Whatfarë ul sheqerin në gjak, 7 rregulla themelore

Theështja e një ulje të glukozës në gjak (sheqerit) duhet të shqetësojë gjysmën e popullatës në botë. Për shkak se sheqeri i lartë në gjak ose hiperglicemia është një simptomë e sëmundjes më të rrezikshme dhe shumë të zakonshme të kohës sonë – diabeti.

Sipas një raporti të vitit 2016 nga Organizata Botërore e Shëndetit në vitin 2014, 422 milion njerëz në planet (6-8%) tashmë janë diagnostikuar me diabet. Ende, me sa duket 40% e njerëzve tashmë vuajnë nga diabeti, por për arsye të ndryshme ata nuk diagnostikohen dhe nuk përfshihen në statistikë. Dhe nëse shtoni këtu ata që janë në gjendje prediabeti dhe rreziku i tyre për të kaluar në grupin e diabetikëve është 25%. Rezulton se gjysma e popullsisë së botës vuan nga sheqeri i lartë në gjak.

Farë duhet të dini për të parandaluar efektet e rënda të diabetit? Andfarë dhe si ul sheqerin në gjak? Dhe çfarë duhet të bëhet për të parandaluar diabetin në të ardhmen? Le ta kuptojmë!

Përmbajtja:

Si ta matni shpejt dhe me lehtësi sheqerin në gjak

Diagnostifikimi i sheqerit në gjak është mjaft i lehtë tani. Niveli i glukozës tregon një test të zakonshëm të gjakut. Nëse bëni periodikisht një test gjaku dhe vëzhgohen nga një mjek – shumë mirë. Nëse një herë në vit keni ekzaminime mjekësore në punë dhe lista e procedurave përfshin një test gjaku – edhe më mirë.

Ju mund ta bëni atë ndryshe – merrni iniciativën në duart tuaja, shkoni dhe blini një metër portativ të glukozës në një farmaci. Kjo gjë nuk është absolutisht e kushtueshme, por e domosdoshme për të gjithë familjen. Pra, me blerjen e një glukometri, ne ruajmë shëndetin jo vetëm për veten, por edhe për familjen dhe miqtë tanë. Një nga faktorët në zhvillimin e diabetit është trashëgimia.

Pse po ju kërkoj të njihni sheqerin në gjak? Sepse diagnoza e hershme do të ndihmojë ose të parandalojë diabetin ose të mbrohet nga efektet e tij. Në fillim, diabeti është asimptomatik. Kalojnë tre deri në katër vjet para se të shfaqen shenjat e para të sëmundjes, dhe "organet e synuara" – sytë, veshkat, zemra dhe truri – fillojnë të vuajnë. Prandaj, diabeti quhet "vrasësi i heshtur".

Pra, bazuar në treguesit e glukozës, përcaktojmë diagnozën. Sheqeri në gjak i agjërimit normal (tetë orë pas ngrënies) është 4,0-5,5 mmol për litër. Nëse 5,6-6,9 – ky është tashmë një tregues i rritur i sheqerit në gjak, duke karakterizuar gjendjen prediabetike. Dhe nëse sheqeri është mbi 7 mmol për litër, atëherë kjo është një shenjë e caktuar e diabetit!

Lexoni artikullin:  Glukoza e gjakut është normale

Ne fillojmë trajtimin me humbje peshe

Nëse ka shenja të diabetit, atëherë së pari shkoni te mjeku, mos mjekoni vetë. Mjeku jo vetëm që do të rekomandojë një procedurë për uljen e sheqerit në gjak, por gjithashtu të përshkruajë ilaçe.

Një nga ilaçet e rekomanduara për diabet është Metformin. Metformina frenon rezistencën ndaj insulinës. Fakti është se baza e diabetit tip 2, si dhe mbipesha, shumë sëmundje të zemrës dhe kancerit, është ndjeshmëria ndaj insulinës.

Insulina është një hormon pankreatik që ndihmon në uljen e sheqerit në gjak. Më saktësisht, ajo vepron në receptorët e indeve, duke urdhëruar marrjen e glukozës. Në diabet, receptorët bëhen imun të insulinës, indet nuk marrin më energji të glukozës. Glukoza, si një dre në një çaj, fillon të vendoset në muret e enëve të gjakut, mikrocirkulacioni është i shqetësuar në to. Që çon në dëmtimin e zemrës, trurit, organeve të vizionit dhe veshkave.

Metformina është përshkruar si një ilaç që zvogëlon rrezikun e shfaqjes së sëmundjeve të zemrës dhe enëve të gjakut, si dhe për humbjen e peshës! Për ata që kanë një prediabet dhe shifra e sheqerit ende nuk ka arritur afërsisht 6,0 mmol për litër, nëse mendoni se është ende herët të shkoni te mjeku, gjëja e parë me të cilën duhet të filloni është të ulni peshën tuaj në optimale, bazuar në indeksin e masës trupore.

Pirja e duhanit dhe diabeti

Varësia ndaj cigareve nuk shtoi kurrë shëndet dhe jetëgjatësi. Dhe Ministria e Shëndetësisë ka paralajmëruar gjithmonë për këtë! Rritja e sheqerit në gjak është rasti kur duhet të hiqni dorë nga pirja e duhanit, nëse dëshironi të zgjasni vitet e jetës tuaj!

Nikotina përkeqëson imunitetin e receptorëve të qelizave të indeve njerëzorë ndaj insulinës. Refuzimi i cigareve padyshim që do të kontribuojë në uljen e sheqerit në gjak.

Si të hani dhe cilat ushqime të përdorni

Ushqimi i duhur është masa më efektive për uljen e sheqerit në gjak dhe parandalimin e efekteve të vetë diabeteve. Dhe, nëse doni të zgjasni vitet tuaja me këtë sëmundje, atëherë vëmendja për atë që hani duhet t'i kushtohet pjesës tjetër të jetës tuaj.

Së pari, duhet të llogaritni kaloritë e ushqimit të konsumuar. Qëllimi është të zvogëloni peshën e tepërt të trupit dhe të parandaloni kthimin në grupin e tij. Përmbajtja e rekomanduar e energjisë e produkteve të konsumuara në ditë është rreth 1800 kalori. Më lejoni t'ju kujtoj se humbja e peshës është një nga faktorët kryesorë që ndikon në uljen e sheqerit në gjak të ngritur.

Lexoni artikullin:  Sheqeri i gjakut normal në gratë shtatzëna sipas tabelës së moshës

Së dyti, ju duhet të dini indeksin glicemik të ushqimeve dhe të përpiqeni të hani ushqime me një indeks më pak se 50. Nga ushqimet me një indeks prej më shumë se 50 (karbohidratet e shpejta, yndyrnat trans, ushqimi i shpejtë, pijet me sheqer, lëngjet me sheqer të paketuar), sheqeri në gjak hidhet shumë shpejt , e cila çon në të njëjtin lëshim të mprehtë të insulinës dhe përkeqësimin e imunitetit qelizor ndaj tij.

Ata me nivele të ngritura të sheqerit duhet të jenë vigjilentë për ngjyrën e bardhë në ushqimin e tyre. Mos hani asgjë të bardhë: bukë të bardhë, miell të bardhë, makarona të bardhë, oriz të qëruar të bardhë, sheqer të bardhë – jo për ju! Nga produkte të tilla, niveli i sheqerit në gjak rritet menjëherë dhe ashpër.

Ulni sheqerin në gjak dhe mbroni nga ushqimet e diabeteve të pasura me fibra, fruta dhe veçanërisht perime, dhe për njerëzit me mbipesha – qumësht dhe produkte të qumështit. Teaji dhe kafeja gjithashtu zvogëlojnë rrezikun e diabetit me sheqer të lartë në gjak.

Mjetet juridike natyrore dhe barishtet – ndihmësit tanë

Do të rendis disa nga produktet e bëra nga përbërës natyralë që ndihmojnë në luftimin e sheqerit në gjak të lartë, duke ndikuar në faktorët kryesorë të rrezikut për diabetin.

E para është Biokoncentrat CAVITA. Ky është një koncentrat për përgatitjen e një pije, e cila përfshin substanca humike, fibra dietike, disa aminoacide dhe elementë gjurmë.

Biokoncentrati kontribuon në humbjen e peshës – një faktor kryesor në zhvillimin e diabetit. Ai përmban fibra dietike me aftësi të shkëlqyeshme thithëse. Ata mbledhin toksina dhe toksina të grumbulluara në trup si një sfungjer. Përveç toksinave, fibra dietike heq yndyrën e tepërt të ngopur.

Për shkak të acideve humike, biokoncentrat ka një efekt të përgjithshëm forcues në trup. E cila nga ana tjetër çon në rritjen e ndjeshmërisë së qelizave ndaj insulinës.

Ilaçi i dytë natyror i rekomanduar është Ekstrakti i lëvores Aspen. Bioextract gjithashtu ka disa efekte të dobishme me sheqerin e lartë në gjak. Ai stimulon sistemin tretës dhe endokrin, i cili ndihmon në uljen e peshës së tepërt. Në diabet, ekstrakti i lëvores së aspenit zvogëlon rrezikun e kancerit dhe sëmundjeve kardiovaskulare për shkak të përmbajtjes së salicinës në përbërjen e tij.

Një ilaç tjetër natyral, veçanërisht për njerëzit "të trashë" dhe dashamirët e ëmbëlsirave – Rrush Bioeleksir. Së bashku me një kompleks të substancave biologjikisht aktive, ai përmban grupin e nevojshëm të vitaminave B, të cilat ndihmojnë në metabolizimin e yndyrës së akumuluar të trupit. Për më tepër, Rrushi Bioeleksir përmirëson mikrokirulacionin e gjakut dhe limfatikës në inde, normalizon sistemin endokrin.

Lexoni artikullin:  Bimë për diabetin e tipit 2

Ushtrime fizike – parandalimi i diabetit

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetit, ushtrimi i rregullt i intensitetit të moderuar është efektiv në parandalimin dhe parandalimin e diabetit tip 2 dhe pasojave të tij. Dhe vërtet është.

Aktiviteti fizik i moderuar, ecja 30-40 minuta në ditë dhe ushtrimet aerobike përmirësojnë ndjeshmërinë e qelizave ndaj insulinës. Nga ky këndvështrim, shëtitjet në ajër të pastër janë një argëtim ideal për një ulje të mprehtë të sheqerit në gjak.

Me anë të aktivitetit fizik, ne fillojmë proceset tona metabolike, rrisin aktivitetin metabolik të indeve të muskujve. Trupi ka nevojë për kosto shtesë të energjisë për këto procese. Për ta bërë këtë, ai përdor rezervat e grumbulluara të brendshme dhe fillon të djegë energji 24 orë në ditë, edhe kur flemë.

Gjumi i shëndetshëm është çelësi i shëndetit

Sa i përket gjumit, për të zvogëluar rrezikun e shfaqjes së diabetit, nga njëra anë duhet të jetë e mjaftueshme që trupi të rikuperohet dhe të mbajë ndjeshmëri të mirë të insulinës. Dhe nga ana tjetër, gjumi nuk duhet të jetë i tepërt – kjo nuk kontribuon në uljen e sheqerit në gjak.

Bestshtë më mirë nëse ëndrra është të paktën 5 orë, por jo më shumë se 8. Për më tepër, të shkoni në shtrat është më e dobishme deri në orën 12 të natës.

Mjetet juridike popullore për diabetin

Para së gjithash, duhet të them që nëse diabeti është diagnostikuar tashmë, monitorimi i vazhdueshëm i niveleve të sheqerit dhe vizita te mjeku është tani gjëja kryesore që një pacient duhet të udhëzohet në luftën kundër kësaj sëmundje të rëndë. Vetë-mjekimi është kundërindikuar në mënyrë rigoroze!

Për më tepër, mjetet juridike të njohura popullore shërbejnë vetëm si një shtesë në ushqimin e duhur dhe kanë një efekt farmakologjik të ngushtë të synuar që nuk ndikon drejtpërdrejt në uljen e sheqerit.

Kështu, për shembull, trajtimi i propozuar me limon, viburnum, qershi ose rrush pa mbërthim mbart një efekt të përgjithshëm forcues për shkak të pranisë së vitaminës C. Hudhra ul pjesërisht rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare. Dhe veprimi i kanellës së dashur në mesin e njerëzve është përgjithësisht në dyshime, pasi studimet e bëra nga Shoqata Amerikane e Diabetit kishin rezultate të përziera.

Përfundim

Po e përsëris edhe një herë: sheqeri i ngritur në gjak është simptomë e një sëmundje shumë të rrezikshme dhe sekrete. Ndani këtë artikull duke klikuar në ikonën e rrjetit tuaj të preferuar social nën artikull. Ndoshta kjo do të inkurajojë miqtë dhe familjen tuaj që të paktën të kontrollojnë numrat e tyre të sheqerit në gjak. Dhe në të njëjtën kohë, ata mësojnë se është e garantuar ulja e sheqerit në gjak, duke mbrojtur kështu kundër pasojave shumë serioze të diabetit.

Diabetus Shqipëri