Si të kontrolloni sheqerin në gjak normal

Sheqeri i gjakut është një shqetësim kryesor për njerëzit me diabet. Nivelet e larta të sheqerit, të njohura si hiperglicemia, ndodhin kur sheqeri në gjak i një personi tejkalon 180 miligram për decilitër (mg / dl).

Sheqeri i lartë në gjak mund të jetë i rrezikshëm nëse nuk "restaurohet" shpejt, mund të çojë në probleme afatshkurtra dhe afatgjata.

Pse është e rëndësishme të kontrolloni sheqerin në gjak?

Mbajtja e sheqerit në gjak në nivele të synuara ndihmon njerëzit me diabet të shmangin komplikimet serioze të sëmundjes. Sheqeri i lartë në gjak mund të shkaktojë shumë efekte anësore që mund të jenë të papritura, të tilla si një rritje e aciditetit të gjakut, ose ato që bëhen të dukshme me kalimin e kohës.

Me kalimin e kohës, sheqeri në gjak në një nivel jo të shëndetshëm mund të dëmtojë enët e vogla dhe të mëdha të gjakut në organe dhe sisteme, të cilat do të çojnë në pasoja të rënda, siç janë:

– shikimi dhe verbimi i dëmtuar;

– ulcerat e këmbëve dhe infeksionet (deri në amputim);

– dështimi i veshkave dhe dializa;

– sulme në zemër dhe goditje;

– sëmundje vaskulare periferike, një gjendje në të cilën rrjedh gjaku në gjymtyrë zvogëlohet;

– dëmtimi i sistemit nervor, duke çuar në dhimbje dhe dobësi.

Duke ruajtur nivelin e sheqerit në gjak deri në 100 mg / dl para ngrënies dhe më pak se 180 mg / dl pas ngrënies, njerëzit me diabet mund të zvogëlojnë ndjeshëm rrezikun e efekteve anësore nga kjo sëmundje.

Lexoni artikullin:  Sheqeri i gjakut mund të zvogëlohet me këto produkte.

Këtu janë 12 mënyra se si një person me diabet mund të ulë sheqerin në gjak dhe të ulë rrezikun e komplikimeve.

1. Monitoroni sheqerin në gjak

Sheqeri i lartë i gjakut shpesh nuk shkakton simptoma derisa ato të tejkalojnë 200 mg / dl. Kështu, një person me diabet duhet të kontrollojë sheqerin në gjak disa herë në ditë.

Për kontroll, mund të përdorni një monitor të glukozës në shtëpi për të kontrolluar sheqerin në gjak.

Rekomandimet se si të kontrolloni shpesh nivelin e glukozës tuaj gjatë gjithë ditës, do të ndryshojnë nga personi në person.

2. Ulja e konsumit të karbohidrateve

Studiuesit kryen një eksperiment që tregon se ngrënia e një diete të ulët karboni, me proteina të lartë ul sheqerin në gjak.

Trupi i ndan karbohidratet në sheqer, të cilat trupi i përdor si energji. Disa karbohidrate janë të domosdoshme në dietë, megjithatë, për njerëzit me diabet, ngrënia e shumë karbohidrate mund të shkaktojë një rritje të sheqerit në gjak.

3. Hani karbohidratet e duhura

Dy lloje kryesore të karbohidrateve: të thjeshta dhe komplekse – ndikojnë në nivelin e sheqerit në gjak në mënyra të ndryshme.

Karbohidratet e thjeshta përbëhen kryesisht nga një lloj sheqeri që gjendet në ushqime si buka e bardhë, makaronat dhe ëmbëlsirat. Trupi shumë shpejt shkatërron këto karbohidrate në sheqer, gjë që çon në një rritje të shpejtë të sheqerit në gjak.

Karbohidratet komplekse përbëhen nga tre ose më shumë sheqerna që lidhen së bashku. Meqenëse përbërja kimike e këtyre llojeve të karbohidrateve është më e vështirë, trupit i duhet më shumë kohë për t’i shkatërruar ato. Si rezultat, sheqeri lëshohet në trup më gradualisht, që do të thotë që niveli i sheqerit në gjak nuk rritet me shpejtësi pas ngrënies. Shembuj të karbohidrateve komplekse përfshijnë tërshëra të grurit dhe patatet e ëmbla.

4. Zgjidhni ushqime me një indeks të ulët glicemik

Indeksi i glicemisë mat dhe vlerëson ushqime të ndryshme pasi ato shkaktojnë një rritje të sheqerit në gjak.

Lexoni artikullin:  Farë do të thotë sheqeri i lartë në gjak

Ushqimet me një indeks të ulët glicemik janë ato që renditen nën 55 sipas indeksit glicemik.

5. Rritja e konsumit të fibrave

Fibra bimore luan një rol të rëndësishëm në kontrollin e sheqerit në gjak, duke ngadalësuar shkallën e prishjes së karbohidrateve dhe shkallën në të cilën trupi thith sheqerin që rezulton.

Të dy llojet e fibrave janë të tretshme dhe të pazgjidhshme. Fibra e tretshme është më e dobishme në kontrollin e sheqerit në gjak: perime, bishtajore, drithëra, fruta.

6. Mbani një peshë të shëndetshme

Mbipesha shoqërohet me një rritje të incidencës së diabetit dhe një rritje të rezistencës ndaj insulinës. Studimet tregojnë se humbja në peshë madje 7% mund të zvogëlojë mundësinë e zhvillimit të diabetit me 58%.

Humbja e peshës gjithashtu do të përmirësojë kolesterolin, do të zvogëlojë rrezikun e komplikimeve dhe do të përmirësojë mirëqenien e përgjithshme të një personi.

Ushqimi i një diete të shëndetshme të pasur me fruta dhe perime, dhe duke bërë ushtrime të mjaftueshme, ju mund të humbni peshë ose të mbani peshën tuaj të shëndetshme.

7. Pjesët e kontrollit

Në shumicën e vakteve, një person duhet të ndjekë udhëzimet e dhëna nga një mjek ose një nutricionist. Lënia e pirjes gjatë agjërimit mund të shkaktojë rritje të sheqerit në gjak.

Megjithëse karbohidratet e thjeshta zakonisht shoqërohen me sheqer të lartë në gjak, të gjitha ushqimet rritin sheqerin në gjak. Monitorimi i kujdesshëm i servirjeve mund të kontrollojë sheqerin në gjak.

8. Ushtroni rregullisht

Ushtrimi ka shumë përfitime për njerëzit me diabet, përfshirë humbjen e peshës dhe ndjeshmërinë e rritur ndaj insulinës.

Insulina është një hormon që ndihmon njerëzit të prishin sheqerin në trup. Njerëzit me diabet ose nuk prodhojnë insulinë të mjaftueshme ose nuk janë rezistente ndaj insulinës që trupi prodhon.

Ushtrimi gjithashtu ndihmon në uljen e sheqerit në gjak duke detyruar muskujt e trupit të përdorin sheqer për energji.

9. Kontrolli i pijeve

Hidratimi i duhur është çelësi për një mënyrë jetese të shëndetshme. Për njerëzit e shqetësuar për uljen e sheqerit në gjak, kjo është thelbësore.

Lexoni artikullin:  Simptomat dhe trajtimi i ezofagitit candida me ilaçe

Pirja e ujit parandalon dehidratimin dhe gjithashtu ndihmon veshkat të largojnë sheqerin e tepërt nga trupi në urinë.

Ata që duan të ulin sheqerin në gjak duhet të shmangin pijet me sheqer siç janë lëngu i frutave ose sodeja, të cilat mund të rrisin sheqerin në gjak. Njerëzit me diabet gjithashtu duhet të zvogëlojnë konsumimin e tyre të alkoolit.

10. Provoni ekstrakte bimore

Ekstraktet bimore mund të kenë një efekt pozitiv në trajtimin dhe kontrollin e sheqerit në gjak.

Shumica e njerëzve duhet të përpiqen të marrin lëndë ushqyese nga ushqimet që hanë. Sidoqoftë, shtesat shpesh ndihmojnë njerëzit që nuk po marrin mjaftueshëm lëndë ushqyese.

Shumica e mjekëve nuk i konsiderojnë shtesat si një trajtim, dhe së pari duhet të konsultoheni me mjekun tuaj përpara se të merrni ndonjë shtesë, pasi ato mund të ndërhyjnë në ndonjë ilaç të përshkruar.

Disa shtesa që një person mund të provojë përfshijnë: çaj jeshil, xhensen, limon të hidhur, kanellë, aloe vera.

11. Menaxhoni stresin

Stresi ka një efekt domethënës në sheqerin në gjak. Trupi lëshon hormonet e stresit kur ushtrohen, dhe këto hormone rrisin sheqerin në gjak. Studimet tregojnë se stresi mund të kontrollohet përmes meditimit dhe ushtrimeve.

12. Bëni gjumë të mjaftueshëm

Gjumi ndihmon një person të zvogëlojë sheqerin në gjak. Marrja e gjumit adekuat çdo natë është një mënyrë e shkëlqyeshme për të ndihmuar në ruajtjen e niveleve normale të sheqerit në gjak.

Vini re se niveli i sheqerit në gjak ka tendencë të rritet në orët e para të mëngjesit.

Diabetus Shqipëri