërohen më keq, dhe infeksioni depërton përmes çarjeve lehtësisht. Një person që vuan nga diabeti mund të marrë një këmbë të plagosur aksidentalisht (për shembull, kur ecni këmbëzbathur ose nga një djegie nga oxhaku), ose fërkoni misrat me këpucë të reja, dhe nuk i vini re këto plagë, duke mos i trajtuar ato në kohën e duhur. Pas infeksionit, plagët tashmë do të paraqesin një problem serioz për trajtim të suksesshëm. Prandaj, monitorimi i gjendjes së sipërfaqes së lëkurës për secilin pacient duhet të bëhet norma ditore. Anydo defekt i lëkurës duhet t'i tregohet një mjeku dhe të mjekohet menjëherë.

Plagët në pacientët me diabet mellitus duhet të trajtohen me antiseptikë (furatsilin, permanganat kalium).

Shërimi i plagës mund të shoqërohet me ethe, skuqje, ënjtje, dhimbje dhe rrjedhje purulente. Në këtë rast, përveç trajtimit me antiseptikë, është e nevojshme të aplikoni ointments që përmbajnë antibiotikë dhe të cilat tërheqin lagështi nga plaga – këto janë ointments e levomikol, levosin dhe të tjerët. Shtë e detyrueshme të merrni antibiotikë dhe vitamina C dhe grupin B të përshkruara nga mjeku.Pastaj, kur plaga fillon të shërohet, është e nevojshme të përdorni ointments me bazë vajin (tropoderminë), të cilat përmirësojnë ushqimin e indeve (ointments solcoseryl dhe methyluracil).

Për të parandaluar zhvillimin e angiopative diabetike dhe neuropative, të gjithë pacientët u tregohet përdorim i rregullt i barnave nga grupi i antioksidantëve. Një nga ilaçet më efektive në këtë grup është kompleksi antioksidues "Glucberry". Ilaçi mbron muret e enëve të gjakut nga dëmtimet për shkak të produkteve metabolike nën oksidim (stresi oksidues), forcon enët e gjakut, përmirëson përcjellshmërinë e fibrave nervore.

Në jetën e përditshme, për parandalimin e plagëve jo shëruese, pacientët me diabet duhet të udhëzohen nga rregulla të thjeshta:

 • Mos ecni zbathur.
 • Mos përdorni këpucë verore me një bluzë midis gishtave të këmbëve (rrokullisjet).
 • Planifikoni të blini këpucë të reja për pasditen, kur këmbët janë fryrë pak.
 • Inspektoni me kujdes këpucët para çdo përdorimi (objekte të huaja, karafil të zgjatur, shtrojë të poshtër).
 • Mundohuni të alternoni veshin disa palë këpucë.
 • Kontrolloni me kujdes lëkurën e këmbëve dhe thembra për plagë të vogla, zgjebe, çarje në thembra, inflamacion midis gishtërinjve. Për lehtësi, mund të përdorni një pasqyrë. Kërkoni menjëherë kujdesin mjekësor nëse konstatohet ndonjë dëmtim.
 • Larja e këmbëve çdo ditë është më e mira pa përdorur sapun që mund të thajë lëkurën tuaj. Mos përdorni vazelinë dhe produkte vaji mineral që nuk përthithen nga lëkura.
 • Ndaloni pirjen e duhanit – nikotina dëmton qarkullimin e gjakut, pra, ndërlikon riparimin e lëkurës dhe shërimin e plagëve.
 • Kur përdorni një fireplace, radiatorët, ngrohësit, kini kujdes që të mos krijoni djegie aksidentale.
 • Sigurohuni që të monitoroni ngrohjen e këmbëve në mot të ftohtë të ftohtë. Mundohuni të mos jeni në acar të rëndë për më shumë se 20 minuta.
 • Mos i ekspozoni këmbët ndaj ekspozimit të zgjatur me ujë – lëkura bymehet, indet lirohen, rreziku i dëmtimit rritet.
 • Mos përdorni peroksid hidrogjeni, acid salicilik, jod për të trajtuar plagët, pasi ato janë të rrezikshme për lëkurën e diabetikëve.
 • Mos i hiqni lythat, misrat, misrat vetë.
 • Me lëkurë të thatë, vizitoni një terapist dhe kërkoni agjentë hipotonikë të recetës, të cilat nuk përfshijnë beta-bllokues që prishin funksionin ekskretues të lëkurës.
 • Kontrolloni për infeksione kërpudhore të këmbëve dhe thonjve.
 • Mos vishni çorape, çorape, duke shtrydhur lëkurën dhe duke e fërkuar me qepje dhe shirita elastikë.
 • Vizitoni menjëherë një mjek nëse zbulohet inflamacioni ose dëmtimi i lëkurës.
Përmbajtja e artikullit
 1. Tofarë duhet të bëni nëse ndodhin lëndime në këmbë
 2. Parandalimi i Sëmundjeve fungale
 3. Ashtë shfaqur një thirrje: çfarë të bëjmë
 4. Plagë për fotografinë me diabet të këmbës diabetike
 5. U shfaq një ulçerë: çfarë të bëje
 6. Farë duhet të përdorni në fazën e parë
 7. Rekuizitë
 8. Cons
 9. Vlerësimi i vajrave më të mirë për shërimin e plagëve, i zbatueshëm në fazën e parë të trajtimit
 10. levomekol
 11. EPLAN
 12. Nitatsid
 13. Streptoplaven
 14. lifesaver
 15. Farë duhet të përdorni në fazën e dytë
 16. Rekuizitë
 17. Cons
 18. Vlerësimi i vajrave më të mirë për shërimin e plagëve, i zbatueshëm në fazën e dytë të trajtimit
 19. D-Panthenol
 20. Bepanten
 21. aktovegin
 22. vaj përmban
 23. Baneotsin
Lexoni artikullin:  Veza me limon për të ulur vlerësimet e sheqerit në gjak për diabetin tip 2

Tofarë duhet të bëni nëse ndodhin lëndime në këmbë

Në rast të gërvishtjeve më të vogla, gërvishtjet, duhet të konsultoheni me mjekun tuaj për të përshkruar trajtimin e duhur dhe në kohë. Pse preken këmbët? Theyshtë ata që mbajnë ngarkesën më të madhe, që çon në shfaqjen e gërvishtjeve, kaluseve, gërvishtjeve që shërojnë, tërhiqen me vështirësi të mëdha.

Parandalimi i Sëmundjeve fungale

Në mënyrë që të mos infektoheni nga një kërpudhat, mos vishni këpucët e dikujt tjetër. Nëse ka ndodhur infeksioni, duhet të shihni një mjek që menjëherë të fillojë trajtimin, zëvendësoni këpucët e infektuara me kërpudhat me të reja, të pastra.

Ashtë shfaqur një thirrje: çfarë të bëjmë

Nëse ende keni misër, aplikoni një copë baktericid ose salcë sterile për të. Një vaj shërues me jonet e argjendit (Sulfargin) është i dobishëm për trajtimin e misrave. Nëse brenda një jave nuk ishte e mundur të kurohen misrat me mjete shtëpiake, keni nevojë për ndihmën e një mjeku – pa një trajtim të veçantë, misrat mund të shndërrohen në ulçerë.

Një ulçerë diabetike mund të shfaqet në këmbë në çdo pjesë të saj. Për të përshkruar trajtimin e saktë, është e nevojshme të kaloni një test për intensitetin e qarkullimit të gjakut në këmbë, për të përcaktuar llojin e infeksionit. Ulçera jo shëruese kërkojnë:

trajtim antiseptik i zonës së dëmtuar;

Plagë për fotografinë me diabet të këmbës diabetike

Pas para-trajtimit të zonës së dëmtuar të lëkurës, duhet të vizitoni një mjek. Trajtimi i plagëve në këmbë me diabet kryhet nga një endokrinolog. Pas ekzaminimit të dëmtimit, mjeku përshkruan antibiotikë, terapi me vitaminë, procedurat fizioterapeutike. Kur shfaqen shenja shërimi, Oofmenti Trofodermin, Solcoseryl ose Methyluracil mund të përdoret për trajtimin e tij.

Pomadë Trofodermin ka një efekt antimikrobik, përshpejton shërimin e plagëve në diabet, zbut lëkurën dhe përdoret për lëkurën e thatë, zhvishem dhe thembra të plasaritura. Por nuk mund ta përdorni vajin për një kohë të gjatë, pasi efektet anësore toksike, alergjitë janë të mundshme.

Shtë e nevojshme të vishni këpucë të rehatshme, të gjera që nuk shtrydhin gishtërinjtë dhe thembrat. Motori duhet të jetë gjithmonë i pastër, pa njolla, në mënyrë që thembra ose gishtat të mos fërkohen. Këshillohet që të lubrifikoni këmbët pas larjes me një krem ​​antibakterial.

U shfaq një ulçerë: çfarë të bëje

Diabeti nuk është një fjali, por një mënyrë e jetës. Vetëm një qëndrim i kujdesshëm ndaj shëndetit tuaj, trajtimi mjekësor në kohë për abrasions dhe lezione të tjera të lëkurës garanton një jetë të gjatë dhe të plotë.

Farë duhet të përdorni në fazën e parë

Agjentët rigjenerues zgjidhen, duke marrë parasysh shkallën e dëmtimit të indeve dhe llojin e plagës. Ka ointments për shërimin e plagëve për trajtimin e plagëve sipërfaqësore – prerje të cekët, gërryes dhe gërvishtje. Dhe mjetet për të zgjidhur probleme më të rrezikshme – djegiet, plagët trofike, absceset e acaruara. Wounddo plagë, pavarësisht nga origjina, ka dy faza të zhvillimit dhe shërimit: inflamator dhe rigjenerues.

Në fazën e parë, plaga rrjedh gjak dhe bëhet e përflakur, indi i dëmtuar vdes, gjatë këtij procesi, anemoni dhe qelbja mund të lëshohen. Në fazën e parë, duhet të përdoret një vaj antiseptik shërues.

Rekuizitë

 • Zbutni inflamacionin.
 • Dezinfektohet.
 • Lehtë për tu aplikuar.
 • Mund të përdoret pa u konsultuar me një mjek.
 • Shitet në barnatore pa recetë.

Cons

 • Ata kanë kundërindikacione dhe efekte anësore.
 • Ekziston rreziku i reaksioneve alergjike.
 • Jo të gjitha mjetet e tilla janë njësoj të përshtatshme.
 • Në disa njerëz, intoleranca ndaj përbërësve që përbëjnë ointments është e mundur.
Lexoni artikullin:  Trajtimi i diabetit mjetet juridike popullore

Shërimi i plagës me çdo origjinë fillon me dezinfektimin e tyre. Për këtë, përdoren agjentë antiseptik dhe antibakterial. Së pari, plaga duhet të trajtohet me një zgjidhje të jodit, diamantit jeshil ose peroksidit të hidrogjenit. Pastaj një nga produktet e mëposhtme aplikohet në gërryerjen e të qarës.

Vlerësimi i vajrave më të mirë për shërimin e plagëve, i zbatueshëm në fazën e parë të trajtimit

Zhduk në mënyrë efektive dhimbjen dhe rikthen zonën e prekur. Lehtësia e përdorimit. Veprimi i butë në trup .Përputhshmëri e lehtë dhe aroma e këndshme.

Vlerësim#1#2#3
EmërlevomikolEPLANlifesaver
Çmim118 RUB207 RUB130 RUB
pikë
Disponueshmëria në internet e farmacisë

levomekol

Komponenti aktiv i kësaj droge është levomycetin, shumica e mikrobeve janë të ndjeshme ndaj kësaj substance. Gjithashtu në përbërje është metiluracili, i cili ka vetinë unike të forcimit të imunitetit natyror të qelizave. Një shtresë e hollë vaji shpërndahet në sipërfaqen e pastruar të plagës, në krye aplikohet një salcë sterile. Procedura kryhet deri në katër herë në ditë derisa plaga të fillojë të shërohet.

 • Një gamë e gjerë efektesh të drogës – vaji mund të përdoret për dezinfektimin e prerjeve dhe gërvishtjeve të vogla, si dhe shërimin e plagëve purulente të dobët, ulcerat e qara dhe lezione termike.
 • Përdoret për shkrirje të shpejtë të qepjeve pas operacionit.
 • Në dispozicion pa recetë, është i lirë.
 • Ai përmban antibiotikë, prandaj ka një numër kundërindikacionesh.
 • Jo metoda më e përshtatshme e aplikimit – plaga duhet pastruar dhe dezinfektuar vazhdimisht, dhe vetëm atëherë të aplikoni produktin, dhe pastaj të aplikoni një fashë
 • Disa pacientë kanë jotolerancë individuale ndaj përbërësve aktivë të kësaj vaji.

EPLAN

Agjent i fuqishëm anti-infektiv i veprimit universal. Menjëherë pas lëndimit, ajo shpejt largon ënjtjen, ndihmon në ndalimin e gjakderdhjes dhe zvogëlon dhimbjen. Më tej dezinfekton sipërfaqen e plagës, shkatërron mikroflora patogjene dhe pastron në mënyrë efektive plagën para se të aplikoni ilaçe të tjera.

 • Trajton jo vetëm gërvishtjet, prerjet, djegiet dhe ngricat, por edhe shtresat e shtratit, ekzemën e njomjes, ulcerat, herpesin.
 • Efektive kundër infeksioneve të kërpudhave.
 • Lejuar për gratë shtatzëna dhe lactating.
 • Në dispozicion në formën e një zgjidhje, vaj dhe peceta, të ngopura me një zgjidhje të një produkti medicinal.
 • Mos lyeni me plagë të hapura të gjakderdhjes, pasi që Eplan ndikon në koagulimin e gjakut.

Nitatsid

Një trajtim efektiv për plagët e acaruara. Përmban streptocid dhe netazole, një kombinim i këtyre dy substancave siguron një efekt efektiv në pothuajse të gjitha llojet e baktereve.

 • Përdoret gjerësisht për dezinfektimin e qepjeve pas operacionit, trajtimin e absceseve dhe plagëve purulente.
 • Efektive për plagët me origjinë termike të shkallëve të ndryshme të ashpërsisë.
 • Me lëndime purulente, mjafton të vendosni një shtupë të njomur në këtë agjent një herë në ditë mbi plagë.
 • Në rast djegieje, dëmtimi trajtohet me produktin të paktën dy herë në javë.
 • Si një agjent i fuqishëm antibakterial ka një numër kundërindikacionesh.
 • Jo të gjithë pacientët tolerojnë në mënyrë të barabartë.

Streptoplaven

Shërimi i plagës kryhet për shkak të shkrirjes së qelizave të vdekura dhe refuzimit të tyre. Kryesisht përdoret në trajtimin e ulcerave trofike dhe djegiet e thella.

 • Përmban myromistin, i cili më tej dezinfekton plagët.
 • Ilaçi bëhet në bazë të ujit, në mënyrë që përbërësit aktivë depërtojnë lehtësisht në shtresat më të thella.
 • Ndihmon në luftimin e gangrenës, e cila është pasojë e diabetit ose arteriosklerozës.
 • Për të arritur një efekt të mirë, duhet të përdorni një sasi të madhe vaji.
 • Përbërësit aktivë mund të shkaktojnë reaksione alergjike.

lifesaver

Një ilaç efektiv për efektet analgjezik, antiseptik, anti-inflamator dhe shërues. Efektive për gërvishtjet, gërryerjet, shkurtimet dhe mavijosjet.

 • Isshtë bërë në bazë të përbërësve të bimëve.
 • Pothuajse asnjë kundërindikacion dhe efekte anësore.
 • Efekti është i dukshëm menjëherë pas aplikimit.
 • Trajton skuqjen e pelenave, dermatitin, puçrrat, djegiet, ngricat, plasaritjet e thithkave gjatë gjidhënies.
 • I përshtatshëm për komplet për bebe.
 • Çmim të përballueshëm.
 • Jo mënyra më e mirë për të shëruar plagët komplekse, të acaruara.
 • Ndonjëherë përbërësit e bimëve provokojnë reaksione alergjike.

Farë duhet të përdorni në fazën e dytë

Për secilën fazë, ekzistojnë mjete optimale. Shtë e pamundur të përdorni para kohe një krem ​​shërues që promovon formimin e indeve të reja – qelb mund të mbetet nën lëkurën e re të hollë, ajo do të grumbullohet dhe përfundimisht do të çojë në komplikime serioze, duke përfshirë hapjen e abscesit dhe pastrimin e plagës në mënyrë kirurgjikale. Dhe vetëm kur të gjithë qelbja del plotësisht, mund të filloni të përdorni një agjent rigjenerues për plagë dhe çarje. Në fazën e dytë, fillon shërimi i plagës, ekskretimi i eksudatit purulent zvogëlohet, plaga thahet, indet përreth tij fillojnë gradualisht të mbresë dhe shërohen.

Lexoni artikullin:  Shkalla e sheqerit në ditë

Rekuizitë

 • Thajeni në mënyrë efektive dhe riparoni indet e dëmtuara.
 • Mund të përdoret për të shëruar plagë të ndryshme, përfshirë djegiet dhe ngricat.
 • Përhapet thellë në shtresat e lëkurës dhe rivendos qelizat.
 • Parandaloni procesin inflamator.

Cons

 • Nevoja për të para-trajtuar plagën me antiseptik dhe dezinfektues.
 • Disa maz japin efekte anësore.
 • Në njerëzit me intolerancë individuale ndaj përbërësve të ilaçit, mund të ndodhin reaksione alergjike.

Kur indet e vdekura janë hequr tashmë, shkarkimi purulent është i papërfillshëm, shërimi i plagëve vazhdon në fazën tjetër. Indet e reja, të shëndetshme fillojnë të formohen, plaga është e mbaruar. Për të shpejtuar këtë proces, për të parandaluar plagët, përdoren agjentë të ndryshëm rigjenerues.

Vlerësimi i vajrave më të mirë për shërimin e plagëve, i zbatueshëm në fazën e dytë të trajtimit

Zhduk në mënyrë efektive dhimbjen dhe rikthen zonën e prekur. Lehtësia e përdorimit. Veprimi i butë në trup .Përputhshmëri e lehtë dhe aroma e këndshme.

Vlerësim#1#2#3
EmërD-PanthenolBepantenvaj përmban
Çmim247 RUB726 RUB314 RUB
pikë
Disponueshmëria në internet e farmacisë

D-Panthenol

Substancat aktive të kësaj vajze aktivizojnë prodhimin e kolagjenit, rregullojnë proceset metabolike në nivelin qelizor. Dexpanthenol – komponenti kryesor aktiv i ilaçit – përmban acid pantothenik, pa të cilin formimi i qelizave epiteliale është i pamundur.

 • Tregohet për trajtimin dhe parandalimin e skuqjes së pelenave tek foshnjat.
 • Ndihmon me djegiet dhe ngricat.
 • Shëron çarjet në thithkat tek gratë.
 • Ka vetëm një efekt të lehtë antiseptik dhe anti-inflamator, prandaj, para shpërndarjes së vajit, plaga duhet të dezinfektohet.
 • Për të marrë një efekt të mirë, vaji duhet të përdoret vazhdimisht, pas pastrimit dhe dezinfektimit të zonave të dëmtuara të lëkurës.

Bepanten

Ky mjet ndikon gjithashtu në proceset metabolike në qelizat e lëkurës dhe stimulon rigjenerimin e tij. Përbërësi aktiv është dexpanthenol.

 • Ai shpejt depërton në thellësinë e indeve, shndërrohet në acid pantothenik dhe bashkëvepron me qelizat epiteliale.
 • Parandalon zhvillimin e procesit inflamator.
 • Efektive në trajtimin e djegieve me origjinë të ndryshme.
 • Mund të përdoret për qëllime parandaluese si një krem ​​me pelenë në kujdesin e të porsalindurve.
 • Forcon imunitetin lokal.
 • Me intolerancën individuale ndaj përbërësve të ilaçit, shkakton reaksione alergjike.

aktovegin

Një ilaç me spektër të gjerë, i disponueshëm në forma të ndryshme farmaceutike – të tilla si tableta, injeksion, vaj për përdorim të jashtëm. Një vaj për shërimin e plagëve vepron në dy drejtime njëherësh: shkatërron bakteret dhe përmirëson rigjenerimin e indeve.

 • Mund të përdoret në çdo fazë të shërimit të gërvishtjeve, gërryerjeve, prerjeve dhe djegieve.
 • Ndihmon edhe me lezione të rënda, të gjata jo shëruese të lëkurës, plagë presioni, ulçera trofike.
 • Ekonomik për t’u përdorur.
 • Efekti i ilaçit nuk është kuptuar plotësisht, në disa vende të Evropës është i ndaluar.
 • Ka efekte anësore.

vaj përmban

Ky produkt është bërë në bazë të ekstrakteve nga serumi i gjakut të viçave, pa proteina natyrale me përpunim të veçantë. Komponentët aktivë shpejt depërtojnë në thellësinë e indeve, përshpejtojnë proceset metabolike në nivelin qelizor dhe në këtë mënyrë ndihmojnë për të rikthyer lëkurën e dëmtuar më shpejt.

 • Në mënyrë efektive i ngop qelizat me oksigjen dhe lëndë ushqyese.
 • Përshpejton proceset metabolike.
 • Formon një film yndyror mbrojtës në sipërfaqen e plagës, i cili parandalon ri-infeksionin.
 • Pricemimi relativisht i ulët.
 • Efekti i ilaçit është studiuar pak.
 • Përkundër faktit se përgatitja bazohet në lëndë të para natyrore, intoleranca ndaj këtij agjenti shpesh vërehet.
 • Aplikoni vajin e vajit vetëm pasi sipërfaqja e plagës të jetë dezinfektuar. Përndryshe, mburrja e indeve është e mundur.

Baneotsin

Një tjetër agjent universal antiseptik dhe shërues i plagëve. Në formë pluhuri, mund të aplikohet menjëherë pas dëmtimit. Për rigjenerimin e indeve dhe dhëmbje të shpejtë, preferohet të përdorni një krem.

 • Përmban lanolinë, e cila parandalon tharjen dhe plasaritjen e plagës së tharjes.
 • Ajo formon një film mbrojtës, duke parandaluar ri-depërtimin e infeksionit në plagë.
 • Përdoret në pediatri për trajtimin e plagëve të kërthizës tek të porsalindurit.
 • Jo mjeti më i përballueshëm, nuk mund ta gjesh në çdo farmaci.
 • Shtë mjaft e shtrenjtë në krahasim me ilaçet e tjera.
Diabetus Shqipëri