Shkalla e glukozës në gjak sipas tabelës së moshës, niveli normal i sheqerit në gjakun venoz dhe kapilar

Diabeti mellitus karakterizohet nga fillimi i tij i pakuptueshëm. Për të parandaluar patologjinë, njohja për shkallën e glukozës në gjak do të ndihmojë. Edhe një devijim i vogël duhet të shkaktojë kujdes. Ndoshta në këtë mënyrë manifestohen "këmbanat" e para të një sëmundjeje tinëzare.

Tabela e normave të glukozës në gjak sipas moshës

Me moshën, ndryshimet hormonale ndodhin tek njerëzit që ndikojnë në nivelin e glukozës. Këta tregues shpesh ndryshojnë gjatë ditës, gjë që shoqërohet me cilësinë e marrjes së ushqimit, aktivitetin fizik, stresin mendor, stresin dhe sasinë e gjumit.

Vlera e kufirit të sipërm nuk duhet të jetë më shumë se 11,1 mmol \ l. Glikogjeni i sintetizuar nga mëlçia është përgjegjës për qëndrueshmërinë e treguesve. Pas 10 orësh, furnizimi i kësaj substance përfundon. Nëse një person konsumon ushqime që ngadalë prishen në zorrët, atëherë trupi gradualisht pasurohet me sheqer.

Në gratë

Për shkak të karakteristikave specifike fiziologjike të grave, luhatja e sheqerit në gjak është e theksuar. Niveli i glikuar jo gjithmonë karakterizon praninë e patologjisë. Vlerat e rritura diagnostikohen në periudhën menstruale, premenstruale, gjatë shtatëzënësisë, ushqyerjen me gji.

Një kufi i ngritur i sheqerit është gjetur pas 45 vjetësh. Kjo është për shkak të periudhës para-klimatike. Tek gratë, pankreasi ndërpret ndarjen e glukozës. Në këtë periudhë moshe rekomandohet dhurim i rregullt i gjakut. Kjo ju lejon të zbuloni me kohë fillimin e patologjisë. Tabela e moshës tregon sasinë normale të sheqerit në gjak në mmol / L.

Lexoni artikullin:  A është e mundur për të trajtuar diabetin me artichoke të Jeruzalemit (dardhë prej balte)
Lloji i analizësMë shumë se 40 vjetMë shumë se 50 vjetMë shumë se 60 vjet
kapilar3,3 në 5,53,8 në 5,94,1 në 6,2
venoz4 në 6,14,1 në 6,34,5 në 6,5

E rëndësishme! Ngritja e normës në 7,4 mmol / L kërkon vëmendje të veçantë dhe testim të rregullt për gliceminë.

U muçkinë

Glukoza e gjakut mashkull është më konsistente. Kufiri i sipërm i tyre është 5,6 mmol / L. Sidoqoftë, surrat e glukozës diagnostikohen te popullata mashkullore. Nëse bëni një test gjaku pas ngrënies, rezultati do të jetë më i lartë se normal, që ka një lidhje me punën e pankreasit, rritjen e muskujve.

Pas ushtrimit fizik, treguesit shënohen nën normale derisa trupi të rikthehet plotësisht. Një rritje e normës tek burrat manifestohet nga një tablo klinike më e ndritshme sesa tek popullata femra. Kjo ka qenë e lidhur me rritjen e kërkesës ushqyese nga indet e muskujve.

Tabela e moshës për lexime normale të glukozës:

Mosha e burritSheqernat në mmol / L
Vjet 303, 32 deri 5,78
Vjet 403,91 në 5,96
Vjet 503,94 në 6,86
Vjet 604,45 në 7,77

Sheqeri i gjakut gjatë shtatëzënësisë

Periudha e gestacionit karakterizohet nga kufijtë e shpërndarë të glukozës në gjak. Analiza e parë që gratë kalon në 9 javë, e dyta në 26 javë. Shpesh, gjatë shtatëzanisë, gratë diagnostikohen me një rritje të glukozës. Pas lindjes së fëmijëve, ky fenomen kalon pa lënë gjurmë.

Në mënyrë tipike, diabeti gestacional preket nga:

 • mosha shtatzënë mbi 30 vjeç;
 • presion i rritur në pankreas;
 • cistoza vezore;
 • fruta të mëdha;
 • rritja e peshës trupore të nënës së ardhshme;
 • faktor i trashëguar.

Në gratë shtatzëna, kufijtë e pranuar në përgjithësi të glukozës ndryshojnë.

Sheqeri mbi 5,1 mmol / L. është një tregues i diabetit të grave shtatzëna dhe kërkon ekzaminim shtesë në formën e:

 • studime për tolerancën e glukozës;
 • testi i glukozës në shtëpi agjërimi;
 • testi i gjakut kapilar;
 • analiza venoze.

Normat e pranuara përgjithësisht gjatë shtatëzanisë janë treguesit e mëposhtëm:

KohëSasia e sheqerit në mmol / l
Para vaktit5,8
Një orë pas ngrënies6,9
2 orë pas ngrënies6,2

Shënim: kufijtë e nivelit të glukozës nga një venë janë më të larta se sa nga një gisht.

Sheqeri i lartë në gjak – çfarë do të thotë?

Sasia e glukozës në gjak, e cila është më e lartë se normat e pranuara në përgjithësi, më shpesh nënkupton diabet mellitus. Sëmundja konfirmohet nga një test klinik i gjakut. Nëse mostra është marrë nga një gisht, atëherë kufiri mund të rritet në 7 mmol / L, nëse nga një venë – më shumë se 11,1 mmol / L.

Tepricat e vogla mund të tregojnë një gjendje prediabetike. Në këtë situatë, marrja e gjakut në kapilar në mëngjes tregon deri në 6 mmol / l, venoz – rreth 7 mmol / l. Kjo gjendje nuk ka një pamje klinike. Pra, kur kalon urinën, sheqeri nuk zbulohet. Disa gra mund të shfaqin simptoma të prediabetes.

Më shumë sheqer në gjak është dëshmi e një goditje në zemër. Kjo është për shkak të dëmtimit të enëve të gjakut nga një sasi e tepërt e substancës. Kufijtë e zhvendosur të glukozës ndodhin gjatë epilepsisë. Shpesh “fajtori” i kësaj gjendje nuk është vetëm pankreasi, por edhe organet e tjera endokrine. Ndoshta një rritje e performancës me një nivel të ulët të hemoglobinës. Përkundër kësaj, ekziston një ulje e imunitetit.

Shkaqet e një rritje të enzimës në gjak

Nivelet normale të sheqerit në gjak mund të ndryshojnë në një mënyrë të madhe në sfondin e:

 • ulur aktivitetin motorik (nëse, para se të bëhej testi, një person kishte aktivitet të lartë motorik, atëherë mëlçia ruan sheqer, dhe analiza tregon një sasi të reduktuar të glukozës në gjak);
 • dieta (uria ndryshon përmbajtjen e glukozës, si dhe rritjen e konsumit të ushqimeve të ëmbla, niseshte);
 • pirja e alkoolit (madje një sasi e vogël alkooli rrit glukozën në gjak);
 • sëmundjet e mëlçisë, veshkave, pankreasit;
 • pesha e tepërt, e cila shpesh është shoqëruese e diabetit;
 • ndërhyrje kirurgjikale e transferuar;
 • marrja e kontraceptivëve oral, ilaçeve hormonale, diuretikëve.

Tofarë duhet të bëni kur sheqeri është ngritur

Nëse zbulohet një rritje e glukozës, është e nevojshme t'i nënshtrohen një ekzaminimi gjithëpërfshirës, ​​testeve të glicemisë. Shtë e rëndësishme që të përgatiteni siç duhet për analizën. Shtë e nevojshme të monitorohet mungesa e stresit para diagnozës, aktivitetit fizik. Studimi kryhet rreptësisht në stomak bosh.

Shtë e nevojshme të zvogëlohet sasia e glukozës nën mbikëqyrjen e një mjeku.

Normalizoni gjendjen duke përdorur parimet e mëposhtme:

 • aktivitet fizik i rregullt dhe i mundshëm, i cili kontribuon në normalizimin e treguesve në fillimin e sëmundjeve;
 • vetë-monitorim i rregullt i niveleve të sheqerit, i kryer në shtëpi deri në 3 herë në ditë;
 • terapi e përshkruar nga ilaçi e përshkruar nga specialisti që ju lejon të ndaloni diabetin dhe të jetoni një jetë të plotë.

Një rol të veçantë në rritjen e kufirit të glukozës i jepet një diete të zgjedhur individualisht nga një mjek. Ushqyerja bazohet në përjashtimin ose konsumin e një numri minimal të ushqimeve që lidhen me karbohidratet e shpejta. Nëse jeni mbipeshë, pacientit ju caktohet një dietë me kalori të ulët.

E rëndësishme! Ushqyerja për njerëzit me një sasi të rritur të glukozës duhet të jetë e balancuar, me përfshirjen e proteinave, karbohidrateve, vitaminave dhe yndyrnave në përdorim të përditshëm.

Vetëm në bazë të ushqimit të duhur është e mundur të ulni sheqerin në gjak. Ju duhet të hani shpesh, në pjesë të vogla. Midis vaktit kryesor është e nevojshme një rostiçeri.

Një test gjaku për sheqer mund të zbulojë shumë sëmundje. Sidoqoftë, një rritje e kufijve nuk është gjithmonë një shenjë e patologjisë. Ndonjëherë tregon një tendosje emocionale, mendore, dështim hormonal.

Diabetus Shqipëri