Si të shpëtojmë nga kapsllëku në diabet

Rreziku i diabetit në trupin e pacientit nuk është në dyshim. Mungesa e treguesve normalë të nivelit të monosakaridit në gjak çon në destabilizim të pothuajse të gjitha sistemeve jetësore, në probleme me aktin e defekimit. Zhdukja e kapsllëkut në diabet kërkon një qasje të veçantë. Zgjidhja në kohë e problemit me shkarkimin e jashtëqitave eliminon rrezikun e zhvillimit të patologjive serioze në trupin e pacientit.

Shkaqet e lëvizjeve të zorrëve

Konstipacioni në diabet shfaqet si rezultat i hiperglicemisë së zgjatur, e cila shkakton:

 • Glikozimi, një proces enzimatik i bashkimit të mbetjeve monosakaride në molekulat organike, e cila shkatërron strukturën e indeve të zorrëve.
 • Formimi i komponimeve toksike që shkaktojnë dëmtimin e fibrave nervore të traktit gastrointestinal, një rritje të reaksioneve oksidative, një ngadalësim të tkurrjes fiziologjike të stomakut dhe një ulje të shkallës së kalimit të ushqimit të tretur në zorrë.
 • Dehidratimi dhe dëmtimi vaskular, përkeqësimi i procesit të qarkullimit të gjakut në trupin e pacientëve.
 • Një ndryshim patologjik në punën e sfinkterit dhe zorrëve të mëdha.
 • Zhvillimi i dysbiosis kundër sfondit të përkeqësimit të kapsllëk, i cili ndodh kur frekuenca e lëvizjeve të zorrëve më pak se tre herë në javë.

Kapsllëku në diabet është një nga shenjat që tregon shfaqjen e një sëmundje të sistemit endokrin dhe nevojën për të hequr qafe urgjentisht nga patologjia, duke i nënshtruar trajtimit të përshkruar nga një mjek. Ndër shkaqet e kapsllëkut në fazën fillestare të zhvillimit të diabetit, është e nevojshme të theksohet mungesa e një diete të ekuilibruar dhe marrjes së ushqimit, si dhe efektet anësore pas marrjes së ilaçeve antidiabetikë.

Karakteristikat e shërimit

Trajtimi efektiv i kapsllëkut në diabetin tip 2 ka disa qëllime. Këto përfshijnë:

 • Parandalimi i dehidrimit, formimi i toksinave në indet e traktit digjestiv.
 • Përjashtimi i ndikimit negativ të hiperglicemisë në sistemin e tretjes.
 • Normalizimi i mikroflora e zorrëve dhe rritja e lidhjeve nervore.
 • Përzgjedhja e ilaçeve antidiabetikë pa manifestimin e efekteve anësore negative për traktin tretës.

Trajtimi i kapsllëkut në diabet mellitus përfshin përdorimin e ilaçeve në farmaci dhe recetave të shëruesve tradicionale, të provuar me kohë dhe të provuar mirë për të normalizuar procesin e defekimit.

Terapia e ilaçeve

Një gamë e gjerë ilaçesh farmaci për kapsllëk për të moshuarit dhe gjeneratën e re që janë përballur me diabetin tip XNUMX, ofron një mundësi për të hequr qafe një problem të pakëndshëm dhe të zgjidhni ilaçin më të mirë, në përputhje me aftësitë financiare.

Lexoni artikullin:  Mjalti me viçin mund të jetë me diabet

Mjeku do të ndihmojë diabetikun të zgjedhë një ilaç për të normalizuar lëvizjen e zorrëve

Më poshtë përfshihen në listën e mjeteve efektive për normalizimin e lëvizjes së zorrëve:

Përbërësi aktiv në produktin farmaceutik Dufalac është laktuloza, e cila shkakton një efekt të butë laksativ. Ilaçi është i disponueshëm në formën e shurupit, në vëllime 200 cm³, 500 cm³, 1000 cm pack, të paketuara në shishe plastike ose qese letre të disponueshme të bëra nga polietileni prej 15 ml.

Përbërësi aktiv i Forlax, i prodhuar në formën e një pluhuri me aditivë aromatikë të portokallit dhe grejpfrut, është glikol etilen. Pranimi i fondeve, në përputhje me rekomandimet e mjekut që merr pjesë, ofron një mundësi për të përmirësuar lëvizshmërinë e zorrëve dhe për të stimuluar lëvizjen e zorrëve. Droga Forlax shitet në qese prej 4 g ose 10 g. Marrja e saktë e pluhurit përfshin shpërndarjen e saj në ujë të pastruar, me një vëllim prej të paktën 250 cm³.

Normase është krijuar për të eliminuar në mënyrë efektive kapsllëkun në diabetin tip 2. Ai, duke patur një efekt laksues në trupin e pacientit, siguron stimulimin e lëvizshmërisë së zorrëve, aktivizimin e procesit të thithjes së kripërave Ca dhe komponimeve të acidit fosforik. Laktuloza, e cila është përbërësi aktiv në Normase, siguron një efekt të butë laksativ. Availableshtë në dispozicion në 200 cm³ në shishe qelqi të errët.

Laksativët në përbërjen e tyre nuk përmbajnë glukozë, rekomandohen për trajtimin e konstipacionit në diabet mellitus dhe përdoren siç udhëzohet nga një mjek.

Normalizimi i lëvizjes së zorrëve duke përdorur recetat popullore

Një person që është përballur me problemin e shkarkimit të jashtëqitjes, përjeton siklet, tension gjatë lëvizjeve të zorrëve dhe dhimbje në zorrët.

Kapsllëku mund të shkaktojë onkologji, hemorroide, paraproctit, bllokim të zorrëve dhe patologji të tjera të zorrëve.

Eleminimi me kohë i tij siguron një mundësi për të shmangur rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve të tilla dhe kthimit në një mënyrë jetese normale. Mjekësia tradicionale ofron receta të thjeshta dhe efektive për të eleminuar vështirësitë në aktin e defekimit. Lista e tyre përfshin:

 • Përdorimi i përditshëm i tinkturës rowan prej 15 cm³ në stomak bosh.
 • Përdorimi i farës së lirit në formën e një zierje, pluhur terren natën para gjumit ose si një shtesë për enët e gatuara.
 • Pritja në mëngjes para se të hani një infuzion të përgatitur nga disa pjesë të kungujve dhe një gotë ujë të valë.
 • Pirja e një lugë çaji me perime, ulliri ose vaj liri para mëngjesit.
Lexoni artikullin:  Trajtimet për diabet insipidus

Receta të tilla jo vetëm që do të ndihmojnë për të eleminuar kapsllëkun, por edhe të përmirësojnë mirëqenien e pacientit dhe të normalizojnë sistemin e tretjes.

Së bashku me përdorimin e laksativëve dhe recetave të mjekësisë tradicionale për të normalizuar aktin e defekimit, rekomandohet të ndiqni një dietë, të pini ujë të mjaftueshëm, të rritni aktivitetin fizik. Pajtueshmëria me këto rekomandime do të ndihmojë në shmangien e trajtimit të kapsllëkut në diabet mellitus dhe të përqëndrohet në zgjidhjen e problemit të hiperglicemisë.

Diabetus Shqipëri