Shkalla e sheqerit në ditë

Sheqeri është një nga aditivët më të shijshëm të ushqimit. Sidoqoftë, në sasi të mëdha, kjo karbohidrate lehtësisht e tretshme mund të shkaktojë dëm të jashtëzakonshëm në trup, në formën e mbipeshes dhe mosfunksionimit të organeve dhe sistemeve të trupit të njeriut. Dhe duke pasur parasysh faktin se karbohidratet e të njëjtit lloj gjenden në shumë ushqime, është shumë e rëndësishme të dini se çfarë niveli i sheqerit është në ditë për një të rritur dhe një fëmijë, si dhe sa përmban kjo karbohidrate në një vakt normal.

Përfitimet dhe dëmet e sheqerit

Si çdo produkt tjetër, sheqeri mund të sjellë përfitime për trupin. Në të njëjtën kohë, ia vlen të dini se kristalet e zakonshme të sheqerit përbëhen nga shumë kokrra të vogla. Këto kokrra janë saharoze, e cila përfshin 2 elemente:

Në trupin e njeriut, glukoza zbërthehet dhe përdoret si burim energjie. Në të njëjtën kohë, ajo mbulon më shumë se 80% të konsumit të energjisë së trupit. Fruktoza përdoret gjithashtu për të prodhuar energji, por para kësaj, mëlçia e shndërron atë në molekula dhjamore. Nëse niveli i sheqerit në trup është i mjaftueshëm, fruktoza shndërrohet nga mëlçia në molekula dhjamore dhe ruhet si një burim rezervë energjie. Nëse është e nevojshme, këto molekula shndërrohen shpejt në glukozë.

Glukoza sjell një përfitim të madh:

 • Promovon funksionimin e duhur të mëlçisë, duke ndihmuar në neutralizimin dhe largimin e toksinave nga trupi;
 • Siguron rritje të prodhimit të serotoninës, e cila është përgjegjëse për një humor të mirë dhe një gjendje të rimëkëmbjes emocionale;
 • Promovon qarkullimin e përmirësuar të gjakut në tru dhe palcën kurrizore, duke parandaluar zhvillimin e sklerozës;
 • Shtë një burim energjie për trupin.

Sheqeri është i dobishëm dhe i dëmshëm për trupin.

Përveç përfitimeve të mëdha, sheqeri mund të shkaktojë dëm të konsiderueshëm në trup:

 • Kur konsumohet sheqeri, grimcat e tij mbeten në zgavrën me gojë dhe në dhëmbë. Këto grimca ushqehen në mënyrë aktive nga bakteret, të cilat, kur shumohen, sekretojnë acide që gërryen smaltin e dhëmbëve;
 • Ndihmon për të rritur sasinë e kolesterolit në trup, duke provokuar zhvillimin e aterosklerozës dhe tromboflebitit;
 • Siguron depozitim të bollshëm të yndyrës, duke çuar në mbipesha;
 • Kontribuon në shfaqjen e keqfunksionimeve të pankreasit, si rezultat i të cilit metabolizmi në trup është i shqetësuar. Në disa raste, është e mundur të shtypni proceset e prodhimit të insulinës dhe zhvillimin e diabetit;
 • Ndodhja e reaksioneve alergjike. Zakonisht patologjia shfaqet për shkak të metabolizmit të dëmtuar.

Vlen të përmendet se vetëm për dhëmbët sheqeri është i dëmshëm pavarësisht nga sasia e tij. Në raste të tjera, problemet shëndetësore fillojnë vetëm kur sheqeri konsumohet më shumë se normalisht gjatë ditës, dhe personi në të njëjtën kohë udhëheq një mënyrë jetese të ulur, dhe harxhon shumë pak energji.

Lexoni artikullin:  Dieta e Parandalimit të Diabeteve

Megjithatë, për dashamirët e ëmbëlsirave, ekziston një rrezik tjetër. Për shumë njerëz, përdorimi i rregullt i sheqerit, veçanërisht nëse norma e tij ditore tejkalohet rregullisht nga disa lugë, mund të shkaktojë një varësi të ngjashme me një ilaç. Ngrënia e ëmbëlsirave në sasi të mëdha, për shkak të prodhimit aktiv të serotoninës, çon në një rritje të humorit.

Sidoqoftë, shpirtrat e lartë artificialisht shpejt bien në normale, pasi glukoza është një karbohidrate lehtësisht e tretshme. Në këtë rast, një person fillon të ndiejë avari. Gradualisht, një person dëshiron gjithnjë e më shumë të ndihet i lehtë dhe i gëzueshëm, dhe sheqeri fillon të zhytet në sasi të pakontrolluara.

Grupet e rrezikut

Falë përfitimeve të pamohueshme për trupin, të gjithë kanë nevojë për sheqer. Sidoqoftë, grupe të caktuara njerëzish duhet të përmbahen nga përdorimi i tij në formën e kristaleve të njohura të lirshme të saharozës. Këto përfshijnë:

 • Diabetikët. Përdorimi i saharozës dhe glukozës mund të shkaktojë shëndet të dobët në këtë grup njerëzish, si dhe zhvillimin e kushteve të rrezikshme për shëndetin dhe jetën, përfshirë edhe komën e sheqerit;
 • Fëmijët dhe të rriturit me një predispozitë gjenetike ndaj diabetit. Ata kanë një rrezik të shtuar të funksionit të dëmtuar të pankreasit;
 • Të plotë dhe të trashë dhe të trashë. Ekziston një rrezik i lartë për të fituar peshë shtesë, si dhe zhvillim të tromboflebitit dhe keqfunksionimeve në prodhimin e insulinës;
 • Prirur ndaj ftohjes dhe sëmundjeve infektive. Teprica e rregullt e marrjes ditore të sheqerit ndihmon në zvogëlimin e mbrojtjes imune të trupit;
 • Njerëzit që udhëheqin një mënyrë jetese të ulur. Trupi i tyre harxhon shumë më pak energji në ditë sesa merr nga produktet. Energjia e mbetur shndërrohet në yndyrna dhe ruhet në rezervë. Si rezultat, një person shpejt rritet yndyrë dhe gjen enët e gjakut të bllokuara me kolesterol.

Ju duhet të përmbaheni nga sheqeri i prirur për depresion dhe lloje të ndryshme të varësive. Ky grup njerëzish lehtësisht mësohet me rritjen artificiale të serotoninës dhe së shpejti fillon të konsumojë sheqer në sasi që tejkalojnë ndjeshëm normën ditore, duke shkaktuar dëm të madh për trupin.

Konsum i sheqerit

Nuk ka rregulla të qarta mjekësore që tregojnë marrjen maksimale të lejuar ditore të sheqerit. Sidoqoftë, ekspertë të Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH) në mënyrë eksperimentale vendosën një nivel të pranueshëm të sheqerit në ditë.

OBSH ka llogaritur veçmas nivelet ditore të sheqerit për fëmijë dhe të rritur. Sasia maksimale e kësaj karbohidrate në kalori nuk duhet të kalojë 10% të numrit të përgjithshëm të kalorive të nevojshme për trupin për të punuar gjatë ditës. Sidoqoftë, për të siguruar një dietë të shëndetshme, sasia e rekomanduar e sheqerit e konsumuar në ditë nuk duhet të kalojë 5% të kalorive të nevojshme në ditë për trupin e njeriut.

Sheqeri nuk duhet të kalojë 10% të kalorive totale në ditë

Përmbajtja kalorike e 1 g sheqer është 4 kcal.

Lexoni artikullin:  Simptomat e para të diabetit

Për të rriturit

Në varësi të moshës dhe gjinisë së të rriturve, normat e sheqerit të konsumuar prej tij në ditë janë tregues të tillë në gram:

 • Për vajzat dhe gratë nga 19 deri në 30 vjeç – 25 g (5 lugë), shuma maksimale prej 50 g (10 lugë);
 • Për gratë nga 30 deri 50 vjeç – 22,5 g (4,5 lugë), një maksimum prej 45 g (9 lugë);
 • Për gratë më të vjetra se 50 vjet – 20 g (4 lugë), maksimum 40 g (8 lugë);
 • Për djemtë dhe burrat nga 19 deri në 30 vjet, norma e sheqerit në ditë është 30 g (6 lugë), një maksimum prej 60 g (12 lugë);
 • Për burrat nga 30 deri në 50 vjeç – 27,5 g (5,5 lugë), maksimumi 55 g (11 lugë);
 • Për burrat mbi 50 vjeç – 25 g (5 lugë), maksimumi 50 g (10 lugë).

Standarde të tilla janë të përshtatshme për ata njerëz që janë të angazhuar në punë fizike për të paktën 30 minuta.

Për fëmijët

Shkalla ditore e konsumit të sheqerit nga fëmijët gjithashtu varet nga mosha e fëmijës:

 • Për fëmijët 2-3 vjeç – 12,5 g (2,5 lugë), maksimumi 25 g (5 lugë);
 • Fëmijët 4-8 vjeç – 15-17,5 g (3-3,5 lugë), një maksimum prej 30-35 g (6-7 lugë);
 • Vajzat 9-13 vjeç – 20 g (4 lugë), maksimumi 40 g (8 lugë);
 • Djemtë 9-13 vjeç – 22,5 g (4,5 lugë), maksimumi 45 g (9 lugë);
 • Vajzat 14-18 vjeç – 22,5 g (4,5 lugë), maksimumi 45 g (9 lugë);
 • Djemtë 14-18 vjeç – 25 g (5 lugë), maksimumi 50 g (10 lugë).

Niveli i sheqerit në ditë për fëmijët varet nga mosha

Kufizimi serioz i konsumit të sheqerit në fëmijëri dhe adoleshencë është vetëm me recetë mjekësore. Përndryshe, duhet t'u përmbaheni rekomandimeve të përcaktuara, pasi fëmijët harxhojnë një sasi të madhe të energjisë gjatë ditës për të mësuar dhe lojëra aktive. Por ia vlen të kujtojmë se sheqeri gjendet në shumë produkte të njohura.

Përmbajtja e sheqerit në ushqime dhe pije të njohura

Kur merret parasysh se cila normë e sheqerit në ditë është e pranueshme për konsum, duhet të kihet parasysh që sasia e rekomanduar përfshin në të njëjtën kohë të gjitha llojet e sheqerit të përdorur në produktet ushqimore, duke përfshirë saharozën, glukozën, dekstrozën, maltozën, melasë, shurupet dhe fruktozën.

Për çdo 100 g ushqim, kjo sasi e sheqerit përmbahet:

 • Bukë – 3-5 g;
 • Qumësht 25-50 g;
 • Akullore – nga 20 g;
 • Cookies – 20-50 g;
 • Wembëlsirat – nga 50 g;
 • Salcat e gatimit dhe dyqanit – 10-30 g;
 • Misër i konservuar – nga 4 g;
 • Salcice të tymosura, ijë, proshutë, salcice – nga 4 g;
 • Një bar çokollatë me qumësht – 35-40 g;
 • Kvass dyqani – 50-60 g;
 • Birra – 45-75 g;
 • Makarona – 3,8 g;
 • Kos – 10-20 g;
 • Domate të freskëta – 3,5 g;
 • Banane – 15 g;
 • Limonët – 3 g;
 • Luleshtrydhe – 6,5 g;
 • Mjedër – 5 g;
 • Kajsi – 11,5 g;
 • Kivi – 11,5 g;
 • Mollë – 13-20 g;
 • Mango – 16 g;
Lexoni artikullin:  Kur përshkruhet heqja lazer e adenoideve tek fëmijët

Pijet e gazuara përmbajnë gjithashtu një sasi të madhe sheqeri, përmbajtja e së cilës, edhe në një sasi të vogël të lëngshme, mund të tejkalojë normën ditore për një të rritur:

 • Coca Cola 0,5 L – 62,5 g;
 • Pepsi 0,5 L – 66,3 g;
 • Red Bull 0,25 L – 34,5 g.

Sasia e sheqerit në ushqimet e njohura

Edhe lëngjet përmbajnë sheqer në përbërjen e tyre. Sasia e tij në 1 litër lëng është 65-85 g.

Si të shpëtojmë nga varësia e sheqerit

Heqja nga varësia e sheqerit, si çdo tjetër, duhet të ndodhë në faza. Përndryshe, trupi, i mësuar të konsumojë pjesë të larta të glukozës në ditë, papritmas duke mos marrë dozën e zakonshme të sheqerit, do të reagojë me një ndjenjë dobësie dhe apatie. Një terapi e tillë do të jetë një stres serioz për një person, dhe madje mund të çojë në shpërthime zemërimi dhe depresioni të thellë.

Për ta lagur pa masë trupin nga një sasi e rrezikshme e glukozës, duhet t'u përmbaheni këtyre rregullave:

 1. Derdhni sheqerin në një filxhan para se të derdhet një pije në të. Në të njëjtën kohë, për çdo 2-3 ditë, zvogëloni sasinë e sheqerit të derdhur me 0,5 lugë. Mund të mashtroni veten duke hedhur fillimisht 2-4 lugë të zakonshme në filxhan, dhe pastaj thjesht hiqni gjysmën e lugës nga atje. Pas 2-3 ditëve të planifikuara, 1,5-3,5 lugë sheqer derdhen në filxhan dhe përsëri hiqen 0,5 lugë sheqer.
 2. Përcaktoni burimin kryesor të sheqerit, dhe filloni të zvogëloni gradualisht përdorimin e tij. Më shpesh, produkte të tilla janë pije të ëmbla të gazuara, çokollata, ëmbëlsira dhe sheqer të shtuar në çaj dhe kafe.
 3. Dëshira për të ngrënë ëmbëlsirat rritet me mungesën e vitaminave në trup. Për të zgjidhur këtë problem, këshillohet që të filloni të përdorni komplekse vitaminash. Për të hequr qafe varësinë nga sheqeri, është e rëndësishme të rimbushni magnezin, jodin, vitaminat B6, C dhe D.
 4. Pini të paktën 1,5-2 litra ujë gjatë ditës. Lëngu ndihmon në largimin e toksinave nga trupi dhe eliminon urinë.
 5. Për të larë dhëmbët në mëngjes dhe në mbrëmje me pastë dhëmbësh nenexhik, dhe pasi të keni ngrënë, para se të hani ëmbëlsirat, shpëlani gojën me shpëlarje speciale për pastrim. Pas aplikimit të këtyre produkteve, ëmbëlsirat duken të pakëndshme në shije.
 6. Flini 8 orë në ditë. Gjumi i plotë i shëndetshëm përmirëson mirëqenien dhe ul ndjeshëm oreksin për ëmbëlsirat.
 7. Mundohuni të hani perime, fruta dhe mish me sheqer të ulët dhe produkte të qumështit. Sidoqoftë, nuk duhet të përdorni produkte që përfshijnë ëmbëlsuesin e aspartamit. Kjo substancë ndikon negativisht në muskujt e zemrës dhe pankreasit.

Në procesin e refuzimit të konsumit të tepërt të ëmbëlsirave, rekomandohet t'i zëvendësoni ato me 2-3 sheshe të vogla me çokollatë të errët dhe fruta.

Diabetus Shqipëri