Ushqimi i duhur gjatë dhe pas trajtimit të kancerit

Ky informacion do t'ju ndihmojë të mësoni se si të hani siç duhet gjatë dhe pas trajtimit të kancerit.

Shtë shumë e rëndësishme që personat me kancer të hanë siç duhet. Ndoshta tani ju mund të bëni disa ndryshime në dietën tuaj që do t'ju ndihmojnë gjatë trajtimit. Filloni të hani shëndetshëm. Kjo mund të shtojë forcë, të ndihmojë në mbajtjen e peshës dhe t'i rezistojë infeksioneve. Mund edhe të ndihmojë në trajtimin e efekteve anësore të trajtimit.

Si mund të ndikojë trajtimi në marrjen e ushqimit

Operacion

Nëse pesha juaj është nën normale, mund t'ju duhet të fitoni peshë para operacionit. Në këtë artikull do të gjeni këshilla se si të merrni më shumë kalori dhe proteina me ushqim. Kjo mund t'ju ndihmojë të fitoni peshë para operacionit dhe të rikuperoheni prej saj.

Nëse keni një operacion në gojën, fytin ose stomakun, mund të keni vështirësi për të ngrënë pas operacionit. Ju mund të keni nevojë të merrni ushqim në mënyra të tjera, për shembull, intravenoze (përmes një vena), përmes një tubi në hundën, stomakun ose zorrën e sipërme.

radiotherapy

Radioterapia e kokës dhe qafës mund të shkaktojë probleme me gëlltitje, ndryshime në shije, gojë të thatë, dhimbje në gojë ose fyt. Radioterapia e kraharorit mund të shkaktojë probleme të gëlltitjes. Radioterapia e stomakut, barkut ose legenit mund të shkaktojë nauze dhe të vjella, diarre, dhimbje barku dhe bloating.

Химиотерапия

Shumë ilaçe të përdorura gjatë kimioterapisë mund të ndikojnë në sistemin e tretjes. Mund të shkaktojnë nauze dhe të vjella, humbje të oreksit, diarre, kapsllëk, shtim në peshë ose humbje dhe ndryshime në perceptimin e shijes dhe erës së ushqimit.

immunotherapy

Imunoterapia stimulon sistemin imunitar të trupit tuaj për të luftuar qelizat kancerogjene. Efektet anësore të tij përfshijnë:

 • neveri dhe vjellje;
 • diarre;
 • dhimbje në gojë;
 • goja e thatë;
 • humbje peshe;
 • një ndryshim në shijen e ushqimit;
 • dhimbje të muskujve;
 • dobësi (ndjenjë e lodhjes së pazakontë);
 • ngrohjes.

Terapia hormonale

Me terapi hormonale, ilaçet përdoren për të ndaluar prodhimin e disa hormoneve në trupin tuaj ose për të ndryshuar parimin e veprimit të tyre. Efektet anësore përfshijnë ndryshime në oreks, mbajtjen e lëngjeve, shtim në peshë, të përzier dhe të vjella.

Udhëzime të përgjithshme ushqyese

Vitamina dhe shtesa minerale

Ju mund të merrni të gjitha ushqyesit e rekomanduar për ju nga një dietë e ekuilibruar mirë çdo ditë. Nëse dieta juaj nuk ka substanca të caktuara, mund të merrni një dozë të ulët të multivitaminave ose shtojcave minerale.

Disa njerëz marrin antioksidantë, barishte, ose vitamina dhe minerale shtesë në sasi të mëdha, sepse besojnë se kjo do t'i ndihmojë ata të shërohen nga kanceri. Sidoqoftë, nuk është provuar se ndihmon në luftën kundër kancerit. Dhe me disa lloje të trajtimeve të kancerit, madje mund t’ju ​​dëmtojë. Nëse dëshironi të merrni vitamina, minerale ose shtesa bimore, këshillohuni së pari me mjekun tuaj. Një nutricionist ose farmacist mund të përgjigjet gjithashtu në pyetjet tuaja.

Trajtime alternative dhe plotësuese

Ju mund të keni lexuar ose dëgjuar për trajtime alternative, të tilla si ndjekja e një diete alternative ose marrja e suplementeve. Ndonjëherë ato përdoren në vend të trajtimit konvencional nga një onkolog (një mjek i specializuar në kancer). Siguria dhe efektiviteti i shumë prej këtyre trajtimeve nuk është provuar. Ne e dimë me siguri që disa prej tyre janë të pasigurt. Të tjerët mund të ndërhyjnë në kimioterapi ose radioterapi. Këshillohuni me mjekun tuaj përpara se të përdorni ndonjë nga këto metoda. Ata mund të zvogëlojnë efektivitetin e trajtimit tuaj dhe t'ju dëmtojnë.

Trajtimet plotësuese mund të ndihmojnë në përballimin e disa prej simptomave të kancerit dhe efekteve anësore të trajtimit të tij, të tilla si nauze, të vjella dhe dobësi. Përveç kësaj, ato mund të zvogëlojnë stresin dhe t'ju bëjnë të ndiheni më mirë. Ata nuk do t'ju dëmtojnë. Trajtimet shtesë përfshijnë:

 • reflexology;
 • meditim;
 • masazh;
 • terapi muzikore;
 • yoga;
 • Tai Chi;
 • akupunkturë;
 • Reiki.

Shërbimi i Mjekësisë Integruese të MSK ofron shumë lloje të terapive plotësuese, duke përfshirë terapi individuale, seanca në grup dhe klasa master. Vizitoni www.mskcc.org/integrativemedicine ose kontaktoni infermierin tuaj për më shumë informacion.

Lexoni artikullin:  Farë do të thotë sheqeri i ulët në gjak

Siguria e ushqimit

Gjatë trajtimit të kancerit, trupi juaj bën përpjekje të mëdha për të luftuar infeksionin. Dhe më shumë se kurrë, është e rëndësishme për ju të monitoroni sigurinë e ushqimit që hani. Kjo do të zvogëlojë rrezikun e helmimit nga ushqimi dhe infeksioneve të tjera. Më poshtë janë 4 hapa të thjeshtë për të siguruar sigurinë e ushqimit.

Lani duart dhe sipërfaqet e punës shpesh.

 • Mbajeni kuzhinën tuaj të pastër ndërsa gatuani dhe hani.
 • Për të pastruar sipërfaqet e kuzhinës, përdorni peshqir letre ose një leckë të pastër, jo sfungjerë.
 • Përdorni një llak pastrimi antibakterial për të pastruar sipërfaqet. Bleni produkte që përmbajnë klor ose amoniak, të tilla si Lysol ® Sanitizer i sipërfaqes ushqimore ose pastrues pastrues Clorox.
 • Para dhe pas gatimit, lani duart tërësisht me ujë të ngrohtë dhe sapun për 15-20 sekonda.
 • Para se të përgatisni secilin produkt dhe përpara se të kaloni në produktin tjetër, lani bordet e prerjes, enët dhe takëmet me sapun dhe ujë të nxehtë.
 • Lani të gjitha frutat dhe perimet para se t'i hani ato, edhe nëse i zhvisheni.

Ndani ushqime të papërpunuara nga ushqime të tjera

 • Ndani ushqime të papërpunuara (të tilla si mishi i papërpunuar, shpendët dhe peshqit) nga ushqime të tjera në një shportë pazar, çanta dhe frigorifer.
 • Përdorni 1 tabelë për copëza për pemë dhe perime të freskëta dhe një dërrasë të veçantë për mish, shpendë dhe peshk të papjekur.

Gatuaj ushqime në temperaturën e saktë.

 • Mos hani ushqime me vezë të papërpunuara ose të papërfunduara, mish, pulë ose peshk.
 • Përdorni një termometër për të matur temperaturën e brendshme të ushqimeve të gatuara. Matni temperaturën në qendër të pjesës më të trashë të produktit. Kontrolloni që enët me mish, shpendë, peshk dhe vezë, si dhe enët e pjekura, janë gatuar në temperaturën e brendshme të treguar në tabelën më poshtë:
Produkt ushqimorTemperatura e brendshme
Рыба145 ° F (62,8 ° C)
Steaks, qofte dhe viçi të pjekur, derri dhe qengji145 ° F (62,8 ° C)
Enët e vezëve160 ° F (71,1 ° C)
Mish viçi160 ° F (71,1 ° C)
Gjoks pule165 ° F (73,9 ° C)
Kufomat e shpendëve (p.sh. mish pule ose gjeldeti)165 ° F (73,9 ° C)
Shpendët e grirë165 ° F (73,9 ° C)
Enët dhe tavat e lëna165 ° F (73,9 ° C)

Ruani në temperaturën e duhur.

 • Ftohni ose ngrini mishin, shpendët, vezët dhe ushqimet e tjera që prishen sapo t’i sillni në shtëpi nga dyqani.
 • Mbajeni frigoriferin tuaj në një temperaturë konstante prej 40 ° F (4,4 ° C) ose më të ulët. Temperatura në frigorifer duhet të jetë 0 ° F (-17,8 ° C) ose më e ulët.
 • Ngrini ushqimin në frigorifer. Mos i lini të ngrihen në temperaturën e dhomës.
 • Pas gatimit, ngrini ushqimin në frigorifer. Mos i ngrini ato në temperaturën e dhomës.

Nëse sistemi juaj imunitar dobësohet, mjeku juaj mund t'ju kërkojë të respektoni rekomandime më të rrepta sesa ato të listuara më lart. Ju mund të keni nevojë për të ndaluar të ngrënë fruta dhe perime të papërpunuara ose të papërgatitur, prerje të ftohtë dhe mish të përpunuar, mjaltë të papërpunuar dhe ushqime të papjekura.

Kaloritë dhe proteinat

Këshillat në këtë artikull mund të ndryshojnë nga udhëzimet e përgjithshme ushqyese që tashmë i dini. Ju mund t'ju kërkohet të hani ushqime më specifike për të rritur kalori dhe proteina, ose për të zvogëluar shqetësimin gjatë vakteve. Nutricionisti juaj mund të ju ndihmojë të gjeni dietën më të mirë për ju.

Si të përfitoni më shumë nga çdo vakt

Ushqimi i bollshëm mund të duket i tepërt ose jo tërheqës. Kjo mund të ndodhë nëse keni një oreks të ulur ose ndjenjën e ngopjes së plotë (ndjenja e plotësisë vjen menjëherë pasi të filloni të hani). Këshillat më poshtë mund t'ju ndihmojnë të merrni mjaft kalori:

 • Hani pak 6-8 herë në ditë në vend të 3 vakteve kryesore.
 • Vendosni pjesë të vogla të ushqimit në pjata sallate, jo në darka të mëdha.
 • Pini çokollatë të nxehtë, lëngje frutash me kalori të lartë dhe nektarë.
 • Shmangni pije me kalori të ulët si ujë, kafe, çaj dhe pije diete. Bëni qumësht të dyfishtë dhe kremrat e qumështit sipas recetave në pjesën Recetave.
 • Lërini në shtëpi dhe në punë të keni gjithmonë diçka në dorë që ju pëlqen të hani.
 • Hani ushqimin tuaj të preferuar në çdo kohë të ditës. Për shembull, hani enët e drekës ose darkës, siç janë pancakes ose vezët e fërguara, për drekë ose darkë.
 • Shtoni ushqime me ngjyra të ndryshme dhe textures në enët tuaja për t'i bërë ato më tërheqëse.
 • Kthejeni ushqimet në një mënyrë për të kaluar një kohë të mirë: hani në një mjedis të këndshëm, relaksues me familjen ose miqtë.
 • Erë si bukë e nxehtë ose proshutë e skuqur mund të ndihmojë në rritjen e oreksit tuaj.

Këshilla për të rritur proteinën në dietën tuaj

Për performancën optimale, trupi juaj ka nevojë për një sasi të ekuilibruar të kalorive dhe proteinave. Mjeku ose nutricionisti juaj mund t'ju kërkojë të rritni përkohësisht sasinë e proteinave në dietën tuaj. Nëse kohët e fundit jeni operuar ose keni plagë, konsumimi i më shumë proteinave do t'ju ndihmojë të rikuperoni. Këshillat më poshtë do t'ju ndihmojnë të rritni sasinë e proteinave në dietën tuaj:

 • Hani ushqime të pasura me proteina si mishi i pulës, peshku, mishi i derrit, viçi, qengji, vezë, qumësht, djathë, bishtajore dhe tofu.
 • Pini pijen "qumësht të dyfishtë" (shiko seksionin e recetave) dhe përdorni atë në receta ku tregohet se përdorni qumësht ose ujë. Mund ta shtoni në pudinga të menjëhershme, kakao, omleta dhe brumë pancake.
 • Përdorni "qumësht të dyfishtë" ose aditivë të tillë si Sigurimi ® për të bërë drithëra dhe drithëra.
 • Shtoni djathin dhe mishin e gatshëm të grirë në omelet.
 • Shtoni qumështin pluhur në supat me pure, patatet me pure, qeskat e qumështit dhe tavat.
 • Hani djathë ose rostiçeri në plasaritjet me gjalpë arrë (siç janë gjalpi i kikirikut, gjalpi i bajames, ose gjalpi i arrës).
 • Përhapni gjalpë kikiriku në mollë, banane, ose selino.
 • Mundohuni të vendosni trekëndësha të djathit krem ​​në një mollë të prerë dhe spërkatini sipër me mjaltë.
 • Rrihni gjalpin e kikirikut me çokollatë ose manikyr vanilje.
 • Për snacks, hani arra të pjekura dhe luledielli, kunguj ose farat chia.
 • Provoni të përhapni hummus në bukën e pita.
 • Shtoni mishin e përgatitur në supa, tavë, sallata dhe omëletë.
 • Shtoni farat e lirit të grurit ose lirit të thekur në thekon e drithërave, tavat, kosin dhe pastat e mishit.
 • Hani ëmbëlsira të bëra duke përdorur vezë. Këto përfshijnë biskota, pudinga, cerdare dhe djathëra.
 • Shtoni djathin e grirë në salcat, perimet dhe supat. Mund ta shtoni edhe në patate të pjekura ose patate të pjekura, tavë dhe sallata.
 • Shkrini djathin tek burgerët dhe patatet e bukës.
 • Shtoni qepa, fasule, tofu, vezë të ziera, arra dhe mish ose peshk të gatuar në sallata.

Këshilla për të rritur përmbajtjen kalorike të dietës tuaj

Këshillat e mëposhtme mund t'ju ndihmojnë të konsumoni më shumë kalori me ushqim: mund të zbuloni se ato kundërshtojnë atë që keni lexuar ose dëgjuar për ushqimin e shëndetshëm. Sidoqoftë, ndërsa hani, është më e rëndësishme për ju të merrni kalori të mjaftueshme dhe jo vetëm të hani ushqime të shëndetshme.

 • Mos hani ushqime me pak yndyrë ose yndyrë të ulët. Mundohuni të mos hani ushqime dhe pije që janë etiketuar në etiketa "me pak yndyrë", "yndyrë të ulët" ose "dietë". Për shembull, pini qumësht të plotë, jo qumësht të dobët.
 • Hani fruta të thata, arra ose fara të thata gjatë snacking. Shtojini ato në qull, akullore ose sallata.
 • Pini nektarë frutash ose smoothie.
 • Shtoni gjalpë, margarinë, ose vajra vegjetale në patate, oriz dhe makarona. Shtojini gjithashtu në perime të gatuara, sanduiçe, dolli dhe qull.
 • Përdorni djath krem ​​kur hani dolli dhe bagels ose përhapeni në perime.
 • Përhapni djathin dhe kremin e kremave ose gjalpin e kikirikut dhe reçelin mbi kremrat.
 • Hani bllokime ose mjaltë me bukë dhe çarje.
 • Përzieni reçelin me fruta të copëtuara dhe hani me akullore ose byrek.
 • Për snacks, hani patate të skuqura misri me guacamole. Shtoni feta avokado në sallata.
 • Shtoni salcat me kalori të lartë në sallatat, patatet e pjekura dhe perimet e ftohura, të gatuara si fasulet jeshile dhe asparagus.
 • Shtoni salcë kosi, gjysmë e gjysmë krem, ose krem ​​të rëndë në patatet e pjekura, në brumin për pite dhe cookie. Mund t’i shtoni edhe në brumë pancake, salca, lëng mishi, supa dhe tavë.
 • Përdorni kremin e butë si majë për pite, waffles, dolli, fruta, pudingings dhe çokollatë të nxehtë.
 • Gatuaj perime ose makarona me salca kremoze.
 • Përdorni majonezë, salcë kremoze për sallatë ose salcë aioli në sallata, sanduiçe dhe si salcë dip për perime.
 • Mix granola me kos ose spërkat akullore dhe fruta mbi të.
 • Hidh qumështin e kondensuar të ëmbëlsuar mbi akullore ose pitet pa pëlhura. Përzieni qumështin e kondensuar me gjalpin e kikirikut për të rritur kaloritë dhe shtoni aromë.
 • Shtoni keksa në sallata dhe omëletë.
 • Shërbejeni mishin e viçit si një pjatë anësore.
 • Pini kokteje shtëpi. Provoni të bëni kokteje nga seksioni Receta. Ju gjithashtu mund të konsumoni pije me proteinë të lartë dhe me energji të lartë si Karnavalja ss Thelbësore për mëngjes ose Sigurohuni. Në pjesën tjetër, shihni listën e shtesave ushqimore që mund të blini.

Shtojcave ushqyese

Nëse nuk mund të bëni vetë smoothie, ekzistojnë një numër i madh i shtojcave ushqyese që mund të blini. Disa prej tyre janë pije me kalori të lartë, të gatshme për pije me vitamina dhe minerale që u shtohen atyre. Të tjerët vijnë në formën e pluhurave për t'u përzier me produkte ose pije të tjera. Shumica e këtyre aditivëve gjithashtu nuk përmbajnë laktozë, d.m.th. ju mund t'i konsumoni ato edhe nëse nuk toleroni laktozën (keni vështirësi në tretjen e produkteve të qumështit).

Kontrolloni me dyqanin tuaj ushqimor ose farmacinë tuaj më të afërt për të parë nëse ata shesin ndonjë prej markave të listuara më poshtë. Ju gjithashtu mund t'i porosisni këto produkte në internet me shpërndarjen në shtëpi. Detajet e kontaktit janë renditur më poshtë.

Shtojcë ushqimore (prodhues)PërshkrimPërmbajtja ushqyeseShënimet
 • Osmolite ® 1 Cal (Abbott)
 • Isosource ® HN (Nestlé)
 • Glytrol ® e pa flakuar (Nestlé)
Një pije e ëmbël pa aromatizues. I përshtatshëm për njerëzit që pëlqejnë një shije pak të ëmbël. Mund të përdoret si bazë për kremrat e ëmbël pak.Për Shërbim (8 ounces (240 ml)): 255 kalori dhe 9 gram proteina
 • Pa laktozë
 • Pa gluten
 • i drejtë
 • Mbajeni në frigorifer pas hapjes
 • Sigurohuni (Abbott)
 • Boost ® dhe Boost Proteinën e Lartë (Nestlé)
  (Shënim: Disa produkte janë gjithashtu në dispozicion në versionin Plus.)
 • Sigurohuni kompakt (abat)
 • Nxit kompakt (Nestlé)
Pije me aromë, të ëmbëlsuar me vanilje, çokollatë, luleshtrydhe dhe aromë të tjera – në varësi të markës.Për Shërbim (8 ounces (240 ml)): 255 kalori dhe 9 gram proteina

Për shërbim (8 ounces (240 ml)) për versionin Plus: 355 kalori dhe 13-20 gram proteina

Për Shërbim (4 oz (120 ml)) Sigurohuni Kompakt: 220 kalori dhe 9 gram proteina

Për Racione Shërbimi (4 oz (120 ml)) Nxit kompakt: 240 kalori dhe 10 gr proteina

 • Pa laktozë
 • Pa gluten
 • i drejtë
 • Mbajeni në frigorifer pas hapjes
 • Glucerna ® Shake (Abbott)
 • Rritja e Kontrollit të Glukozës (Nestlé)
 • Vanilje Glytrol (Nestlé)
Një shtesë e lëngshme me sheqer të ulët është i përshtatshëm për njerëzit me diabet. Në dispozicion me vanilje, çokollatë dhe aromë të tjera – në varësi të markës.Për Shërbim (8 ounces (240 ml)): 190–250 kalori dhe 10 gram proteina
 • Pa laktozë
 • Pa gluten
 • i drejtë
 • Mbajeni në frigorifer pas hapjes
 • Sigurohuni i qartë (abat)
 • Boost Breeze (Nestlé)
 • Burimet ® Diabetishield (Nestlé)
Pije frutash me shijen e pjeshkës, portokallit, manave të egra, çajit të akullt, mollës, boronicës, shegës dhe aromave të tjera – në varësi të markës. Burimi Diabetishield është për njerëzit me diabet.Për shërbim (8-10 ons (240–300 ml)): 180–250 kalori dhe 9 gram proteina

Për Shërbim (8 ounces (240 ml)) Diabeti i Burimit: 150 kalori, 7 gram proteina dhe 30 gram karbohidrate

 • Pa dhjam
 • Pa laktozë
 • Pa gluten
 • i drejtë
 • Mbajeni në frigorifer pas hapjes
 • Thelbësore për karafil për mëngjes ™ (Karafil)
 • Skandishake ® (Aptalis)
Pluhurat me bazë qumështi të ëmbël dhe të ëmbël, të cilat mund të hollohen në qumësht ose ujë – në varësi të markës. Disponohet me shije vanilje, çokollate dhe luleshtrydhe.

Thelbësore për karafil për mëngjes është gjithashtu në dispozicion në formë të holluar në kavanoza, dhe disa aromë janë në dispozicion në opsionet pa sheqer.

Skandishake është në dispozicion në versionin pa laktozë.Për Racione Shërbimi (8 oz (240 ml)) Thelbësorë të Mjetit të Karnavalit me qumësht të tërë: 280 kalori dhe 12 gram proteina

Për Racione Shërbimi (8 oz (240 ml)) Thelbësore për karafil për mëngjes – Sheqer pa sheqer (me ëmbëlsues artificial) me qumësht të tërë: 210 kalori dhe 14 gram proteina

Për Shërbim (11 ounces (325 ml)) Skandishkë me qumësht të plotë: 600 kalori dhe 12 gram proteina

 • Shumica e këtyre ushqimeve përmbajnë laktozë.
 • Sasia e yndyrës për shërbim varet nga marka dhe mënyra se si hollohet pluhuri (në qumësht të plotë, qumësht me pak yndyrë ose ujë)
 • Ruani në frigorifer pasi të keni hapur një pije të lëngshme ose pasi të keni holluar pluhurin.
 • Skandik powder (pluhur) (Aptalis)
 • Benecalorie ® (e lëngshme) (Nestlé)
 • Duocal ® (pluhur) (Nutricia)
 • Padrejtësia Pr proteina e cilësisë mjekësore ™ (pluhur) (padrejtësi)
Një shtesë aromë neutrale që mund të përzihet me pije dhe ushqime të lagështa (siç janë pancakes, muffins dhe puddings) për të rritur kaloritë, për të rritur proteinën, ose të dyja.

Padrejtësia është një pluhur proteinik me aromë neutrale, vanilje, çokollatë, luleshtrydhe dhe supë pule.Në një lugë pluhur: 23–35 kalori

1,5 oz (45 ml) lëng: 330 kalori dhe 7 gram proteina

Diabetus Shqipëri