Trajtimi i diabetit mjetet juridike popullore

Trajtimi me një diagnozë të diabetit nuk çon në shërimin e plotë të pacientit, por në të njëjtën masë, me këtë diagnozë, ju mund të jetoni një jetë të gjatë dhe të qetë. Rendi i trajtimit, procedurat, terapia përcaktohet vetëm nga mjeku dhe jo gjithmonë kërkon një dozë ditore të insulinës artificiale për trupin e njeriut. Nëse trupi i njeriut ka simptoma të theksuara diabetike, atëherë trajtimi me mjete popullore mund të përshkruhet përveç recetave të mjekut.

Diabeti mellitus: trajtimi i boronicës

Efektive në trajtimin e diabetit janë gjethet e freskëta ose të thata të boronicave të njohura. Pas pjekjes, gjethi merr jo vetëm një ngjyrë të bukur, por edhe një aromë e pasur do të japë kënaqësi nga pritja e një çaji të tillë.


Receta 1
Do të duhen 25 g gjethe boronicë, të njëjtën sasi gjethe hithre dhe luleradhiqe (medicinale).
Një koleksion i tillë në sasinë e 1 lugë gjelle hidh 300 ml ujë të zier dhe më pas ziej në zjarr për 15 minuta. Heqni qafe gjethet, dhe merrni një zierje nga 2 deri në 4 herë gjatë gjithë ditës para se të hani 2 lugë.

Receta 2
Në të njëjtën proporcion, merrni 25 g gjethe boronicë, briskë supesh nga fasulet dhe galega medicinale, si në rastin e parë, krijojini, insistoni dhe merrni, duke iu përmbajtur proporcioneve të mësipërme.

Receta 3
Përzieni të njëjtën sasi të tre përbërësve dhe insistoni, si në rastet e mëparshme. Ju do të keni nevojë për: gjethe boronicë, një farmaci në formën e gjilpërave të arave dhe barin e thurrjeve të shpendëve. Të gjithë përbërësit janë 25 g. Pritja e tinkturës për të realizuar 2 ose maksimum 4 herë në ditë për 2 lugë gjelle sendesh para ngrënies.

Receta 4
Përbërësi kryesor është një gjethe boronicë, gjethe manit dhe luleradhiqe, si dhe gjethe aguliçe. Të gjitha bimët duhet të merren me 20 g. Insistojnë dhe marrin në të njëjtën mënyrë.

Lexoni artikullin:  Sheqeri në gjak normal 5 mënyra për ta mirëmbajtur atë pa ilaçe

Receta 5
Gjethet: gjethe delli, boronica, luleradhiqe dhe hithër, marrin secilën nga 25 g.Krijoni, insistoni dhe merrni në përputhje me kërkesat e mësipërme.

Receta 6
Përgatitni gjethet e boronicave, çikrikut, mentës, luleradhiqen dhe lugën e Shën Gjonit secilën 20 g. Derdhni 300 ml ujë të vluar në një tigan dhe vendoseni koleksionin në zjarr në mënyrë që të ziejë për 15 minuta. Merrni një infuzion të pastër, të tendosur dy herë në ditë para ngrënies, ose mund të tre herë në katër doza sa më shumë që të jetë e mundur.

Receta 7
Infuzion më aromatik përbëhet nga gjethe boronica, luleshtrydhe dhe manaferra prej 25 g secila. Rekomandohet ta gatuani atë, si të gjitha recetat e mësipërme, për ta marrë atë në të njëjtën mënyrë si në të gjitha koleksionet e tjera.

Diabeti mellitus: trajtimi me çikore

Oryikoja është një bimë mjalti me shumë veti shëruese. Më shpesh përdoret në industrinë e ëmbëlsirave dhe në prodhimin e kafesë. Ky produkt është shumë i dobishëm për sistemin e tretjes, sepse përmban pektinë, e cila ndihmon në metabolizmin.

Oryikori ndihmon në largimin e kolesterolit nga trupi, si dhe toksinat e ndryshme. Efekti i saj pozitiv në zorrë është për shkak të përmirësimit të mikroflora e tij.
Oryikoja është e mirë për njerëzit me diabet. Komponenti inulin në të ka një shije të ëmbël, por është plotësisht pa sheqer.

Receta 1
Ju do të duhet të përzieni në përmasa të barabarta me çikore, trëndafil të egër, barishte të çantës së një bari dhe dëllinjës. Të gjithë përbërësit në 3 lugë. Përveç tyre, vendosni 2 lugë nenexhik të zakonshëm dhe një lugë të barit në formën e filmit patë. Llokoçiseni masën që rezulton dhe merrni vetëm 2 lugë nga ajo. Derdhini ato me 300 ml ujë të zier dhe insistoni për disa orë: nga 2 në 3, nëse është e nevojshme. Merrni këtë tretësirë ​​gjatë gjithë ditës para çdo dëshire për të ngrënë.

Receta 2
Për 1 litër ujë të valë do t'ju duhet një lugë çikore dhe mjaltë dhe qumësht për ta shijuar. Merrni para ngrënies. Ju mund të ndryshoni përmasat pak: një gotë qumësht të nxehtë, pak mjaltë dhe pak çikore.

Lexoni artikullin:  Simptomat e diabetit tip 2, trajtimi dhe dieta

Në këtë video mund të mësoni më shumë rreth vetive të dobishme të çikores dhe përdorimit të tij në diabet.

Diabeti mellitus: trajtimi i mjaltit

Mjalti në përbërjen e tij përmban një sasi të madhe të karbohidrateve të dobishme (deri në rreth 75%), por ato përfaqësohen në këtë produkt si fruktoza (raporti i saj është 40-45% e totalit). Fruktoza nuk kërkon insulinë për përpunim, futjen në trup, që do të thotë se mjalti nuk ka kundërindikacione për përdorim te pacientët me diabet mellitus.

Sidoqoftë, para se të përdorni këtë produkt me një diagnozë të diabetit, është e nevojshme të dëgjoni këshillat e mjekut që merr pjesë për këtë çështje ose të merrni prej tij një dozë të llogaritur qartë në dietën e pacientit.

Ekziston një koncept si një njësi bukë. Korespondon me 2 lugë çaji të një produkti diellor ose 12 gramë të tij. Kjo dozë është një përbërës integral për pacientët me diabet tip 1 kur përdorni mjaltë. Produkti rekomandohet të hahet në mëngjes me stomak bosh, por norma e tij nuk mund të kalojë 2 njësi bukë.

Diabeti mellitus: trajtimi i hikërrorit me kefir

Një nga mjekët dikur ndau historinë se në një pritje në mesin e pacientëve të tij të diagnostikuar me diabet, unë kisha dëgjuar më shumë se një herë për metodën e mrekullueshme të hikërror me kefir.

Kombinimi i këtij produkti gjoja shkakton një ulje të niveleve të sheqerit dhe normalizimin e mirëqenies tek pacienti. Në fakt, kjo është e vërtetë, por!

Një reagim i ngjashëm i trupit ndaj kombinimit të hikërror dhe kefir vërehet vetëm për shkak të mungesës së produkteve të tjera të dëmshme në dietë: ëmbëlsirat, bukën, muffins, kripë, erëza.Nëse kjo terapi përdoret për një javë, fryrja mund të largohet, zorrët punojnë normalisht, pesha ulet pak. Në këtë rast, efekti do të vërehet vetëm për 2 ose 3 ditë sa më shumë që të jetë e mundur. Do të pasohet nga dobësia dhe përsëri luhatja në sasinë e sheqerit, një rritje e presionit mund të shtohet në listë.

Lexoni artikullin:  Parandalimi i diabetit me dietë dhe ushtrime

Diabeti mellitus: trajtimi i lehut të aspenit

Një numër i madh enzimesh që ndihmojnë në luftën kundër diabetit gjenden në lehun e ri të aspenit. Kur e korrni atë në shtëpi, duhet të mbahet mend se mund të mblidhet për zierje vetëm në fillim të pranverës. Për të kursyer kohë ose përpjekje, ju mund të blini një infuzion të gatshëm në një farmaci. Infuzioni tashmë është copëtuar dhe paketuar, mbetet vetëm për t'u përgatitur: derdhni një pako të përmbajtjes së një qese të disponueshme me ujë të valë dhe insistoni pak.

Diabetus Shqipëri