Si të përmirësoni qarkullimin e gjakut në këmbë me diabet

Me diabetin, sistemi i qarkullimit të gjakut është një nga të parët që vuan. Në një person të shëndetshëm, gjaku qarkullon lirshëm nëpër venat dhe kapilarët. Së bashku me të, oksigjeni dhe lëndët ushqyese dorëzohen në qelizat e organeve të ndryshme. Nga qelizat, nga ana tjetër, produktet e kalbjes hiqen dhe transportohen në organet ekskretore.

Me moshën, funksionimi i sistemit të qarkullimit të gjakut është ndërprerë, nuk mund të përballojë më zbatimin e plotë të detyrave të tij. Nëse, sidoqoftë, një patologji e tillë si diabeti mellitus zhvillohet në trup, ky proces përshpejtohet ndjeshëm.

Për shkak të ushqyerjes joadekuate dhe oksigjenimit, çdo organ mund të mosfunksionojë. Shpesh preken rëndë në gjymtyrët e poshtme.

Pacientët diabetikë fillimisht ankohen për lodhje të shpejtë të këmbëve, rëndim në viçat dhe ënjtje të nyjës së kyçit të këmbës. Dhe më vonë – për fryrje të venave, venave me variçe dhe trombozë. Rreziku kryesor është që me imunitet të dobësuar, anijet e dëmtuara formojnë shpejt nyje, ulceracionet shfaqen në lëkurë, duke u kthyer në ulcerat trofike të gjera.

Tek diabeti mellitus, çdo plagë e vogël, madje edhe e vogël, përgjigjet shumë dobët ndaj trajtimit dhe janë të prirur ndaj mbytjes. Një ulçër trofik mund të shkaktojë gangrenë, dhe kjo nënkupton amputimin e gjymtyrëve. Prandaj, të gjithë diabetikët duhet të dinë se si të përmirësojnë qarkullimin e gjakut në këmbët e tyre.

Pse qarkullimi i gjakut është i shqetësuar

Për të zgjidhur problemin, duhet të dini shkakun e shfaqjes së tij. Disordersrregullimet e qarkullimit të gjakut rezultojnë në:

 • Jeta e ulur;
 • mbipesha;
 • Zakonet e këqija, veçanërisht pirja e duhanit;
 • Ushqimi jo i duhur;
 • Metabolizëm i pasaktë.

Nëse aktiviteti i punës shoqërohet me një qëndrim të zgjatur në këmbët e një personi ose në të njëjtin pozicion, mbajtjen ose ngritjen e peshave, kjo gjithashtu çon në furnizim të pamjaftueshëm të gjakut në ekstremitetet e poshtme.

Si është shqetësimi i qarkullimit të gjakut në këmbë

Persondo person që është i vëmendshëm për gjendjen e shëndetit të tij, mund ta kuptojë në mënyrë të pavarur kur fillojnë problemet e rrjedhjes së gjakut. Siklet në ekstremitetet e poshtme dhe dhimbje në mbrëmje pa ndonjë arsye të dukshme, për gratë – dhimbja pas disa orësh në këpucë me takë të ngushtë kryesisht tregon se enët nuk janë në rregull.

Lexoni artikullin:  Karakteristikat e shërimit të kaktusit Opuntia, historia, efektet anësore

Në diabet mellitus, venat e fryra dhe "yjet" vaskulare shpesh janë vizualisht të dukshme në lëkurën e këmbëve. Nëse ënjtja dhe ënjtja nuk shkojnë larg edhe pas një pushimi të natës, menjëherë duhet të konsultoheni me një mjek. Një gjendje në të cilën këmbët fryhen me diabet nuk është e rrallë.

Për diagnozë të saktë, përdoret metoda e ultrazërit. Me ndihmën e saj, zbulohet gjendja e anijeve madje intramuskulare të ekstremiteteve të poshtme.

Si të normalizoni rrjedhën e gjakut në këmbë

Sa më shpejt të zbulohet një problem dhe të merren masa për ta eleminuar atë, aq më lehtë do të jetë të merresh me të dhe të mos kujtosh sa më gjatë. Metoda e parë dhe kryesore për trajtimin e qarkullimit të dëmtuar është gjimnastika mjekësore. Në diabet, gjithashtu nuk është kundërindikuar – aktiviteti fizik i moderuar është i nevojshëm.

 1. "Biciklete". Pozicioni fillestar – në anën e pasme, i shtrirë në dysheme. Përkulni këmbët në gjunjë, përkulni krahët në bërryla, vendosni pëllëmbët nën kokë. Këmbët fillojnë të "pedalojnë" në ajër. Në të njëjtën kohë, është e rëndësishme të shtrini këmbët dhe çorapet sa më shumë që të jetë e mundur, tensioni duhet të ndihet në muskuj. Kryeni të paktën 20 minuta në ditë.
 2. "Birch". Pozicioni fillestar i shtrirë në shpinë. Tërhiqni gjunjët në mjekër, pastaj drejtojini këmbët lart, pingul me dyshemenë, duke mbështetur pjesën e pasme me pëllëmbët tuaja vetëm mbi bel. Ju duhet të mbështeteni në bërrylat dhe tehët e shpatullave. Këmbët duhet të mbahen të qëndrueshme, duke marrë frymë në mënyrë të barabartë. Mbajeni në këtë pozicion për të paktën 1 minutë, pastaj kthehuni me kujdes në pozicionin e fillimit. Përsëriteni ushtrimin 5-10 herë.

Përmirësimet do të jenë të dukshme pas 2-3 javësh të klasave të rregullta.

Vrapimi i rekomanduar në mëngjes, ecja, palestra, qarkullimi dhe patinazhi në akull. Ju duhet të përpiqeni të lëvizni sa më shumë të jetë e mundur, duke preferuar ecjen me transport publik dhe ashensorë. Në të njëjtën kohë, këpucët duhet të jenë të shtrënguara dhe pa thembra.

Lexoni artikullin:  Simptomat e diabetit dhe trajtimi i diabetit tek gratë

Si të përmirësoni qarkullimin e gjakut në këmbët e atyre që janë të detyruar të ulen për shumë orë rresht? Në këtë rast, nën tryezë ju duhet të vendosni një stol të vogël, në raste ekstreme – një pirg librash ose revistash. Herë pas here, ju duhet të ngrini këmbët mbi këtë mbështetje për të lehtësuar rrjedhjen e gjakut.

Disa ushqime do të ndihmojnë për të përballuar qarkullimin e pahijshëm të gjakut. Mollët e thithura, panxhari i zier, hudhrat e papërpunuara kanë një efekt tonik dhe të fortë në enët e gjakut.

Përmirësimet nuk do të vërehen menjëherë, por ato do të konsolidohen për një kohë të gjatë, nëse përdorni këto produkte çdo ditë. Me diabet, ato lejohen.

Receta të mjekësisë tradicionale

Në mjekësinë popullore, ata përdorin Campion për të parandaluar qarkullimin e gjakut në këmbë. Për të përgatitur supën, një lugë çaji lëndë e parë derdhet në një gotë ujë, sillet në një çiban dhe gatuhet mbi zjarr të ulët për 5 minuta. Pastaj insistoni tre të katërtat e një ore, filtroni dhe sillni vëllimin në 200 ml me ujë të zier. Ju duhet të merrni një zierje për një lugë gjelle tri herë në ditë.

Në të njëjtën mënyrë, përgatitet një zierje e rozmarinës së kënetës. Kursi i trajtimit zgjat 3 javë, pas së cilës duhet të ketë përmirësim.

Shtë shumë e rëndësishme të normalizoni peshën dhe të hiqni dorë nga zakonet e këqija. Sigurohuni që të përjashtoni alkoolin, ushqimet yndyrore, mishin e tymosur, ushqimet e përshtatshme dhe ushqimin e shpejtë.

Nëse të gjitha këto masa në kombinim me ushtrimet fizike nuk kanë dhënë rezultate, duhet të konsultoheni me një mjek – ai do të përshkruaj një vaj shtesë ose ilaçe të tjera për të rivendosur qarkullimin e gjakut.

parandalim

Meqenëse çrregullimet e qarkullimit të gjakut në këmbë çojnë në ndërlikimet më serioze deri në amputimin në diabet mellitus, diabetikët duhet veçanërisht të monitorojnë me kujdes gjendjen e këmbëve dhe të jenë të sigurt për të ndjekur masat parandaluese.

 1. Gjymtyrët e poshtme duhet të jenë gjithmonë në një pozitë të ngritur, edhe kur një person gënjen. Për ta bërë këtë, përdorni stola, rollers dhe jastëkët.
 2. Ju nuk mund t’i lini këmbët pa lëvizje për një kohë të gjatë. Shtë e mjaftueshme vetëm herë pas here të paktën të lëvizësh gishtat, nëse nuk është e mundur të kryesh një ngrohje. Me plagë të hapura, ushtrimi duhet të braktiset – kjo mund të vonojë procesin e shërimit.
 3. Banjat e rregullta të këmbëve me det ose kripë aromatike kontribuojnë në normalizimin e qarkullimit të gjakut.
 4. Ju duhet të zgjidhni me kujdes çorape dhe çorape – çamçakëza e sipërme nuk duhet të jetë e ngushtë, duke parandaluar rrjedhjen e gjakut. Sorape speciale anti-varikoze dhe çorape të gjurit të larta për diabetikët tani janë në dispozicion.
 5. Sigurohuni që të përdorni një ilaç për venat me variçe, trombozë, që mund të bëni shtëpi apo farmaci (pas miratimit të mjekut që merr pjesë). Një vaj i veçantë për këmbët me diabet ndihmon mirë.
 6. Shumica e diabetikëve tashmë kanë një dietë të rreptë. Me qarkullim të dëmtuar të ekstremiteteve të poshtme, kjo është veçanërisht e rëndësishme. Kolesteroli i ngritur dhe mbipesha ndikojnë shumë në rrjedhën e gjakut, duke e bërë atë të vështirë. Prandaj, është e rëndësishme të parandaloni depozitimin e toksinave dhe toksinave në enë.
 7. Presioni i lartë i gjakut është një tjetër faktor negativ që ndikon në qarkullimin e gjakut. Kufizoni përdorimin e produkteve të kafeinës, përjashtoni alkoolin dhe shmangni çdo stres.
Lexoni artikullin:  Trajtime moderne për diabetin

Masazhi i këmbëve do të ndihmojë për të përmirësuar shpejt rrjedhjen e gjakut – ai mund të kryhet në mënyrë të pavarur, duke fërkuar përveç kësaj një vaj që stimulon rrjedhën e gjakut.

Diabetus Shqipëri