Si të trajtojmë diabeti insipidus

Diabeti insipidus nuk është një fenomen shumë i zakonshëm dhe për këtë arsye pak i njohur për një gamë të gjerë njerëzish. Incidenca është vetëm 3 në 100 mijë njerëz dhe po aq shpesh prek gratë dhe burrat, kryesisht të rinjtë. Ndonjëherë patologjia prek fëmijët, adoleshentët dhe të moshuarit. Por frekuenca e tij në popullatë po rritet vazhdimisht. Isshtë duke u bërë gjithnjë e më e vështirë të merresh me të, gjë që i bën mjekët të kërkojnë mënyra më të reja për të zgjidhur këtë problem për të përmirësuar cilësinë e jetës së pacientëve. Me diabet insipidus, trajtimi zgjidhet në varësi të llojit të sëmundjes dhe ashpërsisë së simptomave.

Diabeti insipidus zhvillohet me një mungesë relative ose absolute të hormonit antidiuretik në trup, si rezultat i të cilit pacienti ka shenjat më të rëndësishme klinike: rritjen e prodhimit të urinës dhe etjen ekstreme. Në rastin e mungesës absolute të hormonit për shkak të mungesës së prodhimit të tij nga hipotalamusi, zhvillohet një lloj qendror i diabetit insipidus. Mungesa relative e vazopresinës ndodh kur tubulat renale bëhen të pandjeshme ndaj veprimit të saj. Kjo formë e sëmundjes quhet nefrogjenike. Si rezultat i humbjes masive të lëngjeve, simptomat e dehidrimit zhvillohen në trup.

Qasjet kryesore për trajtimin e diabetit insipidus

Para fillimit të trajtimit për këtë sëmundje, është e nevojshme të kryhet një diagnozë diferenciale e tij nga polidipsia psikogjenike dhe të dallohet vetë forma e diabetit insipidus. Në fund të fundit, të gjithë trajtohen ndryshe. Në mungesë të ndjeshmërisë ndaj vazopressinës me një formë nefrogjenike të patologjisë, përgatitjet e saj do të jenë joefektive, dhe me etjen psikogjenike, psikoterapi dhe recetë të ilaçeve, për shembull, antidepresivët, kërkohen. Për diferencimin e llojeve të ndryshme të sëmundjeve me diabet insipidus, unë përdor një test me tharje të thatë dhe një test desmopressin.

Para se të flasim për metodat e trajtimit të kësaj sëmundje, duhet të theksohet se pa eliminuar shkakun e saj të menjëhershëm, vetëm simptomat nuk mund të trajtohen. Për shembull, me një tumor në tru, ndërhyrja kirurgjikale është e nevojshme, dhe në rastin e një procesi infektiv, përshkruhen antibiotikë. Gjeneza autoimune e sëmundjes kërkon përdorimin e glukokortikosteroideve. Në rastin e patologjisë leukemike, kimioterapia me citostatikë është e nevojshme.

Në të gjitha rastet e prodhimit të pamjaftueshëm të hormonit antidiuretik, indikohet terapi zëvendësuese e hormoneve. Por, përveç trajtimit adekuat mjekësor, përcaktohen edhe korrigjimet dietike dhe plotësimi i humbjeve të ujit.

Regjimi i dietës dhe pirjes

Me një kurs të butë të diabetit insipidus, kriteret e të cilave është poliuria deri në 4 l / ditë, korrigjimi i gjendjes së pacientit është i mundur vetëm me ndihmën e ushqimit dietik dhe regjimit të duhur të pirjes.

Vëllimi i pijeve duhet të korrespondojë me humbjen e lëngjeve në poliuri. Pacientët rekomandohet të pinë jo vetëm ujë, por edhe pije frutash, lëngje dhe pije frutash nga manaferrat dhe frutat e thata.

Gjithashtu, për të ulur diuresën, marrja e kripës duhet të kufizohet në 5 g në ditë (1 lugë çaji). Në procesin e gatimit, kripa nuk duhet të shtohet në enët, sepse është e lehtë ta teproni atë. Pacienti duhet të shtojë marrjen e tij të përditshme të kripës pak nga pak në ushqimet e gatshme.

Rekomandimet dietike përfshijnë kufizime në sasinë e proteinave të konsumuar (jo më shumë se 1 g / kg në ditë), ndërsa dieta duhet të pasurohet me karbohidrate dhe yndyrna. Proteina krijon një ngarkesë të madhe në sistemin urinar. Shtë e nevojshme të braktisni sheqerin e tepërt në dietë dhe, nëse është e mundur, të mos hani fare ushqime të ëmbla, pasi ato rrisin ndjenjën e etjes.

Lexoni artikullin:  Sheqeri i gjakut rritet pas ngrënies

Përmbajtja kalorike e dietës ditore ndryshon në varësi të aktivitetit fizik të pacientit, por kryesisht duhet të jetë së paku 2500-3000 kcal. Ushqimi përfshin një pjesë të vogël dhe një frekuencë të paktën 5-6 herë në ditë. Ushqimi është avulluar, pjekur, zier me ujë ose zier. Mishi dhe peshku duhet të jenë të pranishëm në një sasi deri në 150 g në ditë. Lejohet të hajë drithëra (bishtajoret përjashtojnë), perimet dhe frutat, produktet e qumështit dhe qumështin e thartë, vajrat vegjetale. Lejohen deri në 1-2 vezë në ditë pa proteina ose në tërësi me një ulje të sasisë së mishit dhe peshkut në dietë në atë ditë.

Mjekim

Para së gjithash, kur diagnostikohet pamjaftueshmëria e vazopresinës, ndërsa hormonet janë të ndjeshëm ndaj hormonit antidiuretik, kryhet trajtimi i zëvendësimit të hormoneve për diabetin insipidus. Nuk ka aq shumë përgatitje për zbatimin e tij:

 • adiurecrine,
 • Adiuretin,
 • Desmopressin (Minirin).

Ato janë të disponueshme në forma të ndryshme farmakologjike dhe përshkruhen vetëm nga endokrinologu pjesëmarrës me një përzgjedhje individuale të dozës së kërkuar për disa ditë.

adiurecrine

Ky produkt është bërë në bazë të një ekstrakti të gjëndrrës së hipofizës së gjedhëve në formën e një pluhuri për përdorim intranasal (mbytja). Doza për përdorim të vetëm varion nga 0,03 në 0,05 g, e cila lejoi të ruajë efektin antidiuretik deri në 8 orë. Kështu, ilaçi duhet të administrohet deri në 2-3 herë në ditë. Për fëmijët, Adiurekrin ishte në dispozicion në formën e një vaji.

Përveç veprimit antidiuretik, ilaçi ka një efekt të theksuar vazopresor në enët e gjakut. Me proceset ekzistuese patologjike në mukozën e hundës, ilaçi u reabsorbohet shumë dobët, kështu që nuk u përdor më.

Adiuretin

Mjeti është një analog sintetik i hormonit antidiuretik, i cili, ndryshe nga ilaçi i mëparshëm, ka një tolerancë më të mirë klinike dhe nuk ka efekte anësore të vazopresorit. Në dispozicion në pika, të cilat duhet të përdoren 2 deri 3 herë në ditë në një sasi deri në 4 pika.

desmopresine

1-desamino-8-D-arginine-vazopressin ose desmopressin është një agjent sintetik që është i ngjashëm në veprim me hormonin antidiuretik. Ajo vepron në mënyrë selektive në receptorët V2 në veshka, pa ndërvepruar me receptorët e qelizave të muskujve të lëmuar në muret e enëve të gjakut. Kështu, ilaçi nuk ka efekt vazopresor dhe nuk ka efekte anësore tipike.

Emrat tregtar për desmopressin janë Minirin, Uropress, Adiupressin, D-Void, Desmopressin.

Një ilaç me substancën aktive në formën e desmopressinës është në dispozicion në forma të ndryshme:

 • zgjidhje për injeksion;
 • llak hunde dhe pika;
 • pikat e syrit;
 • tableta për administrim oral dhe sublingual.

Më e përshtatshme është forma farmakologjike e Minirin në formën e tabletave prej 0,1 dhe 0,2 mg. Ekziston gjithashtu një dozë e Minirin Melt në formën e tabletave likofilizuese prej 60, 120 dhe 240 mcg, të cilat merren në mënyrë sublinguale (nën gjuhë). Paketa përmban 30 copë tableta.

Doza ndryshon në varësi të efektit klinik, i cili duhet të vlerësohet nga mjeku për disa ditë vëzhgimi. Në mënyrë tipike, ilaçi merret 1 tabletë 2 deri 3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies ose 2 orë pas saj. Një orë para se të merrni ilaçin dhe një orë tjetër pas tij, duhet të përmbaheni nga pirja. Doza ditore varion nga 0,1 në 0,4 mg. Vlen të përmendet se mosha e pacientit përsa i përket dozimit nuk është kritike.

Lexoni artikullin:  Trajtimi i diabetit tek një fëmijë

Efektiviteti i ilaçit është të zvogëlojë ndjeshëm sasinë ditore të urinës (deri në 2 l), të rrisë peshën mesatare specifike të urinës, të zvogëlojë etjen, të përmirësojë mirëqenien dhe cilësinë e jetës së pacientëve. Drogës është më e preferueshme në formë tabletash për infeksione të ndryshme akute të frymëmarrjes virale, kur shfaqet rinitit dhe nuk është e mundur të aplikoni në mënyrë efektive pika hunde ose llak.

Efektet anësore janë shumë të rralla. Ndonjëherë ndodh hiponatremia, manifestimi i së cilës është marramendje, dhimbje koke, dhimbje barku, të vjella, ngërçe, shtim në peshë. Rrallë, pacientët me sëmundje koronare të njëkohshme kanë një frekuencë të shtuar të sulmeve të dhimbjes në gjoks. Ndonjëherë, në sfondin e përdorimit të Minirin, u gjetën çrregullime të traktit gastrointestinal, çrregullime të humorit, pagjumësi, dhimbje koke, manifestime alergjike dhe rritje të presionit të gjakut.

Kundërindikimet për përdorimin e drogës:

 • polidipsia psikogjene;
 • alkoolizmi;
 • dështimi i veshkave;
 • ulje në nivelin e natriumit plazmatik;
 • dështimi i zemrës që kërkon terapi diuretike;
 • mbindjeshmëria ndaj desmopressinës;
 • sindromi i sekretimit të papërshtatshëm të vazopressinës.

Pitressin tannat

Ky medikament është një vazopressinë me veprim të gjatë. Struktura kimike është një kripë tannate e hormonit antidiuretik, e prodhuar në formën e një emulsioni yndyre për administrim intramuskular. Efekti i ilaçit zgjat nga 18 orë në 5 ditë, kështu që frekuenca e administrimit të saj është mjaft e ulët – 1 herë në 3-5 ditë. Ajo administrohet në një dozë prej 1 deri në 10 IU. Përzgjedhja e dozës kryhet për ca kohë në varësi të efektivitetit klinik.

Ilaçet jo-hormonale

Për të rritur prodhimin e vazopresinës së tyre, përdoren ilaçe të ndryshme:

Karbamazepina i përket grupit të antikonvulsantëve, por përveç veprimit kryesor, ai tenton të stimulojë sekretimin e hormonit antidiuretik. 0,2 g aplikohet 2 ose 3 herë në ditë. Mund të kombinohet me klorpropamide.

Klorpropamidi është një ilaç oral hipoglikemik oral i grupit sulfonamid dhe tregohet posaçërisht për pacientët me një kurs të kombinuar të diabetit insipidus dhe diabetit. Ai lufton mirë me poliurinë dhe eliminon etjen me diabet insipidus, i cili u shfaq pas një sëmundje infektive ose një trashëgimi. Ilaçi është pothuajse joefektiv në origjinën pas traumatike të formës qendrore të kësaj patologjie.

Efekti klinik i theksuar i klorpropamidit vërehet që në fillimin e sëmundjes dhe zgjat disa muaj. Pas kësaj, efektiviteti i saj klinik bie. Ilaçi përdoret 1 ose 2 herë në ditë në një dozë të vetme nga 0, 125 në 0,25 g.

Ilaçi nuk përdoret për natyrën nefrogjenike të diabeti insipidus për shkak të joefikasitetit të tij.

Miskleron, ose klofibrati, është një mjet për të ulur kolesterolin në gjak për trajtimin dhe parandalimin e aterosklerozës. Ilaçi është në dispozicion në formën e 0,25 g kapsula, të cilat ju duhet të merrni 1 me një shumëllojshmëri 2 ose 3 herë në ditë. Miskleroni nuk mund të përdoret me agjentë antidiabetikë sulfanilamide, për shembull, klorpropamide për shkak të rrezikut të hipoglikemisë. Ilaçi është i paefektshëm në diabetin insipidus të veshkave.

Trajtimi i insipidusit të veshkave

Për trajtimin e formës nefrogjenike të sëmundjes, përdoren diuretikët e grupit tiazid, për shembull, Hypothiazide. Përkundër faktit se ilaçi ka për qëllim të përmirësojë diuresën, ilaçi ul nivelin e filtrimit në glomerulat renale dhe sekretimin e natriumit, gjë që në mënyrë paradoksale çon në një ulje të poliurisë.

Doza e hipotiazidit për trajtimin e diabetit nefrogjenik insipidus varion nga 0,025 në 0,1 g në ditë. Gjatë përdorimit të hipotiazidit, rreziku i hipokalemisë rritet, pasi ekskretimi i kaliumit në urinë rritet. Prandaj, duhet të kombinoni administrimin e tij me përgatitjet e kaliumit (Asparkam, Panangin). Shtë gjithashtu e nevojshme të kontrollohet në mënyrë periodike gjendja e ekuilibrit acido-bazë dhe përbërjes elektrolitike të gjakut të pacientit. Gjatë terapisë me pacientin Hypothiazide duhet të konsumoni shumë ushqime që janë të pasura me kalium (fruta të thata, banane, patate të pjekura në një lëvore).

Lexoni artikullin:  Farë është buka e bletëve propertiesfarë karakteristikash ka ajo dhe çfarë do të ndihmojë në diabetin

Barnat anti-inflamatore jo-steroide (acidi acetilsalicilik, Ibuprofen) ndihmojnë gjithashtu, të cilat rrisin osmolaritetin e urinës dhe zvogëlojnë diuresën.

Me një varfëri të rëndë të trupit, rekomandohet të merrni ilaçe anabolike (orotat kaliumi, Nerobol, produkte me bazë L-carnitine) në kurse. Në terapi komplekse, sigurohet një kurs kursimi i vitaminave komplekse (Supradin).

Trajtimi alternative

Përveç ilaçeve dhe metodave tradicionale, shumë pacientë me diabet insipidus përpiqen ta trajtojnë sëmundjen me ilaçe jo konvencionale në shtëpi. Efektiviteti i një trajtimi të tillë nga pikëpamja e ilaçit të bazuar në prova nuk është studiuar, por nuk do të ketë dëm nga ilaçi bimor nëse përdorimi i tij miratohet nga endokrinologu.

Warning! Asnjë mjet juridik popullor nuk mund të zëvendësojë terapinë hormonale, nëse tregohet në një rast të veçantë.

Këtu janë disa këshilla për përdorimin e bimëve dhe bimëve për diabet insipidus:

 • Rrënja e rrushit të tharë dhe të copëtuar (3 lugë) duhet të derdhet me 1 litër ujë të vluar dhe të lihet në një termos për natën për të insistuar. Pas tendosjes, merrni infuzion prej 120 ml deri në 5 herë në ditë para ngrënies.
 • 2 lugë rrënjë të lëpushës duhet të derdhen me 500 ml ujë të vluar, mbylleni enën fort me kapak dhe mbështilleni me një leckë, lëreni të qëndrojë për 2 orë. Merrni 125 ml deri në 5 herë në ditë para ngrënies.
 • Në një gotë me ujë të valë, insistoni 1 orë 1 lugë gjelle bimë të thatë të copëtuar të verbës medicinale. Pasi të keni tendosur, përdorni një infuzion prej 2 lugë gjelle para çdo vakt 20 minuta para tij.
 • Lythat e Shën Gjonit, kinquefilja e patës, çanta e bariut, gjemba pa rrënjë dhe rrënjët e rënda merren në përmasa të barabarta dhe përzihen. Pastaj 1 lugë gjelle e kësaj përzierje hidhet në 500 ml ujë dhe ziehet për 5 minuta. Merrni një zierje nga 1 gotë 2 herë në ditë.
 • Nëna, yarrow, bari i lulelakrës dhe rrënjët e engjëllës merren në pjesë të barabarta, dhe merren 250 ml 2-3 herë në ditë.
 • Për të ulur ankthin, për të normalizuar gjendjen shpirtërore dhe për të përmirësuar gjumin, mund të përdorni tarifa bazuar në barëra qetësuese (balsam limoni, nenexhik, rrënjë valeriane).
 • Bizelet janë hedhur në një mulli kafeje në miell, i cili përmban acid glutamik. Ndihmon për të përmirësuar qarkullimin cerebral dhe normalizon metabolizmin. 1 lugë mielli i bizeles merret deri në 5 herë në ditë para ngrënies dhe lahet me ujë ose një zierje të mollëve, vitheve ose currants, të cilat rrisin efektivitetin e veprimit të bizele.

Përveç trajtimit me mjete popullore fitoterapeutike, mund të përdoret apiterapia – efekti në trupin e produkteve të bletarisë:

 • Tinktura e propolisit – 30 pika të tretësirës 30-70% treten në 125 ml qumësht dhe merren 60 minuta para çdo vakti.
 • Propolisi natyral – përtyp 5 g nga 3 deri në 5 herë në ditë dhe pastaj gëlltitet.
 • Për 200 g të çdo mjalti merren 10 g polen, të përziera. Merrni produktin duhet të jetë 1 lugë çaji 2 herë në ditë për një javë.
 • Apilak – 1 tabletë 2-4 herë në ditë.

Kështu që, trajtimi i diabetit insipidus duhet të jetë gjithëpërfshirës dhe i gjatë. Duhet të kryhet nën mbikëqyrjen e një endokrinologu me kontrollin e testeve laboratorike.

Diabetus Shqipëri