Simptomat e diabetit, shenjat e para dhe metodat e trajtimit te gratë

Sot, numri i pacientëve me diabet po rritet çdo vit. Tendenca e zhvillimit të kësaj sëmundje tregon se numri i personave të prekur nga sëmundja është mesatarisht 3.5% e popullsisë së përgjithshme. Simptomat e diabetit nuk shfaqen menjëherë, ky është kompleksiteti i sëmundjes. Kur bëhet fjalë për diabetin tip XNUMX.

Si manifestohet kjo sëmundje, simptoma

E veçanta e kësaj sëmundje është se nuk shfaqet në ditët e para të sëmundjes. Për 10 vjet, ai mund të shkatërrojë trupin, ndërsa pacienti nuk do ta dijë se ka diabet.

Sipas statistikave, kjo sëmundje prek seksin e femrës. Kjo për faktin se gratë pësojnë më shumë stres nervor sesa burrat. Puna, familja, prindërimi etj. E gjithë kjo, në fund të fundit, do të çojë në diabet. Ekzistojnë shenjat e para të diabetit tek gratë, në shfaqjen e të cilave ia vlen të kontaktoni menjëherë një mjek, në mënyrë që ai të shkruajë një referim për testet:

 • Ndjenjë e vazhdueshme e dobësisë, kapacitet i ulët pune, lodhje. Sigurisht, simptoma të tilla gjenden në një numër të madh sëmundjesh, por tipari i shkëlqyeshëm është që edhe pas një pushimi të mirë, relaksimi psikologjik, lodhja dhe dobësia nuk zvogëlohen;
 • Pacienti manifeston përgjumje dhe letargji. Kjo është veçanërisht e dukshme pas ngrënies. Sigurisht, pas ngrënies, dikush mund të dëshirojë të flejë, por kjo mund të ndodhë një ose dy herë. Por nëse e vini re këtë çdo herë pas ngrënies, ia vlen ta konsideroni. Kjo është një shenjë e qartë e sheqerit në gjak të lartë;
 • Gojë e thatë e vazhdueshme, etje. Kjo është një shenjë e qartë që një person ka diabet. Pacienti është vazhdimisht i etur dhe nuk mund të shuajë etjen. Për gratë dhe burrat, kjo simptomatologji është alarmante. Vlen të vizitohet menjëherë një mjek, në mënyrë që të sigurohet diagnoza;
 • Vëllimi i urinës po rritet. Shtë mjaft logjike, sepse një person fillon të përdorë një sasi të madhe të lëngshme, e cila sjell një pasojë të tillë;
 • Dëshira e vazhdueshme për të ngrënë. Njerëzit të cilët tashmë janë prekur nga kjo sëmundje kanë mungesë ushqimi. Ata janë të ndjekur nga uria. Më shpesh dëshironi të hani ushqime të ëmbla;
 • Humbje shumë e shpejtë në peshë. Nëse pacienti tregon diabetin tip XNUMX, atëherë një humbje e shpejtë dhe e mprehtë në peshë është mjaft e logjikshme;
 • Lëkura e dhëmbëve. Një simptomë e tillë manifestohet mjaft rrallë, por ka një vend për të qenë. Më shpesh, pacienti vëren një kruajtje në zonën e ijëve;
 • Problemet e lëkurës. Abscese të vogla mund të shfaqen në trupin e pacientit. Ky manifestim i diabetit është jashtëzakonisht i rrallë.

Këto janë shenjat e para të diabetit, pasi keni vërejtur të cilat ju duhet të shkoni menjëherë për një ekzaminim. Pacientit do të përshkruhet një test gjaku. Sipas disa burimeve, norma e sheqerit në gjak varion nga 3.3-5.7 mmol / L. Nëse pacienti ka një diagnozë, atëherë ai duhet të kontrollojë leximet e sheqerit, dhe kjo mund të bëhet në shtëpi, duke përdorur një glukometër të thjeshtë.

Manifestimi i një sëmundjeje në një femër

Kasapët: një ilaç revolucionar i diabetit për gratë, i përdorur në simptomat e para …

Lexoni artikullin:  Shenjat e jashtme të diabetit

Për të filluar, vlen të përmendet vetë se një sëmundje e tillë mund të jetë e dy llojeve:

 • Lloji i varur nga insulina. Njerëzit të cilët diagnostikohen me këtë lloj, kërkohet të ulen në një dietë të vazhdueshme, ndërsa injektojnë një dozë të caktuar të insulinës. Vetë thelbi i sëmundjes është shkatërrimi i qelizave pankreatike. Për fat të keq, të heqësh qafe këtë sëmundje është e pamundur. Diabeti është një sëmundje kronike;
 • Lloji i pavarur i insulinës. Personat me këtë diagnozë nuk janë të përshkruar insulinë, por trajtimi me pilula është mjaft realist. Më shpesh, ky lloj u vihet personave mbi 40 vjeç që janë mbipeshë. Mjeku e vendos pacientin në një dietë në të cilën duhet të humbë 3-4 kg në muaj. Nëse nuk ka ndonjë trend pozitiv, përshkruani ilaçe.

Shenja të diabetit tek gratë, nëse bëhet fjalë për të parën:

 • Një humbje e mprehtë në peshë çon në faktin se një grua ndjen një dobësi të vazhdueshme;
 • Dëshira e vazhdueshme për të pirë ujë, që përfshin urinim të shpeshtë;
 • Shfaqja e mundshme e një shije metalike në gojë, si dhe thatësi;
 • Dhimbje të shpeshtë në kokë, e cila në një kohë çon në nervozizëm, mund të ndodhin sulme paniku;
 • Demtimi i mundshem i shikimit;
 • Shpesh ka gra me dhimbje të muskujve, ngërçe të vazhdueshme;
 • Kruajtje vaginale.

Simptoma të tilla tek gratë nuk shfaqen në çiftin e parë të sëmundjes. Një sëmundje mund të zhvillohet dhe të ndodhë gjatë shumë muajve. Ky është kompleksiteti i diabetit që nuk shfaqet në fazat e para.

Kur bëhet fjalë për llojin e dytë, mekanizmi i sëmundjes mund të mos ndërhyjë në prodhimin e insulinës. Më shpesh, ndodh humbja e indeve të ndjeshmërisë ndaj insulinës. Shenjat dhe simptomat e sëmundjes janë të ngjashme me llojin e parë, por ekzistojnë disa ndryshime:

 • Imunitet i ulët. Njerëzit me diabet tip XNUMX nuk mund të përballojnë një ftohje të thjeshtë. Sëmundjet e vazhdueshme virale dhe infektive;
 • Rritja e oreksit, që çon në shtim në peshë;
 • Humbja e flokëve (në këmbë), rritja e fytyrës së flokëve është e mundur.
Lexoni artikullin:  Sheqeri në gjak është normë tek burrat dhe gratë, shkaqe të mundshme të devijimit

Si në llojin e parë të sëmundjes, kruajtja, përgjumja, lodhja, etja janë të mundshme.

Si diagnostikohet diabeti?

Nëse tashmë keni vendosur të shkoni te mjeku, atëherë duhet të dini se çfarë duhet të bëjë një specialist pas vizitës tuaj. Pasi pacienti tregon të gjitha simptomat që manifestohen, atij i duhet të përshkruhet një test gjaku që bëhet në stomak bosh dhe tregon sasinë e glukozës në të. Shtë gjithashtu e mundur të kontrolloni tolerancën e glukozës. Kjo bëhet duke injektuar glukozë në trup.

Një studim i rëndësishëm është vëzhgimi i dinamikës së zhvillimit të sëmundjes, për këtë, analiza kryhet çdo ditë. Kryhet një test i urinës, i cili duhet të tregojë praninë e acetonit në gjak.

Shtë shumë e rëndësishme të vizitoni një optometrist për të kontrolluar fundusin dhe ultrazërit e organeve të brendshme. Vetëm një ekzaminim i plotë do të tregojë llojin e diabetit.

Ekspertët këshillojnë të gjithë njerëzit që të dhurojnë gjak për hulumtime për të parandaluar sëmundjen. Dhe këtu po flasim për shumë sëmundje që nuk manifestohen me shenja të jashtme në ditët e para të humbjes.

Pasoja të tmerrshme, nga të cilat duhet të keni frikë

Nëse nuk filloni mjekimin për diabetin me kohë, atëherë mund ta rrezikoni veten. Shpesh njerëzit me sheqer të lartë në gjak nuk marrin asnjë masë, gjë që çon në pasoja të tmerrshme, megjithëse mjekët thonë se kjo sëmundje nuk përbën një rrezik të madh për njerëzit.

Diabetesfarë diabeti mund të çojë në raste të rënda:

 • Coma. Rezultati më i keq i diabetit. Pacienti ka një bashkim të vetëdijes, ai nuk e ndjen realitetin, pas së cilës bie në gjendje kome. Nëse nuk kontaktoni një mjek, atëherë një rezultat fatal është i mundur;
 • Ënjtje. Isshtë shumë e vërtetë një pasojë që mund të tregojë zhvillimin e dështimit të zemrës. Nëse pacienti ka edemë, këshillohuni menjëherë me një mjek;
 • Ulçera trofike. Kjo është e mundur vetëm në ata njerëz që kanë qenë duke luftuar me këtë sëmundje për një kohë shumë të gjatë;
 • Gangrenë. Rezultati absolutisht pa gëzim i diabetit. Mund të ndodhë te njerëzit që janë trajtuar me diabet për më shumë se një vit. Thelbi i gangrenës është humbja e anijeve të mëdha / të vogla. Gangrene nuk mjekohet. Më shpesh, ajo prek gjymtyrët e poshtme të pacientit, dhe në fund të fundit çon në amputim të këmbës.
Lexoni artikullin:  Diabeti tip 2

Parandalimi i sëmundjes, ajo që duhet të dini

Dokush mund të marrë diabet, por ka një numër prej atyre që 100% përfundimisht do ta marrin atë: një predispozicion gjenetik, gra mbipeshe, nëna që kanë lindur një fëmijë që peshon më shumë se 4 kg, hipertension. Nëse jeni të sigurt që çështja juaj është gjithashtu në këtë listë, atëherë mund të mbroheni me veprime parandaluese të cilat ose do të parandalojnë sëmundjen ose do të pengojnë zhvillimin e saj:

 • Jetesa aktive. Një aspekt shumë i rëndësishëm në parandalimin e diabetit. Shtë e nevojshme të përfshiheni në edukimin fizik. Kjo është veçanërisht e rëndësishme për ata që kanë punë të ulur. Ecni nëpër rrugë, ecni mbrëmjeve në park, regjistrohuni për volejboll ose një seksion tjetër. Shtë shumë e rëndësishme të jesh i aftë;
 • Të energjisë. Shtoni një produkt diabetik në dietën tuaj. Sigurohuni që të zëvendësoni pastat e bardha me drithëra. Refuzoni ushqimet gjysëm të gatshme, ushqimet yndyrore. Në fakt, një dietë e tillë është e rëndësishme për të gjithë njerëzit, madje edhe ata që nuk kanë diabet.
 • Shmangni stresin. Shtë shumë e rëndësishme të mbroheni nga situatat stresuese. Gjeni një mënyrë për t’i dhënë vetes emocione pozitive. Mjekët ofrojnë të ndjekin klasat e yogas, të shkojnë në delfinarium etj. Shumë shpesh, sheqeri rritet në ata që kanë përjetuar një situatë stresuese serioze. Sipas statistikave, në njerëz të tillë sheqeri është ulur, por në çdo rast është sinjal se çdo sulm psikologjik mund ta ngrejë përsëri;
 • Shikoni presionin e gjakut. Nëse keni ndonjë rënie në presion, është shumë e rëndësishme të mbani gjurmët e lëkundjeve të tij.

Simptomat e diabetit mund të shfaqen në çdo kohë, edhe pas një stresi të vogël. Meqenëse kjo sëmundje nuk shfaqet menjëherë, por keni një predispozicion për të, përpiquni të merrni masa parandaluese.

Diabetus Shqipëri