Swnjtje e këmbëve me diabet, trajtimi dhe parandalimi i këmbës diabetike

Shumëllojshmëria e manifestimeve të dhimbshme të një patologjie kaq serioze si diabeti, veçanërisht me përparimin e tij, përfshin zhvillimin e ënjtjes në pjesë të ndryshme të trupit. Mosfunksionimet në proceset metabolike në rast të diabetit shkaktojnë bllokimin e kapilarëve dhe enëve më të mëdha, gjë që përkeqëson ushqimin e indeve. Prandaj, edema e këmbëve në diabet shpesh është shqetësuese për pacientët.

Ellingnjtja në ekstremet e poshtme rrit rrezikun e një gjendje kur formohet një këmbë diabetike, trajtimi në shtëpi i të cilit, në kombinim me terapi komplekse dhe masa parandaluese, është çështje urgjente.

Diabetikët duhet të kenë të gjitha informacionet në lidhje me manifestimet e sëmundjes dhe qasjet terapeutike, në mënyrë që ënjtja e këmbëve me diabet dhe pasojat e saj të mos bëhen të shfrenuara për të gjithë trupin.

Shkaqet e ënjtjes

Për t'iu përgjigjur pyetjes: pse këmbët dhe pjesët e tjera të trupit bymehen në diabet mellitus, është e nevojshme të imagjinohet mekanizmi i shfaqjes së ënjtjes në sfondin e të gjitha ndryshimeve që ndodhin në trup me këtë patologji. Përveç metabolizmit, diabeti ndikon në pjesë të sistemit vaskular. Hiperglicemia kronike bëhet shkaku i zhvillimit të neuropatisë diabetike, e karakterizuar nga dëmtimi i fibrave nervore, e cila më pas shprehet në humbjen e ndjeshmërisë nga mbaresat nervore për shkak të vdekjes së tyre graduale.

Faktorët që kontribuojnë në zhvillimin e ënjtjes së indeve të buta te diabetikët përfshijnë:

 • dietë e pabalancuar me marrje të tepruar të kripës dhe të lëngshme;
 • venat me variçe;
 • çrregullime metabolike që ndikojnë negativisht në ekuilibrin ujë-kripë;
 • mosfunksionim renal;
 • problemet vaskulare dhe zemra;
 • artropatitë – sëmundjet e kyçeve;
 • këpucë të pakëndshme;
 • gjendja e shtatzënisë;
 • mbipesha dhe pasiviteti fizik.

Swnjtja e këmbëve në diabet shpesh shkaktohet nga një gjendje e mikroangiopatisë. Zhvillohet në sfondin e çrregullimeve në rregullimin nervor. Kur rrjeti kapilar dëmtohet në ekstremitetet e poshtme, zhvillohet një përkeqësim i qarkullimit të gjakut, plazma depërton përmes dëmtimit në muret vaskulare, kështu që një pjesë e lëngut mbahet në hapësirën jashtqelizore.

Me diabetin tip 2, ënjtja ndihet jo vetëm në ekstremitetet e poshtme, shpesh gratë vuajnë nga ënjtja në fytyrë, duar, stomak.

Fotografia klinike, simptomat

Edemë në diabet ndryshojnë vizualisht gjymtyrët e poshtme. Viçat bymehen, kockat e zgjatura në kyçin e këmbës "notojnë", gypat e gishtërinjve janë të rrumbullakosur, jastëku ngrihet nga bazat e gishtërinjve, dhe kjo është veçanërisht e theksuar kur hiqen këpucët.

Mënyra më e lehtë për të përcaktuar gjendjen e puffiness është të shtypni një gisht në lëkurë, pas së cilës mbetet një fosë karakteristike, duke e rregulluar për 5-6 sekonda.

Njohja në kohë nga pacientët diabetikë të ndryshimeve patologjike në këmbë sipas një numri shenjash ndihmon për të filluar masa që kanë për qëllim parandalimin e pasojave negative.

Lexoni artikullin:  Glukoza venoze e gjakut

Shenjat fillestare shfaqen:

 • një ndjesi e ndjesi shpimi gjilpërash, djegieje, djegieje në viçat dhe këmbët;
 • skuqje e lekures;
 • shfaqja e çarjeve dhe gërvishtjeve në lëkurë;
 • ndjenjën se këmbët po digjen me diabet;
 • misrat, vrazhdësia, lëkura e thatë në këmbë;
 • rrallimi i flokëve në viçat e këmbëve;
 • në rastin e formimit të plagëve ose prerjeve në këmbë, vërehet shërimi i tyre i vonuar.

Farë është edema e rrezikshme neuropatike

Vuajnë vazhdimisht shqetësime të pakëndshme nga puffiness, pacientët shpesh e lënë atë pa vëmendjen e duhur, së bashku me shenjat shoqëruese të dhimbshme. Dhe me diabetin, ajo është e mbushur me pasoja. Pacientët me këtë diagnozë kanë një cenueshmëri më të lartë të lëkurës, prandaj, ata janë më shpesh të ndjeshëm ndaj lezioneve infektive të lëkurës.

Edema e përhershme neuropatike në ekstremet e poshtme është e rrezikshme pas pasojave:

 • rrjedhje e dëmtuar e gjakut për shkak të enëve të gjakut të kufizuar;
 • rrallimi i lëkurës;
 • probleme me shërimin normal të gërvishtjeve, prerjeve, plagëve; kur nuk shërohen për një kohë të gjatë, ulçera formohet;
 • dëmi më i vogël i lëkurës është i mbushur me fillimin e inflamacionit purulent.

Edema neuropatike, kur, përkundër sfondit të ënjtjes së indeve, ndjeshmëria e mbaresave nervore zvogëlohet ose humbet plotësisht, është e rrezikshme sepse ndjesitë e dhimbjes mund të mungojnë. Si rezultat i përparimit të sëmundjes, me formimin e ulçerave, nekroza e indeve dhe gangrene mund të zhvillohen, dhe këto janë kushte që çojnë në amputim të këmbës.

Komplikimi në formën e trombozës së venave të këmbëve, i shfaqur në mënyrë simptomatike në ënjtje, siklet dhe dhimbje të pabarabartë, konsiderohet jashtëzakonisht e rëndë. Mungesa e njohurive për këtë çështje paraqet një kërcënim për jetën e pacientit, pasi që edhe një masazh me një viç të moderuar mund të provokojë zhvillimin e embolisë pulmonare.

Diagnostics

Dëmtimi diabetik i këmbës diagnostikohet me:

 • të dhëna anamnestike;
 • ekzaminim me një ekzaminim fizik të gjendjes së ekstremiteteve të poshtme;
 • teste laboratorike për të përcaktuar shkallën e funksionimit të veshkave, mëlçisë, pankreasit;
 • përdorimi i teknikave instrumentale.

Disa procedura diagnostikuese kryhen në faza:

 • palponi lëkurën, kontrolloni ndjeshmërinë e indeve dhe reflekseve;
 • vlerësoni gjendjen e enëve të gjakut duke përdorur ultratinguj (me efektin Doppler) dhe angiografinë për të zbuluar ndryshimet lokale në muret e enëve të gjakut me zona të ngushtimit dhe pengimit;
 • në prani të ulcerave, zonat e tyre hetohen, duke përcaktuar thellësinë e lezionit;
 • kryejnë oksimetrinë për të përcaktuar se sa janë indet e gjymtyrëve të mundshëm.

terapi

Kur këmbët fryhen me diabet, është e rëndësishme të informoheni se çfarë të bëni në këtë rast për të zvogëluar përparimin e manifestimeve të dhimbshme. Aktivitetet terapeutike kanë për qëllim:

 • normalizimi i sheqerit në gjak;
 • stabilizimi i sistemit kardiovaskular;
 • përmirësimi i funksionit urinar;
 • parandalimi i formimit të defekteve ulcerative trofike dhe shfaqjes së sindromës diabetike të këmbës;
 • korrigjimi i dietës për të eliminuar efektin e produkteve të caktuara në shfaqjen e puffiness dhe gjendjen e mureve vaskulare;
 • eleminimi i faktorëve provokues (pirja e duhanit, mungesa e stërvitjes, veshja e këpucëve të pakëndshme).
Lexoni artikullin:  Glukoza normale e gjakut, glukoza e ngritur në gjak

Përgatitjet mjekësore

Trajtimi i drogës kryhet:

 • Diuretikët që ndihmojnë në eliminimin e lëngut të tepërt (Veroshpiron, Furosemide); Frenuesit e ACE për të parandaluar komplikimet e funksionit të veshkave (captopril);
 • Barnat që normalizojnë presionin e gjakut dhe zvogëlojnë rreziqet e dështimit të zemrës (Valsartan);
 • Nootropics që përmirësojnë intensitetin e rrjedhës së gjakut (Actovegin);

 • Antioksidantë që përmirësojnë aktivitetin e fibrave nervore (Thiogamma);
 • Metabolat për vazodilim (Riboxin);
 • Analgjezikë për të zvogëluar dhimbjen (Ketorol);
 • Antiseptikët për trajtimin e plagëve dhe ulcerave (Furacilin, Miramistin); jod ose jeshile e shkëlqyeshme nuk e përdorin, pasi ato gjithashtu shtojnë lëkurën.

Trajtimi i një këmbe diabetike në shtëpi me ndihmën e ushtrimeve speciale duhet të trajtohet me kujdes, duke pasur parasysh që ato janë kundërindikuar në rastet e ënjtjes së përgjithshme të konsiderueshme, dhimbjeve të forta dhe zhvillimit të dyshuar të gangrenës së thatë.

Por me ënjtje të moderuar të këmbëve, diabetikët këshillohen të kryejnë gjimnastikë ditore për 15-20 minuta (10-15 përsëritje të secilit ushtrim):

 • rrokullisni këmbën nga këmbët në thembra dhe në drejtim të kundërt;
 • në këmbët e ngritura në mënyrë alternative, shtrini çorapin drejt jush dhe mbrapa;
 • kryeni një lëvizje rrethore me këmbën në mënyrë alternative me secilën këmbë;
 • thembra të këmbëve për të rrokullisur një kunj rrotullues;
 • kapni me gishtërinjtë tuaj dhe lëshoni një objekt të vogël, siç është një kuti ndeshje.

Trajtimi me mjete popullore

Diagnostifikimi në kohë i sindromës diabetike të këmbës dhe terapia komplekse e tij nuk përjashton aspak veprimet që mund të ndërmerren në mënyrë të pavarur për të rritur efektivitetin e trajtimit kryesor me pëlqimin e mjekut që merr pjesë. Ju duhet të njiheni me një numër recetash të testuara gjatë përvojës shumë vjeçare, si të trajtoni një këmbë diabetike në mënyrë që të arrini rezultate optimale në shtëpi.

Opsionet për trajtimin e këmbës diabetike me mjete popullore sugjerojnë:

 • kryerja e procedurave (banja, fasha) që synojnë heqjen e puffiness, përmirësimin e intensitetit të rrjedhës së gjakut, zbutjen e lëkurës së këmbëve;
 • normalizimi i metabolizmit të kripës së ujit nga ilaçet bimore dhe përdorimi i produkteve me efekt diuretik.

Përfshirja e rregullt e shalqirit, kungullit, majdanozit, selinës, trangujve në dietë stimulon eliminimin e lëngut të tepërt.

 • infuzion i gjetheve të nenexhikut, të përgatitura në shkallën prej 10 g lëndësh të para për gotë ujë të valë;
 • çaj nga degët e reja të qershisë;
 • zierje të krijuara me rrikë, arusha, lule misri; zierje e koleksionit të 3 përbërësve: rrënjë xhensen, tërshëra dhe gjethe të aguliçe;
 • zierje e rrënjëve dhe rrjedh e majdanozit.

Puffiness në këmbë hiqet në mënyrë të shkëlqyeshme nëse i vidhni me zierje patatesh nga patatet e papërpunuara, lakra ose gjethet e rodheve. Një kompresë qepësh ndihmon për të zbutur sipërfaqen e përafërt të këmbëve: prerë një qepë të vogël, lyeni me ujë të valë dhe erë në zonën e zonave të bashkuara të këmbëve gjatë natës, hiqni kompresën në mëngjes, shpëlaj këmbët me ujë të ngrohtë.

Lexoni artikullin:  Barishte diabeti

Banjat janë bërë nga barishte të ndryshme, të përshtatshme: Wort St John, rodhe, urtë, kamomil. Ato mund të përdoren në përmasa të barabarta, të shtohen gjilpëra me pemë halore, të cilat do të forcojnë efektin e tyre decongestant. Rreth 2 lugë gjelle ujë të valë merren l. lëndët e para të thata, bimët janë avulluar, insistojnë për rreth një orë, pastaj ato ftohen pak dhe derdhen në një legen. Këmbët mbahen në fitanochka për 6-30 minuta, ndërsa supa bimore është e ngrohtë.

Një recetë efektive për edemën e këmbëve: mbushni çorape me gjethe të thata thupër dhe vendosni ato në këmbët tuaja, këmbët fillojnë të djersiten intensivisht, domethënë, "japin" lëngun e tepërt. Rekomandohet të kryeni një procedurë të ngjashme gjatë javës çdo mbrëmje.

Mos harroni! Prania e defekteve ulcerative, çarje të thella, inflamacion purulent imponon një kufizim në kryerjen e llojeve të caktuara të procedurave. Sigurohuni që të konsultoheni me mjekun tuaj.

parandalim

Cilësia e kujdesit për këmbët luan një rol të rëndësishëm në parandalimin e komplikimeve serioze. Shtë e nevojshme:

 • Inspektoni ekstremitetet e poshtme çdo ditë për defektet e lëkurës, vrazhdësinë, gërvishtjet, të cilat janë porta të mundshme për infeksion.
 • Kryeni larjen e përditshme të lëkurës së këmbëve, e ndjekur nga vajosja me një krem ​​ushqyes. Kremi i këmbës Diaderm, i cili ka vetitë unike hidratuese, ka shumë vlerësime pozitive. Në prani të çarjeve të vogla, përdorni një krem ​​me një efekt shërues të plagës.

 • Me kohë, prerë thonjtë në mënyrë që të mos dëmtojnë lëkurën në gishta me skajet e qosheve të tejdukshëm.
 • Monitoroni gjendjen e lëkurës së këmbëve, duke parandaluar zhvillimin e mykozës.

Respektimi i rregullave të përgjithshme mund të zvogëlojë rrezikun e edemës dhe të përmirësojë qarkullimin e gjakut në ekstremitetet e poshtme:

 • ndiqni një dietë;
 • angazhohen rregullisht në gjimnastikë speciale;
 • parandaloni mbinxehjen dhe hipoterminë e këmbëve;
 • përdorni të brendshme kompresimi (çorape, çorape);
 • vish këpucë ortopedike;
 • përjashtoni alkoolin dhe cigaren;
 • këshillohuni me specialistë nëse shfaqen shenja paralajmëruese të dhimbjes.

Këpucë për këmbë diabetike

Me një këmbë diabetike, është e nevojshme të zgjidhni saktë këpucë me një drejtim ortopedik. Shtë e rëndësishme të udhëhiqeni nga karakteristikat e mëposhtme:

 • këpucët nuk duhet të kufizojnë këmbën dhe të fiksohen mirë në të;
 • numri i qepjeve duhet të jetë minimal për të shmangur fërkimin;
 • thembra e këpucëve duhet të sigurojë mbështetje përgjatë gjithë sipërfaqes së brendshme të këmbës, të ketë një lartësi optimale të thembra (jo më e lartë se 2-3 cm);
 • Preferohen modele lëkure me një majë të mbyllur, e cila parandalon dëmtimin e lëkurës dhe një shtrojë "frymëmarrjeje" që parandalon djersitjen e tepërt të këmbëve.

Ndihma efektive për këmbët tuaja të fryra nuk është vetëm një zgjidhje për një problem estetik, por edhe një parandalim i komplikimeve serioze diabetike.

Diabetus Shqipëri