Vezë diabeti me limon për zvogëlimin e sheqerit

Diabeti mellitus është një sëmundje kronike serioze që kërkon që një person të ndryshojë stilin e jetës së zakonshme.

Mjekët shpjegojnë se ju mund të jetoni plotësisht me këtë sëmundje endokrine, duke respektuar rregulla të caktuara. Një nga kushtet kryesore për një diabetik është ushqimi "i duhur" që ndihmon në normalizimin e niveleve të glukozës në gjak.

Në zgjidhjen e kësaj çështje, mjekësia tradicionale i vjen në ndihmë mjekësisë tradicionale. Një nga recetat e njohura dhe të njohura për diabetin "nga gjoksi i gjyshes" është një vezë me një limon.

Pse vezë dhe limon

Ushqimi i një pacienti që vuan nga varësia e sheqerit duhet të orientohet në ushqim me një indeks të vlefshëm glicemik. Indeksi i glicemisë (GI) tregon aftësinë e çdo produkti ushqimor për të rritur nivelin e glukozës në gjak. Një pacient me diabet lejohet të përdorë ushqime me një GI jo më shumë se 50-55 njësi në dietë. Për limon, GI është vetëm 15 njësi.

Përveç kësaj, përmbajtja e kalorive ushqimore për një person me hiperglicemi luan një rol shumë të rëndësishëm, pasi diabeti i tipit 2 shpesh zhvillohet në sfondin e peshës së tepërt. Dhe në këtë rast, fruti jugor ka rekomandime të mira – 35 kilocalories për 100 g.

Së bashku me avantazhet e mësipërme, limoni ndihmon:

 • të përmirësojë gjendjen e enëve të gjakut dhe të luftojë kolesterolin e tepërt;
 • kontribuojnë në uljen e presionit të gjakut;
 • ngop trupin me vitamina (C, E, grupi B), makroelemente (K, Ca, Mg, P, Cl, Na, S) dhe mikroelementet (Fe, Zn, Cu, Mn, B, F);
 • rregullojnë proceset metabolike;
 • stimulojnë mbrojtjet e trupit dhe rezistojnë viruseve;
 • rrit efikasitetin.

Vlen të përmendet se për një pacient me diabet, do të jetë e dobishme të përdorni jo vetëm tul agrume, por edhe gjallëri. Vlera e saj e veçantë shpjegohet me përmbajtjen e vajrave thelbësorë.

Indeksi glicemik i vezëve është 0, por ato janë mjaft të larta në kalori. Shtë e mjaftueshme që një pacient me një nivel të paqëndrueshëm të glukozës në gjak të hajë jo më shumë se një ose dy vezë në ditë.

Në përgjithësi, produktet natyrore të fermave të shpendëve kanë një numër të pronave të dobishme për trupin:

 • përmirëson traktin gastrointestinal;
 • përmban vitamina (A, E, D, grupet B), minerale (Na, P, K, Ca, Mg, Fe);
 • kontribuon në prodhimin e insulinës;
 • efekt pozitiv në imunitet;
 • ndihmon në largimin e toksinave të tepërta.
Lexoni artikullin:  Fletë gjiri; si bimë medicinale

Vlen të përmendet se vezët e kamxhikut janë dukshëm më superiore ndaj pulës për sa i përket vitaminës A, si dhe Mg dhe Fe. Përveç kësaj, ato janë hipoallergjike dhe përmbajnë një minimum të kolesterolit. Një testikul nga një pulë hedhëse mund të zëvendësojë pesë copa nga një pëllumb.

Efekti shërues i përzierjes së shëruesit shpjegohet me një kombinim të suksesshëm të dy produkteve të ndryshme që së bashku kanë një efekt pozitiv në pankreas, gjë që përmirëson gjendjen shëndetësore të pacientit me diabet.

Letra nga lexuesit tanë

Gjyshja ime ka qenë e sëmurë nga diabeti për një kohë të gjatë (tip 2), por kohët e fundit komplikimet kanë shkuar në këmbët e saj dhe në organet e brendshme.

Rastësisht gjeta një artikull në internet që fjalë për fjalë shpëtoi jetën time. Unë u këshillova atje falas me telefon dhe u përgjigja të gjitha pyetjeve, u tregova se si ta trajtoni diabetin.

2 javë pas kursit të trajtimit, gjyshe madje ndryshoi gjendjen shpirtërore. Ajo tha se këmbët e saj nuk lëndohen më dhe ulcerat e saj nuk përparuan; javën tjetër do të shkojmë të shohim një mjek. Unë hedh lidhjen për artikullin

recetë

Shtë e qartë pse pronat e dobishme të ilaçit nga vezët me limon për diabet janë vërejtur nga mjekësia popullore si një ilaç efektiv dhe natyral.

Risi në diabet – thjesht pini çdo ditë.

Për të përmirësuar gjendjen e pacientit me varësi nga sheqeri, shëruesit e fshatit kanë zhvilluar recetën e tyre për diabet – një limon me një vezë:

 1. Lani një limon të pastër dhe prerë në dy gjysma.
 2. Shtrydhni lëngun në një tas të veçantë. Duhet të rezultojë 50 ml.
 3. Thyejeni një pulë ose pesë vezë thikë në një enë tjetër qelqi.
 4. Derdhni lëng në substancën e vezës dhe përzieni gjithçka. Hani përzierjen e përfunduar gjysmë ore para vaktit.

Shtë e rëndësishme të theksohet se është më mirë të zgjidhni enët prej qelqi ose qeramike për përgatitjen e ilaçeve. Agrumet duhet të jenë të pjekura dhe pa shenja të prishjes. Kur blini vezë, duhet t'i kushtoni vëmendje freskisë së produktit dhe dokumenteve të furnizuesit.

Healers popullore rekomandojnë marrjen e drogës një herë në ditë për një muaj. Skema është si më poshtë: tre ditë trajtim, tre ditë pushim. Pas përfundimit të ciklit me një tolerancë të mirë, kursi mund të përsëritet, duke marrë një pushim të shkurtër.

Përkundër të gjitha karakteristikave pozitive të eliksirit "nga njerëzit", është e nevojshme të merret miratimi i specialistit mjekësor që merr pjesë për pranimin e tij.

Lexoni artikullin:  Trajtimi i homeopatisë me diabet

Efekte anësore

Medicinesdo ilaç, tradicional dhe jo-tradicional, nuk është gjithmonë i përshtatshëm për të gjithë. Me terapinë me limon me vezë, kërkohen gjithashtu një numër masash paraprake:

 • është e padëshirueshme të kryhet një trajtim i tillë tek pacientët me patologji kronike të traktit tretës, sëmundje të veshkave dhe traktit urinar;
 • për njerëzit me smalt shumë të ndjeshëm të dhëmbëve, përdorimi i një shëruesi mund të përkeqësojë problemin;
 • në mënyrë që të shmangni çdo reagim negativ nga shëndeti i foshnjës infermierore – nëna pleqsh që po merr ilaçin, së pari duhet të konsultoheni me një pediatër;
 • në mënyrë që të mos merrni toksicitetin gastrointestinal, duhet të ndiqen rregullat e higjienës gjatë përgatitjes së ilaçit.

Për më tepër, do të jetë këshillë e mirë të lani gojën me ujë pas secilës dozë të ilaçeve për diabet me limon dhe vezë.

Противопоказания

Megjithë thjeshtësinë e dukshme të përbërjes së shëruesit, nuk ia vlen ta trajtoni vetë, pa lejen e endokrinologut.

Mjekësia praktike ka njohuri për kundërindikacionet për përdorimin e substancës së limonit në vezë. Midis tyre:

 • reagimet alergjike;
 • përkeqësimi i gastritit dhe ulçerës duodenale;
 • hiperkolesterolemia;
 • ndryshime të papritura në treguesit e glukozës në gjak;
 • problemet në mëlçi, fshikëz e tëmthit;
 • çrregullim metabolik.

Cilado qoftë recetat e njohura, para se t'i përdorni ato duhet të peshoni të mirat dhe të këqijat.

Shqyrtime diabetike

Në internet, mosmarrëveshjet e mbështetësve të terapisë alternative dhe kundërshtarëve të tyre nuk pushojnë. Trajtimi i diabetit me limon dhe vezë gjithashtu është debatuar shumë. Këtu janë disa nga komentet "spiunuar" në blog:

"… Unë jam një diabetik tip 55. Unë nuk u besoja vërtet metodave të shtëpisë, por kimia në tableta gjithashtu nuk ishte e këndshme. Një mik këshilloi një "mogul-nogu" të limonit. Endokrinologu im më lejoi të provoja, por më pas të vija në një takim. Në procesin e trajtimit u bëra më e gëzuar, u shfaq forca ime, humori im u përmirësua. Pas një kontrolli, niveli i sheqerit në gjak nuk është shumë, por më i ulët. Kështu që më ndihmoi! Faleminderit mik! ” Alla, XNUMX vjeç.

“… Limonët kanë dashur gjithmonë në çfarëdo forme. Shtë mirë që nuk ka probleme me stomakun, unë hëngra pa probleme. Sheqeri i gjakut u rrit me moshën dhe u diagnostikua diabeti jo-vartës nga insulina. Në përputhje me mjekun kam dëgjuar për ilaçin e limonit-vezëve. Mjeku nuk e merrte mendjen, por paralajmëroi për pasojat e mundshme. Një muaj më vonë, njehsori filloi të tregojë disa njësi më pak. Ky është një rezultat i mirë ”. Victor Ivanovich, pensionist.

Lexoni artikullin:  Diabeti me rrikë - efekt terapeutik dhe receta të dobishme

Mendime të tilla shpjegojnë pse recetat e mençurisë popullore jetojnë për shumë vite dhe kalojnë brez pas brezi. Përparësitë e tyre kryesore: thjeshtësia, përballueshmëria dhe çmimi i përballueshëm. Padyshim, në luftën kundër shumë sëmundjeve, forcat dhe njohuritë e kombinuara për mjekësinë tradicionale dhe zyrtare do të funksionojnë gjithmonë në të mirë të njeriut.

Diabetus Shqipëri