Trajtimi i diabetit tip 2 me mjete popullore; joreale! Këshillat e endokrinologut janë efektive për tu trajtuar

Diabeti i tipit 2 është një patologji e rrezikshme e pankreasit, në të cilën ka një shkelje të metabolizmit normal dhe mosfunksionimit të shumicës së organeve dhe sistemeve.

Për dallim nga diabeti tip 1, i cili është pothuajse i pamundur të rezistosh, sepse shkaktohet nga shkaqe organike objektive (çrregullime gjenetike, patologji pankreatike), diabeti tip XNUMX, në pjesën dërrmuese të rasteve, shkaktohet nga mbipesha, dhe humbja e peshës është një element kryesor i trajtimit.

Përndryshe, terapia simptomatike kryhet me qëllim stabilizimin e niveleve të sheqerit në gjak. Dhe përfshin vetëm ilaçe, por edhe ushqim të duhur.

Barnat për diabet janë mjaft të rënda dhe kanë shumë efekte anësore. Një kusht i rëndësishëm për sigurinë e trajtimit është respektimi i rreptë i dozimit. Arsyeja është se kjo patologji kërkon një qasje delikate dhe të kujdesshme. Sigurimi i sigurisë duke përdorur mjetet juridike popullore është pothuajse e pamundur.

Trajtimi i diabetit tip 2 me mjete juridike popullore: produkte natyrale

1) Tinkturë e hudhrës me alkool.

Komenti i ekspertëve: sipas fitoterapistëve, përdorimi i tinkturave të hudhrës në alkool / verë / vodka ndihmon në uljen e sheqerit në gjak. Certainshtë e njohur me siguri që as hudhra, as alkooli nuk prodhojnë një efekt të tillë. Në vetvete, hudhra ndihmon në luftën kundër peshës së tepërt, por vetëm nëse ndiqet dieta e saktë. Sa për alkoolin, etanoli rrit përshkueshmërinë e membranave qelizore për glukozën (dhe, siç e dini, ky është mekanizmi kryesor për zhvillimin e diabetit). Duke përdorur etanol për qëllime terapeutike, pacienti rrezikon të ngritë sheqerin në gjak në nivele kritike.

Trajtimi i diabetit tip XNUMX me mjete juridike popullore duhet të bëhet me mençuri. Një recetë e tillë më mirë do ta shtynte një person në varr sesa ndihmë.

2) Infuzion i arrave.

Komenti i ekspertëve: recetë e dyshimtë kundër diabetit. Por, si masë parandaluese për aterosklerozën (e cila në mënyrë të pashmangshme ndodh në diabet për shkak të metabolizmit të dëmtuar të lipideve dhe lipoproteinës, e cila çon në akumulimin e kolesterolit "të keq" në gjak dhe formimin e depozitave të yndyrës në muret e enëve të gjakut) është ideale. Arre lufton mirë me kolesterolin e keq.

Lexoni artikullin:  Shenjat e diabeteve, llojet, fazat dhe shkaqet e sheqerit

Receta është e dyshimtë, por efektive në ndërlikimin e sëmundjes (arterioskleroza).

3) Tinkturë alkoolike e qepëve.

Komenti i ekspertëve: trajtimi i diabetit tip XNUMX me mjete juridike popullore, siç janë qepët, është kryer që nga kohërat e lashta, megjithëse njerëzit ende nuk e kuptuan rrënjën e problemit. Qepët janë një burim sheqeri, dhe për shkak të estereve që përmbahen në perime, përshkueshmëria e membranave qelizore për glukozën është zvogëluar. Minusja kryesore e recetës është etanoli. Siç është përmendur tashmë, përdorimi i etanolit në diabet është vdekjeprurës.

4) Një përzierje e hikërror me kefir.

Komenti i ekspertëve: hikërror rekomandohet për diabetikët. Por në vetvete, nuk është në gjendje të ndikojë në nivelin e sheqerit në gjak. Rekomandimi për të përdorur kefir yndyror duket edhe më i çuditshëm. Produktet e qumështit yndyror me diabet tip 2 janë kundërindikuar në mënyrë rigoroze. Fakti është se trupi nuk është në gjendje të përpunojë substancat hyrëse në mënyrë efikase, dhe ajo distilon shumicën e ushqyesve në një depo yndyre. Pas kësaj recete, pacienti do të fitojë 10-15 kilogramë shtesë dhe shëndeti i tij do të bëhet edhe më i keq.

5) Lavrushka përgatitur me ujë të valë.

Komenti i ekspertëve: Lavrushka është i përshtatshëm vetëm për shtimin e tij në supa dhe dumplings kur gatuani. Si gjethet e gjirit mund të ndihmojnë me diabetin, ka shumë të ngjarë edhe vetë fitoterapistët nuk do të thonë.

6) Hani lëng patatesh.

Komenti i ekspertëve: shkatërrimtar i plotë. Trajtimi i diabetit tip 2 me mjete juridike popullore, siç është lëngu i patates, mund të çojë në rezultatet më të mjerueshme. Lëngu i patates është një depo me niseshte. Në trup, niseshte hidrolizohet në glukozë. Rezultati është. Se një diabetik nuk përdor ilaç, por një bombë sheqeri, e cila do të rrisë glukozën në gjak në nivele të pabesueshme. Për më tepër, në recetat e tyre, fitoterapistët e mirë rekomandojnë të pini XNUMX gota lëng patatesh në të njëjtën kohë.

Receta është jashtëzakonisht e rrezikshme. Përkundrazi i përshtatshëm për vetëvrasje.

7) Brew farat e jargavanit dhe të lulediellit.

Lexoni artikullin:  Diabeti mellitus MODY simptomat dhe trajtimi i patologjisë

Komenti i ekspertëve: jargavan rekomandohet vetëm për qëllime estetike, në formën e luleve. Farat e jargavanit nuk kanë një efekt terapeutik në diabet. Si dhe farat e lulediellit.

8) Fasule te kuqe.

Komenti i ekspertëve: Recetat e fasules janë joefektive kundër diabetit. Një tjetër gjë është që fasulet rekomandohen të përfshihen në dietën e diabetikëve. Fasulet e kuqe dhe të bardha përmbajnë një sasi të madhe yndyre në kafshë. Në kushtet kur është e papranueshme të konsumoni yndyrna shtazore në sasi të mëdha – një zëvendësim i denjë.

Trajtimi i diabetit tip 2 me mjete juridike popullore: barishte dhe receta të tjera

Komenti i ekspertëve: Lëngu i hithrës, deri diku, është në gjendje të rregullojë nivelin e sheqerit në gjak. Por në mënyrë që përqendrimi i substancave aktive të jetë i mjaftueshëm, duhet ta përdorni në sasi të tilla që askush nuk mund t'i zotërojë. Përafërsisht 1.5-2 litra për dozë.

2) Farat e pjekura të mbushura me birrë.

Komenti i ekspertëve: birra, ashtu si çdo alkool tjetër, është kundërindikuar në mënyrë rigoroze në diabet, farat e skuqura janë absolutisht të padobishme në diabet. Ato janë të pasura me elementë gjurmë dhe substanca të dobishme, por nuk janë në gjendje të sigurojnë një ulje të sheqerit në gjak.

3) Rrikë me hudhër dhe domate kundër diabetit.

Komenti i ekspertëve: Goditeni me rrikë për diabetin! Në të vërtetë, rrikë dhe hudhra kontribuojnë në humbjen e peshës, që do të thotë se ato mund të ndihmojnë indirekt në luftën kundër diabetit tip 2. Por vetëm indirekt. Vetë përbërësit nuk mund të kurojnë diabetin. Kjo recetë nuk është një trajtim popullor, por përgatitje për dimrin.

4) Infuzion i ijet e trëndafilit.

Komenti i ekspertëve: ilaçi ndihmon mirë për ftohjet, dhe madje edhe atëherë, vetëm në fazat fillestare të tij, pasi rizia përmban vitaminë C. Efektiviteti i tij kundër diabetit nuk është konfirmuar.

5) Tinkturë e krimbit të hidhur.

Komenti i ekspertëve: Druri i krimbit i hidhur përmban shumë vajra esencialë. Ato kanë efekte anti-inflamatore dhe qetësuese. Sigurisht, përballimi i diabetit të krimbave nuk është i mundur. Disi e habitshme është shpeshtësia me të cilën fitoterapistët "specialistë" rekomandojnë të bëjnë tinkturë. Tdo tretësirë ​​përgatitet për alkool, dhe etanoli është një nga armiqtë më të këqij të një diabeti. Rekomandime të tilla bëhen ose nga njerëz të cilët janë absolutisht të paaftë dhe larg mjekësisë, ose misanthropes, ose avokatët e teorisë së evolucionit dhe seleksionimit natyror që duan të zvogëlojnë popullsinë.

Lexoni artikullin:  Simptomat e diabetit steroide dhe trajtimi i tij

Komenti i ekspertëve: Shpesh ka një rekomandim në rrjetë për të ngrënë 20-30 gram maja të papërpunuar. Ky trajtim është si një shaka. Kërpudhat e majave në stomak dhe zorrët do të fillojnë të shumohen në mënyrë aktive. Në vend të përmirësimit të dëshiruar të shëndetit, një person do të marrë fryrje, bloating, dhimbje dhe një mori ndjesish të tjera të pakëndshme.

Receta është e trashë dhe e padobishme.

7) Përtypni gjethet e qershisë së zogjve ose aloe në vend të insulinës.

Komenti i ekspertëve: me një rritje të tepruar të sheqerit në gjak, një injeksion me insulinë duhet të jepet sa më shpejt që të jetë e mundur. Ndërsa pacienti është duke përtypur gjethe, trupi i tij po përpiqet të ruajë metabolizmin, të paktën në një nivel minimal. Mos hezitoni të merrni ilaçin. Kjo mund të jetë vdekjeprurëse.

As qershia e shpendëve dhe as aloe nuk mund të zëvendësojnë insulinën, kjo është këshillë e çmendur.

Trajtimi i mjeteve juridike popullore të diabetit tip 2: përfundime

Shumica e recetave të rekomanduara në internet nuk janë gjë tjetër veçse shpikje e pseudo-mjekëve.

Disa nga mjetet juridike të rekomanduara mund të ndihmojnë shumë në luftën kundër diabetit, por vetëm në mënyrë indirekte, pasi ato ndihmojnë vetëm në luftën kundër peshës së tepërt.

Në përgjithësi, nëse pacienti vendosi të drejtojë në ndihmë të mjeteve juridike popullore, ekzistojnë një numër rekomandimesh:

• Eliminoni plotësisht përdorimin e etanolit. Alkooli i çdo lloji është armiku i diabetit.

• Harrojeni që të përpiqeni të gjeni një alternative të insulinës. Kjo nuk është e mundur.

• Këshillohuni me mjekun tuaj përpara se të merrni ndonjë ilaç. Trajtimi i diabetit nuk është shaka dhe ju duhet t'i qaseni asaj në përputhje me rrethanat.

Më e rëndësishmja, trajtimi i diabetit tip 2 me mjete juridike popullore mund të jetë efektiv vetëm në kombinim me ilaçet tradicionale.

Diabetus Shqipëri