Trajtimi për diabetin tip 2 pa insulinë (2)

Diabeti i tipit 2 është faza fillestare e diabetit kur trupi i pacientit është akoma në gjendje të prodhojë dhe të përdorë vetë insulinën e tij. Meqenëse kjo substancë prodhohet në mënyrë të pavarur në fillim, përshkruhet trajtimi i diabetit tip 2 pa insulinë. Insulina artificiale administrohet vetëm në rastet kur lloji i dytë i sëmundjes derdhet ngadalë në të parën dhe prodhimi i një lënde ndërpritet në trup.

Përshkrim

Diabeti i tipit XNUMX është një sëmundje në të cilën prodhimi dhe përthithja e insulinës është dëmtuar pjesërisht. Më shpesh ndodh shkelja e dytë. Receptorët beta, pjesëmarrësit kryesorë në metabolizmin e insulinës, pushojnë së perceptuari si duhet substancën. Në këtë drejtim, ekziston një mungesë ose e tepërt e insulinës.

Në fazat e hershme të diabetit tip 2, sëmundja mund të kurohet plotësisht para se të zhvillohet. Nëse vononi një vizitë te një mjek, atëherë do të jetë më e vështirë të kapërceni sëmundjen.

Faza e dytë nuk është kërcënuese për jetën. Një person vuan nga çrregullime të ndryshme të metabolizmit të karbohidrateve, por mund të vazhdojë të jetojë pa insulinë artificiale.

E rëndësishme! Ndonjëherë diabeti i tipit 2 është i vështirë për t'u diagnostikuar, sepse një numër i simptomave të tij mund të ngatërrohen me një shkelje të sistemit endokrin, metabolizmin ose reagimin e trupit ndaj stresit.

Pacientët më të vjetër se 40 vjeç janë më të prirur ndaj diabetit. Për shkak të ndryshimeve hormonale të lidhura me moshën, ato rrisin mundësinë e prodhimit të dëmtuar të insulinës. Faktorët kryesorë që kontribuojnë në shfaqjen e patologjisë:

 1. Trashje.
 2. Ordersrregullimet e sistemit endokrin.
 3. Sëmundjet onkologjike.
 4. Jetese e ulur.
 5. Jo dieta e duhur.
 6. Abuzimi i alkoolit dhe pirja e duhanit.
 7. Kirurgjia e gjëndrave pankreatike ose veshkave.
 8. Prishja e trashëguar.

Me një vend të trashëguar, çdo gjendje stresuese mund të provokojë sëmundjen: një rritje e hormoneve, shtatzëni, një ngarkesë psikoemotike dhe një rënie të imunitetit.

Симптомы

Në diabet, një person më shpesh vuan nga çrregullime metabolike. Trupi fillon të fitojë peshë ose ta humbasë atë pa ndonjë arsye të dukshme. Dieta dhe numri i kalorive mbeten të njëjta, por trupi sillet sikur të kenë ndryshuar. Rrallë, ndodh një rritje e mprehtë e peshës. Më shpesh, pacienti vuan nga kërcime të vogla në peshë në intervalin 2-5 kg.

Lexoni artikullin:  Farë duhet të dini në lidhje me simptomat dhe trajtimin e gastroduodenitit në të rriturit

Tharja e fytit dhe gojës, problemet e gëlltitjes dhe dhimbja e kokës janë gjithashtu simptomat fillestare të diabetit. Nëse pacienti nuk ha si duhet, atëherë së bashku me sëmundjen, mund të ndodhë dështim hormonal. Kjo mund të çojë në një ristrukturim të trupit kur hormonet mashkullore fillojnë të mbizotërojnë tek gratë, dhe hormonet femra në meshkuj.

Marramendje dhe një nevojë e vazhdueshme për të pirë rrallë ndodhin. Edhe nëse një person nuk konsumon një sasi të madhe të lëngjeve, urinimi bëhet 2 herë më i shpejtë. Ekziston një ndjenjë e vazhdueshme e urisë, e cila është e vështirë të plotësohet.

dëshmi

Duke pasur parasysh simptomat kryesore të diabetit tip 2, në raste të rralla, simptomat e mëposhtme mund të shfaqen:

 • kërcitje në gjymtyrë dhe mpirje të tyre;
 • ulje e dëshirës seksuale si tek burrat ashtu edhe tek gratë;
 • kushtet e zbehjes;
 • njolla të errëta në ijë dhe vende të tjera të prekshme me një grumbullim të madh të enëve (kthesat e bërrylave dhe këmbëve, sqetullat);
 • ndjesi kruarje në zonën e ijëve;
 • ul imunitetin;
 • rritja e shpeshtësisë së sëmundjeve të kërpudhave;
 • rigjenerimi i vonuar i lëkurës.

Këto simptoma nuk janë specifike për diabetin dhe kanë një seri simptomash të ngjashme me ndërprerje hormonale, mungesë vitaminash dhe minerale dhe disa sëmundje virale. Prandaj, për të bërë një diagnozë dhe për të filluar trajtimin, është e nevojshme të konsultoheni me një mjek.

Trajtim

Në fazat e hershme të diabetit tip 2, është e mundur që të shpëtoni plotësisht nga problemi duke filluar të merrni ilaçet e duhura në kohën e duhur. Personave me anomali të butë këshillohen të përmirësojnë dietën e tyre, në të cilën ata kufizojnë listën e ndryshimeve. Sidoqoftë, me një kurs të theksuar të diabetit, kërkohet recetë e ilaçeve.

Në sëmundjen e fazës 2, insulina rrallë përshkruhet. Substanca artificiale përshkruhet vetëm në raste kritike. Receptorët beta duhet të ndalojnë funksionimin tek pacienti në mënyrë që mjeku të përshkruaj injeksione me insulinë. Sidoqoftë, kjo gjendje, kur prodhimi i insulinës nga forcat e trupit të ndalet, është më shpesh një fazë kalimtare për diabetin e tipit 1.

Lexoni artikullin:  Vizioni për diabetin

Gjatë trajtimit të diabetit tip 2, përdoren metoda komplekse:

 1. Ushqimi dietik. Ushqimet që mund të dëmtojnë metabolizmin përjashtohen nga dieta.
 2. Ushtrime fizike. Me disa lloje të aktivitetit fizik, prodhimi dhe përthithja e insulinës përmirësohet.
 3. Medikamente. Unë përshkruaj ilaçe që përmirësojnë funksionimin e receptorëve beta, stimulojnë prodhimin e insulinës ose përmirësojnë thithjen e tij.

Disrregullimet në diabetin tip 2 janë individuale për secilin person. Me zgjedhjen e gabuar të terapisë, mund të shfaqen komplikime të kësaj sëmundje, si dhe zhvillimi i çrregullimeve të njëkohshme në trup.

mjekim

Me trajtimin e ilaçeve të sëmundjes, insulina artificiale mund të shpërndahet, me diabet tip 2, ai zëvendësohet nga:

 • ilaçe që ngadalësojnë thithjen e karbohidrateve;
 • grupi sulfonylurea;
 • nga glinidet – ilaçe që stabilizojnë përmbajtjen e sheqerit pas ngrënies;
 • ilaçe të kombinuara, përfshirë të gjitha funksionet e mësipërme.

Para së gjithash, ilaçet rrisin prodhimin e insulinës natyrale, ulin presionin e gjakut dhe eliminojnë lipidet e tepërta. Në fazën e dytë të terapisë, perceptimi i qelizave beta rritet dhe rritet ndjeshmëria e përgjithshme e indeve ndaj insulinës.

Me hipertension

Nëse një pacient me diabet vuan nga çrregullime të presionit të gjakut, kjo rrit ndjeshëm rrezikun e komplikimeve dhe vdekshmërisë. Në disa njerëz, rritet me 40%. Për të zvogëluar kërcënimin për jetën dhe shëndetin, mjeku duhet të përshkruajë ilaçet e duhura.

Trajtimi korrigjohet edhe nëse vërehen devijime të lehta nga norma. Në mënyrë tipike, ilaçet përshkruhen nëse presioni i gjakut arrin 90/140. Në 80/130, mjeku përshkruan një dietë dhe stërvitje, e cila duhet të ndihmojë në stabilizimin e presionit. Por nëse këto masa nuk sjellin rezultate të dukshme, ia vlen të kaloni në trajtimin mjekësor.

E rëndësishme! Ju nuk mund të përdorni ilaçe që ulin ndjeshmërinë e indeve të trupit ndaj insulinës. Përndryshe, mund të çojë në komplikime dhe madje edhe vdekje.

Kur përshkruajnë ilaçe të gabuara antihipertensive, formimi i përshpejtuar i yndyrës mund të fillojë. Do të këshillohet që të merrni një përgatitje komplekse që do të ndihmojë në rivendosjen e metabolizmit të duhur të dhjamit. Sipas ekspertëve, emërimi i një trajtimi kaq gjithëpërfshirës zvogëlon rrezikun e vdekjes me 38%.

Lexoni artikullin:  Trajtimi i diabetit folk

Trajtimi me mjete popullore

Avantazhi i trajtimit alternative është kosto e ulët, lehtësia e administrimit, aftësia për të bërë ilaçin në çdo kohë. Ju mund të përdorni receta të tilla popullore në manifestimet fillestare të diabetit:

 1. Fara liri
  Dy lugë çaji farash krijojnë 200 ml ujë të valë. Kur tretësira është ftohur, duhet ta pini atë pa ruajtur supën në frigorifer. Një pije e tillë duhet të përgatitet dhe konsumohet 3 herë në ditë.
 2. rodhe
  Bleni ose mblidhni nga çdo zonë e pastër (e largët nga fabrikat, koshat e mbeturinave dhe rruga e rrugës) lë gjethe dhe krijoni në përmasa të barabarta me ujë të valë. Pini 30 ml tre herë në ditë. Një recetë e ngjashme me petalet e barit të tërfilit është gjithashtu e dobishme për shërimin.
 3. Lëng karrote
  Bluajini karotat në një blender, shtrydhni lëngun nga pulpë, holloni koncentratin me ujë në një raport 1: 1. Konsumoni 1 herë në ditë.

Aktiviteti fizik

Në diabetin tip 2, ushtrime të thjeshta fizike janë të përshkruara për të rikthyer presionin, për të zvogëluar yndyrën e trupit, për të aktivizuar proceset metabolike.

Shpesh një program trajnimi parandalues ​​përfshin:

 • yoga;
 • vrapim;
 • not;
 • klasa në biçikletë ushtrimesh;
 • ushtrime të lehta në mëngjes.

Gjatë përshkrimit të një grupi të ushtrimeve fizike, mjeku merr parasysh të gjitha tiparet e trupit dhe rreziqet që mund të provokojnë sëmundje shoqëruese siç janë: një rënie e imunitetit, astmës dhe madje edhe sëmundjet kardiovaskulare.

Disa ushtrime të thjeshta për pacientët me diabet janë përshkruar në videon më poshtë.

Diabetus Shqipëri