Veza me limon për të ulur vlerësimet e sheqerit në gjak për diabetin tip 2

Nëse një mjek ka diagnostikuar diabetin mellitus tip 1 ose tip 2, kjo nuk është një fjali. Mjekësia moderne nuk qëndron ende dhe ju lejon të mirëmbani mirëqenien e pacientit në një nivel të lartë. Si një trajtim në fazën e recensionit, përdoren gjithashtu mjetet juridike popullore për të hequr qafe diabetin. Shumë komente kanë mbetur në forume nga ata që kanë provuar trajtime me vezë dhe limon.

Kur pacienti për herë të parë ndeshet me sëmundjen, atij i është ndaluar të hajë një numër produktesh, duke përfshirë frutat, por, për fat të mirë, limoni lejohet. Sigurisht, ka sheqer në agrumet ekzotike, por ajo mbahet në një vëllim minimal – vetëm 3,5%. Përdorimi i moderuar dhe i duhur i limonit, sipas ekspertëve, çon në një ulje të sheqerit në gjak, pavarësisht sa e pamundur të duket, dhe ne do t'ua vërtetojmë tani.

Recetë për uljen e sheqerit në gjak me një vezë dhe limon

Effectfarë efekti ka një vezë dhe limon në diabet?

 1. Treguesit e presionit të gjakut janë normalizuar.
 2. Normalizoni sheqerin.
 3. Ushqe indet, qelizat dhe sistemet e organeve me elementë të dobishëm gjurmë.

Receta për një përzierje të mrekullive të diabeteve duket si kjo:

 1. Merrni 50 ml lëng limoni të shtrydhur fllad.
 2. Shtoni përmbajtjen e 1 vezëve të papërpunuar ose vezëve të thërrmijës në një shumë prej 5 copë.
 3. Llokoçis mirë masën, kjo është një dozë e vetme.
 4. Zgjidhja përgatitet një herë në ditë gjysmë ore para ngrënies.

Trajtimi i vezëve dhe limonit përfshin terapi alternative në intervalin e 3 ditëve të terapisë, 3 ditë pushim dhe përsëri terapi.

Nëse pacienti shqetësohet për rritjen e sekretimit të lëngut të stomakut, shëruesit tradicionalë rekomandojnë të zëvendësoni lëngun e limonit të thartë me artichoke të Jeruzalemit, efektiviteti i ilaçit nuk vuan nga kjo.

Shih gjithashtu: Përdorimi i farave të lirit për diabetin

Si ta trajtojmë diabetin me limon

Nëse pacienti toleron mirë limonin, i cili, rastësisht, gjithashtu rikthen imunitetin, përdorni metodat e mëposhtme të terapisë:

 1. Shpëlajeni mirë limonin me ujë.
 2. Derdhni 200-250 ml ujë në një tigan të emaluar dhe shtoni agrumet.
 3. Ziejini mbi nxehtësi të ulët për 5-7 minuta.
 4. Supë që rezulton konsumohet gjatë gjithë ditës pak, 1 orë pas çdo vakt.

Nëse nuk shqetësoheni për gastritin, provoni këtë recetë:

 1. Qëroni 1 kokë hudhër të mesme nga lëvozhga.
 2. Kalojeni hudhrat me limonin përmes një mulli mishi.
 3. Vendosni mjaltin e grurit në masë.
 4. Merrni 1 lugë çaji të përbërjes medicinale për diabetin me një vakt.
 5. Lejohet të ruhet masa në frigorifer duke e vendosur në një kavanoz të pastër.
 6. Së shpejti do të ndjeni se si shëndeti juaj është përmirësuar, jeni bërë më të gatshëm dhe më pak të ngjarë të vuani nga ftohja.

Shqyrtime dhe rekomandime të mira adresohen në përzierjen e limonit së bashku me rrushin dhe arrat, por kini kujdes – ilaçi është me kalori të lartë, kështu që për të mos fituar peshë të tepërt, llogarisni kaloritë:

 1. Duke përdorur një lëng, shtrydhni lëngun e 2 limonëve.
 2. Shtoni lëng në 300 gram rrush të thatë dhe 300 gram arra. Gjithashtu nuk do të jetë e tepërt të derdhni 1 gotë mjaltë me konsistencë të lëngshme këtu.
 3. Përdorimi i ilaçit është i nevojshëm në të njëjtën mënyrë si ilaçin e mëparshëm.
 4. Si një ëmbëlsirë, gjellë mund të shërbehet edhe për mysafirët, duke copëtuar të gjithë përbërësit me një procesor ushqimi.

Ajo që nuk duhet të bëhet është të shijoni limon në stomak bosh, edhe nëse është fjala për shtimin e disa çajave në çaj. Një mjedis agresiv mund të shkaktojë inflamacion të mukozës së stomakut dhe të shkaktojë ulçera.

Karakteristikat e trajtimit të diabetit me vezët e thajthit

Vezët e thajrave konsiderohen shumë të dobishme, gjellë nuk ka kundërindikacione. Pse mjekët u rekomandojnë pacientëve një produkt të thajrave?

 1. Ai përmban përbërës aktivë biologjikë.
 2. Praktikisht nuk ka kolesterol.

Studimet kanë treguar që kërthesa nuk vuan nga një sëmundje e rrezikshme për njerëzit – salmoneloza, që do të thotë se ata nuk mund të jenë bartës të baktereve. 6 copë – një dozë e mjaftueshme për marrjen ditore të një pjate dietike. Në mënyrë që trupi të mësohet të këpusë vezët gradualisht, në javën e parë kufizohuni në 3 copë, dhe pastaj shtoni në renditje në rritje.

Shihni gjithashtu: Si të merrni propolis për trajtim

Një vezë quell mund të lejohet të hajë para. Disa diabetikë shënojnë një efekt laksativ, kjo është me të vërtetë e mundur në fillim të trajtimit të sëmundjes. Kursi i trajtimit konsiderohet sa më efektiv që të jetë e mundur nëse zgjat të paktën 6 muaj. Asnjë dozim nuk mund të ndodhë, përveç se trupi do të shkatërrohet, dhe gjendja shpirtërore do të përmirësohet vetëm çdo ditë.

Sipas sigurimeve të mjekëve, trajtimi me vezët e thajrave ju lejon të ulni sheqerin në gjak me 2 tregues, dhe kjo është shumë, duke marrë parasysh sa kënaqësi ju merrni duke përdorur një produkt natyral të shijshëm.

Regjistrime të ngjashme:

 1. Tubimi i fshikëzës së tëmthit: një procedurë e thjeshtë për trajtimin në shtëpi
 2. Bimë kolagoga për ngecjen e biliare: receta të dobishme
 3. Rrënja e Burdock: si të trajtoni diabetin dhe kritikat
 4. Si të marrim propolis për diabet për trajtim
Lexoni artikullin:  Standardi i sheqerit në gjak i vendosur nga OBSH për njerëzit e shëndetshëm

Vezë për diabet: a mund të hanë diabetikët

Vezët konsiderohen si një nga produktet më të vlefshme në dietë dhe planin e përgjithshëm shëndetësor për shumë sëmundje. Një shembull i mrekullueshëm është numri i tabelës 9. Prandaj, me diabet, ky produkt rekomandohet të përdoret në ushqim.

Vezët janë një burim i përbërësve të zhytur shpejt dhe të kombinuara në mënyrë të përsosur. Përbërja e një veze pule përfshin deri në 14% të proteinave shtazore, pa të cilat funksionimi normal i qelizave të një organizmi të gjallë është i pamundur, veçanërisht me diabet. Përveç proteinave, vezët përmbajnë:

 • grupet e vitaminave B, E, A;
 • acide yndyrore të pangopura deri në 11%.

Vëmendje e veçantë është vitamina D, në të cilën vezët janë e dyta vetëm nga peshqit. Prandaj, me diabet, vezët janë një produkt shumë i dobishëm.

Sidoqoftë, është veç e veç e domosdoshme të ndalemi në speciet, d.m.th., vezët e pulës dhe pëllumbit. Përveç kësaj, metodat e përgatitjes së produktit janë gjithashtu të rëndësishme, për shembull, vezët e ziera ose të papjekura.

Diabeti dhe vezët e pulës

Me diabet, ju mund të hani në mënyrë të sigurtë vezët e pulës në çdo formë, por numri i tyre i konsumuar në ditë nuk duhet të kalojë dy pjesë, të gjitha sa më sipër nuk rekomandohen.

Në mënyrë që përmbajtja e kolesterolit të mos rritet në enën me vezë, përdorimi i ndonjë yndyrash me origjinë shtazore nuk rekomandohet gjatë gatimit.

Gatuaj në mënyrë racionale dhe të saktë vezët e pulës:

 • për një çift;
 • duke përdorur vaj ulliri.

Gjatë mëngjesit, mund të hani një vezë të zier me butë. Por në të njëjtën kohë nuk duhet të përdorni sanduiçe, të cilat përfshijnë gjalpë, megjithëse ky lloj është bërë një klasik për një kohë të gjatë. Vaji i kafshëve përmban një sasi të madhe të kolesterolit, e cila është fatale në diabet.

Diabeti dhe vezët e papjekura

Njerëzit me diabet por jo alergjikë ndaj kësaj ndonjëherë mund të përfshijnë vezë të freskëta, të freskëta të pulës në dietat e tyre. Vetëm para se të hahet është e nevojshme që të lani plotësisht testikulin me sapun.

Por mos abuzoni me vezët e papjekura, sepse proteina e papërpunuar nuk absorbohet aq lehtë në trup. Përveç kësaj, vezët e papjekura mund të shkaktojnë një sëmundje kaq të tmerrshme si salmoneloza, dhe me diabet kjo sëmundje është më e rrezikshme.

Diabeti dhe vezët e thajthit

Vezët e arrës janë shumë të vogla në madhësi, megjithatë, ato janë shumë më superiore ndaj pulës në numrin e përbërësve ushqyes dhe të shëndetshëm. Por ka edhe avantazhe të tjera të këtij produkti, vezët e thajut:

 1. nuk përmbajnë kolesterol fare;
 2. nuk mund të shkaktojë dermatit ose manifestime të tjera alergjike;
 3. përdorimi i tyre në formë të papërpunuar nuk është vetëm i mundur, por gjithashtu i mirëpritur;
 4. nuk janë agjentë shkaktarë të salmonelozës, pasi vetë kërthiza nuk infektohet me këtë sëmundje;
 5. mund të ruhet deri në 50 ditë.

Mjekët rekomandojnë përfshirjen e vezëve të thajrave në dietën e fëmijëve të imunizuar dhe në menunë ditore të të moshuarve.

Nëse një person, për ndonjë arsye ose besim, nuk mund ta detyrojë veten të hajë një vezë të papërpunuar të kosit, atëherë ai mund të mashtrojë trupin e tij dhe të hajë një vezë të kungullit të zier, të skuqur ose shtuar në një masë kremi, qull. Lëndët ushqyese të vezëve ruhen në këtë rast.

Por, përkundër të gjitha përfitimeve të vezëve të thajthit, me diabet nuk duhet t’i hani ato më shumë se pesë deri në gjashtë pjesë në ditë.

Rekomandime shtesë për të ngrënë vezë për diabetin

Për trajtimin efektiv të diabetit, rekomandohet të hani tre vezë të papjekura të quell-it në stomak bosh, mund t’i pini me një lloj lëngu. Numri i përgjithshëm i vezëve të ngrënë gradualisht mund të rritet në ditë në gjashtë pjesë. Kohëzgjatja e ciklit të një trajtimi të tillë është 6 muaj.

Për shkak të kësaj përfshirje në dietë, niveli i glukozës totale mund të ulet me 2 pikë, dhe për njerëzit me diabet të çdo lloji, kjo është një ulje shumë e rëndësishme. Nëse vezët e thajthit konsumohen vazhdimisht, mund të arrini:

 • përmirësimi i vizionit;
 • forcimi i sistemit nervor qendror;
 • forcimi i sistemit imunitar.

Nëse dikush ende dyshon në përdorimin e saktë të vezëve të thajrave për diabet, ai mund të kërkojë këshilla të hollësishme nga një specialist.

Por nuk duhet të harrojmë se si vezët e pulës ashtu edhe ato të thërrmijave mund të hahen vetëm në sasi të kufizuara, vetëm atëherë ato do të kenë një efekt shërues në trup.

Këtu mund të pyesni se si ndërveprojnë vezët e kamxhikut dhe kolesterolin, për shembull, pasi për diabetikët kjo pyetje është gjithashtu me interes.

Ata që ende dyshojnë nëse ia vlen të konsumoni vezë gjatë diabetit, mund të këshillohen me një specialist për këshilla. Sidoqoftë, duhet të mbahet mend se vezët e pulës dhe të thërrmijës, të ngrënë në moderim, do të jenë shumë të dobishme për trupin e njeriut.

Xhenxhefili: kundërindikacione

Do ilaç ka kundërindikacione. Xhenxhefili nuk është aspak një përjashtim.

 1. Sëmundja e zemrës. Substancat kardioaktive të përfshira në xhenxhefil rrisin rrahjet e zemrës dhe rrisin ngarkesën në zemër.
 2. Shtatzënia dhe laktacioni. Një përjashtim është tremujori i parë i shtatzënisë, kur çaji xhenxhefil i pjekur keq merret me shenja të toksikozës.
 3. Xhenxhefili ka një efekt irritues në traktin e tretjes. Në prani të formave akute të sëmundjeve të traktit gastrointestinal, të tilla si gastriti dhe ulçera, rrënja e xhenxhefilit mund të shkaktojë gjakderdhje.
 4. Kushtet e shoqëruara me hemorragji: hemorroide, gjakderdhje nga hunda dhe gjinekologjike. Rrënja e xhenxhefilit hollon shumë gjakun. Kjo është për shkak të përmbajtjes së xhenxhefilit në të, e cila është përgjegjëse për zvogëlimin e viskozitetit të tij. Ka kundërindikacione për përdorimin e xhenxhefilit.
 5. Prania e kolelithiasis mund të bëhet një tabu e paqartë për përdorimin e rrënjës së xhenxhefilit.
 6. Ilaçet nga xhenxhefili dhe diabeti janë të pajtueshëm vetëm nëse pacienti nuk merr ilaçe për uljen e sheqerit.

Në prani të ndonjë sëmundje kronike para se të përdorni xhenxhefilin si ilaç, konsultimi me mjekun tuaj është i detyrueshëm!

Njerëzit që duan ushqime të shijshme dhe jo të shëndetshme dhe dhëmbin e ëmbël – viktima të shpeshta të diabetit tip XNUMX – detyrohen të përmbahen në një dietë të rreptë pasi të diagnostikohen. Një ndryshim i tillë i mprehtë në preferencat e kuzhinës të shumë çon në stres. Dhe stresi nuk rekomandohet të tolerohet edhe nga njerëz të shëndetshëm.

Lexoni artikullin:  Trajtimet për diabet insipidus

Si të diversifikoni menunë e mërzitshme mjekësore? Xhenxhefili do të vijë në shpëtim si erëz. Rrënja e xhenxhefilit në ushqim thekson shijen dhe aromën. Kjo erëz është një lloj përmirësues aromash natyrale, për të cilën vlerësohet veçanërisht në mesin e gurmave. Shija e saj e djegur dhe aroma specifike do të shtojnë erëza në çdo pjatë.

Këtu janë vetëm disa shembuj të pjatave pikante për një tryezë diete. Nëse tregoni pak imagjinatë, xhenxhefili do t'i japë një shije edhe pjatës më të detyruar.

Pule pikante

 1. Gjinjtë e pulës – 8 copë.
 2. Vaj ulliri – 2 lugë.
 3. Kos pa yndyrë ose salcë kosi – 200 gr.
 4. Lëng i një limoni.
 5. Piper i zi i bluar – një lugë çaji.
 6. Xhenxhefil të copëtuar – 3 lugë çaji.
 7. Piper djegës – 1 copë.
 1. Pritini hudhrën imët, shtoni djegës dhe kripë të copëtuar, shtrydhni lëngun e limonit, shtoni piper të zi dhe xhenxhefil, bluajini gjithçka dhe një gjysmë salcë kosi.
 2. Shpëlani gjinjtë tërësisht, hiqni lëkurën dhe derdhni masën me erëza të gatuar dhe marinojeni për një orë.
 3. Pritini qepën imët.
 4. Vendosni gjinjtë e marinuar në një tepsi të lyer me vaj ulliri. Piqeni në furrë në 200º deri në kafe të artë.
 5. Për salcën, përzieni qepë të copëtuar imët, 100 g salcë kosi, lëng limoni dhe piper terren.
 6. Derdhni unaza qepë në enën e përfunduar para se të shërbeni (ngjyhet nga hidhërimi në ujë të valë). Tek gjinjtë pikantë shërbejeni salcë me salcë kosi.

Një sëmundje është gjithmonë më e lehtë për tu parandaluar. Njerëzit me mbipeshë duhet të përdorin rregullisht rrënjën e xhenxhefilit si masë parandaluese. Terapia me xhenxhefil është një “sobë” pikante për yndyrën e tepërt.

Të gjitha pronat e dobishme të xhenxhefilit nuk janë studiuar ende. Për shembull, sipas raporteve të fundit, xhenxhefili është në gjendje të parandalojë formimin e qelizave të kancerit. Nuk është për asgjë që natyra i dhuroi bujarisht kësaj bime me një grup kaq të veçantë të aftësive shëruese. Përdorni me mençuri pronat e dobishme të xhenxhefilit, dhe diabeti, së bashku me sëmundjet e tjera, nuk do të jenë të frikshme!

Anydo ilaç, madje me origjinë bimore, duhet të merret me mençuri – dozimi i gabuar, kombinimi me substanca të tjera jo vetëm që nuk mund të përmirësojnë gjendjen e pacientit, por gjithashtu të kontribuojnë në shfaqjen e efekteve anësore dhe komplikimeve.

Lexoni rregullat themelore për trajtimin e mjeteve juridike popullore për diabetin tip 1 dhe tip 2:

 1. para fillimit të terapisë, sigurohuni që të konsultoheni me një mjek;
 2. ndiqni dozat e sakta që tregohen në recetë;
 3. sigurohuni që të mos ketë alergji ndaj përbërësve që e përbëjnë ilaçin.

Rregulli i fundit është veçanërisht i vërtetë për ilaçin bimor – shumë barishte që janë pjesë e tarifave dhe infuzioneve, pacienti mund të mos i ketë përdorur më parë, rrjedh se ai nuk e njeh reagimin e trupit të tij ndaj një përgatitje specifike barishte. Në të njëjtën kohë, shumë bimë kanë veti të forta që mund të sjellin jo vetëm përfitime, por edhe dëmtojnë nëse përdoren në mënyrë jo të duhur. Për të zbuluar alergjitë, bëhen teste të lëkurës ose një test radio alergjorbent.

Përveç trajtimit me mjete juridike popullore, është e rëndësishme të mos harroni një mënyrë jetese të shëndetshme, ushqimin e duhur dhe pajtueshmërinë me regjimin e pirjes, lejohet të pini jo vetëm ujë të pastër, por edhe fruta dhe lëngje të ziera që nuk përmbajnë sheqer. Një ilaç i shkëlqyeshëm për pirjen në shtëpi është një supë e rrushit.

Drithëra dhe bishtajore

Kuroni diabetin me mjete juridike popullore duke përdorur drithëra dhe bishtajore. Tërshëra, hikërror, dhe gjithashtu fasulet ndihmojnë në lehtësimin e pamjes simptomatike të sëmundjes.

Receta efektive për ilaçet e tërshërës:

 • Derdhni kokrra tërshërë në një sasi prej 100 gramë me 200 mililitra ujë të zier, insistoni për njëzet minuta, tendosni para se të merrni. Dozimi – gjysmë gotë tre herë në ditë.
 • Kombinoni dy lugë kokrra të tërshërës me të njëjtin numër gjethe boronice, fara liri dhe gjethe fasule, derdhni përzierjen me 500 mililitra ujë, ziejini për 10 minuta. Pasi këmbëngulni edhe 20 minuta të tjera. Ilaçi i përfunduar merret 6-8 herë në ditë, doza standarde është 1/4 filxhan.
 • Grind 1 kg kokrra të tërshërës në një mulli kafeje, në mëngjes 2 lugë të lëndëve të para që rezultojnë, krijoni 500 ml ujë, vlim për pesë minuta. Pini 30 minuta para ngrënies. Përgatitni një ilaç të tillë çdo ditë tjetër derisa niveli i sheqerit të normalizohet.
Lexoni artikullin:  Trajtimi i diabetit mellitus tip 2

Si përdoret hikërror nga diabeti? Nga kjo drithëra e dobishme përgatitet "qull" – 1 lugë gjelle hikërror i tymosur por jo i skuqur derdhet me 500 mililitra ujë të vluar, lihet gjatë natës. Në mëngjes, uji kullohet, dhe mizori hahet në stomak bosh. Mëngjesi mund të bëhet vetëm pas një ore.

Kursi i trajtimit të gruelit të hikërror duhet të vazhdohet derisa të ulet përqendrimi i glukozës në gjak.

Mjetet juridike shtëpiake për diabet përfshijnë fasulet. Mund të ulni nivelin e glukozës me recetën e mëposhtme – derdhni 6-7 kokrra (domosdoshmërisht të bardha ose të verdha) me 100 mililitra ujë, insistoni gjatë natës. Në mëngjes, hani fasule dhe pini me ujë. Kursi terapeutik është 1,5 muaj.

Një infuzion përgatitet nga fasulet e gjelbra për trajtimin dhe parandalimin e patologjisë. Për ta bërë këtë, 2-3 lugë gjethe të tokës derdhen me 2 gota ujë të valë, insistoni për 6 orë. Ata pinë në 3 doza, çdo marrje kryhet 20-30 minuta para një vakt. Infuzion është efektiv në fazat fillestare të sëmundjes. Nuk rekomandohet përdorimi i ilaçit për njerëzit që vuajnë nga hipertensioni.

Videoja tregon edhe më shumë mjete juridike popullore për diabetin.

Për të eleminuar simptomat e diabetit, arrat përdoren nga guaska, ndarjet dhe gjethet, zierjet përgatiten për të ulur nivelin e sheqerit dhe për të përmirësuar metabolizmin.

 • 1 lugë gjelle gjethe të thata dhe të copëtuara të arrave derdhet me 500 mililitra ujë të zier, përzierja zihet për pesëmbëdhjetë minuta mbi nxehtësinë e ulët, dhe më pas insistoni për 40-45 minuta të tjera. Para përdorimit, ilaçi filtrohet, ata pinë supën tre herë në ditë, një dozë e vetme është gjysmë gotë.
 • Një gotë me ujë të valë derdhet në ndarjet e nxjerra nga 100-150 gramë arra. Përzierja u zier në një banjë me ujë për 1 orë, pastaj u ftoh në temperaturë dhome dhe u filtrua. Merrni infuzionin gjysmë ore para ngrënies, doza standarde është një ose dy lugë çaji.

Rekomandime për pacientët e moshuar

Me kalimin e viteve, qelizat në trup humbasin ndjeshmërinë e tyre ndaj insulinës, dhe në të njëjtën kohë, pankreasi përballohet më keq me detyrën e tij – prodhimin e këtij hormoni. Prandaj, pacientët e moshuar kanë një rrezik të rritur nga diabeti.

Zhvillimi i diabetit mund të parandalohet, dhe pacientët që vuajnë tashmë nga sëmundja do të jenë në gjendje të lehtësojnë simptomat e tij nëse ndjekin rekomandime të thjeshta:

 • monitoroni nga afër peshën;
 • kontrolloni hemoglobinën në gjak;
 • kryejnë ushtrime të moderuara fizike çdo ditë, ecni në ajër të pastër;
 • monitoroni shkallën e pulsit gjatë shëtitjeve, ky tregues për minutë nuk duhet të kalojë 110 rrahje;
 • përmbahen në ushqimin e duhur;
 • vëzhgoni regjimin e pirjes;
 • hiqni dorë nga zakonet e këqija.

Mjetet juridike popullore për trajtimin e diabetit janë ilaçe efektive, me përdorimin e saktë të të cilave, mund të arrihet një efekt i lartë pozitiv. Mjekësia zyrtare nuk argumenton me përfitimet e mjeteve juridike në shtëpi, sepse ilaçet e para u krijuan në bazë të bimëve, ekstrakteve dhe ekstrakteve; përveç kësaj, edhe sot ekzistojnë një numër i madh i ilaçeve bimore në tregun farmaceutik.

Sidoqoftë, mjekësia moderne hedh hapa të mëdhenj në të ardhmen, çdo vit shkencëtarët krijojnë ilaçe të gjeneratës së re që mund të kenë jo vetëm një efekt të shpejtë, por edhe një efekt të saktë, duke vepruar drejtpërdrejt në patogjenë dhe duke mos ndikuar në proceset e palëve të treta. Prandaj, trajtimi i duhur fillon me terapinë e ilaçeve. Mjetet juridike popullore rekomandohen të përdoren si trajtim shtesë, në të cilin rast rishikimet rreth tyre do të jenë pozitive. Mos harroni se çdo ilaç duhet të merret vetëm pasi të këshilloheni me një mjek.

Limoni në diabet është një eliksir i vërtetë i shëndetit, ai përmban shumë përbërës të dobishëm që ndihmojnë në mbrojtjen e trupit nga sëmundje të ndryshme. Por akoma, para përdorimit, duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Duhet mbajtur mend gjithashtu se fondet që përfshijnë mjaltin duhet të merren jo më shumë se 2 lugë në mëngjes.

Limon me vezë diabetike

Kjo recetë plotëson në mënyrë të përkryer trajtimin mjekësor. Me siguri të gjithë e dinë që veza është një produkt dietik i shëndetshëm që është edhe ushqyes. Nëse e hani atë në moderim çdo ditë, bëhet e mundur të heqni qafe dy ose tre njësi shtesë në leximin e glukozës, dhe pa përdorimin e drogës. Pra, limoni për diabet, si dhe një vezë, duhet të përfshihet në menunë ditore.

Pra, ne vazhdojmë me përgatitjen e një recete unike, me të cilën është e mundur të lehtësohet gjendja e diabetikëve, dhe nganjëherë madje edhe të normalizojë plotësisht nivelin e glukozës në gjak.

 1. Për të përgatitur përzierjen e trajtimit, duhet të merrni 1 vezë pule dhe 5 mililitra lëng limoni.
 2. Përzieni përbërësit. Gjëja kryesore është se ato janë të freskëta.
 3. Nëse vezët e thajut përdoren në vend të vezëve të pulës, atëherë në recetë duhet të ketë 5 copë.
 4. Përzierja që rezulton duhet të hahet në të njëjtën mënyrë. Një herë në ditë – është mjaft e mjaftueshme për të përdorur këtë kurë mrekullie për diabetin.
 5. Në gjysmë ore mund të hani ato që keni përgatitur për drekë ose darkë.
 6. Kursi i trajtimit është një muaj, me cikle tre-ditore. Pushim – 3 ditë.
Diabetus Shqipëri