Simptomat e diabetit tek gratë

Shumica e pacientëve me diabet janë gra. Në gjysmën e dobët të njerëzimit, sëmundja shpesh provokohet nga një mënyrë jetese e pasaktë: mungesa e aktivitetit motorik, overeating, stresi, madje edhe vetë përbërja e trupit femëror favorizon fillimin e diabetit. Shtë shumë e rëndësishme të njihet sëmundja që në fillimet e saj, atëherë pasojat për shëndetin e gruas do të jenë minimale.

Diabeti tip 1 dhe tipi 2

Në shumë njerëz, diabeti mellitus shoqërohet me varësi nga insulina. Për këtë sëmundje, karakteristika e mëposhtme: pankreasi nuk është i aftë të prodhojë insulinë. Sëmundja quhet diabeti tip 1, ndonjëherë quhet i varur nga insulina. Ekziston edhe diabeti i tipit 2 që nuk varet nga insulina. Me këtë formë të sëmundjes, pankreasi prodhon një sasi normale të insulinës, por nuk përthithet nga trupi. Diabeti mellitus tip 1 dhe tip 2 ndodhin në mënyra krejtësisht të ndryshme, një lloj unik i sëmundjes ka karakteristika unike.

Shenjat e diabetit tip 1 te gratë

Shenja më e sigurt e shfaqjes së diabetit mellitus i varur nga insulina është një shfaqje e mprehtë e sëmundjes. Të gjitha simptomat e mëposhtme të diabetit tek gratë ndodhin papritmas, shëndeti po përkeqësohet ndjeshëm, manifestimet e sëmundjes bëhen më të theksuara çdo ditë. Fatkeqësisht, diabeti tip 1 prek zakonisht vajzat e reja nën moshën 30 vjeç. Shenjat e mëposhtme duhet t'ju lajmërojnë.

  • Etje e fortë

Etja është një simptomë klasike e diabetit. Një grua dëshiron të pijë shumë, sepse ekuilibri i hormoneve dhe glukozës është i mërzitur në trup – ajo thjesht nuk mund të përthithet. Së bashku me etjen, goja e thatë dhe dhimbja e fytit janë gjithashtu të mundshme. Në mënyrë tipike, është thjesht e pamundur të plotësosh etjen për diabet – sa më shumë pacienti pi, aq më shumë ai dëshiron të marrë përsëri një gllënjkë ujë.

Urinimi i shpejtë dhe i përhapur shfaqet për shkak të marrjes së lartë të lëngjeve për shkak të etjes, kështu që kjo simptomë në vetvete mund të tregojë një sëmundje tjetër, për shembull, cystitis. Një shenjë alarmante është më shumë se 12 thirrje për të urinuar në ditë dhe më shumë se 2-3 litra urinë në ditë.

Lexoni artikullin:  Trajtimi i sheqerit me diabet të tipit 2 me mjete juridike popullore

Në trupin e një personi që vuan nga diabeti, jo vetëm që ekuilibri ujë-kripë është i shqetësuar, vërehet gjithashtu një çrregullim hormonal. Metabolizmi është i paparashikueshëm, kështu që një grua mund të humbasë shumë peshë – deri në 10 kg në muaj. Sidoqoftë, një humbje kaq e shpejtë në peshë nuk sjell gëzim, sepse gjendja e përgjithshme e shëndetit lë shumë për të dëshiruar.

Me diabetin tip 1, dy gjëra në dukje të papajtueshme kombinohen – oreks i mirë dhe humbje peshe. Në fakt, lëndët ushqyese nga produktet nuk thithen, sikur trupi "nuk sheh" ushqim.

  • Erë acetoni nga goja

Ky është një simptomë tjetër specifik i diabetit. Acetoni është një produkt i ndarjes së lëndëve ushqyese në trup, normalisht që ai ekskretohet në sasi të vogla me urinë. Në diabet mellitus, acetoni "helmon" trupin, kështu që ka një frymë të keqe.

  • Lodhja, përgjumja ose apatia

Këto simptoma mund të tregojnë vetëm diabetin në kombinim me ato të mëparshme. Pabarazia hormonale është "fajësuar" për shfaqjen e këtyre shenjave. Lodhja ose nervozizmi në vetvete mund të flasë për sëmundje të tjera, jo më pak të rrezikshme që mund të lidhen me zonën gjenitale të femrës.

  • Temperatura e ulët e trupit

Një tipar dallues dallues i diabetit mellitus i varur nga insulina. Në shumicën e njerëzve që vuajnë nga kjo sëmundje, temperatura e trupit bie në 35,6-36,2 gradë.

  • Lëkura e thatë

Ushqimi i mirë dhe pirja e bollshme, në kundërshtim me pritjet, ndikojnë negativisht në gjendjen e lëkurës. Shumë pacientë të diagnostikuar me diabet mellitus ankohen për lëkurë të thatë. Lëkura e hollë e thatë e prirur për plasaritje, plagë që shërohen shumë dobët me diabet – kjo është një tjetër tipar dallues i sëmundjes. Për shkak të aftësisë së zvogëluar për të rigjeneruar, edhe një gërvishtje e vogël mund të rritet në një ulçerë të madhe, të rrezikshme.

Simptomat e dëmtimit të shikimit në diabet janë shumë të veçantë. Për shembull, mund të ketë një vello para syve, "mizë" të zezë ose errësim në sy. Kështu, truri sinjalizon mungesë të glukozës.

Lexoni artikullin:  Rritja e sheqerit në gjak gjatë shtatëzanisë

Kjo simptomë është karakteristike për fazën e vonë të diabetit të patrajtuar. Mund të shfaqen edhe ngërçe në muskujt e viçit, gishtat ndonjëherë humbasin ndjeshmërinë. Ky fenomen shfaqet për shkak të dëmtimit të sistemit nervor periferik. Pa trajtimin e duhur, diabeti mund të shkaktojë komplikime të rrezikshme, njëra prej të cilave është gangrenë.

Në disa pacientë me diabet vërehet kruajtje e rëndë e lëkurës, dhe tek gratë, kruajtja në zonën gjenitale është e mundshme.

  • Ulur epsh

Shtytja seksuale në një grua diabetike është zvogëluar ose mungon plotësisht. Kjo është për shkak jo vetëm të një sfondi hormonal të shqetësuar, por edhe të gjendjes së përgjithshme të trupit.

  • Sheqeri i gjakut

Secila grua, duke dyshuar se ata kanë diabet të varur nga insulina, mund të bëjnë në mënyrë të pavarur një test gjaku për glukozën. Kjo analizë duhet të bëhet në mëngjes me stomak bosh, rezultati do të jetë gati brenda dy ditësh. Nëse treguesi i glukozës është në intervalin prej 3,3 -5,5 mmol, atëherë gruaja është e shëndetshme. Mund të flisni për praninë e diabetit nëse niveli i glukozës në gjak është më shumë se 6,1 mmol / l. Me këtë tregues, duhet të konsultoheni urgjentisht me një mjek dhe të kaloni teste shtesë.

Një tjetër analizë e disponueshme është një test laboratorik i urinës. Nëse trupat e ketonit (produktet e prishjes së proteinave) gjenden në rezultatet e analizës, atëherë kjo është një simptomë e besueshme e diabetit mellitus i varur nga insulina.

Shenjat e diabetit tip 2 te gratë

Diabeti mellitus i tipit 2 ose diabeti që nuk varet nga insulina zakonisht ndodh tek gratë më të moshuara, rreth 40-55 vjeç. Grupi i rrezikut përfshin zonjat që udhëheqin një mënyrë jetese të ulur, janë mbipesha. Një tipar dallues i diabetit tip 2 është zhvillimi i ngadaltë i sëmundjes, i cili është shumë i rrezikshëm. Me diabetin tip 1, sëmundja është e ngjashme vetëm me disa shenja (lëkurë kruarje, etje, urinim të tepruar, mpirje të këmbëve, dëmtim të shikimit), por ka edhe tipare të tjera dalluese.

  • Shtimi i peshës
Lexoni artikullin:  Tabela e moshës së nivelit të sheqerit në gjak (niveli i glukozës)

Me diabetin mellitus që nuk varet nga insulina, sfondi hormonal gjithashtu shqetësohet, por kjo nuk rezulton në humbje peshe, por në shtim të shpejtë të peshës ose madje edhe mbipeshë.

Ton i ulët shoqërohet me një mënyrë jetese të ulur, si dhe me shkelje në sistemin nervor periferik.

Hollimi i strukturës së kockave (brishtësia) ndodh për shkak të përqendrimit të lartë të sheqerit në gjak të pandjeshëm. Osteoporoza, në parim, është e natyrshme tek njerëzit e moshuar, por diabeti rrit në masë të madhe shkatërrimin e kockave. Gratë në rrezik duhet të jenë të vetëdijshme që diabeti tip 2 shpesh është një sëmundje trashëgimore. Prandaj, nëse ka diabetikë në familje, atëherë me fillimin e menopauzës, një grua duhet të jetë më e vëmendshme për shëndetin e saj dhe të vizitojë rregullisht një endokrinolog.

Diabetus Shqipëri