Të Gjitha Për Diabetin

Trajtimi i diabetit nga Neumyvakin

LEXONI LEXUESIT TONA!

Për trajtimin e nyjeve, lexuesit tanë kanë përdorur me sukses DiabeNot. Duke parë popullaritetin e këtij produkti, vendosëm ta ofrojmë atë në vëmendjen tuaj.

Shumë pacientë, kur mësojnë për diagnozën e tyre të diabetit, në fillim nuk mund të merren me të. Shpesh ata refuzojnë të marrin ilaçet që iu atribuohen nga mjeku, dhe po kërkojnë mënyra të tjera alternative për të hequr qafe sëmundjen. Trajtimi i diabetit sipas Neumyvakin është një nga metodat e tilla.

 • Pse trupit i duhet sode?
 • Si është trajtimi i diabetit sipas Neumyvakin?
 • Rreziqet e qarta për diabetikët
 • Neumyvakin në lidhje me diabetin

Ndoshta, çdo amvise në një kabinet, midis erëzave dhe drithërave të tjera, ka një kavanoz me pluhur bikarbonat natriumi të bardhë. Përdoret gjerësisht në gatim, shtëpiake, por pak njerëz të zakonshëm janë të vetëdijshëm për vetitë shëruese të këtij produkti.

Profesor Neumyvakin vendosi të plotësojë këtë boshllëk në njohuritë e njerëzve dhe madje botoi një libër mbi përdorimin e saktë të alkalit për trajtimin e shumë sëmundjeve, duke përfshirë gjendjen e hiperglicemisë së vazhdueshme. Sa efektive është teknika e tij? Kjo ende duhet të trajtohet.

Pse trupit i duhet sode?

Nëse flasim për produktin përmes prizmit të terapisë për "sëmundjen e ëmbël", duhet të theksohet se ajo është përdorur në mënyrë aktive për të shpëtuar jetën e ushtarëve gjatë Luftës së Dytë Botërore. Historia ka përshkruar shumë raste në të cilat mjekët në terren dhe paramedikët larguan personelin ushtarak nga gjendja terminale e ketoacidozës duke futur një zgjidhje të bikarbonatit të natriumit në një venë.

Arsyeja për këtë është efekti në ekuilibrin acid-bazë të gjakut të pacientit. Trajtimi i diabetit me sode sipas Neumyvakin bazohet në të njëjtin parim të punës.

Sekuenca e proceseve patologjike në trupin me hiperglicemi mund të përfaqësohet si më poshtë:

 1. Hiperglicemia e përhershme çon në formimin e produkteve metabolike të padëshirueshme – ketone. Ata kanë aftësinë për të zhvendosur pH e serumit në anën acidike.
 2. Niveli normal i bilancit acid-bazë është 7,3-7,4. Kur ai ndryshon në vlera më të ulëta, zhvillohet "acidifikimi" i gjakut, gjë që çon në humbjen e vetëdijes, çrregullime në funksionimin e të gjitha organeve dhe sistemeve. Në mungesë të ndihmës adekuate, madje mund të ndodhë vdekja.
 3. Sode është një alkali klasike. Rivendos vlerën e pH dhe normalizon trupin në kushte acidioze.

Kështu, trajtimi i diabetit me sode sipas Neumyvakin bazohet në një reagim të thjeshtë kimik. Shumica e saj i mbajnë mend nga tavolinat e shkollës. Sidoqoftë, vlen menjëherë të mësohet se një terapi e tillë nuk do të jetë në gjendje të kurojë sëmundjen, por vetëm të zvogëlojë përkohësisht simptomat.

Lexoni artikullin:  A është e mundur të hani rrush me diabet tip 2

Përmirësimi duhet të jetë gjithëpërfshirës me përdorimin e ilaçeve përkatëse, dietës dhe regjimit të ushtrimeve.

Si është trajtimi i diabetit sipas Neumyvakin?

Bazuar në teorinë e "acidifikimit" të të gjithë organizmit për shkak të hiperglicemisë së vazhdueshme, profesori ofron marrjen e përditshme të bikarbonatit të natriumit si një ilaç efektiv.

Receta e gatimit dhe regjimi është si më poshtë:

 1. ¼ lugë çaji pluhur të bardhë duhet të përzihet në 250 ml ujë të nxehtë ose qumësht.
 2. Lëngu ideal duhet të nxehet në një temperaturë prej 60-65oC. Atëherë një mjet jokonvencional absorbohet më mirë.
 3. Ju duhet të përdorni një zgjidhje të tillë 15 minuta para çdo vakt 3 herë në ditë.
 4. Kohëzgjatja e terapisë është 2 javë, atëherë mund ta rritni dozën në 1 lugë çaji.
 5. Sipas rekomandimeve, trajtimi i diabetit tip 2 me sode sipas Neumyvakin mund të kalohet gjatë gjithë jetës së tij – sipas rregullave të përshkruara në librin e tij.

Rreziqet e qarta për diabetikët

Sidoqoftë, nuk duhet të përdorni një metodë të ngjashme si bazën për shërimin nga "sëmundja e ëmbël". Ka shumë rreziqe dhe pasoja të padëshirueshme, të cilat pak përshkruhen në krijimin e autorit.

Këto përfshijnë:

 1. Formimi i shpejtë i ulçereve të stomakut dhe duodenit. Gjë është se sode me të vërtetë zvogëlon aciditetin e të gjitha zgavrave ku futet. Pas tranzitit nëpër traktin digjestiv, shkakton një rritje refleksi në prodhimin e acidit klorhidrik nga epiteli i stomakut. Ai përpiqet të kompensojë aciditetin e shuar nga bikarbonat, dhe lëshon HCl edhe më shumë. Në vend të uljes së pH, pacienti merr një rritje. Ka raste të shpeshta kur pacientët u pranuan në spital me gjakderdhje të stomakut për shkak të një ulçeri të hapur pas 12 javësh terapi të ngjashme me sode.
 2. Trajtimi i diabetit tip 1 me sode sipas Neumyvakin është, në përgjithësi, një mit. Shkaku kryesor i sëmundjes është se nuk ka insulinë vetanake. Nëse nuk administrohet artificialisht, atëherë asnjë ilaç tjetër nuk mund të bëjë asgjë me hiperglicemi. Këtu nuk mund të ndihmoni vetëm me një ndryshim në ekuilibrin acid-bazë. Tërhiqeni nga koma – mbase duke mbajtur një nivel të vazhdueshëm të glukozës në gjak – jo.
 3. Marrja e rregullt e bikarbonatit të natriumit ndikon negativisht në procesin e tretjes. Produkti është një laksativ shumë i fortë dhe shpesh çon në diarre nëse përdoret në mënyrë jo të duhur. Promovon zhvillimin e flatulencës dhe dëmton tretshmërinë e ushqyesve.

Në fund të fundit, pacienti modern duhet të kuptojë se trajtimi i zgjatur me sode sipas Neumyvakin dëmton trupin më shumë sesa shëron. Ju nuk mund të zvogëloni vetitë shëruese të bikarbonatit, por nuk keni nevojë ta ngrini atë në statusin e një panacea.

Shtë më mirë ta përdorni si një antiseptik për përdorim të jashtëm ose në situatat e mëposhtme:

 • Hundë purulent me erë;
 • Gargarë me dhimbje të fytit;
 • Bronkiti katarral.
Lexoni artikullin:  Mjetet juridike popullore për diabetin; lëng dhe trajtim bimor

Për trajtimin e një sëmundjeje kaq komplekse si diabeti, nuk është i përshtatshëm. Gjëja kryesore është që të konsultoheni me një mjek dhe të zgjidhni një kompleks individual të masave të Wellness.

Neumyvakin në lidhje me diabetin

Trajtimi i diabetit nga Neumyvakin

Profesor Neumyvakin e quan diabetin një sëmundje të stilit të jetesës jo të shëndetshëm dhe të ushqyerit. Trajtimi i diabetit me sode sipas Neumyvakin është bërë një nga degët e mjekësisë alternative. Dhe, përkundër mendimeve të diskutueshme, sistemi i tij alternative i trajtimit të sëmundjeve praktikohet në mënyrë aktive dhe konsiderohet efektiv.

Kush është Neumyvakin?

Ivan Pavlovich Neumyvakin është një profesor i shquar sovjetik, doktor i shkencave mjekësore, anëtar i Akademisë Ruse të Shkencave të Natyrës. Ai dha një kontribut të madh në zhvillimin e mjekësisë hapësinore, duke kushtuar 30 vjet të jetës së tij për të. Ai krijoi një stacion hapësinor direkt në bord dhe zhvilloi teknika të reja për ofrimin e ndihmës së parë për astronautët gjatë fluturimeve me gjatësi të ndryshme kohore. Doktori i shkencave vendosi njohuritë e tij unike praktike dhe teorike në letërsi. Librat e tij më të famshëm:

 • "Sode. Mitet dhe realiteti ".
 • “Peroksidi i hidrogjenit. Mitet dhe realiteti ".
 • "Diabetes. Mitet dhe realiteti ".
 • Endoekologjia e Shëndetit.

Kthehu tek tabela e përmbajtjes

Cila është teoria e Neumyvakin për diabetin?

Neumyvakin I.P. krijoi një teori unike, e cila përfshin përdorimin e sode dhe peroksid hidrogjeni në diabet, si ilaçi kryesor. Pasi zbatoi me sukses njohuritë e tij në praktikë, shkencëtari në të vërtetë krijoi një trajtim alternative për sëmundjen. Falë hulumtimit të profesorit, trajtimi i diabetit me këto substanca është përdorur në mënyrë aktive për qëllime parandaluese dhe shëndetësore.

Falë peroksidit, trupi pastrohet nga efektet e mikroorganizmave patogjenë.

Thelbi i metodës është efekti i peroksidit të hidrogjenit dhe sodeve në bakteret dhe kërpudhat që bllokojnë mjedisin e brendshëm të një personi. Peroksidi i hidrogjenit (H2O2) është një antioksidant i fuqishëm që ndikon destruktivisht në patogjenët dhe toksinat. H2O2 nuk grumbullohet në trup, duke eleminuar kështu reaksionet alergjike. Soda gjithashtu ndihmon për të larguar lëngun e tepërt nga trupi, duke ngadalësuar kështu thithjen e yndyrnave në muret e enëve të gjakut.

Kthehu tek tabela e përmbajtjes

Mitet dhe Realiteti

Neumyvakin është një krijues i një drejtimi jo-tradicional që mbron trajtimin e diabetit me mjete popullore. Njohuritë teorike u konfirmuan me metoda praktike të administrimit të brendshëm dhe administrimit intravenoz të peroksidit dhe bikarbonatit të natriumit. Duke gjykuar nga rishikimet e pacientëve që i nënshtrohen metodologjisë së profesorit, metabolizmi dhe thithja e sheqerit janë përmirësuar ndjeshëm. Por profesionistët që kanë vite që punojnë në fushën e endokrinologjisë nuk mund të konfirmojnë efektivitetin e një teknike alternative. Dhe gjithashtu mos u mbështetni në rezultatet pozitive të vetë-mjekimit sipas skemës Neumyvakin, sepse shumë varet nga besimi në rezultatin dhe karakteristikat individuale të trupit.

Kthehu tek tabela e përmbajtjes

Lexoni artikullin:  Norma e sheqerit në gjak në gratë shtatzëna çfarë duhet të dini për një periudhë të rëndësishme

Metoda e aplikimit

Metoda Neumyvakin përfshin gëlltitje të përditshme të një zgjidhje 3% të peroksidit të hidrogjenit. Dozimi – 1 pikë për 50 ml. ujë 3 herë në ditë. Në mungesë të efekteve anësore, sasia e peroksidit rritet, dhe uji zvogëlohet në 40 ml. Pas 10 ditësh të kursit, pacienti duhet të marrë 10 pika për 1 dozë. Kursi tjetër fillon me të njëjtën dozë pas 3 ditësh pushim.

Gradualisht, duhet të sillni dozën e sodës në një lugë çaji.

Profesori I.P Neumyvakin ndau njohuri praktike të paçmueshme në trajtimin e diabetit tip 2 me sode duke botuar librin e tij. Të gjitha recetat bazohen në kërkime dhe praktika të shumta. Në fazat e para, sode duhet të merret në sasi minimale, duke rritur gradualisht dozën. Rriteni dozën nga maja e thikës në një lugë çaji. Merrni një koktej sode me ujë të zierë të ftohur gojarisht 3 herë në ditë para ngrënies.

Këshillat e profesorit për marrjen e sode për diabetin:

 • merreni me stomak bosh jo më shumë se 3 herë në ditë për 20-30 minuta para një vakt;
 • doza fillestare nuk duhet të kalojë vëllimin e një luge kafeje;
 • përdorni ujë ose qumësht për të tretur sode;
 • uji / qumështi duhet të jetë i nxehtë, por jo i zier;
 • mundësia e larjes së sode me ujë në një vëllim prej 1 filxhan është e lejuar.

Kthehu tek tabela e përmbajtjes

Efektet anësore të trajtimit

Kur trajtoni, duhet të ndiqni masën për të shmangur mbidozimin. Për shembull, sode nuk trajton, por pastron, alkalizon trupin. Zakonisht, efektet anësore me trajtim të pahijshëm nga farmaceutikët manifestohen në formën e:

 • urth;
 • nauze dhe të vjella
 • çrregullime të stoolit;
 • hundë me erë;
 • skuqje alergjike;
 • marramendje;
 • djersitje e tepruar;
 • dhimbje stomaku.

Kthehu tek tabela e përmbajtjes

Противопоказания

Ndalohet kombinimi i alkoolit dhe sodeve për trajtim.

Trajtimi i diabetit me peroksid hidrogjeni dhe sode, Dr Neumyvakin vë në një pjesë të barërave të provuara. Hulumtimi i tij konfirmon aftësinë e mjeteve të thjeshta dhe të përballueshme për t'i rezistuar infeksioneve dhe mbështetur trupin. Por një trajtim alternative për diabetin tip 2 ka një numër kundërindikacionesh:

 • lloji i diabetit mellitus 1;
 • çekuilibër acid;
 • alergji;
 • sëmundjet onkologjike;
 • është rreptësisht e ndaluar të marrësh hollues të gjakut në të njëjtën kohë me peroksidin (Analgin, Heparin);
 • marrja e alkoolit.

Profesor Neumyvakin nuk rekomandon marrjen e sode në stomak të plotë, në mënyrë që të mos shkaktojë formimin e gazit dhe shqetësimin e tretjes.

Ivan Pavlovich Neumyvakin arriti të provojë përfitimet e sode buke dhe një zgjidhje të H2O2, por është e rëndësishme të kuptohet që soda dhe peroksidi nuk janë një ilaç për të gjitha sëmundjet. Për të normalizuar gjendjen, gjimnastika terapeutike në kombinim me një dietë të shëndetshme është efektive. Mjekësia tradicionale është e pranueshme për parandalimin dhe pastrimin e trupit, por nuk do të zëvendësojë terapinë kryesore të ilaçeve. Terapia mbështetëse është e mundur, por jo shëruese.

Diabetus Shqipëri