Trajtimi i diabetit folk

Shumë prej nesh janë mjaft të ditur për këtë sëmundje. Dhe sot, gjithnjë e më shumë njerëz kanë filluar të praktikojnë trajtimin e diabetit me mjete juridike popullore, në kombinim me metodat që ofron mjekësia tradicionale. Për të kuptuar saktësisht se cilat metoda ia vlen të përdoren, dhe cili rezultat duhet të pritet nga përdorimi i tyre, së pari duhet të merrni parasysh më hollësisht thelbin e sëmundjes.

Diabeti mellitus ndodh për shkak të një shkelje të procesit të formimit të insulinës në trupin e njeriut. Insulina është një hormon që është i domosdoshëm për rrjedhën e papenguar të glukozës në qelizat e indeve. Diabeti mellitus mund të ndodhë si me prodhim të ulët të insulinës ashtu edhe në rastet kur trupi nuk mund ta përdorë këtë insulinë.

Glukoza është burimi kryesor i energjisë në trupin e njeriut dhe për këtë arsye është shumë e rëndësishme që ajo të hyjë në qeliza në sasi të mjaftueshme. Nëse trupi ka glukozë të pamjaftueshme, qelizat detyrohen të zbërthejnë proteina dhe yndyrë, përfshirë ato që gjenden në indet e muskujve. Kështu (me vetë-shkatërrim), trupi përpiqet të plotësojë nevojën e tij për energji, dhe pa këtë proces nuk do të ishte në gjendje të ekzistonte për një kohë të gjatë. Ky fenomen është shumë i rrezikshëm për shëndetin, kjo është arsyeja pse është e nevojshme që të ketë një sasi të mjaftueshme të glukozës në trup.

Ekzistojnë dy lloje të diabetit mellitus (diabeti mellitus i varur nga insulina dhe diabeti jo i varur nga insulina), por shkenca ende nuk i di arsyet e sakta të zhvillimit të tyre. Besohet se në shumicën e rasteve, faktorët trashëgues luajnë një rol të madh.

Diabeti i varur nga insulina

Kjo lloj sëmundje dikur quhej diabeti i të miturve, pasi kryesisht gjendet tek personat nën moshën tridhjetë vjeç, por ekzistojnë përjashtime. Në rreth dhjetë përqind të të gjithë diabetikëve, është diabeti mellitus i varur nga insulina.

Kjo formë e diabetit ndodh për shkak të faktit se për disa arsye pankreasi nuk prodhon insulinë. Ndoshta këto çrregullime ndodhin për shkak të procesit në të cilin sistemi imunitar fillon të ndikojë në qelizat e pankreasit, përgjegjës për prodhimin e insulinës. Nën ndikimin e infeksionit, këto çrregullime shpesh përshpejtohen, dhe kur më shumë se nëntëdhjetë përqind e qelizave që prodhojnë insulinë tashmë janë shkatërruar, fillojnë të shfaqen simptomat e para të sëmundjes. Ju nuk mund të bëni pa ndërhyrje mjekësore në këtë fazë, pasi që ketoacidoza mund të zhvillohet. Nëse ky moment humbet dhe sëmundja tashmë është zhvilluar, trupi fillon të vuajë nga nënproduktet që rezultojnë, të cilat janë shumë të rrezikshme për shëndetin dhe mund të shkaktojnë shkelje të shumta në përbërjen kimike të gjakut, si rezultat i të cilave fillon procesi i dehidrimit të trupit.

Simptomat karakteristike të kësaj gjendje përfshijnë: skuqje dhe thatësi të lëkurës, ulje të presionit të gjakut, mukozën e thatë, ndryshime në frymëmarrje (bëhet e thellë dhe e shpeshtë), nga goja shfaqet një erë frutash. Nëse asgjë nuk është bërë, një person përfundimisht do të fillojë të bjerë në një marrëzi (gjendje mahnitëse), dhe më pas plotësisht pushon së perceptimi i mjedisit. Keotacidoza është fatale.

Diabeti mellitus që nuk varet nga insulina

Ky lloj diabeti është më i zakonshëm dhe shfaqet kryesisht te njerëzit mbi moshën dyzet vjeç. Në numrin e përgjithshëm të diabetikëve, gati nëntëdhjetë përqind vuajnë nga një formë e pavarur nga insulina e diabetit mellitus.

Në diabetin mellitus që nuk varet nga insulina, pankreasi prodhon një sasi të caktuar të insulinës, por shpesh është ose nuk është e mjaftueshme për të përmbushur nevojat e trupit ose trupi thjesht nuk e përdor atë. Ky reagim është shkaktuar nga një ulje e ndjeshmërisë ndaj insulinës, si dhe nga paaftësia për ta njohur atë. Si rezultat i kësaj, glukoza nuk mund të depërtojë në muret e qelizave, gjë që nuk është tipike për funksionimin normal të trupit.
Me këtë lloj të diabetit mellitus, mund të zhvillohet keotacidoza, por kjo ndodh shumë rrallë. Dhe gjithçka do të ishte në rregull, por në vend të kësaj sëmundjeje, mund të zhvillohet një gjendje tjetër, jo më pak e rrezikshme, jo-keton, komone hiperosmotike. Kjo gjendje zakonisht shkaktohet nga sheqeri i lartë në gjak dhe dehidratimi shumë i rëndë. Pothuajse gjysma e rasteve në të cilat ndodhi kjo ndërlikim ishte fatale.

Lexoni artikullin:  Pse nuk mund të pini sode me diabet

Simptomat e diabetit të varur nga insulina dhe jo nga insulina janë të njëjta. Në të dy rastet, pacientët zbulohet se kanë sheqer të lartë në gjak, manifestimin e tyre në urinë, humbje të shpejtë të peshës, etje të fortë, uri të vazhdueshme dhe urinim të tepërt. Përveç kësaj, simptomat e lodhjes dhe dëmtimit të shikimit gjithashtu mund t'i atribuohen simptomave. Gjatë diabetit, një person rrit ndjeshmërinë ndaj të gjitha llojeve të infeksioneve. Nga jashtë, kjo manifestohet si një shërim i ngadaltë i plagëve. Tek gratë, cikli menstrual mund të ndryshojë, dhe tek burrat shfaqet pafuqia. Në fazat e mëvonshme të sëmundjes, humbja e plotë e shikimit, ndjesi shpimi gjilpërash në ekstremitetet dhe mpirje e tyre, rritje e presionit të gjakut, çrregullime të qarkullimit të gjakut, manifestime të ndryshme të insuficiencës kardiovaskulare dhe renale janë të mundshme.

Shouldfarë duhet të bëhet gjatë një sëmundjeje?

Fatkeqësisht, mjekësia nuk njeh ende metodat me të cilat diabeti mund të kurohet plotësisht, por falë trajtimit mjekësor dhe mjeteve popullore, gjendja e pacientit mund të përmirësohet ndjeshëm, duke minimizuar të gjitha efektet anësore të kësaj sëmundjeje. Trajtimi i diabetit varet drejtpërdrejt nga forma e tij. Pra, me një formë të varur nga insulina, endokrinologu do t'i përshkruajë pacientit injeksione insuline, të cilat zvogëlojnë përqendrimin e glukozës në gjak. Përveç kësaj, përshkruhen dieta speciale, në të cilat rekomandohet të përjashtohen nga dieta të gjitha ushqimet që përmbajnë kolesterol dhe karbohidrate (gjalpë, mish yndyror, sallo, të verdhë veze, etj.). Rekomandohet të hani më shumë fruta dhe zarzavate. Por është e ndaluar: banane, rrush, rrush të thatë, hurmë, patate, pije me sheqer dhe produkte të tjerë që përmbajnë sasi të tepërt sheqeri. Së bashku me ilaçet dhe dietat, këshillohet të ushtroheni. Nëse vërehen të gjitha këto kërkesa, niveli i sheqerit në gjak do të mbetet brenda intervalit normal, dhe kjo nga ana tjetër nuk do të shkaktojë komplikime.

Me një formë të pavarur nga insulina e diabetit, injeksionet e insulinës nuk janë të nevojshme, megjithëse përdorimi i tij lejohet kur opsionet e tjera nuk ndihmojnë. Terapia dietike, edukimi fizik dhe trajtimi i ilaçeve (ilaçe hipoglikemike, të cilat mund të rrisin ndjeshmërinë e trupit ndaj insulinës dhe të rrisin shkallën e depërtimit të glukozës në qeliza) janë të përshkruara kryesisht. Përveç kësaj, është e nevojshme t'i kushtohet vëmendje e konsiderueshme parandalimit të komplikimeve. Shumë ekspertë besojnë se trajtimi i diabetit me barishte është shumë efektiv, siç janë tabletat bimore fobrinol. Kjo metodë e trajtimit të diabetit është përdorur në mjekësinë antike Lindore. Me ndihmën e përgatitjeve të caktuara bimore, ju jo vetëm që mund të ulni nivelin e sheqerit në gjak, por gjithashtu të përmirësoni funksionimin e trupit në tërësi. Mjetet juridike më efektive për diabetin përfshijnë:

  • mjedër;
  • man;
  • plakë e zezë;
  • strawberries;
  • rowan;
  • manaferra;
  • tërshëra;
  • jonxhë;
  • rrënjë rodhe etj.

Unë do të doja të tërhiqja vëmendjen për faktin se cilido qoftë trajtimi, nëse nuk ndiqni një dietë, thjesht nuk ka kuptim. Shtë e nevojshme t'i përmbahen dietës së përshkruar nga mjeku, si dhe rregullave të caktuara të sjelljes që do të kontribuojnë në normalizimin e gjendjes. Para së gjithash, është e nevojshme të përjashtohen absolutisht të gjitha produktet ushqimore që përmbajnë sheqer dhe t'i zëvendësojnë me zëvendësues të sheqerit. Së bashku me këtë, për ta bërë më të lehtë tretjen e yndyrave, duhet të shtoni më shumë erëza në dietë.

Lexoni artikullin:  Sheqeri tek fëmijët

Përveç kësaj, shumë mjekë këshillojnë diabetikët të qeshin më shumë, pasi e qeshura ngre nivelin e sheqerit në gjak, nga rruga, ky fakt është vërtetuar shkencërisht. Shtë gjithashtu e dobishme të konsumoni më shumë lakër, qepë, hudhër, spinaq, selino, dhe më pak kumbulla, qershi, rrush, banane dhe kafe.

Trajtimi me mjete popullore

Trajtimi i diabetit me ndihmën e mjeteve juridike popullore lejohet vetëm në kombinim me trajtimin kryesor (ilaç), pasi vetëm ata nuk janë në gjendje të japin një efekt pozitiv. Mjetet juridike popullore mund të mbrojnë pacientin nga të gjitha llojet e lezioneve që prekin veshkat, mëlçinë, retinën dhe sistemin kardiovaskular.
Gjithashtu, me ndihmën e mjeteve juridike popullore, ju mund të rrisni ndjeshëm kohën e shfaqjes së komplikimeve. Siç u përmend më herët, përgatitjet bimore janë shumë të përshtatshme për këtë. Ka një numër të madh të tyre, por çdo dy deri në tre muaj ju duhet të aplikoni një tarifë të re. Dhe përsëri, vetëm në kombinim me ilaçet. Zakonisht, pas marrjes së rregullt të bimëve, përmirësimet shfaqen pas tre deri në katër javë. Para se të filloni trajtimin me mjete juridike popullore, këshillohuni me mjekun tuaj nëse ato kanë ndonjë kundërindikacion për ju.
Në format e butë të diabetit, rekomandohet të përdorni fasule, boronica, artichoke të Jeruzalemit, hip të trëndafilit, hipotekë dhe le të Shën Gjonit. Ushqimi duhet të jetë i shpeshtë – të paktën pesë herë në ditë. Gjithashtu në diabet, mjekësia tradicionale rekomandon thithjen e aromave të kamfurit, zambakëve të ujit dhe luleve të tjera me një ngjyrë të bardhë dhe të verdhë. Nuk rekomandohet të merrni diuretikë, por pirja e shumë lëngjeve në vend të ujit është e mirë. Lëngjet do të jenë të dobishme, për të cilat janë zgjedhur produktet e mëposhtme: manit, kumbullës, shegës, kastravecit. Lëngu i koncentruar i mentës dhe uji i trëndafilit konsiderohen gjithashtu shumë të dobishëm për diabetikët.

Mjetet juridike popullore

Nr. I mjetit 1

Merrni hudhrën, grijeni atë në gruel (100 gram) dhe derdhni një litër verë të kuqe të thatë. Këmbëngulni përzierjen që rezulton në një vend të ndritshëm për dy javë, duke tundur përmbajtjen herë pas here. Pas dy javësh, përzierja duhet të filtrohet dhe mund të merrni dy lugë tri herë në ditë para ngrënies. Ruani në frigorifer.

Nr. I mjetit 2

Hudhra është gjithashtu e nevojshme për këtë ilaç. Ashtu si në recetën e mëparshme, grijmë hudhrat në tul (tre deri në katër karafil) dhe derdh një litër ujë të valë. Përzierja është mbështjellë mirë dhe insistuar për njëzet minuta. Merrni gjatë gjithë ditës si çaj.

Nr. I mjetit 3

Marrim katër qepë të mesme, i qërojmë, i copëtojmë, i vendosim në një kavanoz qelqi dhe i mbushim me dy litra ujë të zierë të ftohtë. Këmbëngulni në temperaturën e dhomës për një ditë. Pas kësaj, infuzioni duhet të filtrohet dhe mund të merrni 1/3 filxhan tri herë në ditë njëzet minuta para se të hani. Ruani infuzionin gjithashtu në temperaturën e dhomës. Kursi i trajtimit është shtatëmbëdhjetë ditë, dhe mund të kryhet jo më shumë se një herë në vit.

Nr. I mjetit 4

Për tretësirën tjetër, do të na duhen gjethe arre, pranga me bar, qepë dhe vodka. Tinkturat përgatiten veçmas në përmasa 1:10 (një pjesë e materialit bimore dhe dhjetë pjesë të vodkës). Këmbëngulni për katër deri në pesë ditë në një vend të errët në temperaturën e dhomës. Pas kësaj, të gjitha tinkturat janë të përziera: 150 mililitra tinkturë qepësh, 60 mililitra tretësirë ​​e gjetheve të arrave dhe 40 mililitra tinkturë e prangave të barit. Përzierja merret një lugë çaji dy herë në ditë (mëngjes dhe mbrëmje) para ngrënies.

Lexoni artikullin:  Vezë diabeti me limon për zvogëlimin e sheqerit

Nr. I mjetit 5

Marrim dy lugë hikërror, bluajmë në një mulli kafeje dhe i përziejmë me një gotë kefir (të dizajnuar për një vakt). Pini dy herë në ditë (mëngjes dhe mbrëmje) tridhjetë minuta para ngrënies.

Nr. I mjetit 7

Me një përmbajtje të lartë të sheqerit në gjak, merrni një gjethe gjiri (dhjetë gjethe), derdhni ujë të valë (300 mililitra) dhe insistoni për një ditë. Merrni pesëdhjetë mililitra tre herë në ditë gjysmë ore para një vakt. Kursi i trajtimit është tre javë.

Nr. I mjetit 8

Marrim turshinë e lakrës së zakonshme dhe pijmë 1/3 filxhan tri herë në ditë.

Nr. I mjetit 9

Ne bëjmë lëng të freskët nga panxhari i kuq dhe marrim katër herë në ditë për 1/4 filxhan. Kursi i trajtimit është tre deri në katër javë, pastaj një pushim prej shtatë deri në dhjetë ditë dhe rifillimi i kursit.

Nr. I mjetit 10

Me një formë të butë të diabetit, rekomandohet përdorimi i lëngut të patates. Në disa raste, lehtësimi i gjendjes së pacientit është vërejtur edhe në forma të rënda. Merrni lëng patatesh gjysmë gote dy herë në ditë tridhjetë minuta para ngrënies.

Nr. I mjetit 11

Ne bëjmë një përzierje të manave dhe manave të viburnum (në pjesë të barabarta), duhet të merret një lugë ëmbëlsirë. Merrni në mëngjes para se të hani.

Nr. I mjetit 12

Për ilaçin tjetër, do të na duhen: pesëdhjetë gram qepë, vaj vegjetal, kopër dhe majdanoz. Qepë të parafabrikuar me ujë të valë dhe prerë në unaza, pres zarzavate (secila nga pesëmbëdhjetë gramë), përzieni, derdhni vaj perimesh (dhjetë mililitra) dhe përzieni përsëri. Kursi i trajtimit është katër javë, atëherë ju duhet të bëni një pushim për dhjetë ditë, pas së cilës kursi mund të përsëritet.

Nr. I mjetit 13

Ne marrim pronë, prerë pjesën e bardhë (rreth dhjetë copë), presim, derdhim dy litra verë të thatë rrushi të rrushit dhe insistojmë në një vend të errët të ftohtë për dy javë. Përmbajtja duhet të tronditet në mënyrë periodike. Pas kësaj kohe, përzierja duhet të filtrohet plotësisht dhe pjesa tjetër të shtrydhur. Merrni tridhjetë mililitra pas një vakt (gjysmë ore). Ky mjet do të ndihmojë në mbajtjen e niveleve të sheqerit në gjak në normën e pranueshme.

Nr. I mjetit 14

Më intensivisht, insulina fillon të lëshohet pas pastrimit të stomakut, gjë që mund të ndihmojë shumë diabetikët. Stomaku pastrohet si më poshtë: merrni ujë të zier (rreth tre litra) dhe pijeni atë, mundësisht në gllënjka të vogla, derisa të shfaqet vjellja. Pas kësaj, është e nevojshme të nxisni të vjella. Kjo procedurë duhet të përsëritet derisa stomaku të jetë plotësisht i zbrazët. Kështu, pastrimi i stomakut lejohet jo më shumë se një herë në javë. Procedura duhet të kryhet në mëngjes në stomak bosh, pasi zbrazni zorrët dhe fshikëzën. Pas pastrimit të stomakut, është rreptësisht e ndaluar të supercool. Për njerëzit që vuajnë nga hipertensioni ose sëmundje të tjera kardiovaskulare, kjo procedurë është e kundërindikuar. Gjithashtu, nuk rekomandohet për personat me ulcera në stomak dhe ulçera duodenale.

Nr. I mjetit 15

Marrim gjethet e fasules, rreth njëzet gramë, mbushim me një litër ujë dhe ziejmë për katër orë. Pastaj supë duhet të filtrohet dhe të merret tre herë në ditë. Kursi i trajtimit është pesë deri në tetë javë.

Metoda # 16

Marrim tetëqind gram hithre, derdhim 2,5 litra vodka dhe insistojmë për dy javë. Pas kësaj kohe, tretësira duhet të filtrohet, pas së cilës mund të merrni një lugë gjelle tri herë në ditë për gjysmë ore para se të hani.

Metoda # 17

Marrim sythat e jargavanit (një lugë gjelle), derdhim një litër ujë të valë dhe insistojmë për rreth një orë. Pas kësaj, filtroni dhe pini një lugë gjelle tri herë në ditë për gjysmë ore para se të hani.

Para përdorimit të ndonjë ilaçi, kërkohet një konsultë e specializuar.

Diabetus Shqipëri