Simptomat dhe trajtimi i ezofagitit candida me ilaçe

Infeksionet oportuniste të traktit gastrointestinal në njerëz të grupmoshave të ndryshme janë me interes të veçantë për specialistët. Disordersrregullimet e rralla patologjike ndryshojnë në patogjenezën dhe simptomat nga sëmundjet e tjera të traktit tretës. Lezionet kërpudhore të ezofagut në praktikën e gastroenterologëve gjenden në 0,7% -1,5% të pacientëve.Në vitet e fundit, ka pasur një rritje të mykozave të traktit gastrointestinal, përfshirë format formuese. Vdekshmëria me ta arrin 34%. Kjo është për shkak të një rritje të kushteve të imunitetit në të cilat ezofagiti i candidës ndodh në formë të rëndë dhe kërkon trajtim afatgjatë me ilaçe antifungale.

Përmbajtje

Ezofagiti i Candidiasis – çfarë është?

Kërpudhat Candida janë pjesë e biocenozës normale të njeriut. Sëmundje të ndryshme çojnë në një ulje të imunitetit dhe një çekuilibër në mikroflora. Prandaj, ndodh riprodhimi aktiv i mikroorganizmave oportunistë.

Ezofagiti i Candidiasis është një inflamacion i ezofagut i provokuar nga kërpudhat e gjinisë Candida albicans.

Rritja e shpejtë e miceli është vërejtur në mukozën, ku epiteli është i shumëanshëm. Më shpesh, një infeksion i kërpudhave ndikon në zgavrën me gojë dhe traktin e sipërm tretës. Formohet ezofagiti Candida. Patologjia në shumicën e rasteve është kronike, me përkeqësim periodik të simptomave në sfondin e një rënie të statusit imunitar.

Si të diagnostikoni gjendjen dhe si ta trajtoni sëmundjen – çështje aktuale që diskutohen në artikull. Detyra kryesore e një gastroenterolog është të zbulojë shkakun kryesor të infeksionit për të përcaktuar strategjinë e trajtimit.

arsyet

Shkaqet e ezofagitit nominal shoqërohen me një shkelje të mekanizmave mbrojtës. Ka faktorë të rezistencës antifungale, të cilat formojnë ekuilibrin optimal të mikroflora oportuniste dhe pengojnë zhvillimin e proceseve infektive.

 • integriteti i mukozës;
 • mukopolizakaridet e mukusit;
 • veprimtaria antagoniste e baktereve të dobishme dhe oportuniste;
 • aktiviteti antifungal i lizozemës;
 • aktiviteti fagocitik i qelizave polimorfonukleare;
 • përgjigje humore antifungale për shkak të formimit të antitrupave ndaj kërpudhave nga limfocitet B.

Shkaqet e ezofagitit nominal janë për shkak të një defekti në sistemin imunitar.

Zhvillimi parësor i sëmundjes është jashtëzakonisht i rrallë. Ndodh kundër një sfondi të imunitetit të lindur të lidhur me një defekt gjenetik.

Në raste të tjera, patologjia manifestohet në sfondin e:

 1. Imunodefiçenca fiziologjike – periudha të rënies së aktivitetit të sistemit imunitar te fëmijët, të moshuarit, në fazën e lindjes së një fëmije.
 2. Sindromi i fituar i imunitetit.
 3. Tumoret, veçanërisht pas rrezatimit dhe kimioterapisë.
 4. Sëmundjet alergjike.
 5. Trajtimi afatgjatë me glukokortikosteroide.
 6. Disordersrregullime autoimune.
 7. Ndryshimet patologjike në sistemin endokrin – diabeti mellitus, mbipesha, hipotiroidizmi.
 8. Dysbacteriosis në sfondin e terapisë me antibiotikë.
 9. Shkëmbimi i sëmundjeve kronike.
 10. Pas transplantimit të organeve dhe indeve.

Klasifikimi

Infeksioni i kërpudhave së pari ndikon në shtresat sipërfaqësore të epitelit. Rritja e miceli çon në ndryshime të thella në mukozën, ndonjëherë me kapjen e qelizave të muskujve. Ezofagiti i Candidiasis ndahet sipas karakteristikave morfologjike dhe ashpërsisë së sëmundjes.

Klasifikimi endoskopik përfshin 4 shkallë dëme, të paraqitura në tabelën 1.

Tabela 1. Klasifikimi sipas shkallës së lezionit

Niveli i lezionitkriteret
1 shkallëNë mukozën janë pllaka të vetme deri në 2 mm në diametër kundër një sfondi të hiperemisë, edema e indeve nuk vërehet.
2 shkallëPërhapja e pllakës, duke zënë më shumë se gjysmën e sipërfaqes së ezofagut, pllaka me diametër 2-5 mm në një sfond hiperemik dhe edematoz.
3 shkallëDëmtimi i organit zë më shumë se 50% të indeve të një natyre kullimi; mund të ketë elementë nodular dhe konveks, ndonjëherë me formimin e defekteve ulçerative.
4 shkallëShpërndarja e filmave në të gjithë ezofagun, me shenja të ngushtimit të organeve. Në këtë rast, ekzaminimi endoskopik është i vështirë, sepse aparati nuk kalon mirë nëpër ezofag.
Lexoni artikullin:  A mund të mjekohet diabeti pa ilaçe

Ekziston një klasifikim tjetër morfologjik që pasqyron nivelin e dëmtimit të epitelit dhe ndryshimet vizuale.

Tabela 2. Klasifikimi sipas thellësisë së lezionit dhe simptomave endoskopike

formëthellësi

disfatë

endoskopike

shenjat

BluetonguePenetrimi i kërpudhave në shtresën epiteliale sipërfaqësoreEdemë dhe hiperemia përcaktohen me formimin e një filmi të hollë "si merimangë".
pseudomembranous

lungë

Germim i miceli në mukozën dhe submukozënFormohen pllaka të lirshme me gri të bardhë deri në 5 mm në diametër, të vendosura në një mukozë të shkëlqyeshme hiperemike, kur epiteli është në kontakt, është i prekshëm dhe rrjedh gjak.
Erozive fibrozeFutja e Candida albicans në membranën muskulare të ezofagutVëzhgohen depozita me fruta të bardha të ndyra, të vendosura me shirita ose foci të mëdha kullimi përgjatë palosjeve, në sfondin e inflamacionit; kur prekni pllakat, zonat erozive janë të ekspozuara.

Симптомы

Një e treta e pacientëve që vuajnë nga patologjia kronike nuk kanë shenja klinike të sëmundjes. Ezofagiti i Candidiasis gradualisht përparon, kështu që simptomat karakteristike të sëmundjeve të traktit tretës rriten. Ndërsa procesi zhvillohet, në sfondin e acarimit, shfaqen manifestime dhe ankesa karakteristike për:

 • disfagia ose odnophagia (shkelja e gëlltitjes dhe shfaqja e dhimbjes gjatë aktit të gëlltitjes);
 • vështirësi në gëlltitje;
 • gungë në fyt;
 • intensitet i ndryshëm i dhimbjes kur gëlltitet;
 • të përzier;
 • të vjella me një përzierje të filmave me gri të bardhë;
 • çrregullimi i defekimit në formën e diarresë të përzier me mukozën;
 • rënie e oreksit;
 • humbje peshe

Nëse marrja e ujit dhe ushqimit është e vështirë, rreziku i dehidrimit rritet për shkak të mungesës ushqyese. Kjo është një gjendje e rëndë që kërkon shtrimin në spital të menjëhershëm dhe kryerjen e terapisë me infuzion.

Diagnostics

Në prani të simptomave të një infeksioni fungal të ezofagut, bëhet një ekzaminim gjithëpërfshirës i pacientit. Mjeku zbulon një histori të hollësishme dhe kryen një ekzaminim të hollësishëm të pacientit. Ezofagiti i Candidiasis në shumicën e rasteve është një manifestim i ndryshimeve sistemike me status të imunitetit të dëmtuar. Prandaj, për të përcaktuar shkakun e mungesës, kryhen studime serologjike, biokimike dhe imunologjike.

Një analizë e detyrueshme është një test gjaku për HIV, duke marrë parasysh situatën epidemiologjike në vend.

Një metodë e rëndësishme diagnostike është ekzaminimi endoskopik.

Metoda ju lejon të përcaktoni praninë e shenjave patologjike, shtrirjen e procesit, komplikimet. Gjatë procedurës, materiali mblidhet për studime mikrobiologjike për të përcaktuar ndjeshmërinë e florës ndaj ilaçeve fungicide dhe antibakteriale.

Trajtim

Ndihmoni me mykozën e traktit tretës përfshin një dietë mjekësore, terapi me ilaçe dhe metoda alternative.

Menuja duhet të marrë parasysh manifestimet klinike të sëmundjes, të cilat lidhen me ndryshimet morfologjike. Ushqimi është i kursyer, duke pasur parasysh karakteristikat e inflamacionit të kërpudhave. Nëse shfaqet ezofagiti kandidal, trajtimi me ilaçe ka për qëllim zhdukjen e Candida albicans, stabilizimin e imunitetit dhe rivendosjen e çrregullimeve metabolike në patologji të rënda.

dietë

Me infeksionin kërpudhat, dieta është një lidhje e plotë në trajtim. Karakteristika kryesore e dietës është përjashtimi i ushqimeve që kontribuojnë në rritjen e miceli (ushqime që përmbajnë karbohidrate dhe maja).

Shkalla e përpunimit mekanik të ushqimit dhe opsioni i përgatitjes së tij varet nga ashpërsia e sëmundjes. Ushqyerja për ezofagitin e butë të kraharorit përfshin zierje të ziera në copa të vogla ose në tokë. Nëse është e vështirë për pacientin të gëlltisë ushqimin për shkak të shtresave të bollshme, jepni ushqim të lëngshëm ose pure.

Menyja e dietës zhvillohet duke marrë parasysh rekomandimet e mëposhtme:

 1. Përjashtimi i përbërësve që përmbajnë sheqer, maja – bllokim, bllokim, mjaltë, pastë, bllokime.
 2. Kufizimi i produkteve të qumështit, duke pasur parasysh laktozën, e cila bën pjesë, përveç enëve me qumësht të thartë.
 3. Pasurimi i dietës përmes ushqimeve që janë të pasura me fibra bimore dhe janë në gjendje të rivendosin ekuilibrin e mikroflora në zorrët – kjo është majdanoz, kopër, oriz, hikërror, meli, manaferrat, bishtajoret, kastravecat, lakrat, panxharët, karrotat.
 4. Refuzimi i alkoolit, çajit të fortë, pijeve me ngjyra të gazuara. Këshillohet të pini një pije nga "Kombucha", e cila rrit imunitetin.

Shembull i mostrës për javën

Në periudhën akute dhe rehabilituese, pacientët duhet të ndjekin një dietë dhe t'i përmbahen një diete të duhur. Opsioni i menusë për ezofagitin Candida duket si kjo:

ЧасыMenu
9.00Pure bizele; qofte; çaj jeshil i pangopur
12.30Supë me patate; viçi i zier; qull orizi, sallatë panxhar e zier; komposto frutash të thata
16.00Jelek rrushi; biskota biskotash
19.00Fetë qull hikërror; cutlets pule me avull; çaj
21.00kos
ЧасыMenu
9.00Tavë gjizë; galetë; vazelinë
12.30Supë e tërshërës; kunguj dhe souffle mishi; supë e rrushit
16.00ryazhenka; biskotat e tërshërës
19.00Lakra të lakuara; mish viçi; komposto mollësh
21.00kefir
ЧасыMenu
9.00Qull mileti, souffle e peshkut; komposto mollësh
12.30Supë me perime me kunguj dhe kunguj të njomë; gjoks pule të zier; patate pure; komposto dardhe
16.00Mjedër Kissel; tortë me sfungjer
19.00Tavë me patate dhe pulë të grirë; çaj
21.00kos
ЧасыMenu
9.00Qull hikërror qofte me mish pule; çaj i zi i pangopur
12.30Supë me perime; peshk steamed; patate pure; pelte pelte
16.00Dardhë dhe mollë
19.00Tavë me patate dhe pulë të grirë; supë e rrushit
21.00kefir
ЧасыMenu
9.00Omëletë vezë; biskota biskotash; supë e rrushit
12.30Supë me pure orizi; biftekët e peshkut; sallatë e karrotës së grirë; komposto kokrrizash
16.00Gjizë me salcë kosi të ulët me yndyrë
19.00Ziej me lakër, bizele jeshile, mish gjeldeti; çaj jeshil
21.00kos
ЧасыMenu
9.00Qull orizi, copëza viçi me avull; komposto frutash të thata
12.30Supë me hikërror; merak perimesh; mish viçi; çaj hibiscus
16.00Jelly kajsi
19.00bollgur; qofte me mish pule; komposto
21.00ryazhenka
ЧасыMenu
9.00Vezë e butë; souffle gjizë; çaj jeshil
12.30Supë mileti; merak perimesh me mish të grirë; komposto pjeshke
16.00Tavë me gjizë me karota dhe salcë kosi
19.00bollgur; sallatë lakër dhe karrota; çaj i zi
21.00kefir

Trajtimi i drogës

Ndihmoni me inflamacionin e ezofagut të shkaktuar nga flora kërpudhore përfshin terapi etiologjike dhe patogjenetike.

Drejtimi kryesor është trajtimi i ezofagitit nominal me ilaçe me efekt antimikotik. Për më tepër, janë përshkruar ilaçe që eliminojnë shkakun e sëmundjes dhe pasojat e një shkelje të mikrobiocenozës së traktit tretës. Me një kurs të butë të patologjisë, përdoren forma orale, në raste të rënda, substanca administrohet në mënyrë intravenoze.

Ilaçet antifungale paraqiten në tre grupe:

 • polenet – amfoterina B, natamicina;
 • azole – flukonazol, ketokonazol;
 • ekinokandinat – kaspofunginë, mikafungin.

Aktualisht, një rezultat i mirë i terapisë është vërejtur në sfondin e përdorimit të komponimeve azole. Pacientët vërejnë një tolerancë të mirë dhe një probabilitet të ulët të zhvillimit të reaksioneve anësore. Opsionet e mëposhtme të ilaçeve janë të përshkruara, të cilat paraqiten në tabelë.

Tabela 3. Grupet e ilaçeve antifungale

ПрепаратDoza dhe sa për të marrë
Fluconazole, Fucis200-800 mg një herë në ditë me gojë në tableta, kapsula ose intravenozisht
Echinocandins – Kaspofungin50 mg / kg në ditë, 1 herë në ditë
Amfotericina B0,6-1,0 mg / kg 1 herë në ditë

Terapia antifungale përfshin ngarkimin e dozave të barnave dhe ato mbështetëse. Stresi japin në fillim të rrjedhës së trajtimit, ato janë të nevojshme për të krijuar një përqendrim të dëmshëm për kërpudhat. Mbështetëse – për të ruajtur këtë nivel.

Trajtimi me mjete popullore

Së bashku me metodat tradicionale të terapisë, manifestimi alternative i simptomave për kandidaturën e ezofagut mund të zvogëlohet. Përgatitjet natyrore eliminojnë simptomat e pakëndshme, duke zvogëluar inflamacionin dhe shpejtojnë procesin e shërimit të mukozës. Shtë e pamundur për të kuruar ezofagitin nominal plotësisht dhe përgjithmonë vetëm me receta popullore.

Tabela 4. Trajtimi i ezofagitit nominal me mjete juridike popullore

Emërrecetë
Infuzion i rrënjës së kalamusit10 gram lëndë të parë derdhen me 2 gota ujë të valë dhe insistohet 60 minuta. Vëllimi është i ndarë në dy doza, të marra para ngrënies.
Infuzion karabitPër 250 ml ujë shtoni 10 gr lëndë të parë. Zgjidhja që rezulton filtrohet pas një ore, e ndarë në 3 doza dhe pihet në pjesë të vogla.
Deti i buckthorn naftësMerrni 1 lugë gjelle 3 herë në ditë një orë pas ngrënies.

parandalim

Parandalimi i zhvillimit të patologjisë kronike është një detyrë e rëndësishme për një gastroenterolog. Kandidatika e ezofagitit ka nevojë për profilaksi që synon:

 • terapia e infeksionit akut të kërpudhave;
 • trajtimi i sëmundjeve sistemike që shkaktojnë ulje të imunitetit;
 • identifikimi në kohë i ndërlikimeve të patologjisë së traktit gastrointestinal.

Shtë e nevojshme të konsultoheni me një specialist nëse, në sfondin e marrjes së ilaçeve, nuk vërehet dinamikë pozitive ose gjendja përkeqësohet. Në këtë rast, mjeku do të kryejë një diagnozë shtesë dhe të përcaktojë se si të trajtojë mykozën.

Ezofagiti i Candidiasis është një patologji serioze që është një tregues i statusit të ulët imunitar të një personi. Prandaj, së bashku me terapinë antifungale, është e nevojshme trajtimi kompleks i sëmundjes themelore.

Diabetus Shqipëri